'Ik zou zo nog Leger des Heilswinkel Vlissingen vaker open 'Dankzij mijn celmaat ben ik er nog' Blankenburgh weer geopend na brand Cliënten tevreden over wonen bij Zorgstroom Zeeuwse cajun-band op podium Razzmatazz Kijken hoe kaas en ijs worden gemaakt Dronken automobilist rijdt zich vast in straat Lezing in de kerk over natuurverschijnselen Lonink weerlegt kritiek op politie i l x \&Vv 26 Donderdag 8 mei 2008 PZC W vlissingen - De Vlissingse vesti ging van beddenspeciaalzaak Blan kenburgh is weer open. Een week geleden liep de winkel in de Schel- destraat grote schade op door een brand, die was aangestoken. Een volledig magazijn met onder meer matrassen, kussens, dekbedden en deurmatten ging verloren. Ook was er veel rook- en waterschade. Alles is nu schoongemaakt en de de voorraad wordt snel aangevuld. De winkel is alvast weer open. middelburg - Cliënten van Zorg stroom zijn tevreden over de zorg en het wonen in de verzorgings huizen en verpleegcentra. Zorg stroom heeft zelf opdracht gege ven tot een onderzoek onder de bewoners. Roggeveen kreeg een 7,1, Rustenburg een 7,5, Swerf- Rust een 8,0, Nieuw-Sandenburgh een 8,5 en Buitenrust een 8,7. Marcel de Bruijn uit Zierikzee is boos na brand in Torentijd. door Carla van de Merbel zierikzee - Marcel de Bruijn is weer thuis in Zierikzee. Afgelopen zondag was hij betrokken bij de brand in het huis van bewaring van gevangenis Torentijd in Mid delburg. De Bruijn zat in de cel waar de brand uitbrak. Om precies te zijn: hij veroorzaakte de brand door met een brandende sigaret op bed in slaap te vallen. Hij is blij dat-ie het kan navertellen. Maar ook boos, omdat het zo lang duur de voordat hij uit de cel werd ge haald, en vooral vanwege de bele digende opmerking achteraf De Bruijn heeft een officiële klacht in gediend bij Torentijd omdat het eerste dat het afdelingshoofd na de gebeurtenis vroeg, was: 'Wie is hier de pyromaan?' Marcel de Bruijn, die niet wil ver tellen waarom hij in Torentijd zat, Verruiming moet meer mensen kans bieden om beurs te bezoeken. door Carla van de Merbel vlissingen - De Vlissingse kle- dingbeurs van het Leger des Heils is vanaf deze week ook op vrijdagmiddag open van half twee tot half vier. Tot nu toe was de winkel op de hoek van de Paul Krugerstraat/Singel alleen op woensdagochtend geopend van half negen tot twaalf uur. De verruiming is bedoeld om meer mensen de kans te geven een be zoek aan de kledingbeurs te breng en. De openingstijden van de Leger des Heilswinkel aan de Hoogstraat in Middelburg blijven ongewij zigd: donderdag van half tien tot één en zaterdagochtend van tien tot twaalf oost-souburg - De Souburgse mu- ziekzolder Razzmatazz ontvangt zaterdag de cajun-, zydeco- en tex- mexband Catfish. Het zeskoppige Zeeuwse gezelschap speelt de drie muziekstijlen, die samen voor een vrolijke mix van southern music zorgen. De mannen hebben al eer der in Razzmatazz gestaan. Zater dag doen ze dat weer, vanaf 21.00 uur. Entree kost tien euro. jg| Reserveren: 0113-230168. middelburg - Wie altijd al wilde weten hoe kaas en ijs worden ge maakt, kan zaterdag terecht bij Kaasboerderij Schellach (Prooijen- seweg 26, Middelburg) en IJsboer- derij De Koehoorn (Mariekerke 13, Meliskerke). Die houden van 10.00 tot 17.00 uur open huis. Er zijn spelletjes, activiteiten en een markt met streekproducten. is nog bezig de traumatische erva ring van zondagavond te verwer ken. „Ik had geluk dat ik in een dubbelcel zat. Als ik geen celmaat had gehad, was ik levend ver brand. Ik lag bovenin het stapel bed, die ander lag onderin. Hij zag de rook en maakte me wakker. De vlammen kwamen toen al bijna te gen het plafond." De twee sloegen alarm, maar het duurde volgens De Bruijn 'wel 25 minuten' voor ze de cel uit waren. 'Je weet dat je geen kant op kunt. Je gaat alles doen om eruit te komen' Voor De Bruijn waren het angstige momenten. „Je weet dat je geen kant op kunt. Je gaat alles doen om eruit te komen of om zuurstof te krijgen. Ik heb nog geprobeerd het raam in te slaan." Locatiedirecteur van Torentijd Jack Burger is blij dat het De Bruijn Doel van de ruimere openstelling van de kledingbeurs in Vlissingen is volgens kapitein Paul Jansen van het Leger des Heils Walcheren een breder publiek naar de winkel te trekken. „De woensdagochtend komt voor sommige mensen niet zo goed uit. Die kunnen beter op vrijdagmiddag. Door twee keer open te gaan, is er meer spreiding over de week en krijgen meer men sen kans om naar de winkel te gaan." Op de kledingbeurzen van het Le ger des Heils in Vlissingen en Mid delburg kunnen mensen voor wei nig geld kleren en schoenen ko pen. Het aanbod is ruim voldoen de, zegt Jansen. „Vooral in Middel burg wordt veel in de kledingcon- tainer gestopt, vier keer zoveel als in Vlissingen." Dat heeft volgens Jansen onder meer te maken met de plekken waarop de containers staan: in Middelburg aan de domburg - De politie heeft in de nacht van dinsdag op woensdag een 32-jarige automobilist aange houden die te veel had gedronken. De man probeerde er vandoor te gaan toen hij de politie zag. Hij reed de J.W. Schuurmanstraat in om te ontsnappen en ontdekte toen dat die straat doodloopt. Uit een test bleek dat hij tweeën half keer zoveel had gedronken als toegestaan. Bovendien had hij geen rijbewijs. sint laurens - Han Luijk houdt op 20 mei een lezing over bijzon dere natuurverschijnselen zoals aardbevingen, vulkaanuitbarsting en en tsunami's. De opbrengst komt ten goede van de herinrich ting van de dorpskerk van Sint Laurens. De lezing begint om 20.00 uur in de kerk. Toegang: vier euro. niet lukte het raam in te slaan. „Dan was het vuur veel erger ge worden. Volgens Burger heeft het geen 25 minuten geduurd voor De Bruijn en de ander uit hun cel wer den bevrijd. „Het duurde korter dan tien minuten. Mensen die stress hebben, hebben een ander besef van tijd. Maar ik snap heel goed dat het voor de betrokkenen een traumatische ervaring is ge weest. En die opmerking waarover een klacht is ingediend? Het was fout om zoiets te zeggen. Het was niet de bedoeling hem daarmee te kwetsen. Hij heeft ook niets opzet telijks gedaan." Burger zegt dat de hulpverlening zondagavond volgens de standaard procedure is gegaan. „Eerst is ge probeerd te blussen via het kijk venstertje. Toen dat niet lukte, is de deur geopend." Roken in een cel is niet verboden, zegt Burger. „Een cel is te vergelijken met een privé-omgeving. Roken wordt pas verboden als iemand een gevaar is voor zichzelf of anderen." Hoogstraat (een doorgaande route waar je toch makkelijk even kunt stoppen), in Vlissingen een beetje verstopt achter het gemeentehuis. Verder brengen bewoners van de Het Leger des Heils wil met de ruimere openstelling van de kle dingbeurs in Vlissingen meer mensen de kans bieden de win kel te bezoeken. Roeland en Bert zamelen geld in voor mensen in Servië. door Dominica Groenleer meliskerke - „Het was echt onge looflijk. Het is bijna niet te be schrijven als je het niet met eigen ogen hebt gezien." Roeland Wou ters is er nog vol van. Samen met Bert Wisse is hij met de organisa tie 'Kom over en help' in Servië ge weest. „Ik had van tevoren wel ge dacht dat de mensen er armer wa ren, maar zó... het was echt on voorstelbaar", zegt Bert. Afgelopen maandag kwamen de twee middelbare scholieren uit Me liskerke terug uit Servië en ze zit ten nog vol indrukken. „We heb ben vooral gekeken hoe de men sen daar leven", vertelt Roeland. Vooral hun bezoekjes aan de zigeu ners en de vluchtelingenkampen waar ook veel zigeuners wonen, zijn hen bijgebleven. „Sommige huisjes zijn een paar palen met ma trassen ertussen als muren. Echt ongelooflijk", zegt Roeland. „Ze le ven daar met de dag, want wie weet ben je morgen wel dood." De jongens hebben ook meegehol pen met het schilderen en oprui men van een baptistenkerk. „De orthodoxe kerk domineert daar. Wanneer de mensen een andere kerk willen bouwen, bijvoorbeeld, worden ze tegengewerkt door de regering", weet Bert. En het com munisme zit nog diep in de samen leving, hebben de jongens ge merkt. „Die mensen doen zelf niets. Je moet eerst alles vertellen. Pas toen wij begonnen met oprui men, gingen zij ook meehelpen", vertelt Roeland. „Van de oorlog merk je daarentegen nog maar heel weinig", vult Bert aan. Roeland en Bert hebben ook een aantal kerkdiensten bijgewoond in Servië. „Bij ons zitten er zoveel meer mensen in de kerk. Daar is het maar een klein groepje. En de zigeuners gaan apart. Niemand wil ze erbij hebben." De dominee van het dorp is de enige die volgens de jongens enige interesse in de zigeuners toont. „Hij wil ze wel helpen en bij de dorpen ook veel kleren naar Mid delburg. „De container in Vlissin gen wordt zo'n twee keer in de week geleegd; die in Middelburg el ke dag." De Middelburgse kledingcontainer verhuist over een tijd naar het nieuwe Leger des Heilsgebouw aan de Stromenweg. Deze nieuw bouw moet eind van het jaar klaar zijn. kerk hebben, maar hij zou ze bij voorbeeld niet in huis halen. Dat zal hij nooit zeggen, denk ik, maar je merkte duidelijk dat hij ook niet veel van zigeuners moest hebben." Als zigeuner in Servië heb je het zwaar, dat hebben de twee wel ge zien op hun reis. „Ze krijgen ook geen werk. Als ze om werk komen vragen, is het bijna altijd: 'Voor jóu hebben we geen werk.' Alleen omdat ze zigeuners zijn." Bert en Roeland zouden zo nog een keer mee gaan op een reis. „Al leen het eten, daar zou ik het dan niet meer voor doen. Het ontbijt was niet te pruimen." Gelukkig be viel de rest van de reis Roeland stukken beter. „Ik zou zeker nog wel een keer willen." Bert ook. „Maar dan nog wel een keer naar Servië. Nu weet je al een beetje hoe het daar is en je hebt al veel mensen ontmoet." Een voorwaarde voor deelname aan de reis naar Servië was dat de jongens 800 euro per persoon bij een zouden brengen voor Servië. 'Ze leven daar met de dag, want wie weet ben je morgen wel dood' „We gaan een keer vragen of de collecte op school naar ons project kan gaan", zegt Roeland. Verder houden ze op zaterdag 10 mei ook nog een grote boekenver koop. De moeder van Roeland ver koopt daarvoor tweedehands boe ken. Een dorpsgenoot verkoopt er antiek. De jongens zelf doen de ca tering die dag. „We maken brood jes hamburger, broodjes shoarma en uitsmijters. De bezoekers kun nen ook wat drinken en snoepjes kopen. Al het geld dat we ophalen, gaat naar het goede doel natuur lijk", legt Bert uit. Het liefst halen de jongens veel meer op dan 800 euro per persoon. „De mensen daar hebben het gewoon echt heel hard nodig." De boekenverkoop, verkoop van an- tiek en etenswaren is op zaterdag 10 mei van tien tot vijf uur aan de Molenweg 1 in Meliskerke. zaamslag - De Terneuzense bur gemeester Jan Lonink heeft gister avond een bezinningsbijeenkomst in de protestantse kerk in Zaam- slag aangegrepen om kritiek op het optreden van politie en hulp verleners in de koninginnenacht te weerleggen. De drie kerken in Zaamslag hiel den de bijeenkomst om vanuit een bijbels perspectief stil te staan bij de dood van 56-jarige Peter Her- wegh vorige week. Dominees H. de Haan en F. van Vliet en burge meester Lonink spraken voor een halfvolle kerk de inwoners van het dorp moed en kracht in. Lonink wilde kritiek op de politie wegnemen. „Zij kwam om de over last van jongeren te beteugelen. Op het moment dat het misdrijf plaatsvond, was die overlast ook weg. Dat zal tijdens de rechtzaak ook blijken." Ook nam hij het op voor de hulpverleners. i.'rs 1 'vx S De kledingbeurs van het Leger des Heils op de hoek van de Paul Kruger- straat en de Singel in Vlissingen. foto Ruben Oreel

Provinciale Zeeuwse Courant | 2008 | | pagina 28