bindt oud en nieuw internationaal programma Diaz zit opgescheept met een gekkebekkentrekker Vertelling onttrekt zich aan alle wetten van de speelfilm PZC Donderdag 8 mei 2008 33 gpp foto Carel van Hees Eric Vloeimans: „In Amerika hoef ik niet te wonen. Ik voel me meer verbonden met Europa." ter)nationale artiesten. Minnaert: „Willem Kniknie van MuziekPo- dium Zeeland en ik hebben na tuurlijk een behoorlijk netwerk. Eerst maakten we allebei een lijst je met favoriete artiesten. Die ble ken elkaar behoorlijk te overlap pen. Vervolgens gingen we op zoek via internet, controleerden we waar nog gaten zaten in tourda ta, belden managers en uiteinde lijk was het nog redelijk snel voor elkaar. Na vorig jaar was ook al snel duidelijk dat bijvoorbeeld de sfeer en de locaties hier in Middel burg de artiesten zeer aanspre ken." Rita Reys - volgens de Edison-jury in 2006 al meer dan een halve eeuw 'onafgebroken en onbetwist de grootste jazzzangeres van Ne derland' - opent morgenavond in de Stadsschouwburg Middelburg het festival. Het hoofdpodium op het Abdij plein biedt vanaf zaterdag ruimte aan artiesten van allerlei pluimage die momenteel hot zijn. Zo verte genwoordigen bijvoorbeeld Bobby Previte en E.S.T. de relatief jonge en vernieuwende lichting jazzmu zikanten en geldt Archie Shepp als een echte jazzicoon. Maceo Parker staat maandag ga rant voor een swingende afsluiter. Naar eigen zeggen brengt Parker 2% jazz and 98% funky stuff Par ker begon in de jaren zestig bij de legendarische James Brown en leg de samen met onder meer Fred 'Geef ons drie tot vijf jaar om de organisatie optimaal te krijgen' Wesley de basis voor een hele ge neratie funkmuzikanten. Hij speelt nog regelmatig met de huidige vertegenwoordigers van funk onder wie Prince en met zijn enorm drukke tourschema steekt hij voormalig werkgever James Brown als hardest working man in show business naar de kroon. Stichting Jazz Activiteiten Zeeland (JASZ) zorgt ervoor dat met de Ko- ninck Jazz band, The Brooks Te- gler Swing Band en The Cotton Ci ty Jazz Band ook de 'oude jazz' op de grotere podia staat. Daarnaast vinden tal van andere activiteiten plaats. Zo krijgen de jongste jazzmuzikanten zaterdag de gelegenheid zich te presenteren op het grote podium in de finale van de eerste editie van de Zeeuw se Junior Jazz Award. De finalisten zijn: Pepijn Zegers Band, Rebel's, 2jazz, Joiris, Stefan van der Harst en Joël Dieleman. Tevens geven verschillende optre dende muzikanten workshops voor gevorderden en zelfs master- classes voor professionals. Aan am bitie ontbreekt het de organisatie niet. Zo zijn er ook al contacten met de Hogeschool Zeeland (HZ Cult), de Roosevelt Academy, het Zeeuws Museum en de Zeeuwse Bibliotheek. Dat vergt uitwerking, maar het biedt perspectieven voor verdere uitbreiding. Voorzitter Eric Hageman van Jazz Podium Middelburg denkt onder meer aan exposities en dergelijke. Het genre van de romantische ko medie onderging in 1998 een broodnodige metamorfose met het succesvolle There's Something About Mary. Net als in andere rom- coms moesten de mannelijke en de vrouwelijke hoofdpersoon hier in elkaar uiteindelijk, na het over winnen van talloze hindernissen, dolverliefd in de armen sluiten. Nieuw was het, dat hun schattige liefdesverhaaltje was ingebed in tal loze scabreuze grappen over lichaamssappen en afgeknepen ge nitaliën. Inmiddels is het tien jaar later en is de 'anti-romantische romcom' zelf ook hard aan een ver- nieuwingskuur toe. Dat mag je in elk geval afleiden uit het sleetse formulewerkje What Happens In Vegas... De hoofdrol is in handen van Cameron Diaz, die destijds zo sprankelde in de titelrol van The re's Something About Mary. Diaz stort zich enthousiast op de rol van de New Yorkse controlefreak Joy, maar de grappen die het scena- WHAT HAPPENS IN VEGAS Film. Regie: Tom Vaughn. Met: Cameron Diaz, Ashton Kutcher. Te Zien in Vlissingen, Goes en Terneuzen. door Fritz de Jong rio haar in de mond legt, zijn niet echt fris. Vooral de vele verplichte staaltjes toilethumor zijn erg on geïnspireerd. Tot overmaat van ramp is Diaz opgezadeld met te genspeler Ashton Kutcher, een grapjas die het op zijn dertigste nog steeds helemaal moet hebben van zijn jongetjesachtige uitstra ling. Gekkebekkentrekker Kutcher speelt klaploper Jack, in alles de te genpool van de ambitieuze Joy. Na een wilde nacht blijken ze met el kaar getrouwd te zijn. Net als ze deze misstap recht willen zetten, winnen ze drie miljoen dollar. De afloop laat zich raden. De filmende broertjes Andy en Larry Wachowski zijn van meerde re markten thuis. In 1996 debuteer den ze met de broeierige lebo-thril- ler Bound, waarna ze een enorme klapper maakten met de actierijke sciencefictionklassieker The Ma trix. In beide films lieten de Wachowski's zich kennen als bege nadigde stilisten. De keerzijde daar van werd pijnlijk duidelijk in de twee vervolgen op The Matrix. Naarmate die films inhoudelijk steeds holler en leger werden, trok ken de filmmakers steeds bombas- tischer beelden uit de kast. In het als familiefilm aangeprezen Speed Racer is iedere vorm van inhoud zelfs compleet opgeofferd aan vormexperimenten. De film is ge baseerd op een Japanse televisiese rie uit de late jaren zestig, die in sommige kringen een cultstatus ge niet. Centraal staan de avonturen van de Racers, een aan snelle au to's verslaafde familie die het in de keiharde wereld van de autoracerij zelfstandig opneemt tegen enkele boosaardige multinationals. De ge talenteerde coureur Speed Racer (Emile Hirsch) neemt het op te gen gemene concurrenten, maar hij strijdt vooral tegen de nage dachtenis aan zijn verongelukte broer, de legendarische snelheids duivel Rex Racer. Net zoals de futu- SPEED RACER Film. Regie: Andy en Larry Wachowski. Met: Emile Hirsch, Susan Sarandon. Te zien in Vlissingen, Goes en Terneuzen. door Fritz de Jong ristische autowedstrijden van Speed Racer zich compleet onttrek ken aan de wetten van de natuur kunde, zo onttrekt de vertelling zich aan de wetten van de speel film. Woest door de tijd heen hop pend, serveren de Wachowski's brokstukken van een verhaal. De wilde kleuren en het bonte retro- design van de decors verraden dat het verhaal van Speed Racer zijn oorsprong vindt in de esthetiek van de Japanse mangastrip. In we zen hebben de Wachowski's een absolute pulpfilm gemaakt, maar dan met veel te goede acteurs en peperdure trucages. Inhoudelijk valt er alleen een touw aan vast te knopen voor kijkers met de geest gesteldheid van een negenjarig jon getje. Als volwassene kun je je on dertussen alleen verbazen over dit videoclipachtige bombardement van kleuren, montages, uit het lood hangende beeldkaders. Scène uit Speed Racer.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2008 | | pagina 35