Zeeland Verwaarloosde zeehelden Twee keer op een dag Stropierock in Zaamslag gaat niet door Palingen moeten worden teruggezet 01 18-448 448 PZC Dinsdag 6 mei 2008 25 De grafmonumenten in het parkje aan de Koudekerkseweg in Vlissingen staan er verwaarloosd bij. foto Lex de Meester Amateur-historicus wil herstel van vervallen grafmonumenten. door Miriam van den Broek VLISSINGEN - Het is treurig gesteld met grafmonumenten in het park je aan de Koudekerkseweg in Vlis singen. Van het ene monument zijn de letters onleesbaar, een an der monument is te bereiken via een paadje begroeid met mos en wie een derde gedenkplaat goed wil zien, moet eerst door de bosjes klauteren. Amateur-historicus Dennis van Nieuwenhuijzen uit Vlissingen vindt het ongehoord dat de ge denkstenen in het parkje tegen over het ziekenhuis zijn verwaar loosd. „De monumenten zijn van negentiende eeuwse zeehelden die zich stuk voor stuk onderscheiden hebben in de strijd tussen Neder land en België. Ze waren belang rijk voor de vaderlandse geschiede nis", zegt Van Nieuwenhuijzen. Hij heeft de Vlissingse gemeente raad een brief gestuurd met het verzoek de monumenten te her stellen en goed te onderhouden. De monumenten zijn onder meer van vice-admiraal Bourigius, Schout bij Nacht Lewe van Aduard, Jacob Hobein en Justus Klinkhamer. „Deze zeehelden zijn vergelijkbaar met Michiel de Ruy- ter", zegt Van Nieuwenhuijzen. De Vlissinger kwam de namen van de zeehelden tegen bij de voor bereidingen voor zijn boek over de De grafmonumenten van belang- rijke negentiende eeuwse zeehel den in Vlissingen moeten opge knapt en onderhouden worden, zegt Dennis van Nieuwenhuijzen. citadel van Antwerpen, die een be langrijk onderdeel was van de strijd tussen Nederland en België. „Ik ontdekte dat die zeehelden in Vlissingen begraven zijn en ben naar ze op zoek gegaan. Ik zag dat de monumenten al jaren verwaar loosd worden en overwoekerd zijn. En dat doet geen recht aan de cultuurhistorische waarde van de ze plek en deze monumenten. Het zou mooi zijn als de monumenten worden opgeknapt en het parkje een historische naam krijgt die ver wijst naar de strijd tussen Neder land en België." ZAAMSLAG - De eerste editie van het rockfestival Stropierock in Zaamslag gaat zaterdag niet door. De kinderen van de vorige week vrijdag om het leven gebrachte postbode Peter Herwegh vinden een muziekfestijn niet gepast, op de dag dat hij wordt gecremeerd. Tot gistermiddag vier uur zette de Stichting Jongerenactiviteiten Zaamslag (Sjaz) zich met gemeng de gevoelens in om het evene ment met vier lokale bands tot een goed einde te brengen. Totdat de organisatie een telefoontje kreeg van de dochter van Her wegh. Sjaz-voorzitter Ferrie West- phaal: „Als je zo'n verzoek krijgt, dan heb je niets anders te doen dan piëteit tonen." Federatie Sportvissers maakt uitzondering voor kreken Ouwerkerk. ZIERIKZEE - Sportvissers moeten hun maaltje paling voortaan terug zetten. Sportvisserij Nederland legt deze maatregel vanaf 1 januari op, omdat de paling ernstig wordt bedreigd. Voor de kreken van Ou werkerk maakt de organisatie vrij wel zeker een uitzondering. Het gaat zo slecht met de aal dat de vis in Europa op het punt van uitsterven staat, meent Sportvisse rij Nederland. Deze landelijke koe pel van hengelsportverenigingen roept alle sportvissers daarom op de gevangen paling terug te zetten. Nu wordt paling door hengelaars nog vaak meegenomen en opgege ten. Per jaar gaat het naar schat ting om tweehonderd ton vis. Sportvisserij Nederland vindt dit niet langer verantwoord. De Zeeuwse sportvissers zijn tij dens enkele regiobijeenkomsten op de hoogte gebracht van de op handen zijnde maatregel. Volgens Hans den Bakker, directeur van de federatie Zuidwest-Nederland, staan de meeste Zeeuwse sportvis sers achter de maatregel. „Maar voor zout water, waar jaarlijks pa ling wordt uitgezet, zou een uit zondering gemaakt moeten wor den. En dat geldt dan met name voor de kreken van Ouwerkerk, omdat paling daar het enige is dat de vereniging haar vissers kan bie den." Volgens Den Bakker valt met de vissers in Ouwerkerk wel te praten over een limiet aan de hoeveelheid paling die voor con sumptie wordt meegenomen. „Hoeveel dat wordt, moeten we met de verenigingen afstemmen." De maatregel om het terugzetten van paling te verplichten, wordt in juni voorgesteld aan de ledenverga dering en gaat dan per 1 januari voor het hele land gelden. Vanaf 1 januari moeten sportvis- sers hun gevangen paling terug zetten. Sportvisserij Nederland voert de maatregel in omdat de ze vis ernstig wordt bedreigd. "Dan moet ik m'n medicijnen innemen, 't Zijn er best veel. Gelukkig komt er daarom altijd een mevrouw van de Thuiszorg van Stichting Werkt voor Ouderen langs om me te helpen, 's Ochtends en 's avonds controleert ze of ik wel de juiste pilletjes neem. Heel grondig hoor. Oh ja, en iedere maandagochtend komen ze ook langs voor 't huishouden. Net zo grondig. Na afloop drinken we dan vaak samen een kopje koffie. Eigenlijk is dat voor mij het beste medicijn!" Kies ook voor zorg die werkt. Bel voor meer informatie of kijk op www.werktvoorouderen.nl Stichting Werkt voor Ouderen

Provinciale Zeeuwse Courant | 2008 | | pagina 27