s/se vliedbergen op Vlinders zijn een lust voor het oog PZC Dinsdag 6 mei 2008 3 1 Open dag van platform Op 12 mei, tweede pinkster dag, houdt het Platform Kaste len en Buitenplaatsen Zeeland voor het eerst een open dag. Ook elders in het land gebeurt dat, op initiatief van de Neder landse Kastelenstichting. Bij kasteel Westhove is tijdens het hele pinksterweekeinde 'le vende geschiedenis' te bele ven: een periode uit het verle den wordt nagespeeld. In Schuddeheurs zijn er twee rondwandelingen langs en over de buitenplaatsen (10.30 en 14.30 uur), met afsluiting in hostellerie Schuddebeurs, vroe ger herberg. Op de buitenplaats in Kloetin- ge kan van 10.00 tot 17.00 uur gewandeld worden. Het Jacht huis is niet open. De buitenplaats Overduin in Oostkapelle is opengesteld en is er een rondleiding op de bui tenplaats; 10-17.00 uur. Het huis van het Hof van Baar land is voor een deel te bezich tigen, de tuinen zijn helemaal toegankelijk; 10-17.30 uur. p- Bij slot Moermond te Renesse is er een roofvogelshow en er zijn rondleidingen met kinder programma; 10.00-16.00 uur. Bij Hof te Zande te Klooster- zande worden rondleidingen gegeven. Op 29 mei houdt de SCEZ in Middelburg een bijeenkomst over de Zeeuwse vliedbergen. De bergen worden vanuit ver schillende invalshoeken (ar cheologie, kunst, toerisme, folk lore, landschap) belicht. Aan vang 13.00 uur. p- zie ook www.scez.nl. Kasteel Westhove bij Domburg. door te grote veranderingen, waar door het park niet meer bescher- menswaardig is. Van Immerseel pleit voor een goe de inventarisatie van de kastelen en buitenplaatsen, net als met de mottekastelen. Ook wil het plat form (dat is ondergebracht bij de SCEZ) zich inzetten voor een bete re bescherming en daarmee be houd van de kastelen en buiten plaatsen. Niet alleen de gebouwen zelf, maar zeer zeker ook hun om geving, beklemtoont de coördina tor. Het platform wil met het oog op de toekomst ook kinderen bewus ter maken van de cultuurhisto rische waarden van kastelen en buitenplaatsen. Dat gebeurt door samenwerking met het landelijk project Van Luchtkasteel tot Das- senburcht, gericht op het basison derwijs. Verder wordt bekeken in hoeverre verdwenen buitenplaat sen weer herkenbaar terugge bracht kunnen worden in het land schap. „We willen geen huizen herbouwen, maar elementen van verborgen buitens weer zichtbaar maken in het landschap", aldus Van Immerseel. Te beginnen in het nationaal landschap Walche ren. Vliedberg tussen Eikerzee en Scharendijke. door Rinus Antonisse Afgelopen jaren verschenen in de serie Fauna Zeelandica boeken over dag vlinders (2003) en libellen (2007). Met veel heldere informatie en volop fraaie illustraties, dankzij met name de Vlin der- en Libellenwerkgroep Zeeland en stich ting Het Zeeuwse Landschap. Ze bieden een compleet beeld van wat er in de provincie aan vlinders en libellen voorkomt. Voor wie meer wil weten en vooral zien over de vlinders is een boek met een simpele titel, Vlinders, en werkelijk magnifieke foto's van Thomas Marent verschenen. Een lust voor het oog. De vaak opvallende kleuren, het fra giele uiterlijk en de metamorfose van rups tot vliegend insect - ze komen alle uitgebreid aan bod. Directeur Theo Verstrael van de Vlinderstich ting hoopt dat het boek een bijdrage levert aan een grotere belangstelling voor de be scherming van de vlinders. Dat is zeker nodig want ze verdwijnen in rap tempo uit ons landschap, ook al zijn er wereldwijd meer dan 165.000 beschreven soorten. Naast de fo to's uit alle delen van de wereld, bevat de tekst veel nuttige informatie. Minder uitbundig geïllustreerd (met tekenin gen en foto's) maar zeker zo informatief is de veldgids Libellen van Europa, onder redactie van Klaas-Douwe Dijkstra. Aan alle voorko mende soorten tussen Noordpool en Sahara wordt aandacht besteed, handig ingedeeld in noordelijke, oostelijke en zuidelijke soorten. Van de 70 Nederlandse soorten zijn er in Zee land 45 waargenomen. De blauwe juffers, lan- taarntjes, heidelibellen en glazenwassers staan uiteraard in de gids. Libellen zijn niet alleen mooie dieren om te zien, ze zijn ook 'economisch' interessant en door hun snel reageren op veranderingen in het milieu hebben ze een belangrijke sig naalfunctie. In een waterrijke omgeving als Zeeland waar libellen zich graag ophouden - het zijn juweeltjes van de waterkant - is het nuttig de veldgids bij de hand te hebben. Vlinders. Door Thomas Marent, uitgave Tirion, Baarn. Prijs 34,95 euro. Libellen van Europa. Door Klaas-Douwe Dijkstra. Uitgave Tirion. Prijs 39,95 euro.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2008 | | pagina 33