Binnenland Criminaliteit is soms net een Zoons van criminelen wijken uit Helft jeugd is somber over vrede en honger 4 Dinsdag 6 mei 2008 pzc Tweede generatie van drugsfamilies zoekt heil in het buitenland. DEN HAAG - Nederlandse drugsfa milies breiden hun imperia uit naar het buitenland. De zoons van de drugscriminelen die in de jaren negentig in Nederland aan de macht kwamen, duiken nu op in Duitsland, België, Roemenië en Estland. Zij houden zich daar be zig met handel in wiet en xtc. Dat zegt onderzoeker Peter Klerks van de Politieacademie. De criminelen van de tweede gene ratie zoeken hun heil in het buiten land, omdat zij niet in het vaarwa ter van hun vaders willen komen. Bovendien staan de drugscrimine len onder druk, omdat politie en justitie het in eigen land op hen hebben gemunt. Nederland kent volgens Klerks tien tot twintig cri minele familiedynastieën. Zo werd Barry Mieremet, de zoon van de geliquideerde topcrimineel [ohn Mieremet, vorig jaar in België gearresteerd. Hij verscheen vorige maand voor de rechter. Justitie ver wijt hem geweldpleging, afper sing, 'zware diefstal' en het witwas sen van crimineel geld. Er is tien jaar cel tegen hem geëist. De zoons kunnen de stap naar het buitenland makkelijker maken dan hun beruchte vaders, consta teert Klerks. Zij spreken beter hun talen, denken vaak over de grens en hebben een betere opleiding ge noten. Nederlandse drugsfamilies brei- den hun imperia uit naar het bui tenland via de tweede generatie. Dat zegt onderzoeker Peter Klerks van de Politieacademie. Kinderen van criminele ouders kunnen zich maar moeilijk ontworstelen aan het misdadige milieu waarin zij opgroeien. Criminaliteit is soms net een familiebedrijf. door Marcel Proos en Jan Salden Greg R. is wel vaker in een rechtbank ge weest. In zijn lange carrière als drugscri mineel zat hij her haaldelijk in de beklaagdenbank. Maar nu mag de inmiddels 6o-jari- ge Indische Nederlander plaatsne men op de publiekstribune. Niet hijzelf, maar zijn zoon Jesse is de verdachte. Hij zou zes liquidaties hebben gepleegd. Een echt imposante indruk maakt Greg R. niet tijdens de zitting in de zwaarbeveiligde rechtbank in Amsterdam. In zijn grijze pak met krijtstreep lijkt hij eerder een advo caat. Zijn lengte heeft hij ook al niet mee. Maar hij staat wel aan het hoofd van een notoir crimine le familie. Zelfheeft hij grofweg twintig jaar vastgezeten wegens drugshandel, zijn zoon Andy ver dween ook jaren de cel in en nu staat Jesse terecht. Nederland kent tien tot twintig van dergelijke criminele dynastie ën, schat onderzoeker Peter Klerks die als lector verbonden is aan de Politieacademie. In 2004 werd Gijs van Dam junior, wiens vader be kend stond als hasjhandelaar, doodgeschoten. De zoon van de veroordeelde drugshandelaar Jaco bus L. is volgens Klerks ook actief in de misdaad. En dit betreft alleen de zware, ge organiseerde criminaliteit. Elke gro te stad telt daarnaast naar schat- Kinderen van ouders met een strafblad lopen een grotere kans om ook in de misdaad te belanden. ting drie tot vier families die zich bezighouden met allerlei illegale activiteiten, stelt Klerks. De verleiding van een crimineel le ven blijkt voor veel kinderen van ouders met een strafblad te groot. Hoe meer delicten pa of ma pleegt, des te groter de kans dat een kind het verkeerde pad op gaat, blijkt uit onderzoek van de Universiteit van Nijmegen uit 2006. „Het is vergelijkbaar met een slagerij of bakkerij. Daar zie je ook vaak dat een zoon het bedrijf over neemt", aldus Klerks. In sommige families wordt zoon lief'opgeleid' tot crimineel. In zijn tienerjaren staat hij in een grow- shop en via wietplantages wordt hij klaargestoomd voor handel op grote schaal. Dankzij zijn bevoor rechte positie - de familienaam is immers berucht - klimt hij snel ho gerop. Eén vader gaf zijn zoon voor zijn achttiende verjaardag zelfs een machine om xtc-pillen mee te maken, weet Klerks. Een carrière kan in een stroomversnel ling raken als vader de cel in moet en de zoon tijdelijk aan het hoofd van het familiebedrijf staat. Toch wil lang niet elke crimineel dat zijn kind in de misdaad belandt, zegt criminoloog Henk Ferwerda, gespecialiseerd in geweld onder jongeren. „De meeste criminele va ders en moeders willen liever juist niet dat hun zoon of dochter zich met duistere zaken bezighoudt. Al leen zijn ze niet bij machte hen daarvoor te behoeden. Het is net als met roken. Een ouder die zelf rookt, maar zijn kinderen verbiedt hetzelfde te doen, is volstrekt onge loofwaardig." NOU, MAAR. VAM OpA AAACJ HteT WE l— hilversum - Meer dan de helft (55 procent) van de jongeren denkt dat een wereld zonder oorlog on mogelijk is. Bovendien denkt 42 procent dat het onhaalbaar is hon ger de wereld uit te krijgen. Dat bleek gisteren uit een onderzoek van EénVandaag onder leden van het jongerenpanel van het tv-pro- giamma. Van de 1750 ondervraagden zijn weinigen bereid een steentje bij te dragen aan de oplossing van het voedselprobleem. Voor het inleve ren van zakgeld of loon is nog wel animo (57 procent). Maar op de vraag of zij bereid zijn tot een le ven zonder luxe als daarmee geen mens meer honger lijdt, ant woordt 46 procent 'nee'. Een der de zegt 'ja' en 20 procent weet het niet Verder is lang niet iedereen te gen kinderarbeid. Als de achter grond van een spijkerbroek ondui delijk is, zou 67 procent hem ko pen en als zeker is dat de jeans door kinderen is gemaakt, dan neemt nog altijd 39 procent het kledingstuk mee. Over de stelling dat een oorlog zo als in Afghanistan soms nodig is om in vrijheid te kunnen leven, zijn de jongeren sterk verdeeld. Identiteit bekend van twee gewonde fietsers utrecht - De politie heeft de iden titeit van twee fietsers die zaterdag zwaargewond raakten bij een onge val in Odijk, dankzij hun buren kunnen achterhalen. De gewon den zijn een 52-jarige man en een 48-jarige vrouw uit Utrecht.. De buren belden de politie, nadat zij een opsporingsbericht op de te levisie hadden gezien waarbij zij onder meer de fietsen en de sleu tels herkenden van het tweetal. De twee fietsers werden aangere den door een 80-jarige automobi list uit Odijk die onwel was gewor den en later overleed. A73 weer open voor verkeer na ongeval nijmegen - De snelweg A73 tussen Nijmegen en knooppunt Ewijk is gisteravond rond zeven uur weer opengesteld voor het verkeer. Tot die tijd vond nog allerlei onder zoek plaats op de plek waar gister ochtend vier mensen om het le ven kwamen bij een aanrijding tus sen twee vrachtwagens en een per sonenauto met caravan. De politie verwacht pas vandaag iets te kun nen zeggen over de identiteit van de vier slachtoffers die in de auto zaten. Ook over de toedracht van het ongeluk is dan meer bekend. Vaker in de zon helpt senior tegen depressie amsterdam - Ouderen die vaak in de zon komen, hebben minder kans op een depressie dan oude ren die binnen blijven zitten. Dat blijkt uit een onderzoek van het VU medisch centrum onder 1282 ouderen. Blootstelling van de huid aan zonlicht verhoogt het gehalte vitamine D in het bloed. Deze vita mine blijkt de kans op een depres sie te verkleinen. Aan het onder zoek deelnemende ouderen die last hadden van een depressie, had den gemiddeld 14 procent minder vitamine D in hun bloed dan ouderen zonder depressie. Schrijver Voskuil koos zelf voor zijn einde amsterdam - Schrijver J.J. Voskuil heeft net als collega-schrijver Hu- go Claus zelf voor zijn einde geko zen, na een 'moedig gedragen ziek te', schreef zijn vrouw Lousje Vos- kuil-Haspers gisteren in haar rouwadvertentie. Voskuil, die don derdag overleed, wordt 8 mei be graven op de Haagse Begraafplaats Oud Eik en Duinen. Hij werd 81 jaar. Voskuil werd vooral beroemd door de romancyclus van zeven de len, Het Bureau, dat handelde over zijn loopbaan bij het Meertens In stituut in Amsterdam.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2008 | | pagina 4