Terneuzen ruim in WMO-geld Monique en Dick Dijkgraaf zijn een Expopaar Veel excursies in kampioenschap tafelvoetbal natuur en landschap I pzc Dinsdag 6 mei 2008 25 College wil overschot reserveren voor 'moeilijke tijden'. door Conny van Gremberghe terneuzen - De gemeente Terneu zen heeft het afgelopen jaar een be hoorlijk deel van het WMO-bud- get voor huishoudelijke hulp over gehouden. Burgemeester en wet houders van Terneuzen rekenen er op zo'n miljoen euro in de plus te eindigen. Het WMO-kantoor en het Cen traal Administratiekantoor hebben echter een verwerkingsachter stand, waardoor het definitieve overschot over 2007 nog wel iets la ger kan uitvallen, maar erg veel minder zal dat niet zijn. Burgemeester en wethouders ant woorden dit op vragen van raads lid Giel van Boom van TOP-Ge- meentebelangen. Overigens is het overschot van Ter neuzen niet zo opmerkelijk. Ook elders in den lande blijken ge meenten hun toegewezen budget voor huishoudelijke hulp in de thuiszorg niet opgesoupeerd te hebben. Ruim tweehonderd mil joen aan door het Rijk verstrekt steungeld werd niet opgemaakt. In verschillende gemeenten hebben mensen die op grond van de Wet Maatschappelijke Ondersteuning (WMO) recht hadden op gemeen telijke steun voor huishoudelijke hulp, die ondersteuning niet of slechts gedeeltelijk ontvangen. In Terneuzen is volgens B en W Terneuzen denkt een deel van het WMO-budget over te hou den. Er zijn echter geen inwoners met behoefte aan huishoudelijke hulp tekortgedaan, aldus B en W. daarvan geen sprake. „Er zijn geen mensen buiten de boot gevallen", schrijft het dagelijks bestuur raads lid Van Boom. Door de gemeente Terneuzen is ook geen drempel opgeworpen voor de levering van de benodigde zorg. Volgens B en W is het huidige overschot deels te verklaren door een financieel gunstig uitgevallen aanbestedingstactiek, waarbij de zorg redelijk efficiënt is ingekocht. „Edoch", meldt het dagelijks ge meentebestuur in de beantwoor ding, „de gestegen loonkosten en het wetsvoorstel van de staatssecre taris om alfahulpen niet meer in mogen zetten voor de zorg in natu- ra kunnen grote gevolgen hebben voor de nieuwe aanbestedingsron de. Op basis van 250.000 hulpuren per jaar heeft een stijging van elke euro per uur een lastenverzwaring van eenzelfde bedrag in euro's tot Met het laatste in het achterhoofd vindt het dagelijks bestuur van Ter neuzen het logisch om het over schot over 2007 te reserveren voor 'moeilijker tijden', zoals dat wordt geformuleerd. Terneuzens echtpaar liep elkaar tegen het lijf tijdens de Expo Brussel. door Wout Bareman terneuzen - De wereldtentoonstel ling in 1958 in Brussel heeft de we reld meer nagelaten dan die gigan tische uitvergroting van een ijzer kristal, het Atomium. De Expo 58, die in zes maanden tijd 42 miljoen bezoekers trok, bracht ook het Ter- neuzense echtpaar Monique en Dick Dijkgraaf bij elkaar. Hij een Amsterdammer van twintig, zij een Brusselse van achttien. Op de verjaardag van Monique, precies de dag dat de jonge koning Boudewijn de Wereldtentoonstel ling opende (19 april), hadden ze het er nog even over. Over al die artikelen, die toen werden gepre senteerd en nu nog steeds in de schappen van de supermarkt zijn terug te vinden, zoals die driekleu renijsje tussen twee wafeltjes, de koffiefilters van Rombouts, de TUC-koekjes van Parein en de Mi nute Soup van Royco. Monique (68 inmiddels) en Dick (70) brachten niet zomaar een be zoekje aan het immense expoter- rein op de Heizel. Zij woonde er twee tramhaltes vandaan en leid de als gids tientallen groepen Ne derlandse studenten rond. Hij was met nog wat mede-studen ten van de HTS in Amsterdam ge vraagd om als stagiair mensen uit leg te geven over 'die enorme bak water' in het Nederlandse pavil joen, waarin ook een complete boerderij was nagebouwd en de Holland-Amerikalijn zich presen teerde met het nagebouwde dek van een Oceaanreus. „Ik stond bij een golfslagbad waarin de eeuwige strijd van de Hollanders tegen de zee werd nagebootst en waar ook duidelijk werd gemaakt welke krachten op een dijk beuken bij hoge golfslag." Ze liepen elkaar tegen het lijf in een jeugdcentrum naast het Ex- po-terrein, spraken af elkaar te schrijven en drie jaar later trouw den ze en belandden uiteinde lijk in Terneuzen, waar hij bij het waterleidingbedrijf ging wer ken en zij Frans doceerde aan het Zeldenrust/ Steelantcollege. Dick ging er later ook aan de slag. Hun herinnering aan de Expo: „Je had zoiets van 'Wow, ben ik in Amerika terechtgekomen? Het was allemaal glitter en glamour, majestueus en grandioos." Foto's van het bezoek hebben ze niet. „Daar dacht je toen nog niet aan." kloosterzande - In de Hontenis- sehal in Kloosterzande start woensdag 4 juni het 'Europese kampioenschap' pietsbak (tafel voetbal). Dit evenement omlijst in de sporthal het EK. De organisatie is in handen van de plaatselijke zaalvoetbalvereniging KBK. Via een loting worden de zestien deel nemende teams aan een EK-deel- nerner gekoppeld. Zij spelen dan aan de hand van het EK voorron de schema de corresponderende pietsbakwedstrijden. De tafelvoet balwedstrijden van elk tien minu ten worden vanaf 19.00 uur ge speeld op de dagen dat het Neder lands elftal speelt. In de hal hangt E dan ook een groot tv-scherm. terneuzen - Eén keer per jaar is het voor liefhebbers mogelijk het fraaie orchideeëngrasland aan de Vlaamse Kreek bij Graauw te be zoeken. Dat kan zondag 11 mei, tij dens een excursie onder leiding van een gids. Aanmelden om 9.30 uur bij de kerk in Graauw. De natuurbeschermingsorganisa ties en Staatsbosbeheer houden de ze maand tal van interessante ex cursies en wandelingen in de re gio. Maandag 19 mei staat een wan deling door Hoek en omstreken op het programma. Die begint om 19.00 uur bij café De Molenhoek op de Markt. Dinsdag 20 mei houdt Staatsbosbeheer een volle- maanswandeling door de Braak man. Het vertrek, onder leiding van de boswachter, is om 22.00 vanaf de parkeerplaats aan de Savoyaardsweg in Braak man-noord. Zaterdag 24 mei start om 7.00 uur een stadsvogelwandeling bij de Vlaanderenhal in Sas van Gent. Daarna is er een ontbijt. De Stek- kertjes gaan zondag 25 mei om 13.00 uur vanaf de molen van Spui op zoek naar insecten. Staatsbosbe heer houdt diezelfde dag om 10.00 uur een excursie door het gebied Braakman-noord (verzamelen bij de parkeerplaats). En zaterdag 31 mei om 10.00 uur begint bij de wa tertoren in Axel een plantenexcur- sie. Rondleidingen tussen Sluise struisvogels sluis - Struisvogelboerderij Monni- kenwerve in Sluis is met Pinkste ren gratis toegankelijk. Op 10, 11 en 12 mei worden van 10.00 tot 18.00 uur onder meer rondleidin gen gegeven. Meer dan honderd- vijftig struisvogels zijn te zien. Het is de elfde keer dat de boerderij een open weekend houdt. Jongerenadviesraad Sluis vergadert sluis - De Adviesraad Jong-Volwas senen houdt donderdag een verga dering in het Belfort in Sluis. De raad spreekt over de activiteiten voor het zomerseizen, de invoe ring van een dag van de burgerpar ticipatie en andere zaken. De raad vergadert om 19.30 uur. Knuffels en sieraden voor jonge patiëntjes terneuzen - De deelnemers aan de workshop sieraden maken van het Steunpunt Terneuzen (een steungroep voor kankerpatiënten en chronisch zieken) hebben het voorbije weekeind knuffels en sie raden geschonken aan kinderen die in het Temeuzens ziekenhuis vertoeven. Moment van bezinning bij Mariakapel 't Zand KOEWACHT - Tijdens de meimaand (Mariamaand) wordt op elke dins dag om 19.00 uur aan het Mariaka pelletje op 't Zand bij Koewacht het rozenhoedje gebeden samen met het Seniorenkoor Koewacht. Iedereen kan aan het moment van bezinning deelnemen. Monique en Dick Dijkgraaf foto Wim Kooyman

Provinciale Zeeuwse Courant | 2008 | | pagina 49