De nucleaire renaissance ii Jury kiest winnaars Vier Vrijheden Zeeland Dikke kus mr L Aflandige wind is verraderlijk 2 Donderdag 8 mei 2008 PZC WILLEM VAN DAM Heel handig ben ik niet. Nooit geweest ook. Wanneer er een schroef in de muur gedraaid moet worden, laat ik dat altijd over aan mevrouw Van Dam. Vragen de kozij nen om een vers verfje, dan kijk ik vanachter mijn krant goed keurend toe hoe zij vaardig de kwast hanteert. Ik ben er nooit onder gebukt gegaan, onder die onhandigheid. Ik vond dat zelfs wel handig. Zo langzamerhand echter begint het besef tot mij door te dringen, dat ik de greep op het leven ernstig aan het verliezen ben; ik word in toenemende mate hulpbehoe vend. Indien ik de zenders op mijn televisie kwijt ben, schiet mijn zoon te hulp. Computer van slag? Ik bel een vriendelijke kennis. Mijn fraaie digitale came ra staat op standje 'volautoma tisch', omdat ik anders verdwaal in het oerwoud van mogelijkhe den. Sinds een paar weken bezit ik een nieuwe mobiele telefoon, waarmee ik niet alleen kan bel len, maar waarmee ik ook kan fotograferen, filmen, geluidsop names maken en sms-en. En hoezeer ik ook trachtte de verko per er van te overtuigen, dat al die fratsen niet aan mij zijn be steed, stapte ik toch met dat hypermoderne toestelletje de win kel uit. Het afgelopen weekeinde produceerde het een merk waardig bliebje. „Ie hebt een sms-je", wist mevrouw Van Dam. En jawel hoor, nadat ik tientallen malen op toetsen had gehamerd, verscheen er een verrassende boodschap op mijn schermpje: 'Hey, gefeliciteerd met jullie kleintje erbij! Alles goed gegaanDikke kus, Simone'. Wij? Een kleintje erbij? We weten nergens van. Simone? Kennen we niet. Ergens in dit land moet een kersvers ouderpaar nog steeds tevergeefs wachten op een welgemeende gelukwens van Simone. Om eventuele fami lieruzies in de kiem te smoren: ze heeft die wel degelijk ver stuurd. Alleen, ook Simone heeft op een verkeerd knopje ge drukt. 'Hey, gefeliciteerd met jullie kleintje erbij' COLOFON Directeur/uitgever Ad Verrest Hoofdredactie Peter Jansen pjansen@pzc.nl Arie Leen Kroon (adjunct) alkroon@pze.nl Redactie Stationspark 28, 4462 DZ Goes Postbus 31, 4460 AA Goes Tel. 0113-315600 E-mail: redactie@pzc.nl Redactie Walcheren Buitenruststraat 18, Middelburg Postbus 8070, 4330 EB Middelburg Tel: 0118-493000 Redactie Bevelanden-Tholen Stationspark 28,4462 DZ Goes Postbus 31, 4460 AA Goes Tel. 0113-315670 Redactie Zeeuws-Vlaanderen Willem Alexanderlaan 45, Terneuzen Tel: 0115-645769 Postbus 145,4530 AC Terneuzen, Redactie Schouwen-Duiveland Grachtweg 23a, Zierikzee postbus 80, 4300 AB Zierikzee Tel: 0111-454651 Advertenties Verkoopteam Zeeland Tel: 0113-315520, fax: 0113-315529 E-mail: teamzeeland@pzc.nl Business-to-business/de Ondernemer. Zorg Onderwijs. Educatie. Onroerend goed Tel: 076-5312277, fax: 076-5312274 E-mail: segmentteam@pzc.nl Familieberichten Tel: 0800-8060 pzcfamilieberichten@wegenernieuwsmedia.nl Personeelsadvertenties 0900-5628 722 Kleintjes 0900-6743 836 Krant niet ontvangen? Wijziging van uw adresgegevens? Gebruik maken van de vakantieservice? Bel PZC Lezersservice 0800 - 0231 231 (gratis) Toets 1automatisch bezorgklachten doorgeven (vanaf 07.00 uur) Toets 2: informatie over uw abonnement Toets 3: informatie over abonneevoordeel Maandag t/m vrijdag 08.00 - 17.00 uur Zaterdag 08.00 - 12.00 uur PZC Lezersservice Postbus 3229, 4800 MB Breda lezersservice@pzc.nl U kunt uw abonnement beëindigen tot uiterlijk vier weken voor het einde van de betaalperiode. U ontvangt een schriftelijke bevestiging. Abonnementsprijzen Maand 22,50 (acceptgiro n.v.t.) Kwartaal 64,00 (acceptgiro €67,00) Jaar €245,50 (acceptgiro €248,50) Auteursrechten Alle auteursrechten voorbehouden Uitgeverij Provinciale Zeeuwse Courant, onderdeel van Koninklijke Wegener NV. Publicatierecht beeldende kunst via Beeldrecht. Gegevensbescherming PZC is een uitgave van Wegener NV. Wegener legt van abonnees gegevens vast voor de uitvoering van de abonnementsovereenkomst. Deze gegevens kunnen gebruikt worden om u op de hoogte te houden van interessante producten en diensten van andere onderdelen van Wegener en zorgvuldig geselecteerde partners. Indien u geen prijs stelt op informatie van de PZC of indien u uw toestemming voor het gebruiken van uw e-mail adres wilt intrek ken, kunt u dit schriftelijk kenbaar maken bij PZC Lezersservice. Zie ook het privacy statement op www.pzc.nl Ja, ik neem de PZC en ontvang de eerste 2 weken gratis en neem aansluitend: een vast abonnement met automatische betaling van 64,- per kwartaal een vast abonnement met betaling per accept van 67,- per kwartaal ik neem een proefabonnement van 5 weken voor 15,-. Na deze periode stopt de bezorging vanzelf, (ik heb de laatste 3 maanden geen proef gehad) Stuur de bon naar: PZC Lezersservice, Antwoordnummer 713,4460 WB GOES. Bellen kan ook: 0800 - 0231 231 (gratis) Straat Postcode Woonplaats Telefoonnummer Emailadres Ik machtig de PZC om het abonnementsgeld van mijn rekening af te schrijven. Rekeningnummer Handtekening De PZC gaat zorgvuldig om r net persoonsgegevens In het cololon irefi u nadere informatie De kolencentrale van EPZ in Borssele draait al jaren op meer dan kolen alleen. Nu de prijs van uranium hoog is, zoekt EPZ ook naar alternatieve brandstoffen voor de kerncentrale. Er zijn er twee, maar die mag EPZ nog niet gebruiken. door Jeffrey Kutterink Niet alleen de prijzen aan de benzinepomp stij gen. Ook de tijd van goedkoop uranium is voorbij. EPZ, exploitant van de kerncentrale Borssele, kan nog even profiteren. Maar binnen een paar jaar lopen de contracten af „Nu de kerncentrale tot 2034 open blijft en de nucleaire renaissance is begonnen, zoeken we naar alterna tieve brandstoffen." Om economische redenen, erkent ]an Wieman direct. Hij is als mana ger splijtstofcyclus verantwoorde lijk voor de aan- en afvoer van splijtstof „EPZ is een bedrijf en als dat miljoenen kan besparen dan doet het dat." Wat benzine is voor auto's, is ura nium voor de kerncentrale. Zon der die brandstof ontstaat geen warmte, geen stoom, blijven turbi nes en generatoren stilstaan en wordt geen stroom opgewekt. Wat EPZ wil, speelt zich af in het hart van de kerncentrale: de reac tor. Ofwel de bekende witte koe pel. Daar wordt warmte opgewekt door middel van atoom(kern)splij- ting. Uranium is de stof die daarvoor nu wordt gebruikt. Het uranium - een natuurlijke stof - is in tablet- vorm opgestapeld in dichtgelaste buizen; de splijtstofstaven. Die zijn per 205 stuks gebundeld in splijtstofelementen. Daarvan zit ten er 121 in de reactor. Ze gaan zo'n vier jaar mee en zijn dan uit gewerkt. Jaarlijks vervangt EPZ ele menten. De motor van de centrale is een in gewikkeld technisch proces. Kort gezegd komt er energie (warmte) vrij door uraniumatomen te splij ten met behulp van neutronen. Maar niet alle uraniumatomen la ten zich splijten. Van nature slechts 1 procent. Dat percentage kan in speciale fabrieken worden verhoogd tot circa 5 procent. Dat proces heet verrijken. Borssele draait nu op staven met dat verrijk te uranium. EPZ wil vanaf 2012 maximaal de helft van het ura nium vervangen door Mengoxide (mox): een mengsel van pluto nium en verarmd uranium. Het plutonium wordt net als ura nium in tabletten opgestapeld in splijtstofstaven. „Het plutonium gedraagt zich hetzelfde als het ura nium", legt Wieman uit. „Ook plu tonium is een natuurlijke stof. Bij het ontstaan van de aarde kwam plutonium in de natuur voor. Doordat het veel sneller afbreekt dan uranium is het inmiddels ver- renlang als brandstof gebruikt in centrales in Frankrijk, Duitsland, Zwitserland en België. EPZ wil dat ook, maar mag dat niet. „In de vergunning staat expli ciet dat we alleen gebruik mogen maken van verrijkt uranium." EPZ heeft jaarlijks 290 kilo plutonium nodig. „We gebruiken dus niet al leen de 90 kilo die in Borssele is ontstaan, maar helpen ook mee aan de vermindering van de totale hoeveelheid plutonium." EPZ heeft al een leverancier op het oog: Melox, een Mox-fabriek in het Franse Marcoule. Behalve Mengoxide wil EPZ door opwer king (recycling) teruggewonnen uranium als alternatief gebruiken. Maar daarvoor moet de rijksover heid de vergunning wijzigen. „Als 'Een aanzienlijk deel van de energie in de kerncentrale Borssele wordt nu al opgewekt door plutonium' dwenen." Plutonium ontstaat tijdens het splijtproces in alle kerncentrales. „Dus ook in die van Borssele", be nadrukt Wieman. „Een aanzien lijk deel van de energie wordt dus nu al opgewekt door plutonium." Als uitgewerkte splijtstofstaven worden gerecycled komt het pluto nium beschikbaar voor herge bruik. „De centrale in Borssele pro duceert jaarlijks 90 kilo pluto nium. EPZ mag dat niet hergebrui ken." Toch wordt plutonium al ja- Een splijtstofelement. Zeeuwse initiatieven beloond met alternatieve Awards. door Ondine van der Vleuten GOES - De Vier Vrijheden Awards 2008 gaan naar de Stichting Vluch telingenwerk Zeeland (Vrijwaring van Angst); de Ravensteinschool in Vlissingen (Vrijwaring van ge brek); de posteractie Walchje en Goesje, tegen de ziekenhuisfusie (Vrijheid van Meningsuiting); en tot slot, de manifestatie Nieuw Zout (Vrijheid van Godsdienst). Zij zullen in de PZC-bijlage van za terdag 17 mei over de Four Freedoms Awards geportretteerd worden. Ook zal dan stil worden gestaan bij de motivatie van de ju ry. De Zeeuwse Vier Vrijheden zijn een initiatief van studenten van de Roosevelt Academy, als te genhanger voor de elitaire Four Freedoms Awards. Met de Vier Vrijheden worden om de twee jaar initiatieven beloond die in Zeeland zelf mensen inspireren, motiveren en verder helpen. De prijsuitreiking is vrijdag 23 mei van 16 tot 17.30 uur in De Druk- kery in Middelburg. Morgen wordt van 17 tot 18 uur in de Burgerzaal van het Stadhuis een lezing gege ven over de Vier Vrijheden en de mensenrechten. Bij beide gelegen heden is iedereen welkom. EPZ geen toestemming krijgt, tast dat de concurrentiepositie aan. We besparen enkele miljoenen eu ro's per jaar; een bezuiniging van 10 procent op de brandstofkosten. Dat is wel een momentopname en afhankelijk van de prijs van ura nium. Consumenten merken er niets van, industriële grootverbrui kers wel. Maar de kerncentrale hoeft niet te worden gesloten als de minister geen vergunning geeft." ww.mengoxide.nl De vergunning Om plutonium te mogen ge bruiken moet het Rijk de ver- gunning wijzigen. EPZ moet nut, noodzaak en veiligheid aantonen. De procedure: Minister Cramer heeft gisteren de startnotitie voor het Milieu Effect Rapport gekregen. De ko mende zes weken kunnen der den inspreken. De MER is in het tweede kwar taal van 2009 klaar. Ook dan is inspraak mogelijk. EPZ verwacht dan ook de ver gunning te kunnen aanvragen. Verlening volgt in 2010. EPZ bepaalt dan of Mox nog steeds een alternatief is. Zo ja, dan wordt plutonium vanaf 2012 gebruikt. GOES - De Koninklijke Nederland se Redding Maatschappij (KNRM) waarschuwt voor de krachtige oos tenwind die de komende dagen aan de kust staat. Luchtbedden, opblaasbootjes en strandballen vallen makkelijk ten prooi aan de wind, die badgasten bijna ongemerkt ver de zee in duwt. In combinatie met het nog steenkoude water kan dat levensbe dreigende situaties opleveren. Dinsdag moesten hulpverleners op diverse plekken in actie komen. In Stellendam dreven twee kinde ren van 6 en 12 jaar af met een luchtbed. Ze slaagden er met veel moeite in het strand weer te berei ken. Eén van hen raakte licht on derkoeld en moest worden behan deld door ambulancepersoneel.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2008 | | pagina 2