Zeelani 'Overheid tast vrijheid aan' Bonden plannen stakingen streekvervoer tijdens examens Antwerpen wil behoud van stukje polderdorp Moederdag Afghaanse vredesactiviste in Middelburg BLAZERS, VESTEN, T-SHiRTS 25%KORTING www.zeelandaanhangwagens.nl 0118-613659 I Op zoek naar een Istoere skelter? PZC Dinsdag 6 mei 2008 27 De VVD'er Henk Vonhoff spreekt de negende Van Randwijklezing uit in de Vlissingse Sint Jacobskerk. foto Lex de Meester Vonhoff waarschuwt in Van Randwijklezing voor onbalans. door Marcel Modde VLISSINGEN - Vrijheid is geen van zelfsprekende zaak, aldus WD-co- ryfee Henk Vonhoff, en dreigt ook in Nederland voortdurend te wor den aangetast. „Dat risico wordt groter naarmate men meer denkt dat dat wel mee zal vallen en zich een zekere mate van onverschilligheid veroorlooft. Het voornaamste spanningsveld ligt bij de eigen overheid", betoog de Vonhoff gisteren in de negende Van Randwijklezing in de Vlissing se Sint Jacobskerk. Waarnemend burgemeester Wim Dijkstra omarmde de rede van de liberaal en vindt dat het gemeente bestuur van Vlissingen de 'zeer wijze woorden ter overweging aan het parlement zou moeten sturen'. De bijeenkomst ter gelegenheid van het bevrijdingsfeest werd even- MIDDELBURG - Op uitnodiging van het Provinciale Centrum voor In ternationale Samenwerking Zee land (COS) houdt de Afghaanse vredesactiviste Malalai Joya zon dag 25 mei een lezing in Middel burg over vrede, veiligheid en con flictbeheersing. De 28-jarige Joya durfde als enige in het Afghaanse parlement hardop te zeggen dat drugsdealers en krijgsheren deel uitmaakten van dat parlement. Sindsdien moet ze vrezen voor haar leven. Op 25 mei wordt ook de film Vijanden van geluk ver toond, die een blik geeft op de le vensomstandigheden in Afghanis tan. De lezing begint om 12.00 uur in het Schuttershoftheater. eens bijgewoond door de weduwe van de in 1966 overleden schrijver/ journalist en verzetsman Henk van Randwijk. Vonhoff maakt zich zorgen over de opstelling van de Nederlandse overheid jegens de burger ('let wel, geen onderdaan'). „De over heid is door ons aangesteld, niet óver ons aangesteld. De conse quentie daarvan wordt niet zelden onvoldoende doordacht. Om te be ginnen heeft de overheid geen ge heugen, geen geweten en geen mo raal. Dat is een constatering, geen verwijt, integendeel." De liberaal plaatste in zijn bijna drie kwartier durende overpein zing bij de in 1945 herwonnen vrij heden, een dik vraagteken bij de grondwetsherziening die het huidi ge kabinet nastreeft. En met name aan de inkleuring ('kijkcijferwetge ving') die minister van Justitie Hirsch Ballin (CDA) daar aan wil geven. Ook op dat vlak is een es sentieel element van de vrijheid in het geding, meent Vonhoff „De door ons ingestelde overheid dient eenvoudigweg alle grondrechten te handhaven. De afweging en de toepassing daarvan is primair een zaak van de individuele burger en zijn verantwoordelijkheid. Bij con flicten kan de onafhankelijke rech ter optreden. Als een minister 'Om te beginnen heeft de overheid geen geheugen, geweten en moraal' niet alleen pleit voor een grond wet die registreert en normeert, maar ook voor een grondwet die een educatieve, instructieve en bin dende functie heeft, dan is er re den voor waakzaamheid." Volgens Vonhoff vindt de discus sie over grondrechten vaak zijn oorsprong in 'gevoelens van onze kerheid, die voortkomen uit veran derende omstandigheden, beïn vloeding van buiten onze grenzen en wijzigingen in onze bevolkings samenstelling'. Die condities kun nen verleiden tot inperking van vrijheden en precies dat verschijn sel doet zich thans voor, aldus de VVD'er. „Er is een reden om zich af te vragen of wij de balans tus sen burger en overheid niet eenzij dig ten nadele van de burger aan het verstoren zijn." Vonhoff doelt onder meer op de veelheid van 'controlemiddelen' waarover de moderne democrati sche staat beschikt om zijn burgers te volgen. „Maatregelen die ons moeten beschermen en daarmede onze vrijheid verzekeren, tasten onze burgerlijke vrijheden in we zen aan. Voor mijn gevoel wordt veel te gemakkelijk aangenomen dat wie niets te verbergen heeft, er ook geen last van heeft. Dat be stempelt de burger eerst tot onder daan." Hij zet ook vraagtekens bij een overheid die volwassenen 'een gezonde leefstijl tracht op te drin gen'. „Doordringen tot achter de buitendeur moet beperkt blijven tot het uiterst noodzakelijke." Publieksvriendelijke acties houden na Pinksteren op. door Jeffrey Kutterink GOES - De acties in het streekver voer verharden zich. Als de pu blieksvriendelijke acties na Pinkste ren geen succes hebben, volgen 24-uursstakingen op 14 en 15 mei en op 20, 21 en 22 mei; tijdens het begin van de eindexamens. Een ritje met een Zeeuwse streek bus is vandaag, net als gisteren, in de meeste gevallen gratis. Chauf feurs voeren weliswaar de dienstre geling uit, maar controleren geen kaartjes. Dat deden ze eerder op Koninginnedag en hemelvaarts dag. Ook tijdens de twee pinkster dagen zullen de meeste geen con trole uitvoeren. Gratis meerijden kan alleen bij die chauffeurs die aan de actie meedoen. De bussen van actievoerders zijn te herken nen aan een speciale actiesticker. Van de Zeeuwse chauffeurs voerde gisteren - net als de twee vorige ac tiedagen - 95 procent actie, aldus de bonden. Ze doen dat uit protest tegen de vastgelopen cao-onder- PTR Als de publieksvriendelijke acties in het streekvervoer geen resul taat opleveren, volgen 24-uurs- stakingen. Dat hebben de vak bonden aangekondigd. handelingen. De voornaamste eis is een loonsverhoging van 3 pro cent. De werkgevers van de circa 12.000 chauffeurs - Connexxion, Veolia en Arriva - hebben een bod gedaan dat volgens de vakcentrales FNV, CNV en de Unie neerkomt op een loonstijging van 1,5 pro cent. Werkgevers zeggen dat het aan de bonden ligt dat er niet meer wordt gesproken. Ze zullen de bonden opnieuw uitnodigen, stellen ze. Zeeuws actieleider Jack d'Hooghe (FNV) hoopt dat het niet komt tot 24-uursstakingen. „Maar als zes dagen publieksvrien delijke acties niets uithaalt, dan kunnen we niet anders. Aan pu blieksvriendelijk komt een eind." Doel wordt 'monument' in havengebied, wonen is niet meer mogelijk. door Wout Bareman DOEL - Het Antwerps Havenbedrijf lijkt getroffen door wroeging over het droeve lot van het polderdorp Doel. Het dorp verpaupert ziender ogen door het regeringsbesluit dat het moet verdwijnen, omdat de leefbaarheid wordt bedreigd door het naburige Deurganckdok. Van de ruim duizend dorpelingen zijn er nog maar enkele honderden over, maar ook die moeten weg. Ze moeten wijken voor een nog grotere getijdehaven, het Saeftinge- dok. Maar directeur Eddy Bruyninckx toont medeleven met de Doele naars en maakt zich nu sterk voor behoud van een karakteristiek stukje dorp, als een soort 'monu ment'. Bruyninckx: „Als het moge lijk is, zou een klein historisch stukje Doel behouden moeten blij ven. Maar één ding moet duidelijk zijn: behoud van de woonfunctie is uitgesloten." Antwerpen pro beert de Vlaamse overheid ervan te doordringen dat de voorberei ding voor de aanleg van het Saef- tinghedok nu snel moet beginnen omdat de haven tegen 2014 over extra capaciteit dient te beschik ken. Volgens prognoses stijgt de overslag de komende decennia van de huidige 110 miljoen ton per jaar naar 150 miljoen ton. Vlaams volksvertegenwoordiger Jos Stas- sen (Groen!) vindt het Saeftinghe- dok 'een dok te ver'. Hij is ervan overtuigd dat het weggegooid geld is, net als het Doeldok, dat eind ja ren zestig werd aangelegd als extra capaciteit voor de toekomst. Het dok is nooit gebruikt en een deel is inmiddels alweer gedempt. Het Havenbedrijf Antwerpen wil het dorp Doel niet helemaal van de kaart vegen en een stukje als een soort monument behouden. Doel moet wijken voor een dok. AANBIEDING diverse ACCESSOIRES 20%KORTING BOBBE MODE - VLISSINGEN GIMBRÈRE MODE - MIDDELBURG www.gimbreremode.com ••SR;'

Provinciale Zeeuwse Courant | 2008 | | pagina 29