Jazzfestival Middelburg Gratis tanken? Diversiteit voorop in tweede Wegens succes verlengd. 32 Donderdag 8 mei 2008 PZC llllllii Vrijdag 9 mei Stadsschouwburg 20:00 - 22:30u Rita I Reys - Europe's first lady of jazz. Vanaf 21.30 u. Diverse cafés Jazz in the City kroegentocht. Zaterdag 10 mei Koorkerkpleiin 13:30 - 17:00u De Konin- i ck Jazzband - zesmans Dixieland formatie Lammerensteeg 13:30 - 17:00u Studen- ten Conservatorium Gent j Markt 13:00 - 14:30u Eleonora's Holiday mix van jazz en funk j 15:00 - 17:00u Zulema - Cubaanse vrou- wenband met dansbare salsa Abdijplein 13:30 - 15:00u Zeeuwse Ju- I nior Jazz Award. 15:30 - 17:00u Zeeuwse sessie band, top- muzikanten uit jazzscène met Zeeuwse J achtergrond J 19:30 - 21:00u Bobby Previte's New Bump - swingende en avontuurlijke, tech nisch perfecte drummer met stomende j jazz die dicht tegen authentieke rhythm I and blues aanligt 21:00 - 21:45u Studenten Conservato rium Gent 21:45 - 23:15u Achie Shepp - jazz-icoon (1937) die zowel Afro-gecentreerde Jazz- muziek doceert als speelt. Bekend om zijn snoeiharde toon op tenorsaxofoon. Zondag 11 men Nieuwe kerk 13:30 - 15:00u Brooks Te- gier Swing band - band rond drummer I 'wÊÊm Brooks Tegler, een 'reïncarnatie' van Ge ne Krupna, de energieke en flamboyante jazz en big band drummer die met name tussen 1930 en 1950 furore maakte. De ze swing band krijgt gezelschap van gast- vocaliste Machteld Cambridge. Abdnjpiein 15:00 - 17:00u The Cotton Ci ty Jazz band - staat al sinds 1962 garant voor toegewijde vertolking van zwarte muziek van rond 1920 en uit de Revival periode. 19:30 - 21:00u Panchito - 9-koppig La- tin-jazz ensemble met de van oorsprong Zeeuwse toptrompettist Rik Mol en le den van onder meer New Cool Collective 21:00 - 21:45u Studenten Conservato rium Gent 21:45 - 23:15u E.S.T (Esbjörn Svensson Trio) - absolute top van de Scandinavi sche jazz. Dit innovatieve trio ziet zichzelf als een popband die jazz speelt hetgeen zich ook uit in de podiumpresentatie. Hun muziek omvat soundscapes, jazz en elementen uit drum 'n' bass, funk, pop, rock en Europese klassieke muziek. Maandag 12 meó Abdijplein 13:30 - 15:00u Eric Vloeimans Gatecrash - elektrische jazz, rijkelijk voorzien van ef fecten. 15:30 - 17:00u Maceo Parker - 'king of funk' die met 2% jazz and 98% funky stuff garant staat voor een dampend op treden. Wie ook in mei 2008 een nieuwe Mercedes-Benz Vit» koopt, tankt nu gratis. Kom ri u bij ons l.mgs. maak een proefrit en vraag naar de a< itavoui waarden óf kijk op www.vitotanktgratis.nl Mijn muziek is voor miljoenen, maar ik heb ze nog niet allemaal bereikt, zegt trompettist Eric Vloeimans. Maandag treedt hij op in Middelburg. door Mischa Beckers Velen beschouwen hem als Nederlands beste trompettist: Eric Vloei mans (1963). 'Zijn trompetspel is niet overheersend, maar warm en melodieus. (In ternationale jazzmuzikanten zo als Jasper van 't Hof, Michiel Borst lap, larmo Savolainn's en John Tay lor herkenden deze kwaliteit en nodigden hem uit tot puur jazzmu ziek. In het popcircuit trad hij bij voorbeeld op met Spinvis en bin nenkort staat hij wellicht met Hen- nie Vrienten op het podium. Kort om Eric Vloeimans is van alle markten thuis. Met zijn band Gate crash brengt hij zogeheten elektro nische jazz. Zij spelen maandag, tweede pinksterdag, tijdens het In ternationaal Jazz Festival Middel burg op het Abdijplein. Elektroni sche jazz staat er dus op het pro gramma. Vloeimans kleurt daarbij zijn trompetgeluid met elektroni sche effecten, een kunst die Gate crash toetsenist Jeroen van Vliet en bassist Gulli Gudmunsson ook toepassen op respectievelijk een Fender Rhodes piano en elektri sche basgitaar. Van Gatecrash verscheen in 2007 de cd Gatecrashin'Dat album be vat zeven bij elkaar passende num mers van de twee uur live muziek die de band op 2 december 2006 opnam in het Lantaren/Venster theater in Rotterdam. Onlangs kwam het vervolg Hyper uit met nog eens zeven nummers van die set. Ze voegen qua sfeer en inhoud stuk voor stuk iets toe aan wat al op Gatecrashin' staat. Het krachti ge en melancholieke geluid van Vloeimans staat als een huis. De manier waarop de band speelt met dynamiek - nu eens opzwe pend en met stevige climaxen, dan weer fluisterzacht - en de wijze waarop thema's en partijen in el kaar overvloeien, toont hoe zeer deze muzikanten elkaar aanvoelen en aanvullen. Het belooft span nend te worden maandag. „De setlijst bestaat uit nummers van Gatecrashin' en Hyper. Ik ben al bezig met nieuw materiaal voor een volgend Gatecrash album. Eind van het jaar starten we met opnemen en rond april 2009 komt de cd uit. Wellicht spelen we er maandag al een nummer van, wie weet", zegt Vloeimans. In met name To Jon op Gatecras hin' en Prince of Darkness van Hy per verwijst hij naar zijn muzikale helden. „Miles Davis kun je ge woon niet ontkennen. In Prince of Darkness klinkt Miles' Tutu door en met het gebruik van een dem per op mijn trompet ook zijn sound. Laat het maar duidelijk zijn 'Miles Davis Laat maar duidelijk zijn dat ik die man bewonder.' dat ik de man bewonder. Ik vind het een charme als artiesten daar open in zijn. Naast Miles Davis zijn Pat Metheny en zeker Jon Has- sel muzikanten waar ik veel van opstak. Hassel maakt een soort transmuziek met prachtige Ooster se ritmes. Daarnaast is hij een pio nier op het gebied van elektrische effecten. Maar goed, ik schrijf ge woon op wat ik mooi vind zonder te kijken wat er al gemaakt is of te streven naar wat vernieuwend is en geef dan het beste van mijzelf. Geen mooier compliment dan 'je kunt precies horen dat jij het bent'",vindt Vloeimans. Hij is niet alleen druk met zijn bands Gatecrash en Fugimundi. Als solist speelt hij regelmatig in galeries en musea en er ligt een verzoek van het Rotterdams Phil- harmonisch Orkest. Daarnaast is hij eind mei in Osnabrück voor op names met het Martin Fondse Star- vinsky ensemble en in juni is hij solist bij Izidor Leitinger's Fooi Cool Orchestra. „Martin Fondse komt uit Tholen. Hij is de meest geniale componist die ik ken. Hij schrijft symfonieën, voor fanfares en strijkkwartetten enzovoort. Ik ben niet zo'n ensem ble of big band speler maar bij Martin doe ik graag mee. Voor mij is onbekend wat we in Osnabrück gaan doen en dat maakt me ook niet uit. Dat komt allemaal wel goed. Martin verstaat de kunst om de juiste musici voor zijn stukken uit te nodigen en zijn materiaal geeft de muzikanten zowel qua compositie als improvisatie de juis te ruimte." In oktober dit jaar gaat Vloeimans naar de VS. Hij was daar eerder voor korte bezoeken maar wilde er graag langer op tournee. Het te kent zijn ambitie: „Mijn muziek is voor miljoenen maar ik heb ze nog niet allemaal bereikt. Dat bete kent dat ik nog menige reis moet maken." Overigens herkent hij zich vooral in de omschrijving 'Europees', zo liet hij in een eerder interview we ten. Dat 'Europees gevoel' kreeg hij al toen hij na een eerste bezoek aan New York eind jaren tachtig weer terugkeerde. „In Amerika hoefik niette wonen. Ik voel me meer verbonden met Europa. Ik vind het hier prettig. Daarom was ik ook voor de Europese eenwor ding. Of je met een Noor spreekt of een Griek, er bestaat een zekere verbondenheid die ik niet precies ondere woorden kan brengen", luidde toen zijn ervaring. Vloeimans heeft meerdere Edisons op zijn naam staan. Even als de Elly Ameling Prijs van de stad Rotterdam, de Boy Edgar prijs en de Bird Award van het Noth Sea Jazz Festival die hij in 2002 kreeg toegekend. Bezetting Gatecrash: Eric Vloei mans (trompet), Jeroen van Vliet (toetsen), Gulli Gudmunsson (bas) en Jasper van Hulten (drums). Eric Vloeimans' Gatecrash, Maandag 12 mei, Middelburg, Abdij- pleinsh Aanvang 14:00 uur Van Oeveren-Vervaet Vestiging Goes Albert Plesmanweg 2, 4462 GC Goes, tel. 0113 - 21 27 30 Vestiging Terneuzen Productiestraat 4, 4538 BX Terneuzen, tel. 0115 - 62 04 00, www.vanoeveren-vervaet.nl,info@vanoeveren-vervaet.nl Altsaxofonist Maceo Parker. door Mischa Beckers Het pinksterweekend in Middelburg staat voor tal rijke liefhebbers in het te ken van het tweede Internationale Jazz Festival. Dit festival is een sa menwerkingsverband van onder meer MuziekPodium Zeeland, Stadsschouwburg Middelburg en de Zeeuwse Muziekschool. De or ganisatie komt voor rekening van Stichting )azz Podium Middelburg. Vorig jaar vond het festival voor de eerste keer plaats. Ondanks de korte voorbereidingstijd van vier maanden traden toen al gerenom meerde artiesten op zoals James Carter en Philip Catherine. Dit jaar is de organisatie behoorlijk ge professionaliseerd. Dat uit zich zo wel in kwantiteit als kwaliteit. „We hanteren een groeimodel. Geef ons drie tot vijfjaar om de or ganisatie helemaal optimaal te krij gen", zegt Renny Minnaert. Wat betreft programmering koos de or ganisatie overigens niet de makke lijkste weg met het contracteren van een divers gezelschap (in-

Provinciale Zeeuwse Courant | 2008 | | pagina 34