'Er vliegt soms een bal uit de kooi' Zeeland Zaamslag schrapt festival Goes pakt actie voor stadsvogels nu echt op Pinkstermarkt op Vlissingse boulevards Brandje opslagruimte van het stadskantoor Engelse oldtimers te bewonderen in Goes Optreden Byzantijns koor in toeristenkerk Natuurwandeling over bloemdijken in de Zak PZC Dinsdag 6 mei 2008 I 25 Sint Laurens behoort tot de veiligste dorpen op Walcheren. door Maurits Sep sint laurens - Vlissingers die zich onveilig voelen, moeten maar ver huizen naar Sint Laurens. Daar ge beurt helemaal niks. Dat is geen verrassing voor secretaris Frans Hanse van de dorpsvereniging. „Sint Laurens is een rustig dorp en dat willen we graag zo houden." Geen branden, geen handel in drugs, geen inbraken, geen oplich tingen. „Er is wel eens overlast van de speelplaats achter het wijkcen trum. Daar is een voetbalkooi en er vliegt wel eens een bal uit, om toch iets te noemen", zegt Hanse grinnikend. Jongeren zoeken hun vertier in Middelburg, dus mis schien zijn ze uitgeraasd als ze te rugkomen, oppert Hanse voorzich tig. De aanwezigheid van horeca en een uitgaanscentrum in Middel burg scheelt wel, beaamt wijkwet houder Hannie Kool. Middelburg is de op drie na onveiligste ge meente in Zeeland, na Vlissingen, Goes en Terneuzen. Als gemeente kun je iets doen om dat te verbete ren, maar ook niet zo heel veel, be seft zij. De gelegenheid maakt de dief; ofwel, als er geen winkels zijn, zoals in Sint Laurens, vinden er ook geen winkeldiefstallen plaats. Dus: „Middelburg op het ni veau van Sint Laurens krijgen, da's echt een stap te ver." Voor Sint Laurens vindt Kool het in elk geval Vlissingers die een veiliger omge- ving zoeken, kunnen kiezen uit Sint Laurens, Zanddijk, Klevers- kerke en Aagtekerke. Daar is geen of weinig criminaliteit. 'een mooie opsteker'. „Er gebeurt niks ten kwade, maar wel ten goe de. De mensen kennen elkaar goed, letten op elkaar. Maar ja, dit is natuurlijk geen garantie voor de toekomst." Vlissingers die niet naar Sint Laurens willen, kunnen ook naar Aagtekerke. Voorzitter Ton Verhulst van de dorpsraad deed dat tien jaar geleden al. „Niet omdat we Vlissingen te onveilig vonden trouwens, al hebben we daar wel een woninginbraak mee gemaakt. We kozen Aagtekerke voor de rust." Het is een van de grotere dorpen in Veere en toch heel veilig: één auto vernield in het buitengebied, één diefstal uit een schuurtje in het buitengebied en twee gevallen van oplichting in het dorp zelf Verhulst: „Criminali teit is nooit een onderwerp bij de dorpsraadsvergadering. Er is veel sociale controle. In de positieve zin van het woord." Wethouder Jaap Melse gaat over jeugdbeleid en woont in het dorp. „Als gemeente doen we veel aan preventie, het verenigingsleven is sterk. En men heeft hier wat over voor elkaar en oog voor elkaar. Het is goed toeven in Aagtekerke." arnemuiden - Wings to Victory, de stichting die geallieerde vliegeniers herdenkt die tijdens de Tweede Wereldoorlog in Zeeland zijn omgeko men, heeft op Bevrijdingsdag een oude traditie in ere hersteld: het prijsdroppen. In de jaren na de oorlog werden boven Zeeland vanuit een vlieg tuig cadeaus gegooid. Met het opnieuw invoeren ervan wil de stichting de aandacht vestigen op de vele omgekomen en vaak nog steeds vermiste vliegeniers. Boven Breskens, Renesse en Kapelle zijn gisteren vanuit een Piper Cub L4-vliegtuigje knuffelberen aan een parachute gedropt. De vin der wint een vlucht in een zweefvliegtuig. De drie kistjes vlogen in formatie over de provincie. De weersomstandigheden waren perfect, aldus bestuurslid Joop van Weele. Wel is het volgens hem lastig de beren op de juiste plek te laten lan den. „Tijdens het oefenen bleek dat ze toch gauw een kilometer afdrijven." Het is de bedoeling dat de dropping jaarlijks terugkeert. Op de foto het 'droppingteam': Frans Peraer, Hans Beerens, Jan van Huuksloot, Reint Laan en Joop van Weele (vlnr). foto Willem Mieras Zie www.pzc.nl voor een filmpje van de vlucht. Organisatie Stropierock honoreert verzoek van kinderen Herwegh. zaamslag - De eerste editie van het rockfestival Stropierock in Zaamslag gaat zaterdag niet door. De kinderen van de vorige week vrijdag om het leven gebrachte postbode Peter Herwegh vinden een muziekfestijn niet gepast, op de dag dat hij wordt gecremeerd. De Stichting Jongerenactiviteiten Zaamslag (Sjaz) respecteert die wens en zoekt naar een andere da tum voor het festijn. Tot gistermid dag vier uur zette de stichting zich met gemengde gevoelens in om het evenement met vier lokale bands tot een goed einde te breng en. Direct nadat het overlijden van de 56-jarige Herwegh wereldkun dig werd, maakte twijfel zich van de organisatie meester. Tot gister middag vier uur was Sjaz druk in de weer om het festival op gepaste wijze te laten plaatsvinden. Tor or ganisator Boudewijn Slager een te lefoontje kreeg van de dochter van Herwegh. Westphaal: „We stop pen ermee. Als je zo'n verzoek krijgt, dan heb je niets anders te doen dan piëteit tonen." Stro pierock is tot onbekende datum uitgesteld. Toegangskaarten kun nen worden ingeleverd bij De Spar in Zaamslag en café De Griete. vlissingen - Standwerkers, kraam pjes en kindervertier vormen zon dag de ingrediënten voor de twee de pinkstermarkt op de Vlissingse boulevards. Van 10.00 tot 17.00 uur staan 150 kramen opgesteld met al lerhande koopwaar, van strandla- kens en snoep tot sieraden en kle ding. Diverse standwerkers, onder wie de Nederlands Kampioen, prij zen op een ludieke manier hun producten aan. Kinderen kunnen een ritje op een pony maken of spelen op het springkussen. Op het Leeuwenplein staan een bun- gy-trampoline en een draaimolen. De Stichting Speciale Markten Zuid-West Nederland organiseert de boulevardmarkt. door Frank Balkenende goes - Een poging van SGP/ Chris tenunie om de gierzwaluw en huismus terug in de stad te krij gen, is tot nu toe niet echt uit de verf gekomen. Dat ligt aan de ge meente, die geen capaciteit had om openingen in dakpannen van burgers aan te brengen. Volgens wethouder Joost Adriaanse is in middels een medewerker aange trokken voor groenprojecten. „Hij pakt direct de dakpannen mee, dus is het nu wel geregeld." Vorig jaar steunde de Goese ge meenteraad het plannetje van SGP/ChristenUnie en stelde er vijf duizend euro voor beschikbaar. Het idee is simpel: pak een paar pannen van je dak en breng die naar de afdeling openbare ruimte van de gemeente. Daar maken ze er gratis een paar zwaluwopenin gen in, zodat de gierzwaluw en de huismus ook in de stad broedplaat sen vinden. Dat is hard nodig, om dat de stadsvogels harde tijden be leven in de stad. Door moderne bouw vinden ze nauwelijks nog kieren en gaten om zich in te nes telen. Bovendien worden steden en wijken steeds compacter ge bouwd, waardoor openbaar groen verdwijnt, en tuinen veranderen in steenwoestijnen. De SGP/CU had gehoopt dat haar actie al dit broedseizoen tot een kentering zou leiden. middelburg - In het stadskantoor van Middelburg heeft gisteroch tend rond elf uur een brandje ge woed in een opslagruimte. De brand was tussen het plafond ont staan in een transformator van de verlichting. De brandweer heeft het vuur geblust. Hoe groot de schade is, is niet bekend. goes - Voorafgaand aan de Molen tocht op eerste pinksterdag, zijn in Goes al Engelse oldtimers te be wonderen. Vrijdagmiddag staan ze ventig oldtimers langs de stadsha- ven en op de Grote Markt, zater dagmorgen staan daar twee Engel se dubbeldekkers. zoutelande - Het Zeeuws Byzan tijns Koor Srétenje is zondag te ho ren tijdens de pinksterdienst in de kerk aan de Bosweg in Zoutelan de. Onder leiding van dirigente Elena Berdnikova zingt het koor liederen van Rachmaninov, Bortn- janski en andere componisten. De dienst begint om 10.00 uur. nisse - Vereniging Natuurmonu menten houdt vandaag een na tuurwandeling over bloemdijken in de Zak. Vertrekpunt is om 19.00 uur de parkeerplaats bij de krui sing Van der Poest Clementstraat, Veernoyen en Sluishoekwegeling bij Nisse.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2008 | | pagina 57