Rappe voetjes en monumentale collages Explosief Rood van Matthys kleurt passerelle gemeentehuis Terneuzen Masterclass en workshops tijdens Jazz Festival in Middelburg PZC Dinsdag 6 mei 2008 29 Expositie in Bellas Artes van Sjaak Smetsers en Marie-Louise Oudkerk. door Ali Pankow kerkwerve - De nieuwe expositie bij boerderijgalerie Bellas Artes in de polder bij Kerkwerve biedt een aardige tegenstelling met beelden op rappe voetjes van Sjaak Smet sers uit Venlo en monumentale collagetechniek van Marie-Louise Oudkerk uit Zeist. Zijn het vogels, mensen, trollen of een combinatie van dat alles? Heb ben deze opmerkelijke figuren een missie of deelt de kunstenaar er een vette knipoog mee uit naar mensen die zichzelf al te serieus nemen? De beelden van Smetsers roepen dit soort vragen op. De kunstenaar gebruikt op vaardige wijze zijn kennis van materialen die hij opdeed in een vorig leven in de industrie. Hij creëert zijn beelden uit glas, brons, koper, cor- tenstaal en soms keramiek. Hij weet eindeloos te variëren op een zelfde thema, blijkt uit de exposi tie bij Bellas Artes. Wie goed kijkt, echter ziet saillante verschillen. Waarom bijvoorbeeld heeft Seth prominente borsten en kijkt hij (of zij?) plotseling een ander kant op dan zijn soortgenoten? Smetsers geeft zijn figuren hoof den van glas of van keramiek. Al tijd hebben ze scherpe kraaloogjes en kijken ze verwonderd de we reld in. Meestal beschikken ze over voeten, waarop ze snel de wijde wereld in zouden kunnen vluch ten. Zo lijkt het tenminste. Heel anders is het werk van Ma rie-Louise Oudkerk. Zij maakt im ponerende collages met olieverf, woorden, letters, papier en jute. Monumentaal, pompeus en in drukwekkend zijn woorden waar in je haar werk zou kunnen vat ten, maar die zeggen te weinig over de sfeer die haar schilderijen oproepen. Ze drukken respect uit voor tijd, taal, verval, bouwkunst en muziek. De kunstenares be wijst te beschikken over een groot talent voor het componeren met kleuren. Haar geometrische doe ken met vlakken en lijnen vallen op door combinatie van tinten als 'Een schilderij is voor mij pas klaar als het volledig in harmonie is' bruin, grijs, beige, zwart en wit met teksten en handgeschreven hersenspinsels. Hoewel Oudkerk abstract werk maakt, waant de toe schouwer zich al snel in een speci fieke monumentale omgeving. Bij wijze van uitzondering prijkt aan de wand ook een fraaie collage in rood, die de sfeer van een klassie ke zaal vol boeken oproept. „Een schilderij is voor mij pas klaar als het volledig in harmonie De beelden van Sjaak Smetsers hebben twee gezichten, vier ogen, vaak dezelfde kop en in veel gevallen rappe voetjes waarop ze wellicht zouden kunnen wegrennen. foto Dirk-Jan Gjeltema is. Het moet gewoon kloppen, qua compositie en kleur. En dat is vaak een hele klus", aldus Oudkerk. Inmiddels is bij Bellas Artes ook de beeldentuin weer geopend voor dit seizoen. Ook hier vindt de bezoeker fraaie tegenstellingen tussen bijvoorbeeld een ode aan de liefde en ventjes die onrust sto ken. Zo laat ]an Verschueren met ijzer en keramiek een vlinderfi guur ontpoppen die niet veel goeds in de zin lijkt te hebben. Ook het stuurmannetje aan de slootkant in Rhythm of the River moet in de gaten worden gehou den. Eerbetoon aan de liefde komt onder meer van Ivonne van Wondragen met het mooie beeld Love Lift en van Jos Gielen met Sa men, waarin een man en vrouw tot één wezen versmelten. Expositie en beeldentuin, t/m zat. 28 juni, Kerkwerve, Bellas Artes, Heuvelsweg 2, do. t/m zat. en 1 e zondag van de maand, 12-17 uur. Speelse composities zetten passerelle in vuur en vlam. door Anita Tournois terneuzen - Omdat het gemeente huis van Terneuzen de komende tijd verbouwd wordt, is voorlopig alleen de passerelle nog in gebruik als tentoonstellingsruimte. In deze ruimte exposeert de Belgische kun stenares Annie Matthys haar werk onder de noemer Explosief Rood. Een scala aan roodtinten, van diep rood tot oranjegoud, passeert de revue in collages en zeefdrukken. Grote oppervlakken, geschilderd of bewerkt met deze tinten, zetten de passerelle en de trapopgang in vuur en vlam. Op flinke vellen pa pier - het basismateriaal - gaat Mat thys aan de slag met diverse soor ten transparante vellen, waaron der Japans papier. Als ondergrond gebruikt zij een verdeling van di verse vierkanten en rechthoeken. Hierop worden dan weer een cir kel of een andere speelse vorm aan gebracht. Laag over laag bouwt ze aan haar werken. Ze gebruikt daarbij ver schillende technieken: schilderen, zeefdrukken, tekenen, maar ook draad en naald om lijnen en vor men te creëren. De collages krijgen daardoor een doorleefde huid, met speelse en spannende composities, waarin steeds iets nieuws te ont dekken valt. De werken hangen losjes en niet ingekaderd van de muur, ze lijken soms te zweven. Flammarion, een serie grote wer ken, doet daarom wel denken aan moderne versies van Oosterse Naast de kracht van het rood vormt een collage met zelfportretten in grijs tinten een ware tegenhanger. foto Wim Kooyman wandtapijten. Door de warme tin ten, werkwijze en het materiaalge bruik doet veel van het werk Oos ters aan. Dat geldt ook voor de en kele zeefdrukken op aluminium, 'Ik vind zeefdruk een van de mooiste technieken en een van mijn grootste passies' waarin een karakterteken te ont dekken valt. Wellicht creëert Mat thys dergelijke vormen onbewust, want zelf noemt ze het leven van alledag en de natuur als haar voor naamste inspiratiebronnen. Naast Deskundige musici delen hun kennis met nadruk op improvisatie. MIDDELBURG - De Zeeuws Muziek speelt tijdens het pinksterweek end in op het Internationaal Jazz Festival Middelburg met een mas terclass en diverse workshops. De masterclass is gepland op zater dag van 13.00 tot 15.00 uur en wordt gegeven door Bobby Previte (drums). De workshops op zon dag en maandag worden gegeven door Jeroen van Vliet (piano), Eric Vloeimans (trompet), Arie Kuit (saxofoon) en Eleonora (zang). De bijeenkomsten worden gehouden in de Zeeuwse Muziekschool aan de Kuiperspoort in Middelburg. Bobby Previte gaat tijdens de mas terclass in op de verschillende dis ciplines in een leven met muziek. Uiteraard ligt bij de workshops tij dens een jazzfestival de nadruk op improviseren. Hoe improviseer je, welke technieken kun je erbij ge bruiken? Arie Kuit zegt daarvoor the missing link te hebben gevon den. Eric Vloeimans legt uit hoe het lichaam optimaal gebruikt kan worden bij het blazen. Ook Eleo nora legt uit hoe lichaam en adem haling als belangrijke gereedschap pen ingezet moeten worden om muziek te maken. De masterclass en workshops ken nen gradaties: van amateurs tot professionals. Belangstellenden ku- nen ze desgewenst ook passief bij wonen, voor wie de kunst wel wil afkijken, maar niet direct durft uit te voeren. Voor meer informatie en inschrij ving: www.zeeuwsemuziekschool.nl. de kracht van al dat rood vormt een collage in rustige grijstinten, waarin steeds eenzelfde portret te rugkeert, een ware tegenhanger. Matthys volgde haar opleiding aan de Europese Kunstacademie in Trier. Ook deed ze een studie schil derkunst aan de Academie in Eek- lo en volgde ze stages zeefdruk en tekenkunst in Nederland. Matthys: „Na dertig jaar vind ik zeefdruk een van de mooiste technieken en een van mijn grootste passies." j_l Expositie t/m 12 mei. Terneuzen, passerelle gemeentehuis, ma. 12.00-17.00 uur, di. t/m do. 9.00-17.00 uur, vr. tot 20.00 uur. Brickyard Bluesband treedt op in De Pompe GOES - De Brickyard Bluesband treedt donderdagavond op in rock- café De Pompe aan de Grote Markt in Goes. De Brickyard Bluesband komt uit Amerongen op de Utrechtse heu velrug en speelt stevige power- blues. De groep produceert een ei gen geluid waarin invloeden van Britse en Amerikaanse bluesinvloe den te herkennen zijn. De band wordt gevormd door: Gert Engels man (bluesharp), Ruud Maalde- rink (gitaar), Alfred van Sprang (hammondorgel), Ad van der Rijt (bas) en Hans Heijster (drums). Het optreden in De Pompe begint om 21.00 uur. Jeremy Menuhin komt naar Middelburg MIDDELBURG - De pianist Jeremy Menuhin, zoon van violist Yehudi Menuhin komt voor een eenma lig recital naar Middelburg. Hij geeft op donderdag 2 april 2009 een exclusief optreden in de Zeeuwse Concertzaal met als titel to commemorate his 25th anniversa ry as a musician in 2009 als onder deel van een grote toernee langs Tallinn, Tbilisi, Wenen, Praag, Stockholm, Gent, Budapest en Bonn. Op het programma staan werken van Beethoven, Debussy en Schu bert. De kaartverkoop begint maandag 4 augustus. Meer info: www.muziekklassiek.nl.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2008 | | pagina 31