Grof geweld onverklaarbaar Vier vrijheden met een Zeeuws tintje dag landbouw GS trekken geld uit voor groot onderzoek onder scholieren www.profiline.nl Krantenbank uitgebreid met regionale titels PZC Zaterdag 3 mei 2008 3 1 Inwoners Zaamslag vandaag bijeen in De Halle in Axel. door Wout Bareman ZAAMSLAG - De inwoners van Zaamslag krijgen vandaag de mo gelijkheid hun gevoelens te uiten over de afschuwelijke gebeurtenis sen die zich de afgelopen dagen in hun dorp afspeelden. De gemeen te verwacht hen vanochtend om ïi.oo uur in gemeenschapscen trum De Halle in Axel. Initiatiefnemer van de besloten bij eenkomst is burgemeester Jan Lo- nink van Terneuzen, die zich sinds de 'Koninginnenacht', van dinsdag op woensdag, met niets anders meer bezighoudt. „Dit heeft een enorme impact op een dorpsge meenschap. Daarom wil ik ook dat de mensen hun verhaal kwijt kunnen. Waar nodig zullen we hulp bieden. Gebeurtenissen als deze kunnen gemakkelijk heftige tegenstellingen oproepen en voor grote onrust in het dorp zorgen, zelfs voor vormen van intimidatie. Dat willen we proberen te voorko men." Tijdens de bijeenkomst zijn mede werkers van Slachtofferhulp, Maat schappij k Werk, de poolitie, leden van de dorpsraad en raadsleden uit Zaamslag aanwezig als aan spreekpunt. De twee opgepakte verdachten maakten volgens Justi tie deel uit van de groep van vijf tien tot twintig jongeren, die tus sen elf uur 's avonds en drie uur 's nachts Zaamslag op stelten zetten met een knalapparaat, de ruiten van de muziekkiosk en verkeers borden vernielden en de band van een politieauto lek staken. Lonink: „Dat die ernstige vorm van balda digheid is omgeslagen in grof ge weld, is niet te verklaren." Veel dorpsbewoners wijzen met de beschuldigende vinger naar de politie, die aanvankelijk nergens te bespeuren zou zijn geweest en na Politiewoordvoerder Esther Boot ontkent dat de politie bij de on geregeldheden in Zaamslag te laks optrad. „We hebben extra mensen, ook uit Goes, ingezet." enige tijd zelfs weer zou zijn ver trokken. Lonink en politiewoord voerster Esther Boot spreken dat tegen. Lonink: „Maar er zijn op een bepaald moment, toen er in braakmeldingen binnenkwamen uit Terneuzen en Sas van Gent, wel keuzes gemaakt." Boot: „Er is op alle meldingen gereageerd en er zijn extra mensen, ook vanuit Goes, ingezet. Toen we de groep een eerste keer hadden gesom meerd te vertrekken, gaven ze daar aan gehoor, maar kwamen ze later terug op het Plein. Toen zijn ze op nieuw gesommeerd en uiteindelijk was het om drie uur rustig. Tot we de melding kregen dat eer zwaarge wonde was aangetroffen. Toen wa ren we er opnieuw snel bij." vraag naar «3e voorwaarden Deur en Raam Kozijnen, Schuifpuien wij leveren ze gemaakt van Hout, Aluminium of Kunststof voor DE BESTE PRIJS een vrijblijvend advies Bel(0113) 671 225 middelburg - Naast de grote, lan- ielijke kramen zijn nu ook de re gionale titels, waaronder de PZC, te doorzoeken in het archief van Krantenbank. De digitale kranten zijn via de Vereniging Openbaren Bibliotheken (VOB) in het Kran tenbankarchief beschikbaar voor openbare bibliotheken en middel bare scholen. Co van Amerongen van Wegener Nieuwsmedia is blij dat via de Krantenbank nu ook de regionale dagbladen gelezen kunnen wor den. „De regionale dagbladen heb ben sterk aan kwaliteit gewonnen en het is niet meer dan logisch dat zij, via een loket, in de Kranten bank beschikbaar zijn. Het is niet voor niets dat veel regionale biblio theken ook de regionale dagbla den in hun Krantenbank wilden. Wij zijn blij dat we daaraan nu te gemoet kunnen komen, zeker ook als je je realiseert hoeveel jongeren juist in de bieb kranten raadple gen." HETELUCHTVERWARMING Onderhoud 24h service Vervanging BRINK Watertorenweg 18 - 4651 AB Steenbergen Tel. 0167-563294 - wwwwarmtegarantsteenbergen.nl Zeeuwse Awards krijgen ook affiche van Iris de Leeuw. door Cornelleke Blok 's-heer abtskerke - Haar affiche prijkte vorig jaar bij de Four Freedoms Awards in New York. Nu er een Zeeuwse verkiezing is voor de Vier Vrijheden - bedacht door vier studentes van de Roosevelt Academy - hoort daar óók een affi che van Iris de Leeuw bij, vonden de initiatief nemers. In een mum van tijd ontwierp de kun stenares uit 's-Heer Abtskerke een poster. De Leeuw: „Ik vind het een geweldig initiatief van die meiden. Fantastisch. Toen ze me vorige week vroegen of ik een affiche wilde ontwer pen, was ik graag bereid om mee te werken." De Leeuw toverde de foto's van haar 'oude' affi che om tot meer abstracte logo's met een Zeeuws tintje. Ze symboliseren elk één van de vier vrijheden: vrijheid van meningsuiting, vrij heid van godsdienst, vrijwaring van vrees en vrijwaring van gebrek. De logo's zijn goud om rand door Zeeuwse knopen, die samen een kla vertje vier vormen. De Leeuw: „Met de zon en de zee op de achtergrond werd het ineens zó Zeeuws. Om de rest van de wereld erbij te be trekken, heb ik er afdrukken van handjes in ver werkt. Ze zijn een symbool voor eenheid van al le mensen in de wereld." De initiatiefneemsters van de Roosevelt Aca demy zijn dolblij met het resultaat. „Ik vind het heel mooi. Heel Zeeuws ook", zegt Laura de Landgraaf „Het is geweldig om, net ais de 'gewone' Four Freedoms Awards ook een eigen logo te heb ben. Iris de Leeuw past heel goed bij de Vier Vrijheden Zeeland. Ze is Zeeuws en ze voelt zich betrokken bij de de vier vrijheden." De Leeuw maakte in de jaren zestig en zeventig politieke actie-affiches. Actievoeren doet ze niet meer, maar haar bevlogenheid is ze niet kwijt. „Het gaat mij om de waarden die de vrijheden vertegenwoordigen. Daar voel ik me mee ver want. De Four Freedoms Awards leven op geen enkele manier bij de mensen. Vorig jaar werd er in New York in geen enkele krant bericht over de verkiezing. Schandalig! Als je de four freedoms wilt laten leven, moet je bij de jonge mensen beginnen. Daarom vind ik de Zeeuwse verkiezing zo'n ongelooflijk goed idee. Er moet bewustzijn ontstaan en dat zou met dit initia tief kunnen gebeuren." Het affiche wordt op flyers en posters afge drukt. De Landgraaf: „We willen dat het op zo veel mogelijk plaatsen terechtkomt." De nominaties voor de Vier Vrijheden Zeeland blijven ondertussen binnenstromen, meldt De Landgraaf Zo'n vijftig mensen hebben inmid dels ongeveer 25 verschillende personen en or ganisaties aangemeld. Was er vorige week nog geen enkele nominatie voor de categorie 'vrij heid van godsdienst', nu zijn dat er vijftien. Voor de categorie 'vrijwaring van gebrek' zijn nog maar enkele aanmeldingen. De Middelburg se dominee Klaas Hendrikse, basisschool Raven- stein in Vlissingen, het personeel van Zieken huis Walcheren, stichting Nieuw Zout (cultuur/religie) en stichting Het Labyrint zijn enkele van de genomineerden. Nominaties voor de Vier Vrijheden Zeeland kunnen tot en met 5 mei ingestuurd worden naar e-mailadres vrijheid@roac.nl. Vermeld er bij waarom u deze persoon, organisatie of initia tief wilt nomineren en voor welke van de vier prijzen. Op 23 mei worden de prijzen uitgereikt in boek handel De Drukkery in Middelburg. tolijnsplaat - CZAV (Coöperatie- ze Zuidelijke Aan- en Verkoop Ver eniging) in Wemeldinge en Proef- aoerderij Rusthoeve te Colijns- alaat geven belangstellenden de ge- egenheid een kijkje te komen ne tten. Dat gebeurt op een agrari- iche open dag die zij organiseren up woensdag 25 juni in samenwer- cing met de ZLTO. 3m bezoekers een zo concreet mo gelijk beeld te geven van resultaten n proeven, worden tijdens de ■pen dag diverse rondleidingen ge- jsven langs proefvelden en zijn de monstraties te zien. Daarnaast wor- jten gedurende de hele dag lezin- 'en gegeven, bijvoorbeeld over de ifzetmogelijkheden van biologi- Lhe producten. j e organisatie van de open dag Lijst er op dat de ontwikkelingen in de agrarische sector niet stil staan. CZAV en Proefboerderij Rusthoeve volgen ze op de voet en voeren zelf of in samenwerking met verschillende agrarische bedrij ven proeven uit om deze ontwik kelingen te testen. De open dag is een uitgelezen gele genheid voor CZAV en Proefboer derij Rusthoeve om agrariërs te in formeren over de actualiteiten op het gebied van thema's als aardap pelen, gerst, wintertarwe, bieten, cichorei, uien en bemesting. Zo wordt binnen het thema bemes ting aandacht besteed aan de ver dergaande techniek van satelliet toepassingen. Bedrijven tonen nu al heel wat belangstelling voor de Infomarkt. Hier kunnen bedrijven en telers op een informele manier met elkaar in contact komen. Studie naar aansluiting op vervolgopleiding en arbeidsmarkt. door René Schrier middelburg - Gedeputeerde Sta ten trekken 23.109 euro uit voor een Zeeuws onderzoek onder schoolverlaters. In het onderzoek wordt nagegaan hoe het zit met de doorstroming van de schoolverlaters met diplo ma en waar de mensen zonder di ploma terechtkomen. Dergelijk on derzoek voert het Research Cen trum voor Onderzoek en Arbeids markt (ROA) al jaren uit, maar tot heden niet in Zeeland. GS willen dat dat wel gaat gebeuren om zicht te krijgen in de relatie tussen het gevolgde onderwijs, de vervolgop leiding en de arbeidsmarkt. In de verschillende onderzoeken wor den schoolverlaters dan wel afge studeerden ongeveer anderhalf jaar na het verlaten van de oplei ding geënquêteerd. GS vinden de informatie die uit het onderzoek komt van belang voor het Zeeuwse Onderwijsaan bod en voor andere beleidsstuk- pw De provincie stelt geld beschik- baar om een onderzoek te hou den naar (on)gediplomeerde schoolverlaters, om na te gaan hoe de school aansluit op werk. ken die aan het onderwijs raken. Ook kunnen de resultaten van het onderzoek vergeleken worden met die van andere provincies. Ook de jeugdmonitor Zeeland van Scoop kan zijn voordelen doen met de enquête. Dat alles moet dan weer leiden tot een adequate voorberei ding van Zeeuwse scholieren op de arbeidsmarkt. In het kader van het Zeeuwse on derzoek zullen minimaal 4470 ge diplomeerde en ongediplomeerde schoolverlaters benaderd worden op het niveau van vmbo, mbo, ha vo en vwo. Het onderzoek begint in juli van dit jaar en de werkzaam heden zullen ongeveer een jaar du ren.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2008 | | pagina 85