Geld eft werk Concurrentiebeding Zes vragen over het Oorlogsleed Voorbeelden uit de praktijk 1 6 j Dinsdag 6 mei 2008 PZC door Ingrid Merks Voor sommige mensen is bevrijding nooit gekomen Afgelopen zondag herdachten we de doden en gisteren vierden we met elkaar de Bevrijding. 4 en 5 mei zijn dagen om bij stil te staan en te blijven herdenken. Van daag de dag zien veel mensen 5 mei als een extra vrije dag. Ze genieten van een welverdiende vakantie met hopelijk mooi weer. Voor andere mensen, ook in onze huidige samenleving, is die bevrijding nooit gekomen. Mensen die nog dagelijks lijden naar aanleiding van de gebeurtenissen van 1940-1945. Deze mensen - een groep die als gevolg van overlijden natuurlijk steeds kleiner wordt - ontvangen wanneer zij lijden onder de gevolgen van de Tweede Wereldoorlog een uitkering van de WUV (Wet Uitkering Vervolgingsslachtoffers). De WUV ver leent financiële ondersteuning aan personen (en hun nabe staanden) die in de oorlog zijn vervolgd. De mensen die hier voor in aanmerking komen, moeten lijden aan ziekten en/of gebreken die aan deze vervolging kunnen worden toegeschre ven. Zo ook Bram Levy. Hij is in 1943 geboren in Westerbork, in het doorgangskamp. Zijn vader, hoogzwangere moeder en broer tje Sam waren tijdens een razzia in Amsterdam opgepakt en sa men werden zij naar Westerbork gebracht om van daaruit ge deporteerd te worden. Bram werd in het kamp geboren. Het gezin Levy heeft nog een jaar in Westerbork geleefd voordat het werd gedeporteerd naar het concentratiekamp Bergen-Bel- sen. Als door een wonder overleefde het gezin de hel van de joden vervolging door de nazi's, maar zij zijn van hun hele familie wel de enige. Opa's en oma's, tantes en ooms, niemand keerde verder terug. Bram groeit op zonder verdere familie om hem heen. Steeds is er dan ook dat onuitsprekelijke verdriet in zijn ouderlijk huis. Bram trouwt, krijgt zelf kinderen maar loopt al snel vast in zijn leven. Jaren van therapieën volgen en als Bram rond zijn 50ste levensjaar volledig arbeidsongeschikt wordt en in de WAO terechtkomt, besluit hij iets te gaan doen met zijn oor logsverleden. Hij geeft voorlichting en lezingen vooral op scho len. Hij vertelt zijn levensverhaal. Zo maakt hij van een ab stracte gebeurtenis uit de geschiedenisboeken voor de meeste kinderen een levend en realistisch verhaal. Hij hoopt dat de jeugd gaat begrijpen dat wat er gebeurd is in de Tweede We reldoorlog nooit meer mag gebeuren en dat we daar met el kaar voor moeten blijven waken. Bram heeft een uitkering van de WUV. Deze uitkering stelt hem in staat om dit te doen en zo invulling te geven aan zijn leven. Bram wordt in juni 65 jaar. Naast zijn uitkering van de AOW zal hij, als pensioen, ook een aanvullende uitkering van de WUV blijven ontvangen. De WUV is onderdeel van de Pensioen- en Uitkeringsraad. Er kan tot op heden nog een ver zoek tot uitkering worden ingediend voor hen die als vervol gingsslachtoffer kunnen worden aangemerkt. Hf Meer informatie op www.pur.nl Ingrid Merks heeft een adviesbureau op het gebied van sociale zeker- heid. Wil u reageren op deze column, stuur dan een e-mail naar geld@wegenernieuwsmedia.nl Wie in een concentratiekamp heeft gezeten, kan een beroep doen op de Wet Uitkering Vervolgingsslachtoffers. foto ANP Veel werkgevers zijn blij dat inperking van het con currentiebeding voorlopig weer van tafel is, zoals chip machinefabrikant ASML uit Veldhoven. „Wij heb ben met veel van onze werknemers een concur rentiebeding afgesproken omdat er veel hoogtechno logische kennis in huis is. Bovendien zitten we in een sterk concurrerende markt", zegt woordvoerder Lucas van Grinsven van ASML. Maar in de praktijk kan het ook anders uitpakken met het concurrentiebeding. Want hoewel de politiek het dossier liever met rust lijkt te laten, hebben rech ters niet stilgezeten. „Wij merken dat de jurispruden tie de vrijheid van werkge vers de afgelopen jaar heeft ingeperkt", zegt een woord voerder van vakbond CNV. Zo oordeelde een rechter in 2006 dat als een werkne mer onredelijk wordt bena deeld door het concurren tiebeding de afspraak ver nietigd kan worden. In de ze zaak had de werknemer, een accountmanager, aan zijn ex-werkgever aangege ven dat zijn fhnctie op een dood spoor zat. De werknemer wilde graag doorgroeien binnen het be drijf maar zijn ex-werkge- ver kon hem op dit punt geen enkele belofte doen. De nieuwe baan bij de con current betekende voor de werknemer wel een aan zienlijke positieverbete ring. Hoewel de werkgever bereid was een jaar loon door te betalen, oordeelde de rechter dat een jaar thuis zitten voor de werk nemer funest zou zijn. De werkgever kon zich dan ook niet beroepen op het concurrentiebeding. Verder lezen Veel informatie over het con currentiebeding is te vinden op de site www.arbeidsrechter.ni Ook op www.arbeidsrecht.nl is het een en ander te lezen over het concurrentiebeding. De FNV biedt via www.fnv.nl tal van antwoorden op vragen. Het gratis Juridische Loket gaat uitgebreid in op het concurren tiebeding. www.hetji.nl Werkgevers zien hun arbeidskrachten niet graag overstappen naar de concurrent. Maar een concurrentiebeding kan de vrijheid van een werknemer sterk beknotten. door Irene van den Berg illustratie Job van Gelder Er zijn maar een paar men sen op de wereld die het re cept van Coca-Cola ken nen. De frisdrankfabrikant zou absoluut niet blij zijn als een van de ingewijden bij concurrent Pepsi gaat werken en de geheime ingrediënten prijsgeeft. De kans is dan ook groot dat Coca-Cola met dit selecte groepje werknemers een concurrentiebe ding - een verbod aan de werkne mer om na het einde van het dienstverband concurrerende werkzaamheden te verrichten - heeft afgesloten. Voor werkgevers kan een concurrentiebeding van le vensbelang zijn; voor de werkne mer is het soms een onding. Vakbond FNV vroeg minister Hirsch Ballin van Justitie begin dit jaar per brief om het concurrentie beding uit de wet te schrappen omdat het voor werknemers vaak zeer nadelig uitpakt. Werknemers die een dergelijk beding hebben ondertekend, riskeren een boete als ze bij de concurrentie gaan wer ken. Vooral bij korte contracten die niet worden verlengd, kan dat Hoe ziet een concurrentiebe ding eruit? In de meeste concurrentiebedin gen is een aantal elementen te on derscheiden: omschrijving van de werkzaamheden waarvoor het be ding geldt; een bepaalde looptijd; een bepaalde regio; bij overtreding is een bepaalde schadevergoeding of boete verschuldigd. Aan welke voorwaarden moet een concurrentiebeding vol doen? In de eerste plaats moet het op schrift staan. De werknemer moet bij het overeenkomen van het be ding meerderjarig zijn. Indien aan een van beide voorwaarden niet is voldaan, geldt het beding niet. VAN AOW TOT ZVW

Provinciale Zeeuwse Courant | 2008 | | pagina 16