Kamer wil onderzoek naar prijsstijgingen in supermarkt Lagere heffing voor biokunststof r "Volgens mij is de gedachte achter deze maatregel vooral: laten we eens iets bedenken dat lijkt op een oplossing.' Robbert van Duin van het Recycling Netwerk PZC Dinsdag 6 mei 2008 1 1 De Tweede Kamer wil dat de kartelwaakhond NMa een onderzoek instelt naar prijsstijgingen in supermarkten. Supermarkten hebben aangekon digd hun prijzen met één procent te verhogen nu zij meer belasting moeten gaan betalen voor hun verpakkingen. Woordvoerders in de Tweede Kamer vermoeden dat supermarkten de belastingmaatregel aangrij pen om de prijzen in een keer fors te verhogen en zo hun verliezen van de prijzenoorlog goed te ma ken. Bovendien vinden de Kamerleden het 'opval lend' dat de supermarkten de prijzen collectief verhogen. „Dat riekt naar verboden prijsafspra ken", zegt CDA-Tweede Kamerlid Antoinette Vietsch. Zij vindt het 'voor de hand liggen' dat de NMa een onderzoek gaat doen. Een Kamermeer derheid van PvdA en SP is het daarmee eens. Supermarkten zijn in werkelijkheid veel minder kwijt aan de 'verpakkingstaks' dan die één pro cent, denkt CDA-Kamerlid Pieter Omtzigt. Te meer daar de oude afvalbelasting is opgeheven. De SP vindt het schandalig dat bedrijven de kos ten doorberekenen aan de consument. „De ver vuiler moet betalen, dat zijn de verpakkingsbedrij ven en niet de burger." De PvdA en SP hopen dat verpakkingsbedrijven nu gaan zoeken naar goed kopere en milieubewustere verpakkingen. WD-Kamerlid Helma Neppérus vindt het onte recht dat de zwarte piet nu bij de supermarkten wordt gelegd en niet bij de regering die deze slech te belastingmaatregel heeft bedacht. In haar ogen is dit slechts een manier om de schatkist te spek ken. Het ministerie van Financiën wilde geen commentaar geven. Voor biokunststof, oftewel biologisch af breekbaar plastic, gaat een lager belas tingtarief gelden. In overleg met het be drijfsleven heeft staatssecretaris Jan Kees de Ja ger (Financiën) aanpassingen doorgevoerd aan de verpakkingenbelasting. Net als voor papier gaat voor bioplastic een prijs van 0,0641 euro per kilo gelden in plaats van 0,1777. Biokunststof is biologisch afbreekbaar. Steeds vaker wordt dit plastic gemaakt van biologi sche producten, zoals aardappelzetmeel, maïs of suikerbiet. Zelfs stro kan als grondstof die nen, zegt dr. ir. Maarten van der Zee onder zoekinstituut AFSG van Wageningen UR. „Maar dat is nog niet helemaal uitontwikkeld. Daar wordt momenteel veel onderzoek naar gedaan. Ook naar bijvoorbeeld het gebruik van bermgras. Het zou geweldig zijn als je dat soort restproducten zou kunnen gebruiken. Daarmee is veel milieuwinst te behalen. Ze zijn CO2 neutraal. Netto komen er minder broeikasgassen vrij dan bij het vervaardigen en verwerken van op aardolie gebaseerd plas tic." Het zetmeel dat gebruikt wordt voor bioplas tic is bijvoorbeeld afkomstig van patatfabrie- ken. Het is afval dat anders in veevoer zou ver dwijnen. „Dat is een belangrijk issue voor ons", zegt product-manager Michel Verdaas van bioplasticfabrikant Rodenburg. „Het ge bruik van voedsel ligt namelijk erg gevoelig in deze tijd van voedselschaarste. Ik zie daarom niet zo snel dat wij zelf aardappelen gaan kwe ken voor het maken van plastic. Dan gaan we naar andere producten zoeken." Want het bioplastic heeft de toekomst. Vooral voor versproducten is het ideaal. Salades blij ken er langer in vers te blijven, vanwege het ademende karakter van het bioplastic. Maar het plastic wordt overal voor gebruikt: bloem potten, golf-tees, plantlabels, verpakkingen. In de jaren negentig kwam het bioplastic, dat toen in opkomst was, negatief in het nieuws, weet Van der Zee. „Dat kwam omdat toen het aardappelzetmeel gemengd werd met aardolie kunststof. Bij het afbreken verdween het zet meel, de rest verbrokkelde. Voor het oog leek het wel afgebroken, maar die deeltjes aardolie plastic losten niet op en kwamen in het mi lieu. Inmiddels is er een nieuwe generatie bio kunststof, dat wel volledig composteerbaar Groene heffingen Per 1 mei is de verpakkingsbe lasting in de supermarkt inge voerd. De heffing moet consu menten bewuster maken van de milieuvervuiling van verpak kingen Van de opbrengsten van 240 miljoen euro vloeit 115 miljoen direct naar de schatkist. De rest van het geld gaat naar een Afvalfonds, waar uit gemeenten geld krijgen voor inzameling en verwerking van het afval. De 'vliegtaks' is een belasting die vanaf 1 juli wordt geheven op vliegtickets. Hij bedraagt bij vliegreizen tot 2500 kilometer 11,25 euro en daarboven is de toeslag 45 euro. Een gezin van vier personen dat vanaf Schip hol naar de Canarische Eilan den vliegt, betaalt straks 180 euro extra. Volgens de over heid gaat de maatregel 350 mil joen euro opleveren. Onzuinige auto's worden sinds 1 februari extra belast met de 'slurptaks'. Het kabinet wil op die manier de C02-uitstoot van auto's omlaag brengen. De belasting moet ervoor zorgen dat mensen kiezen voor een zuinige auto, en niet voor een benzineslurper als de SUV. Voor benzinemotoren mag de uitstoot maximaal 232 gram C02 per gereden kilometer zijn. Voor zuinige diesets is dat 192 gram. Elke gram die extra wordt uitgestoten, wordt be last met 110 euro. Hogere accijns op diesel en 'Pg- Voor diesel moet sinds 1 januari 3 cent per liter extra worden betaald. Volgend jaar komt daar nog 1 cent boven op. De accijns op het milieu vriendelijke Ipg is dit jaar met 1,5 cent per liter gestegen. In 2009 komt daar 1 cent bij.. Statiegeld is een klein bedrag dat wordt geheven bij de aan koop van (glazen) bierflesjes, bierkratten en plastic frisdrank flessen. Wie de flessen en krat ten na gebruik terugbrengt, krijgt het bedrag terug. Statie geld is ooit ingevoerd om de kosten voor het verpakkingsma teriaal zo laag mogelijk te hou den. Door hergebruik van fles sen werden de kosten gedrukt. Statiegeld is nu vooral een mid del om de hoeveelheid zwerfaf val te verminderen. L- De verwijderingsbijdrage is bedoeld om oude apparaten zodanig te verwerken dat ze het milieu zo min mogelijk be lasten. De consument kan bij aankoop vergelijkbare oude ap paraten gratis inleveren. De ver wijderingsbijdrage varieert van €17 voor koel- en vriesappara- tuur tot €1 voor kleine appara ten zoals een koffiezetter. Gedifferentieerde tarieven (difltar) voor afval. Hoe meer afval een burger aanbiedt hoe hoger de afvalstoffenheffing zal zijn. Omgekeerd levert betere afvalscheiding en het aanbie den van minder afval een lage re afvalstoffenheffing op. De kosten voor de afvalinzameling en afvalverwerking worden ge dekt uit de afvalstoffenheffing.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2008 | | pagina 11