Zeeland Groede bedekt de schande Sluis streeft naar extra opvang besmeurde vogels Metaal wil practicum in ROC Dafclubleden op trefdag in Groede Gsm-mast bij camping 'groeit' Feestje 26 I Zaterdag 3 mei 2008 PZC door Conny van Gremberghe TERNEUZEN - De Zeeuws-Vlaamse metaalbedrijven willen dat het ROC Westerschelde in de toe komst meer aandacht en energie steekt in de scholing van toekom stige metaalbewerkers en lassers. Het onderwijsinstituut moet in de geplande nieuw- of verbouw meer ruimte scheppen voor goed praktijkonderricht voor de bedrijfs tak. Op dit moment zorgen de metaal bedrijven via de Stichting Metaal en Elektro Opleidingen Zeeuws- Vlaanderen (Smeo) voor de prak tische scholing van toekomstige metaalbewerkers. Het ROC Wes terschelde draagt zorg voor het theoretisch onderricht. „Zou je het ene bij het andere brengen, dan zal dat de kwaliteit ten goede komen. Ook kunnen we als we een nieuw gebouw zouden laten bouwen betere praktijkvoorzienin gen kunnen maken. Daartoe zijn we zeker bereid", zegt Toine Huijs- mans, algemeen directeur van het ROC. Over die nieuwbouw van of de ver bouw van het ROC valt binnen kort een finale beslissing. De Raad van Toezicht van het ROC buigt zich deze maand over de bevindin gen van een onderzoekscommis sie. In juni volgen dan gesprekken over de plannen met andere be langhebbenden, zoals bijvoorbeeld de metaalbedrijven. GROEDE - Tot en met zondag is Zeeuws-Vlaanderen rijkelijk be deeld met sputterende Dafjes. Een en ander heeft direct te ma ken met de jaarlijks dubdagen van de Nederlandse Daffanaten die dit jaar gehouden worden op cam ping Groede. Leden uit Nederland maar ook uit België, Duitsland en Engeland ko men dit lange weekend samen om te genieten van de gezamenlijke hobby: de DAF personenauto met het Pientere Pookje. Tijdens het treffen houden de leden diverse toertochten. In 1980, drie jaar na de productie van de laatste DAF personenauto, is door een groep enthousiaste DAF-rijders DAF Club Nederland (DCN) opgericht. DCN telt momenteel circa 2000 ac tieve leden in zowel binnen- als buitenland. De laatste lakens worden gestikt... ...en vervolgens op grote hoogte opgehangen. foto's Camile Schelstraete Toren van Hervormde kerk helemaal verpakt in witte lakens. door Frank van Cooten GROEDE - Onder het motto 'bedek de schande' is de toren van de Her vormde kerk op de Markt in Groe de gistermorgen in witte lakens verpakt. De operatie verliep vlekke loos, mede dankzij het mooie weer, de geringe wind en de mede werking van inwoners van Groe de, waarvan er velen geheel in het wit waren gekleed. Groede geeft met deze actie een boodschap aan het Rijk om met de subsidie voor de broodnodige restauratie over de brug te komen. Vanwege de bouwvallige staat wor den in de kerk al een tijdje geen diensten meer gehouden. De restauratie is geraamd op 1,7 miljoen euro. Diverse acties in het dorp en bijdragen van de gemeen te Sluis en de provincie leverden een dikke vijf ton op. De rest moet van het Rijk komen. In juni valt de beslissing. „Zelfs in de oorlogstijd is voorzich tig met deze kerk omgegaan. Het zou toch van de gekke zijn dat on ze kerk juist nü niet meer te red den zou zijn", zegt Thijs Soeting, voorzitter van de Stichting Restau- ratiegeld van de Nederlands Her vormde Kerk Groede. „Het is ge weldig te zien hoe enthousiast de BURCH-HAAMSTEDE - De gsm-mast bij camping De Duinhoeve in Burgh-Haamstede wordt vervan gen door een dertien meter hoger exemplaar. De gemeente Schou- wen-Duiveland wil KPN toestem ming geven er een mast van veer tig meter neer te zetten. De huidi ge mast staat er eigenlijk illegaal. ZEEUWSE Hij is een liberaal in hart en nie ren, z'n hele leven al. Ooit was hij een vooraanstaand VVD'er in West-Zeeuws-Vlaanderen. Eén van zijn hobby's toen was 'socialistje pesten'. En dat doet hij nog steeds. Nu hij de pensioengerechtigde leef tijd allang gepasseerd is, wordt het zelfs erger. Neem donderdag, He melvaartsdag. Toevallig ook Dag mensen reageren. Op dit soort da gen bruist Groede. Dat is onze kracht." Groede heeft wat dat betreft een naam hoog te houden. Eerder al sprong heel het dorp in de bres voor de bouw van een nieuwe school. Met succes. Wethouder Ca- rien Bolijn gaf onlangs de bouw vergunning voor de nieuwe Meer- stromenschool. En nu de kerk nog. De afgelopen weken werkten acht Takenstik- sters' in een lokaaltje bij het benzi nestation aan de lange stroken la kens, waarmee de toren gisteren is ingepakt. Duizend vierkante me ter. Honderdvijftig naaiuren. Anneke van de Ree, Mimi Groot en Mieke van Goor waren gisteren aan een tafeltje bij de ingang van de kerk bezig met het stikwerk van de laatste meters. De naaima chines snorden. „Het moet lukken met de subsidie. Als het Rijk nu niet over de brug komt weet ik het ook niet meer", zegt Mieke van Goor strijdlustig. De medewerkers van de actie wa ren te herkennen aan witte over alls met de tekst 'bedek de schan de' op de rug. Een van hen was Mariska van Huisstede van de plaatselijke dorpsraad. „Deze saam- 'Op dit soort dagen bruist Groede. Dat is de grote kracht van ons dorp' horigheid is echt typerend voor Groede. Iedereen draagt de kerk een warm hart toe en helpt mee." Onder luid gejuich werd rond 11.30 uur de laatste strook uitge rold. Vervolgens klonk over de Markt het strijdlied, geschreven Actie toren Hervormde kerk Groede Groede voert actie voor de broodnodige restauratie van de Nederlands Hervormde Kerk op de Markt. Om de 'schande te bedekken' is de toren gisteren in witte lakens ver pakt. Doel is het Rijk ertoe aan te zetten met subsidie over de brug te komen zodat de restauratiewerkzaamheden na jaren eindelijk kunnen beginnen. Kamerlid Blom (PvdA) kondigde gisteren aan Kamervragen te stellen. De restauratie is begroot op zo'n 1,7 miljoen euro waarvan zo'n vijf ton al is opgebracht door de plaatselijke gemeenschap, de gemeente Sluis en de provincie Zeeland. door streekartiest Adrie Ooster ling, luidkeels meegezongen door de honderden mensen op de Markt. Het refrein is veelzeggend. Kom maar op, wij willen erin Loat oons deu, mu will'n behinn'n De kerk in het midden, zo moet het zijn Hier in dit dorp, hier in dit dorp hier aan dit plein Kunstenaar Erik van Houten liet een 'regen van stenen' neerdalen, om te laten zien wat met de kerk gebeurt, als de restauratie niet snel wordt uitgevoerd. Tweede Kamerlid Luuk Blom (PvdA) was duidelijk onder de in druk van de breed gedragen actie voor de kerk. Hij gaat kamervra gen stellen. Als dat niets oplevert, is er altijd nog het Avro-televisie- programma 'Restauration'. Groede is een van de zestien deelnemers en probeert de hoofdprijs van een miljoen euro in de wacht te slepen voor de kerk. De opnames starten volgende maand. „Heel Zeeland moet op ons stemmen. Daar gaan we voor", kondigt Soeting al aan. Voor iedereen die nog niet over tuigd was, constateerde het Inspec- tiebedrijf Godshuizen dat 'de kerk naar de filistijnen is'. Een ludieke inspectie weliswaar, maar wel met een nadrukkelijke serieuze onder toon. De lakens blijven tot zondag hangen. Tip? redactie@pzc.nl van de Arbeid. Die wordt in dit land niet overal uitbundig meer ge vierd. Net als iedere Hemelvaart worden in Biervliet de Geuzenfees- ten gehouden. De liberaal was er geruime tijd in de feesttent te vin den, waar hij menig glas rode wijn achterover kapte en iedere keer op nieuw uitriep: „Zo, weer een rooie minder." Samenwerking met kustgemeenten en waterschappen. door Frank van Cooten SLUIS - De gemeente Sluis streeft naar een opvangplaats voor gevon den besmeurde vogels aan de kust. Het dagelijks gemeentebestuur be sloot onlangs in te stemmen met het sluiten van een samenwer kingsovereenkomst met Rijkswa terstaat, 35 kustgemeenten en ne gen waterschappen. Het Sluise college wil gaan over leggen met waterschap Zeeuws- Vlaanderen om te bekijken waar een dergelijke opvangplaats het beste kan komen. Het is nog niet bekend of de gemeenten Terneu- zen en Hulst zich bij deze samen werking aansluiten. Onderlegger van deze samenwerking is de rege ling 'afhandeling besmeurde vo gels'. Volgens een woordvoerster van de gemeente Sluis gaat het om een noodopvang, alleen te gebruiken als de reguliere opvangplaatsen voor besmeurde vogels vol zit. De reguliere opvang is De Mikke in Middelburg. In De Mikke worden het hele jaar door olievogels ge bracht. De nieuwe opvang is dus vooral bedoeld voor extreme situaties. „Te denken valt bijvoorbeeld aan een olieramp op de Noordzee. Ais gevolg van een dergelijke ramp zul- Sluis gaat overleggen met water- schap Zeeuws-Vlaanderen over een noodopvang voor besmeur de vogels. Het gaat vooral om op vang in extreme gevallen. len veel besmeurde vogels aanspoe len. Dan komt de noodopvang in bedrijf." Een dergelijke olieramp was bij voorbeeld die met de Tricolor, die half december 2002 zonk in het Nauw van Calais. Tientallen be smeurde en dode vogels spoelden toen aan op de Zeeuwse kust. Een nog af te sluiten samenwer kingsovereenkomst bestaat uit een aantal onderdelen. Zoals een tijde lijk opvangcentrum voor vogels, het coördineren van de opvang in samenhang met leden van de Ne derlandse zeevogelgroep en het transporteren van de vogels. In samenwerking met waterschap Zeeuws-Vlaanderen wordt een tij delijke locatie voor de noodop vang van besmeurde vogels aange wezen en wordt een coördinato* aangewezen.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2008 | | pagina 66