Praalgraven brokkelen Zeeland Weer pleidooi voor fietspad naar Groede AbvaKabo pleit voor één superwaterschap Feest Parkeerkaart gehandicapten gaat geld kosten 22 Dinsdag 6 mei 2008 PZC Z PvdA'ers vestigen aandacht op dossier in een open brief. door Frank van Coaten GROEDE - Het fietspad tussen Groe de en Oostburg is ongetwijfeld een van de oudste dossiers van de gemeente Sluis. Reeds in de begro ting 1972 van de gemeente Oost burg werd hoge prioriteit toege kend aan dit project. Het is er ech ter nog steeds niet van gekomen. Nu vragen Tweede Kamerlid Luuk Blom van de PvdA en Jan Schuur man Hess, lid van het gewestelijk bestuur van deze partij, aandacht voor dit veelbesproken fietspad. Dat doen ze in een open brief aan Commissaris van de Koningin Kar- la Peijs, de Sluise burgemeester laap Sala en dijkgraaf Wybe de Graaf van waterschap Zeeuws- Vlaanderen. Beide sociaal-democraten wandel den afgelopen vrijdag in het kader van de 'inspectietocht voor de de mocratie', na afloop van de actie 'Bedek de schande' voor de restau ratie van de hervormde kerk in Groede, van Groede naar Oost burg. Partijgenoten en inwoners wezen hen op de noodzaak van dit fietspad voor de verkeersveilig heid voor schoolgaande en fietsen de jeugd en recreanten. Blom en Schuurman Hess vragen 1^ Het is de hoogste tijd voor de aanleg van het fietspad Groede- Oostburg. PvdA'ers Luuk Blom en Jan Schuurman Hess pleiten hiervoor in een open brief. Het bed van een gedetineerde in het huis van bewaring Torentijd in Middelburg stond zondagavond in brand. De brandweer kon het vuur op tijd blussen en niemand raakte gewond. Wel moesten twee gedeti neerden in een andere cel worden ondergebracht. Het berichtje op de voorpagina van deze krant kon gisteren nog in de brief op korte termijn werk te maken van een fietspad tussen Groede en Oostburg. „Wij hebben deze gehele weg afge lopen en zijn ervan overtuigd dat dit fietspad een echte noodzaak is. Cijfers tonen aan dat de zware ver keersslachtoffers in Zeeland voor zeventig procent vallen buiten de bebouwde kom. Achttien procent van de slachtoffers is fietser." De vraag wordt ook gesteld met het oog op de komende water schapsverkiezingen. In de algeme ne vergadering van het waterschap van december vorig jaar is afge sproken dat alles op alles wordt ge zet om verschillende dijk- en pol derwegen binnen enkele jaren vei liger te maken. Een uitgebreid fiets padenplan moet een belangrijke bijdrage leveren aan het bereiken van dat doel. Gezworene Denis Steijaert (wegen) gaat ervan uit dat Groede-Oostburg zeker in het fietspadenplan terecht gaat ko men. Blom en Schuurman Hess maken zich ook sterk voor de restauratie van de hervormde kerk in Groede en voor de komst op het veerplein in Breskens van een kaartjesauto maat voor de trein. Vooral voor ouderen is dit een uitkomst omdat de tijd voor het overstappen van de boot naar de trein in Vlissingen zeer beperkt is. Er is volgens Blom en Schuurman Hess nauwelijks tijd een kaartje op het station te kopen. De NS meldde onlangs echter dat een kaartjesautomaat op het veer plein in Breskens niet rendabel zou zijn. Tip? redactie@pzc.nl geen uitsluitsel geven over de oor zaak. Daarom is door een verslag geefster opnieuw geprobeerd daar over iets meer te weten te komen. Wederom zonder succes. Bij het huis van bewaring was maandag niemand bereikbaar voor commen taar. Ook daar was het immers Bevrij dingsdag. Graven en begraafplaatsen zijn de monumenten van het bestaan. Maar ook graven hebben onderhoud nodig; helaas wil dat nog wel eens achterwege blijven. Een kijkje op de gemeentelijke begraafplaats in Hulst. door Sheila vail Doorsselaer Kosten noch moeite be spaarde de notabele Hulster familie Verdur- men-van Waesberghe zich zo'n anderhalve eeuw geleden voor haar laatste rustplaats. Het familiegraf is één van de bijzonderste op de gemeen telijke begraafplaats aan de Glacis- weg in Hulst. Maar het takelt, even als andere oude en bijzondere gra ven, in rap tempo af Nog even en er is niks meer van over. Bureaucratie en regeltjes: zelfs als het tijdelijke voor het eeuwige is ingeruild, ontkomt men er niet aan. Begraafplaatsbeheerders laten al te persoonlijke en creatieve uit wassen in kleur, vorm en de hoog te van het graf niet toe. Soms krijgt iedere overledene een zelfde stéle (de staande steen). Uniformi teit troef Hoe anders was dat honderd jaar geleden. Maatschappelijke status, het beroep en persoonlijke rijk dom bepaalden het ontwerp van het grafmonument. Op de meeste kerkhoven zijn hier nog fraaie voorbeelden van te zien. Zelfs in de kleinste dorpjes pikt men het graf van de burgemeester of de he renboer er zo uit; dat is het meest pompeus. Het zijn deze graven die een wan deling over kerkhoven vaak zo in teressant maken. De praalgraven maken deel uit van het funeraire erfgoed, maar als dat erfgoed niet wordt onderhouden, verdwijnt het op den duur. Op de gemeentelijke begraafplaats aan de Glacisweg in Hulst zijn hier van jammerlijke voorbeelden te HULST - Het aantal aanvragen voor gehandicaptenparkeerplaatsen in de gemeente Hulst neemt dusda nig toe, dat de gemeente voortaan anders wil omgaan met de behan deling van die aanvragen. Voorwaarde is allereerst dat de ge handicapte die een aparte parkeer plaats aanvraagt in het bezit is van een gehandicaptenparkeerkaart. Voor zo'n kaart komt iedereen in aanmerking die niet verder dan honderd meter kan lopen. De ge handicaptenparkeerkaart is nu nog gratis in de gemeente Hulst. Ook daarin komt als het aan het college van burgemeester en wet houders ligt, verandering. Het col lege wil voor de behandeling van zo'n aanvraag 11,30 euro in reke ning brengen. Het voorstel voor deze aanpassin gen komt donderdag 14 mei aan de orde in de raadscommissie Mid delen. zien. Nog even en het is volkomen onleesbaar dat het meest curieuze grafmonument toebehoort aan de familie Verdurmen-Van Waesberg he. Het praalgraf is de rustplaats van zes leden van het gezin, waarvan Johannes Antonius Verdurmen (1785-1849), als vermogend rijksontvanger van de gemeente Hulst, de pater familias was. Het bouwwerk torent meters boven het maaiveld uit en is versierd met talrijke voorbeelden van grafsym boliek. Zo is de obelisk op het graf het te ken van macht, standvastigheid en degelijkheid. De gesluierde urn op de top van de obelisk verwijst naar het bedekken of afdekken van het leven. Ook de pentagram- men (die de vijf wonden van Christus symboliseren) en bran dende fakkels (hernieuwd leven en de wederopstanding) zijn niet toevallig gekozen. Helaas heeft het praalgraf met na me de laatste jaren veel van zijn glans verloren en dat geldt ook voor de naastgelegen graven. De grote deksteen van het graf aan de rechterkant is compleet stuk en door mos en vervuiling is de naam niet meer leesbaar. Een eindje verderop is een meters hoog kruis van de stéle dwars doormidden gebroken en is het af gebroken stuk op de zerk gelegd. door Conny van Gremberghe TERNEUZEN - De Zeeuwse water schappen moeten over hun gren zen heen durven kijken. De discus sie over een fusie tussen de Zeeuw se schappen mag niet toegespitst worden op een kostenreductie van vijf procent. De afdeling Zeeuws-Vlaanderen van de Abva Kabo meent dat de twee Zeeuwse waterschappen beter ingekaderd kunnen worden in een nieuwe wa terschapsorganisatie die het hele stroomgebied van de Schelde om vat plus Zuid-Holland. Ook zou bij deze cluster een regio naal waterleidingbedrijf aangeslo ten moeten worden. De bondsaf- deling is van mening dat de over heden die zich met de fiisieperike- len bezighouden creativiteit ten toon moet spreiden en zich moe ten richten op bestuurlijke verbete ringen en efficiencyslagen die ze ker te maken zijn. De afdeling is te- Kapotte en verschoven dekstenen zijn sowieso een macaber gezicht. Volgens de gemeente Hulst, de be heerder van de begraafplaats, is het aan de nabestaanden om de graven in stand te houden. De gemeente is in elk geval niet van zins de markante graven te be hoeden voor verder verval. Er zal geen geld voor uitgetrokken wor den. „Wij maken geen onderscheid tus sen gewone graven en praalgraven. De term praalgraf gebruiken wij niet eens", zegt gemeentewoord voerster Micaëla van Bunder. „Wij grijpen pas in als de toestand van een graf zodanig is dat het ernstig gevaar of overlast veroorzaakt. Ook in dat geval moeten we de na bestaanden contacteren want zij zijn en blijven gewoon verant woordelijk." Zijn de nabestaanden niet bekend, dan wordt op allerlei manieren ge poogd hen op te sporen. Als na mi nimaal een jaar nog niemand zich gemeld heeft, kan en mag de ge meente de graven ruimen. De gemeente vindt de toestand van de monumentale graven aan de Glacis nog niet zo zorgwek kend, maar hoe meer de band met de over-over-overgrootouders van de nabestaanden na verloop van tijd verwatert, hoe minder curieu ze graven er overblijven. En dat is doodzonde. gen het simpelweg toevoegen van het waterschap Zeeuws-Vlaande- ren aan Zeeuwse Eilanden. In dat geval zal volgens de afdeling de maatschappelijke schade voor Zeeuws-Vlaanderen groter zijn dan het financieel voordeel van een fusie van de twee organisaties. In het jaarverslag van de afdeling over 2007 maakt het bestuur ge wag van een Zeeuws-Vlaanderen in de problemen. Problemen die met een mogelijk opheffen van het waterschap alleen maar zullen toenemen. Het schap komt dan in het rijtje van douane, marechaus see, Grontmij, UvW en GAK te staan, instanties die na de opening van de Westerscheldetunnel uit de regio zijn verdwenen. Over actuele kwesties vergadert de afdeling donderdag 15 mei in Ter- neuzen. Tijdens de jaarvergade ring worden ook nieuwe db- en bondsraadsleden gekozen. Zonder onderhoud brokkelen de graven op de begraafplaats in Hulst af.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2008 | | pagina 46