Celcl en werk is vaak een onding concurrentiebeding PZC Dinsdag 6 mei 2008 17 heel vervelend zijn. „In België en Duitsland krijg je als werknemer automatisch compen satie als je een concurrentiebeding ondertekent. Dat bedrag kan op lopen tot 50 procent van het laatst genoten loon. In Nederland is er niets voor de werknemer gere geld", zegt woordvoerder Rik van Steenbergen van het FNV. Omdat het concurrentiebeding de vrijheid van werknemers inperkt bij het veranderen van baan, wil de vakbond de wet het liefst bij het grofvuil zetten. Omdat de kans klein is dat werkgevers hiermee ak koord gaan, pleit het FNV als twee de optie voor een beperkt concur rentiebeding. „Bij de beknotte ver sie mogen werknemers wel bij de concurrent gaan werken maar geen klanten meenemen en geen bedrijfsgevoelige informatie, zoals recepten of speciale technische pro cedures, prijsgeven", zegt Van Steenbergen. Eerder al keurde de Tweede Ka mer een wetsvoorstel goed waarbij de werknemer beter wordt be schermd tegen het concurrentiebe ding; het sneuvelde echter in 2006 in de Eerste Kamer omdat er - me de door een aantal wetswijzigin gen - een flink aantal onduidelijk heden in stond. Sindsdien ligt het proces naar nieuwe wetgeving rondom het concurrentie beding stil. De politiek lijkt zich voorlopig niet nogmaals aan dit hete hangijzer te willen branden. Minister Hirsch Ballin antwoordde aan de FNV dat er geen nieuwe wetgeving komt voor een advies van de Commissie Bak ker die zich bezighoudt met het ontslagrecht, ook al een lastig dos- Kan ik een concurrentiebeding weigeren? Uiteraard kan dat, maar helaas ver keren niet veel werknemers in de positie dat te doen bij het sollicite ren. Slechts gespecialiseerde werk nemers die zeer moeilijk te vinden zijn, kunnen zich dat permitteren. sier waarin werknemer en werkge vers tegenover elkaar staan. „De commissie spreekt zich niet alleen uit over het ontslagrecht, maar over arbeidsmobiliteit in bredere zin. Daar willen we graag op wach ten", zegt een woordvoerder van het ministerie van Justitie. Met arbeidsmobiliteit wordt be doeld de mate waarin mensen be reid en in staat zijn te veranderen van werkgever, van beroep en van regio op de arbeidsmarkt. De com missie Bakker zou deze zomer met een advies moeten komen. Zijn de eisen van een concurrentie beding onredelijk, dan kun je het bij een rechter aanvechten, ook als je je handtekening eronder hebt ge zet. „Soms zijn er mogelijkheden om de duur van het concurrentie beding in te korten. Als je ergens een paar maanden hebt gewerkt, is het niet redelijk dat je nog jaren Voor welke beroepen geldt vaak een concurrentiebeding? Het gaat vaak om hoogopgeleide werknemers met een specialisti sche functie. Voorbeelden daarvan zijn: verkoopmanagers, advocaten en IT-specialisten. aan het beding vastzit", zegt ar beidsrechtadvocaat Thea Schou ten. Ook zijn er soms mogelijkheden om de rechter te vragen of het con currentiebeding geografisch kan worden ingeperkt. Een werkne mer zou dan bijvoorbeeld wel een baan kunnen accepteren bij een concurrerend bedrijf aan de ande re kant of in het buitenland. „Hoe schaarser het bedrijfsproduct is, des te groter het gebied waarbin nen de oud-werknemer niet mag gaan werken voor een concur rent", zegt Schouten. I* Kan ik achteraf onder een con currentiebeding uitkomen? Ja, in sommige gevallen. In de praktijk komt het geregeld voor dat een rechter een streep zet door een te ruim opgesteld concurren tiebeding. Zo kan de rechter het ge heel of gedeeltelijk vernietigen om dat dat de werknemer, in verhou ding tot het te beschermen belang van de werkgever, onbillijk wordt benadeeld. Ook kan een werkne mer er onderuit komen als de werkgever op onrechtmatige wijze de arbeidsovereenkomst heeft beëindigd. 24 uurscontract voor werknemers Werknemers van Microsoft Neder land kunnen binnenkort gebruik maken-van zogenaamde 24 uurs contracten. Bij zo'n contract heeft de werknemer alle vrijheid om zelf zijn werktijden in te richten. Microsoft denkt met flexibele con tacten makkelijker aan verborgen arbeidspotentieel te kunnen ko men zoals moeders met kinderen. De contracten zijn gekoppeld aan projecten die uitvoerbaar zijn in een tijdsbestek van 24 uur. In een aantal ziekenhuizen bestonden al zulke contracten om leegstand in operatiekamers te verminderen. Naar de kapper gaan als het u uitkomt Voorlopig alleen nog in Amster dam, maar binnenkort moet het bedrijf AfterOffice overal in Neder land bedrijven en winkels opspo ren die buiten de reguliere tijden open zijn. Dus iedereen die geen vrij kan nemen om naar de kap per te gaan of die niet eerder van het werk weg wil om een pak te la ten stomen, kan terecht op de site www.afteroffice.nl Te vinden zijn allerlei dienstverleners die op 'an dere tijden' open zijn, zoals schoenmakers, slijterijen, fietsen makers en tandartsen. Verander eenmanszaak in een druk kantoor Wie voor zichzelf begint, zoekt klanten. Maar niet elke klant is ge charmeerd van een eenmanszaak of zoals dat tegenwoordig zo mooi heet: een zelfstandige zonder per soneel. Om de indruk te wekken dat u een dynamisch bedrijf hebt, is er nu een simpel cd'tje te koop met kantoorgeluiden. De cd laat de geluiden horen van een druk bedrijf. Dus in plaats van de deur bel of een jengelend kind hoort de klant tientallen telefoons rinkelen. Klink professioneel, toch? www.thrivingoffice.com Website toont de minst dure benzinestations Wie goedkoop wil tanken, heeft pech gehad in Nederland. Maar er is nog wel verschil tussen dure tankstations en minder dure. Wie wil weten waar in de buurt het voordeligst kan worden getankt, kan terecht op de nieuwe website wwww.brandstof-zoeker.nl Op die site staan de goedkoopste tanksta tions in Nederland. Er kan wor den gezocht op plaatsnaam of adres en op verschillende brand stofsoorten. Gewoon op de kaart kijken kan ook: een rode pomp is duur, een groene goedkoper. ii;:.. Blijft een concurrentiebeding al- tijd geldig als ik het eenmaal heb ondertekend? Nee, in de volgende situaties moet een concurrentiebeding nogmaals worden bevestigd of aangepast: het beding is voor de werknemer 'zwaarder' geworden (bijvoorbeeld bij een promotie, of bij verande ring in de activiteiten van de on derneming); het arbeidscontract voor bepaalde tijd wordt voortge zet; er is sprake van opvolgend werkgeverschap (bijvoorbeeld in het geval de arbeidsovereenkomst wordt overgenomen door een nieuwe werkgever). foto ANP imtt SeideA ƒ4, ftlcuiaqeA ïf&cAei -tttf h* -htr-mr »Ui- Tttr Wt" -Htt- wr BngAedientl Wf \|i Wr M

Provinciale Zeeuwse Courant | 2008 | | pagina 17