Hulp bereikt Myanmar Bagage-verwerking Schiphol staakt vrijdag Kuijt in voorlopige selectie Van Basten il Mn» 1 Ö23° Vandaag bij uw dagblad Woensdag 7 mei 2008 - PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT - 250e jaargang nr. 107 - los Ruim 22.000 doden en miljoen daklozen door wervelstorm, zegt junta. YANGON - Teams van Artsen zon der Grenzen (AzG) zijn gisteren in twee delen van de stad Yangon in het door een wervelstorm getrof fen Myanmar (voorheen Birma) begonnen met noodhulp. Zij de len schoon water, plastic zeilen en voedsel uit aan 300.000 inwoners van de stadsdelen Daala en Twan- te, aldus een Nederlandse woord voerster van de hulporganisatie. Verkenningen in de stad hebben geen grote aantallen gewonden op geleverd, stelt AzG. Maar waar schijnlijk zijn gebieden buiten de stad zwaarder getroffen. Daarom proberen AzG-teams deze streken te bereiken. Gisteren is een team vertrokken naar de westkust. Volgens waarnemers van de orga nisatie is in delen van Yangon 80 procent van alle huizen verwoest. Het water staat tot een meter hoog in de straten. Hulpverleners vrezen dat besmettelijke ziekten als cholera zich razendsnel zullen verspreiden. Het opstarten van een grootschali ge internationale hulpoperatie wordt gehinderd door de onwilli ge houding van de junta van Myan mar. Die ging gisteren akkoord met het toelaten van noodhulp, al dus de Verenigde Naties, maar doet moeilijk over visa voor de hulpverleners. Minister Maxime Verhagen van Buitenlandse Zaken vindt dit 'schandalig'. De Amerikaanse president George Bush heeft gisteren een wet gete kend waarmee hij de hoogste civie le onderscheiding van het Congres aan de Myanmarese oppositieleid ster Aung San Suu Kyi toekent. Bush omschreef haar als een 'krachtige stem' voor vrijheid. De Teams van Artsen zonder Gren zen zijn in het door een wervei- storm getroffen Myanmar begon nen met noodhulp. De militaire regering ligt echter dwars. dissidente en winnaar van de No belprijs voor de vrede staat al jaren onder huisarrest. De relatie tussen de Verenigde Staten en Myanmar is al jaren slecht. Bush ging vorige week nog akkoord met nieuwe sancties tegen de junta. Volgens de junta heeft de wervel storm in het afgelopen weekeinde aan zo'n 22.000 mensen het leven gekost en zijn een miljoen mensen dakloos geraakt. De Samenwerkende Hulporganisa ties hebben giro 555 geopend om geld in te zamelen voor de slachtof fers in Myanmar. "k pagina 3: commentaar pagina 10 en 11: eerst goed drinkwa ter, dan politiek SCHIPHOL - De werknemers van af- handelingsbedrijf Menzies op Schiphol zullen vrijdagochtend voor onbepaalde tijd staken. Dat betekent dat de kofferstroom op Schiphol kan worden verstoord, maar ook dat het parkeren en weg slepen van vliegtuigen bij de pie ren vertraging kan oplopen. De precieze gevolgen voor passagiers waren gisteren nog niet bekend. Het conflict draait om een loons verhoging in de nieuwe cao. Men zies biedt volgens vakbond De Unie slechts 1,5 procent. De vak bonden eisen 3,5 procent plus een hogere bijdrage in de parkeerkos- ten. ZEIST - Marco van Basten heeft gis teren zijn voorlopige selectie van dertig spelers voor het EK van ko mende zomer vrijgegeven. De bondscoach van het Nederlands elftal verraste niet. Hij selecteerde bijna alleen maar spelers met wie hij al jaren bij Oranje werkt. Dirk Kuijt behoort ook tot de voor lopige selectie. De aanvaller van Li verpool werd de afgelopen inter lands gepasseerd door Van Basten. De bondscoach brengt de selectie op 16 mei terug tot maximaal 26 spelers. Van Basten moet zijn defe- nitieve selectie van 23 spelers op 28 mei bij de Uefa inleveren. pagina 33: geen fratsen van Van Bas ten Kuijt hoort thuis op het EK Buschauffeurs schaden met staking examenkandidaten 169% 131% aantal reacties: 382 EN Zeeland: 2,3,21 t/m 27, 30 en 31; Binnenland: 4 en 5; Buitenland: 7 en 9; Meningen: 12; Economie: 13 en 15; Beurs: 14; Weer: 18; Strips: 19; Agenda: 28; Cultuur: 29; Sport: 33 t/m 37; Televisie: 38 en 39. Ondernemer Prins: 'Beschavin§is dun laa§ie' AMSTERDAM - Beschaving is maar een dun laagje en dat kun je onder meer zien als mensen water tekort komen of bang zijn voor een te kort. Dat heeft prins Willem- Alexander gisteren gezegd in Am sterdam. „Op 11 maart zaten de stad Gronin gen en een aantal dorpen erom heen zonder drinkwater, 200.000 huishoudens. Groningen was ont redderd. Douchen was er niet bij, theezetten ging niet meer en de wc kon niet meer worden doorge spoeld. Binnen no time sloegen mensen aan het hamsteren. Je zag ook dat beschaving helaas maar een dun laagje is. Mensen met ruim dertig flessen in de hand wil den er niet één afstaan voor de laatkomers", aldus de prins. „Het probleem was hier gelukkig behoorlijk snel opgelost, maar ook in Nederland is drinkwater géén vanzelfsprekendheid", waarschuw de de watermanager-prins. 711688 555530 nummer 1,40, zaterdag 2,00 HET WEER: Zonnig Genieten van zon, zee en strand Myanmarese militairen lossen hulpgoederen uit een Thais transportvliegtuig op de luchthaven van Yangon.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2008 | | pagina 1