Buitenland Spanning stijgt op voedselmarkten Boliviaanse provincie kiest voor autonomie 'Betalen voor donornieren' Recherche: Fritzl plande al in de jaren zeventig incestkelder 'U zit er niet aan vast' 6 I Dinsdag 6 mei 2008 PZC Sydney - Een Australische nierspe cialist wil het tekort aan donornie ren in zijn land aanpakken door de overheid voor de organen te la ten betalen. Als het aan specialist Gavin Carney ligt, wordt voor een gedoneerde nier maximaal 30.000 euro betaald. Als het verbod op de verkoop van organen wordt opge heven, zouden duizenden levens kunnen worden gered en miljar den euro's bespaard op de behan- delingskosten van nierpatiënten. Het voorstel van hoogleraar Car ney werd resoluut van de hand ge wezen door minister Nicola Roxon van Gezondheid. Ook belangengroepen verwierpen Carney's plan, omdat vooral arme mensen geneigd zouden zijn om hun organen af te staan. Santa Cruz wil meer zeggenschap over olie- en gasinkomsten. SANTA CRUZ - De grootste provin cie van Bolivia heeft in overgrote meerderheid gestemd voor autono mie. Circa 85 procent van Santa Cruz, de rijkste provincie van het land, wil meer zeggenschap over onder meer de olie- en gasinkom sten, aldus peilingen bij stemloka len. De volksraadpleging werd over schaduwd door geweld. Tijdens tal rijke confrontaties tussen politieke tegenstanders raakten tientallen mensen gewond. Ook stembussen gingen in vlammen op. De provincie Santa Cruz raakt door het referendum in conflict met het centrale gezag onder de linkse president Evo Morales. Hij is de eerste indiaan die ooit tot WRj De rijkste provincie van Bolivia, Santa Cruz, kiest voor meer auto nomie. De provincie wil haar inkomsten uit gas en oiie niet delen met de arme indianen. staatshoofd van het armste land van Zuid-Amerika is gekozen. Terwijl feestende menigten in de provinciehoofdstad Santa Cruz dansten en met de provincievlag zwaaiden, verscheen een verbeten Morales op televisie. Hij noemde de volksstemming illegaal, oncon stitutioneel en separatistisch en zei dat hij het resultaat zal nege ren. Morales wil de rijkdommen van het land eerlijker verdelen zodat ook de arme indianen in de ber gen meer kunnen profiteren van de baten van fossiele brandstoffen en van vruchtbare landbouw grond in de vlaktes. De indianen in Bolivia, die zo'n 60 procent van de bevolking uitmaken, zijn eeu wenlang gediscrimineerd nadat het land door de Spanjaarden was gekoloniseerd. De crisis kan zich nog verder ver diepen als volgende maand drie andere door de oppositie geleide provincies hun eigen referendum over autonomie zullen houden. Ook twee van de andere negen provincies overwgen sterk zo'n volksraadpleging uit te schrijven. De prijs van rijst is sinds januari van dit jaar verdrievoudigd. den haag - De spanning op de in ternationale voedselmarkten neemt toe. De Filipijnen, de groot ste rijstimporteur ter wereld, slaag de er gisteren niet in zijn voorraad met nieuwe aankopen aan te vul len. De Filipijnse regering wil 675.000 ton rijst kopen als buffer voor te rugval van de binnenlandse voor raden. Maar slechts één bedrijf bleek bereid de rijst tegen de gestel de voorwaarden te willen leveren. De koop ging niet door omdat de Vietnamese leverancier niet de be nodigde documenten kon overleg gen. De prijs van rijst is sinds januari verdrievoudigd. Ook de prijzen van ander basisvoedsel zijn fors ge stegen. In een aantal landen, on der meer Haïti en Egypte, heeft dat geleid tot gewelddadige protes ten. De indruk bestaat dat speculanten en woekeraars grof geld verdienen over de rug van de verarmde bevol king. De Aziatische ontwikkelingsbank kondigde aan noodhulp te verle nen aan arme landen die worden getroffen door de hoge voedselprij zen. Thailand, een van de grootste rijstexporteurs ter wereld, liet eer der weten een kartel te willen vor- Tussen vrijheid en onderaardse gevangenis zaten acht deuren. AMSTETTEN - Josef Fritzl, de Oos tenrijker die heeft bekend zijn dochter Elisabeth 24 jaar in een kelder gevangen te hebben gehou den en zeven kinderen bij haar te hebben verwekt, begon al in 1978 met het plannen van zijn onder aardse gevangenis. Zijn dochter was toen twaalf jaar. Dat heeft de Oostenrijkse recher che gisteren gezegd. In een beschrijving van het com plex zei de recherche dat er acht af gesloten deuren gepasseerd moes ten worden om vanuit de kelder, waar Fritzl behalve zijn dochter ook drie van hun kinderen op sloot, de buitenlucht te bereiken. De toegangsdeur zelf woog vijf honderd kilogram en had een elek tronisch slot. Franz Polzer, die het onderzoek leidt, zei dat er van wordt uitge gaan dat Fritzl al in 1978, bij een uitbreiding van het appartemen tencomplex in Amstetten dat in zijn bezit is, de basis legde voor de gevangenis. Behalve de zware toegangsdeur vond de politie een tweede toe gangsmogelijkheid tot het com plex. Die bestond uit een serie aan eengesloten deuren, waaronder een van staal. Polzer zei dat na de geboorte van het vierde kind de gevangenis werd uitgebreid. men met andere grote rijstleveran- ciers als Cambodja en Vietnam. Bij voedselrellen in de Somalische hoofdstad Mogadishu zijn gisteren twee doden gevallen. Tienduizen den Somaliërs trokken relschop- pend door de stad uit ongenoegen over de hoge voedselprijzen. Mili tairen schoten op de demonstran ten, vertelden ooggetuigen. Hon derden winkels sloten hun deuren en autoruiten werden ingegooid. Verscheidene mensen raakten ge wond. De rellen begonnen toen vrouwen en kinderen betoogden tegen handelaren en kooplieden die hun oude bankbiljetten van duizend shilling niet meer accep teerden. Snel daarna stroomden de straten vol met stenengooiers. 'Hezbollah traint in Iran strijders uit Irak' washington - Strijders van de Li banese beweging Hezbollah heb ben gevechtstrainingen aan Iraak- se militieleden gegeven in een op leidingskamp bij de Iraanse hoofd stad Teheran. Dat meldde The New York Times gisteren. De Amerikaanse krant baseert zich op verhoorverslagen van het Amerikaanse leger. Vier militiele den die eind vorig jaar gevangen werden genomen in Irak zouden onafhankelijk van elkaar de rol van Hezbollah en Iran hebben be vestigd. Comazuipen is zeer in trek bij Duitse jeugd BERLIJN - Comazuipen wordt steeds populairder bij de Duitse jeugd. Vorig jaar werden bijna twintigduizend jongeren tussen de tien en twintig jaar stomdron ken in Duitse ziekenhuizen opge nomen. Dit is een verdubbeling ten opzichte van het jaar 2000. Dit blijkt uit het jaarlijkse drugs- en verslavingsrapport dat de Duitse overheid gisteren presenteerde. In Nederland zijn vorig jaar enkele honderden jongeren bewusteloos door drank in ziekenhuizen opge nomen. Katholieken krijgen steun van hof Maleisië kuala lumpur - De rooms-katho- lieken in Maleisië kunnen een ver bod van de regering om het woord Allah voor God te gebruiken bij de rechter aanvechten. Dat bepaalde het hooggerechtshof gisteren. De regering van de in meerder heid islamitische staat verklaarde vorig jaar dat alleen moslims het woord Allah voor God mogen ge bruiken. Zij dreigde de krant The Herald te sluiten, als die het ver bod negeerde. De krant wordt ver spreid onder de 850.000 rooms-ka- tholieken in Maleisië. Belgen in de ban van kapitale groetbonus BRUSSEL - Wie in België deze week 'goeiedag' zegt op straat of elders, kan daarmee zomaar geld verdie nen. Iemand die vriendelijk groet, kan daarmee 25 euro winnen. De allervriendelijkste goeiedagzeggers ontvangen zelfs een hoofdprijs van elk 25.000 euro. Undercovermedewerkers van de stichting Boodschap Zonder Naam voor meer vriendelijkheid gaan daarvoor op pad. Zij speuren in de metro, winkels, fabrieken en kantoren naar mensen die groe ten. President Servië is met de dood bedreigd belgrado - President Boris Tadic van Servië is met de dood be dreigd wegens 'verraad aan het Ser vische volk'. Justitie in Belgrado be vestigde gisteren berichten in de pers over de dreigbrieven. Tadic is voorstander van verdere toenadering tot de Europese Unie, ondanks het feit dat veel EU-lan- den de eenzijdige onafhankelijk heidsverklaring van de Servische provincie Kosovo hebben erkend. Servische nationalisten daarente gen willen de betrekkingen met de EU bevriezen. Virusuitbraak in China bereikt Peking PEKING - Een dodelijke virus waar door in China duizenden kinde ren ziek zijn geworden, heeft de hoofdstad Peking bereikt. In Pe king zijn tot dusver 1482 gevallen van de ziekte gemeld. Het enterovirus 71 heeft aan 26 mensen het leven gekost en 11.905 mensen zijn er mee besmet ge raakt. Vooral de provincie Anhui is zwaar getroffen met ruim 5800 besmettingen. Het virus is zeer be smettelijk. Het virus veroorzaakt blaren in de mond en huiduitslag op handen en voeten.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2008 | | pagina 6