Misdaad en Mariadevotie Tl Fortuyn als winnaar en marionet Hemels gesprek Theo en Ayaan IMAS ROSS P2C Donderdag 8 mei 2008 21 BOEKEN KORT PIANOSTEMMER De romans van de Zwitserse filosoof en schrijver Pascal Mercier verschij nen in Nederland in een merk waardige volgorde. Na het suc ces van Nachttrein naar Lissabon - meer dan honderdduizend exemplaren voor een in wezen filosofische roman - werd zijn debuut vertaald: Perlmann's zwij gen. Nu is er De pianostemmer uit 1998. Over een tweeling broer en -zus die uit elkaar groeien, maar weer op elkaar zijn aangewezen wanneer hun vader - een pianostemmer - be trokken blijkt bij de moord op een operazanger. Pascal Mercier - De pianostemmer. 22,50 euro. Wereldbibliotheek. BLUES De nieuwe roman van Joost Niemöller, zijn eerste voor De Bezige Bij, gaat over een pop journalist wiens leven op z'n vijftigste verjaardag de wending neemt die zich al had aangekon digd, maar die hij wenste te ne geren. Deze Michiel Goedhart - wat wil je ook met zo'n naam - moet nodig eens wat mensen van zich afschudden en zijn ei gen leven onder handen ne men. De titel Delta Blues ver wijst ook naar de muziek die ruim ter sprake komt: de delta blues van Robert Johnson, die het weer van Son House had, beweert Niemöller. Joost Niemöller - Delta blues. 18,90 euro. De Bezige Bij. PIANIST Lars Saabye Christensen is de Noorse schrijver van ro mans als De halfbroer, Herman en Het model. Uit 1995 stamt het nu vertaalde De entertainer. Over een pianist, Jonathan, die zijn misère denkt te ontvluch ten door een baantje als barpia- nist te nemen in een hotel in het hoge noorden van Noorwe gen. Alwaar hij nog eens extra uit zijn slaap wordt gehouden door de middernachtzon. Zijn pogingen anderen bij te staan bij hun problemen hebben een averechts effect. Lars Saabye Christensen: De entertai ner. 22,50 euro (geb.). De Geus. In zijn nieuwe roman Troje brandt laat de Italiaanse schrijver Sandro Veronesi de levens van een krankzinnige priester en een gedoemde crimineel samenkomen in een intrigerende ontknoping. door Nico de Boer Sandro Veronesi (1959) dankt zijn faam als vooraanstaand Italiaanse schrijver aan de romans In de ban van mijn vader (2000) en Kalme chaos (2006), die ook bij ons niet onopgemerkt zijn gebleven. Aan zijn nieuwe boek Troje brandt werkte en schaaf de hij ruim twintig jaar voordat hij het aan de openbaarheid durfde prijs te geven. De personages werden hem in die jaren steeds dierbaarder, vertrouwt hij zijn lezers toe in het korte voorwoord bij de roman. Maar dat weer houdt Veronesi er niet van om hen één voor één met genoegen naar de ondergang te schrij ven. Wat dat aangaat doet Troje brandt ver trouwd aan, want de Italiaan is als gewoonlijk meedogenloos voor zijn karakters. Ze krijgen het steeds weer voor hun kiezen. Het bestaan is wreed en tragisch. Iedereen probeert er te gen beter weten in het beste van te maken, maar niemand ontspringt de dans. Als ze ein delijk rust denken te hebben gevonden, breekt opnieuw de hel los en begint alles van voren af aan. Troje brandt speelt ergens in de jaren zestig in een verloren strook land, de Bouwput ge noemd. De plek is gesitueerd in de buurt van Prato, Toscane, de geboortestreek van Sandro Veronesi. In de Bouwput woont het uitschot van de samenleving op een kluitje: kleine cri minelen en hoeren, schoffies en beroepspyro manen; de titel is in dit verband veelzeggend. In de nabijheid ervan bestiert op een heuvel de charismatische priester Spartacus met zijn har teloze nonnen een vondelingenhuis annex mis siepost, zoals hij die ooit dreef in Eritrea. Het boek vertelt twee parallel aan elkaar lopen de verhalen die uiteindelijk met elkaar samen vallen. In de eerste plaats is er dat van de von deling Salvatore/Morgante en diens jonge vriend Pampa die in het moeras van de crimi naliteit ten onder gaan. En daarnaast dat van vader Spartacus, die steeds verder wegzinkt in zijn godsdienstwanen. De prediker - zijn naam zegt het al - probeert op Spartaanse wijze 'het ware geloof er bij zijn beminde gelovigen in te Sandro Veronesi schaafde ruim twintig jaar aan zijn nieuwe roman voordat hij Troje brandt aan de openbaarheid durfde prijs te geven. foto EPA ranselen. Hij eist totale geloofsovergave van zijn vondelingen en volgelingen, en 'hoewel hij goed wist wat hij deed, wist hij ook dat veel mensen nog niet in staat waren om hem te ac cepteren, te zeer gewend om te oordelen in plaats van zich aan een oordeel te onderwer pen'. De lotgevallen van Veronesi's personages zijn onlosmakelijk verbonden met Italië en zijn cul tuur. In dit geval de jaren zestig, toen de Apen- nijnse laars zich gaandeweg probeerde los te maken van de almachtige rooms-katholieke kerk, die tot in elke vezel van de samenleving was doorgedrongen. Het land deinde mee op de golven van maatschappelijke vernieuwing en consumentisme. Traditionele familieverban den werden losser, al bleven die (evenals de rk-kerk) onverminderd hun stempel op het da gelijks leven drukken. Ging het in veel van Veronesi's vorige romans over vaders, in Troje brandt ontbreken ze vrij wel. De enige vaderfiguur, maar dan wel één met een onheilspellend charisma, is de bewie rookte priester Spartacus. Zijn krankzinnige Mariadevotie voert net als de helse zwerftocht van de verdierlijkte kleine boef Pampa tot een intrigerende apotheose. Veronesi is een gedreven verteller die over een tomeloze verbeeldingskracht beschikt. Zijn ver haal waaiert alle kanten uit, is overdadig, maar zeker in het begin te langdradig. Halverwege de ze tragikomedie, waarin niets is wat het lijkt, krijgt Veronesi meer vat op zijn personages. Er komt meer structuur in het verhaal, al steekt het in zijn geheel wat bleek af bij zijn bestsel lers. rri Sandro Veronesi - Troje brandt. Vertaling Rob Gerrit- sen. Uitgeverij Prometheus, 247 pag. 18,95 euro. ryi Tomas Ross - De mario- net, Uitgeverij Cargo, 18,50 euro door Mieske van Eek 1 omas Ross schreef eerder De zesde mei over de moord op Pim Fortuyn, waarin hij een theorie ontvouwde over het waarom van de aan slag. In zijn nieuwe thriller De marionet fantaseert hij er over wat er gebeurd zou kun nen zijn als Fortuyn de aan slag had overleefd. Want niet de leider van de LPF wordt doodgeschoten, maar zijn lijf wacht. En dan weeft Ross zijn intrigerende web rond politici, persmuskieten en spionnen, waarin hij politie ke en maatschappelijke gevoe ligheden feilloos blootlegt en op de hak neemt. Na de aan slag komt Fortuyns LPF met 43 zetels in de Tweede Ka mer. Een succes, maar niet ge noeg voor de absolute macht. Niet lang daarna sluit For tuyn een bizarre overeen komst met WD-erelid en ras- intigrant Hans Wiegel, die in de onderhandelingen heel wat uit het vuur heeft ge sleept. Stuk voor stuk ver raadt Fortuyn zijn idealen tot niemand er meer iets van be grijpt. Hoofdpersoon van De marionet is de al wat oudere fotograaf Lex de Rooy, die de populaire politicus moet foto graferen. De geboren mopper kont en pechvogel mist op het Mediapark net de foto van zijn leven, omdat hij naar een rouwplechtigheid moet. Vervolgens zit hij steeds pre cies in het vaarwater van een geheimzinnige macht, die aan de touwtjes van Fortuyn trekt. Vaardig mengt Ross feit en fictie, moedwil en misver stand tot een meeslepend en vooral ook geestig verhaal. Ra ke typeringen en een sterke ontknoping maken het boek prachtig rond. Tomas Ross op zijn best. ED Tanya Commandeur - Wallada's gasten, Uitge verij Sirene, 17,95 euro door Sonja de Jong Een aanslag op Ayaan Hirsi Ali en een daar opvolgend verblijf in de hemel vormt de kern Wallada's Gasten van Ta nya Commandeur. 'Boven' ziet Ayaan niet alleen Theo van Gogh terug, maar ont moet ze ook een fictief nicht je Ayda, die verantwoordelijk blijkt voor de aanslag. Drama tisch en literair gezien heeft het niet veel om het lijf Maar in een tijd waarin iemand als Wilders geen gelegenheid voorbij laten gaan om het pu bliek ervan te overtuigen dat de islam een gevaarlijke, ge welddadige godsdienst is, doet de kalme toon van dit boek weldadig aan. Op een vlot leesbare, zo nu en dan humoristische manier zet Commandeur de verschillen de opvattingen die onder moslims heersen, naast el kaar. De roman is een lang ge sprek tussen de hoofdperso nen en hun verschillende ma nieren om tegen de islam aan te kijken, ingebed in een flin terdun verhaaltje. In de he mel wordt de film van hun le ven vertoond. Wat zij zien vormt onderwerp van discus sie met Hirsi Ali als prototype voor de afvallige, Ayda in de rol van fundamentalist en Van Gogh die cynisch com mentaar levert. Hoewel Com mandeur duidelijk de kant kiest van de gematigde islam, weet zij ook begrip te wekken voor die fundamentalisten die zich aansluiten bij een ge welddadige beweging. Ze giet haar boek in een vorm die makkelijk wegleest. Dit gaat ten koste van de diepgang. Met name het karakter van Ayda komt niet goed uit de verf Maar als tegenwicht te gen de taal van islamhaters is het een verademing.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2008 | | pagina 21