Uien heffingen Shoppen 'inclusief verpakkingstaks' -&*>>& Dinsdag 6 mei 2008 PZC glllf vy;::; "m, <d" y ^3^ A O i V \e v a N^\^*©N s^\>0_,r-Ov" Consumenten betalen sinds gisteren één procent extra voor elk blikje, zakje en doosje dat zij kopen. Oorzaak is de verpakkingsbelasting die winkels aan hun klanten doorbereken. Consumenten reageren lauw, maar de politiek is woedend. door Dylan de Gruyl e bedrijfslei ders van de Albert Heijn-filia- len waren er zondaga vond maar druk mee: de prijs van duizenden artikelen moest worden verhoogd. Het voor verpakte vlees, de flacon wasmid del, de pot pindakaas, het blikje bier, overal komt één procent ver pakkingsbelasting bovenop. Een dag later doet een bedrijfslei der er laconiek over. Boze klanten heeft hij niet gezien, vragen erover hebben hem evenmin bereikt. Veel klanten merken de prijsverho ging volgens hem niet eens. „Ach", zegt hij. „Het scheelt hóóguit een paar centjes en lang niet alle artikelen zijn duurder ge worden." Volgens Albert Heijn valt de boos heid over de nieuwe prijsverho ging reuze mee. Het concern kreeg gisteren veertig klachten van con sumenten. Dat is erg weinig, vindt een woordvoerder. Bovendien heb ben andere supermarkten ook be sloten de verpakkingstaks door te berekenen. Die hebben ook niet gehoord van hun klanten. Toch moet de oplettende klant het zin netje onderaan de kassabon zijn opgevallen. 'Inclusief verpakkings belasting' staat er. Dat klinkt als een meevaller, maar betekent het tegendeel. De verpakkingstaks die in januari werd ingevoerd voor fa brikanten van verpakkingen wordt nu als een hete aardappel doorgeschoven naar de consu ment. Consumenten mogen dan lauw reageren, in de politiek heeft: de be lasting geleid tot een golf van kri tiek. Een Kamermeerderheid ver moedt dat de supermarkten hun prijzen meer verhogen dan de be lastingmaatregel rechtvaardigt. De supermarkten zeggen dat zij ook de kosten voor de extra administra tieve rompslomp moeten terugver dienen. De WD beschuldigt het kabinet op zijn beurt de taks alleen te ge bruiken om de staatskas te spek ken. Van de 240 miljoen euro die de verpakkingsbelasting dit jaar op brengt, gaat slechts 115 miljoen eu ro naar gemeenten die het afval in zamelen en laten recyclen. De rest van het geld stroomt rechtstreeks naar de schatkist zonder dat het ten goede komt aan het milieu. Volgend jaar wordt dat bedrag nog hoger. Robbert van Duin van het Recy cling Netwerk waarin de milieuor ganisaties samenwerken zucht. De verpakkingstaks is tot mislukken gedoemd, voorspelt hij. „Ik ben niet tegen milieubelasting, maar dit heeft geen zin. De gemiddelde prijsstijging is zo laag dat consu menten echt niet besluiten een verpakking te nemen die beter is voor het milieu." Bovendien, stelt hij, hebben consumenten geen keuze in de winkel. Een milieu vriendelijk blikje bier zonder ver pakkingstaks bestaat niet. Net zo min als een fles afwasmiddel in een milieuvriendelijke flacon. Van Duin: „Volgens mij is de ge dachte achter deze maatregel voor al: laten we eens iets bedenken dat lijkt op een oplossing." Volgens Anton Brouwer, bestuurs lid van het verbond verpakkings groothandel (NVGP) zijn verpak kingsbedrijven al milieubewust. Zo proberen de bedrijven verpak kingsmateriaal minder dik te ma ken. Daar komt bij dat de echte mi lieudruk volgens Brouwer zit in de producten en niet in de verpakkin gen. De teelt van een komkommer kost bijvoorbeeld meer energie dan de productie van het stukje plastic dat eromheen is gewikkeld. Maar door het plastic zijn de komkom mers wel langer houdbaar. „En worden er minder beschadigd of verrot weggegooid." Hetzelfde geldt voor de toename van eenpersoonsverpakkingen, stelt hij. „Daardoor wordt minder voedsel weggegooid." Volgens René Roorda van het Centraal Bu reau voor Levensmiddelen (CBL) doen supermarkten al veel voor het milieu. Zo geven ze geen gratis draagtassen meer, gebruiken grote gecombineerde vrachtwagens. Ver pakkingen worden volgens Roorda al zo economisch en klein moge lijk gebruikt. „Wij kruidenieren al op de vier kante centimeter, spullen moeten nu eenmaal vervoerd worden en in schappen gelegd."

Provinciale Zeeuwse Courant | 2008 | | pagina 10