'Wietteelt uit criminele sfeer' Sluis gaat voor goud in strijd om titel 'groenste dorp van het land' Wethouder geeft cursus politiek Verplaatsing obelisk kan nog Schrikken als je de eerste ziet verrijzen Workshop bloesem en fruit fotograferen Strandjutten bij museum Terra Maris Ontmoetingsmorgen voor jonge moeders Lentefeest in de Zak van Zuid-Beveland s PZC Woensdag 7 mei 2008 25 Burgemeester van Terneuzen toch voor gecontroleerde teelt. door Conny van Gremberghe terneuzen - Hoewel burgemeester Jan Lonink van Terneuzen nog niet de boer op wil met het idee van PvdA-wethouder Co van Schaik om te experimenteren met legale wiettêelt, verschillen beide bestuurders niet zo veel van me ning. In een notitie aan de raad over het softdrugsbeleid nu en in de toe komst is Lonink het wat betreft de decriminalisering van de cannabis- markt eens met Van Schaik. Ook scheidend politiebondvoorzitter Van Duijn pleitte twee weken gele den ervoor het telen van wiet uit het criminele circuit te halen. De vrijkomende politiecapaciteit kon dan wat hem betreft ingezet wor den voor urgentere zaken. „Ik stel me een beleid voor", schrijft Lonink de Terneuzense raadsleden, „dat op hoofdlijnen vergelijkbaar is met het tabaks- en alcoholbeleid. Gecontroleerde teelt, waarbij verkoop aan perso nen boven een bepaalde leeftijd is toegestaan, waarbij eisen gesteld worden aan kwaliteit van de wiet en waarbij gezorgd wordt dat die kwaliteitseisen gehandhaafd wor den." Voorts pleit Lonink voor reclame verboden, verkoop via gereguleer de kanalen (gedoogde coffee shops) en een actief voorlichtings beleid. Hij zegt te beseffen dat het kabinet niets wil doen aan het hui dige beleid. Sterker nog, hij vindt dat de regering Balkenende-Bos de grensgemeenten die al tijden ijve ren voor een ander rechtsregime PJJ Burgemeester Lonink van Terneu- zen wil wietteelt uit de criminele sfeer halen. Hij vindt herziening van het internationaal rechtsregi me in 2009 dan ook nodig. met betrekking tot softdrugs ge woon in de steek heeft gelaten. Diverse moties heeft het kabinet naast zich neergelegd en ook begin maart tijdens het drugsdebat in de Tweede Kamer wilde de regering niets van een ander beleid weten. Lonink blijft hopen op een omme zwaai, omdat hij van mening is dat het huidige gedoogbeleid niet tegen de toekomst bestand is. Lo kale en regionale overheden die worstelen met de gevolgen van dat gedoogbeleid, hopen dat Neder land in 2009 bij de VN-conferen- tie over het internationaal rechtsre gime over het drugsbeleid toch een voortrekkersrol speelt. Gratis cursus gemeentepolitiek voor beginners. VLISSINGEN - Verfrissing kan elke politieke partij in Vlissingen wel gebruiken, vindt PvdA-wethouder Frans Prins, ook de zijne. Daarom gaat hij een beginnerscursus ge meentepolitiek organiseren. Zo ob jectief als het kan. „Mijn partij zorgt alleen voor koffie." Prins, tot voor kort voorzitter van het Zeeuwse gewest van de PvdA, probeerde eerder al op Schouwen- Duiveland en Goeree Overflakkee mensen te prikkelen voor politiek. Met succes. „Op Schouwen deden dertig mensen mee aan de cursus, in Middelharnis vijftig. Daar is een aantal raads- en bestuursleden uit voortgekomen." De cursus bestaat uit zes avonden. Een griffier of een gemeentesecre taris geeft een stukje staatskunde („want vraag maar eens aan hon derd mensen wie de baas van de gemeente is; iedereen zegt burge meester en dat is toch echt fout"), een wethouder en een burgemees ter leggen uit wat zij doen. De deelnemers mogen van alle ge zindten zijn. „Het is voor ieder een." De cursus is gratis en start volgend jaar. wolphaartsdijk - Het gedenkte ken ter ere van dominee Johannes ab Utrecht Dresselhuis (1789-1861) in Wolphaartsdijk kan misschien toch verplaatst worden. De Vereni ging Gemeenschap Wolphaarts dijk wil het meer in het zicht zet ten. Eerder kon dat niet doorgaan wegens een negatief advies van Monumentenzorg. De gemeente Goes wil nu eventueel toch mee werken. Dat hangt nog even af van de kosten. ARNEMUIDEN - De eerste portalen voor de elektri- de eerste ziet verrijzen", vertelt een direct aanwo- dert voortdurend. Nu gebeurt het om de hoek." sche bovenleiding van de nieuwe Sloelijn tussen nende landbouwer. „De volgende dag kijk je er Hij weet niet of hij veel overlast van de 'nieuwe het hoofdspoor bij Arnemuiden en Vlisin- nog eens naar en de derde dag zie je ze niet buren' zal ondervinden. „Tot nu toe heb ik 's gen-Oost zijn geplaatst. „Het is schrikken als je meer. Ach ja, het landschap in Nederland veran- nachts nog goed kunnen slapen." foto Ruben Oreel Gemeente wijst op cultuurhistorie en groene omgeving. door Frank van Cooten SLUIS - De stad Sluis strijdt dit jaar met Steenbergen, Bolsward, Sas- senheim en Sevenum om de titel 'groenste dorp van Nederland'. Sluis gaat voor goud, maar de groenmedewerkers worden niet als een gek aan het werk gezet om de plantsoenen nog even snel van nieuwe plantjes te voorzien. „Daar prikt de jury zo doorheen", zeg gen wethouder Maria le Roy en medewerker groenbeheer Lennard Openneer. „Het gaat immers niet alleen om het plaatje. Dat is maar een momentopname. De jury be kijkt ook ons groenbeleid, de sa menhang met de bebouwing en in teressante initiatieven in samen werking met organisaties als het Zeeuwse Landschap en natuurbe schermingsvereniging 't Duum- pje." De groencompetitie tussen dor pen en steden is een initiatief van de Entente Florale, een Frans/Ne derlands initiatief dat in 1975 ont stond. De stad Sluis stond al een paar jaar op het netvlies van de or ganisatie. Pas dit jaar is ingegaan op de uitnodiging mee te doen. „We gaan voor de winst", zegt wet houder Le Roy. „Sluis is volledig omgeven door de Ecologische Hoofd Structuur. Tel daar de Staats-Spaanse linies bij op en je hebt een prachtige combinatie tus sen cultuurhistorie en natuur." Openneer deelt het enthousiasme 1^ De stad Sluis doet mee aan de verkiezing 'groenste dorp van Ne derland'. De vier concurrenten zijn Steenbergen, Bolsward, Sas- senheim en Sevenum. van de wethouder over een uitste kend resultaat. „In vergelijking met onze andere concurrenten zijn we ervan overtuigd dat we goed gaan scoren bij de jury." Volgens Openneer is het stan daardniveau van het groen in Sluis al hoog. „Zo is bij ons weinig spra ke van zwerfvuil. En dat nodigt weer uit geen troep weg te gooien. We hebben weliswaar veel groen maar dat groeit ons niet boven het hoofd. Een kwestie van een goede planning, goed bijhouden en op tijd snoeien. Inderdaad, net zoals in je eigen tuin." De jury, onafhankelijke deskundi gen op het gebied van land schapsarchitectuur, groenvoorzie ning en natuur en ecologie, be zoekt Sluis op 1 augustus. De prijs winnaars worden door minister Verburg tijdens een bijeenkomst in oktober in Uden (de winnaar van vorig jaar) bekend gemaakt. kapelle - Christina Breure geeft vrijdag een workshop 'fotografe ren van bloesem en fruit in de na tuur' in het Fruitteeltmuseum aan de Biezelingseweg in Kapelle. De foto's die door de deelnemers wor den gemaakt in de museumtuin, komen tijdelijk in museum te han gen. De workshop begint om 13.30 uur en eindigt om 16.00 uur. Meer informatie: 0113-344904 of www.fruitteeltmuseum.nl. middelburg - Wie het leuk vindt om op zoek te gaan naar onver wachte dingen op het strand, kan aanstaande zondag om 13.00 uur mee met de jutter van museum Terra Maris in Oostkapelle. Die geeft eerst een inleiding bij het gro te zeeaquarium. Daarna geeft hij uileg over onder meer schelpen en veenbrokken. Aanmelden is nood zakelijk via 0118-582620. GOES - De Stichting Maatschappe lijk werk en Welzijn Oosterschel- deregio (SMWO) houdt vanaf vrij dag elke twee weken een ontmoe tingsmorgen voor jonge moeders tot 23 jaar. Ervaringen worden uit gewisseld over onder meer opvoe ding en financiën. De ochtend begint om 9.30 uur wordt gehouden in jeugdcentrum de Goese Polder, Joseph Lunslaan 13 in Goes. NISSE - Op leer-werkboerderij De Akkerwinde aan de Lageweg 6 bij Nisse is het zaterdag van 11.00 tot 16.00 uur lentefeest. Bedrijven rich ten een markt in met streekeigen producten. Boerderijenkenner Gerard Smalle- gange opent het vernieuwde Wienkeltjes-fiets- en autopad langs aparte kleine 'wienkeltjes' in de hele Zak.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2008 | | pagina 67