Consument Steranijs 1 8 I Donderdag 8 mei 2008 PZC door Puck Kerkhoven Biefstukreepjes met zoete ui en steranijs (4 personen) Benodigdheden: 500 gram biefstuk aan smalle reepjes; 0,5 dl olijf olie; 2 grote zoete uien in parten; 2 steranijs; 1 grote teen knof look, fijngehakt; 1 winterwortel, gesnipperd; 2 stengels bleekselde rij, kleingehakt; 1 theelepel Italiaanse kruiden; half pakje sofrito to matensaus (ca. 200 gram); 1 eetlepel balsamicoazijn; 1 dl melk; 400 gram spaghetti; versgemalen peper en zeezout, versgeraspte Parmezaanse kaas. Bereidingswijze: Verhit 2 eetlepels olijfolie in braadpan, voeg uien toe. Laat lichtbruin kleuren, voeg steranijs toe. Laat 20 minu ten sudderen op laagste gas tot uien zacht en zoet zijn. Voeg wor telblokjes, bleekselderij en kruiden toe, laat meestoven. Voeg sofri to en balsamicoazijn toe. Kruid vleesreepjes met peper en zout. Verhit eetlepel olie in koekenpan, bak vleesreepjes op hoog vuur snel bruin, voeg knoflook toe. Doe vlees bij uiensaus. Giet melk in hete koekenpan, roer aanbaksels los en laat al roerend inkoken tot het dik wordt. Voeg toe aan saus en laat zes minuten doorprutte- len. Verwijder steranijs. Kook ondertussen spaghetti in ruim water met zout beetgaar. Giet af, schud los met beetje olijfolie. Draai om grote vleesvork mooie dot spaghetti. Oefening baart kunst. Schuif spaghettirol midden op voorverwarmd bord. Schep hierop bief stuk-uiensaus en bestrooi met Parmezaanse kaas. Heerlijk met sala de van rucola, trostomaten en lente-ui. Schenk er een Barolo bij. Tip: Bieflapjes zijn veel goedkoper en in dit gerecht net zo lekker. Snijd altijd dwars op de vezels. Dat levert malsere reepjes op. Korte, losvallende jurk van Sisley. Waarom moeilijk doen als het makkelijk kan? Dat is de teneur van deze zomer. Speelse kinderlijkheid verdringt de strenge damesachtige kleding van afgelopen winter. De mode is lekker losjes en hoeft niet zo ingewikkeld meer. Laat de zomer maar komen. door Machteld Leistra foto's CPD Afrika, marine, de jaren zestig, zeventig en tachtig, sport, futuris me, astrologie. De ont werpers hebben zich weer door allerlei verschillende thema's laten beïnvloeden. Belang rijkste trend is echter dat het deze zomer allemaal wat makkelijker mag. Het is niet meer zo streng, strak en chic, maar juist losjes, speels en ontspannen. Dat vertaalt zich naar wijde pyja- ma-achtige broeken en shorts, kor te losvallende jurkjes met een kin derlijke twist, gemakkelijk zitten de shirts en blouses, veel tunieken, kaftans, kimono's, korte overalle tjes, hemdjurkjes en tops met wij de mouwen en halslijnen en een wat meer mannelijke snit. Oversized mag weer. Maar voor we ons in aardappelzakachtige ge waden hullen, moeten enige regels in acht worden genomen. Het is wel een kwestie van het combine ren van uitersten. Dus wijd plus strak en lang plus kort, oftewel mi ni en maxi. Een ultrakort shortje met een top met lange mouwen. Of wijde tuniek/kaftan/kimono op een skinny jeans. Dat combineren van uitersten mag ook gerust doorgevoerd worden in de stijl. Sportief met chic is een topper deze zomer en kinderlijk lief met stoer ook. Een wijdval lend sixties jurkje met een leren bi- kersjasje: helemaal goed. Een spor tief shortje met casual hemdje of T-shirt erboven: super, maar dan wel met enorme hakken en een chique tas erbij graag. Het zomerse kleurenpalet is in de basis sober. Veel grijs, veel zwart, veel zandkleur, veel bruin, veel ma rine en veel wit. Harde kleuren vormen daarbij een fel contrast. We zien heel veel knalgeel, oran- Overhemdjurkje van Just B. Blouse van Claudia Strater. Afrika-look van Caroline Biss. Steranijs. Je zou hem zo aan een ketting om je hals han gen, zo sierlijk van vorm is deze smaakmaker. Een perfec te ster. Soms met zes, maar meestal met acht punten, die licht uiteen wijken om een glimp van de donker glanzende za den prijs te geven. Wat mij betreft de decoratiefste specerij. Wat doe je ermee? Hoe laat je deze eigenzinnige ster schitte ren in de keuken? Ik gaf onlangs een recept voor kweeperenge- lei waarin steranijs was verwerkt. Daarop stroomden de lezers vragen binnen. Niet vreemd, want we zijn hier niet vertrouwd met dit Aziatische kleinood. Steranijs is geen familie van de anijszaadjes die wij in Europa kennen. Het komt van oor sprong uit Zuid-China en Vietnam, maar wordt tegenwoordig ook in Laos, Cambodja, Japan en op de Filippijnen gekweekt. Het komt van een magnolia-achtige boom Illicium verum), die prachtig bloeit met grote stervormige witte bloemen. Aan de bloembasis ontstaat een stervormige vrucht die indroogt tot een bruine, keiharde zaaddoos. Door het hoge gehalte aan anethol, een etherische olie, ruikt hij sterk naar anijs, vandaar de naam. In het omhulsel zitten nog meer aroma's dan in het zaad. Hij wordt gemalen en in z'n geheel verkocht. In poeder- vorm maakt hij deel uit van het beroemde Chinese vijfkrui- denpoeder. Het bijzondere van steranijs is dat het een gerecht diepte geeft. In combinatie met gekaramelliseerde uien en/of sojasaus ont staat een verleidelijk aroma, dat sterk doet denken aan gebra den vlees. Het intensiveert de smaak van rund-, varkens- en lamsvlees en bijvoorbeeld eend. Niet echt een fris kruid, eer der mysterieus en warm en een beetje zoethoutachtig. Winter- VlS ze er voor het dranken en stoofperen, maar serveren uit, anders °ok appelgerechten en ananas gaan ervan gloeien. Gewoon breek je je kronen. mee laten koken zo'n ster, in z'n geheel of in stukken gebroken. Vergeet niet om ze er voor het serveren weer uit te vissen, an ders breek je je kronen erop. Wil je op safe spelen, bind dan de gekneusde steranijs in een zakje van neteldoek, dat zich ge makkelijk laat verwijderen. In veel oosterse gerechten is steranijs onmisbaar, ook klassieke Franse uiensoep krijgt er een opkikker van. En de beroemde Italiaanse Bolognese gehaktsaus bereikt met zo'n sterretje de intensiteit van donker doorstoofd vlees. De Engelse topkok Heston Blumental van restaurant The Fat Duck poogt in zijn boek Op zoek naar de perfectie de ultieme Spaghet ti Bolognese te ma ken. Hij bereikt zijn doel mede dankzij de steranijs. Het recept van deze week, bief stukreepjes in een saus van ge smoorde uien, is geïnspi reerd op Hestons per fecte Bolog nese. foto Karei de Vos

Provinciale Zeeuwse Courant | 2008 | | pagina 18