Drie jaren uit Gsm-mast bij Burgh-Haamstede 'groeit' naar veertig meter Dodenherdenking op drie locaties De Volvo's wonnen van de Saabs LEICHT Keukens DE ANDERE KANT VAN DE MORTIERE BOULEVARD Vrouw rijdt van talud af 26 I Zaterdag 3 mei 2008 PZC Huidig exemplaar van 27 meter voldoet niet aan eisen van KPN. door Martijn de Koning BURCH-HAAMSTEOE - De gsm-mast bij camping De Duinhoeve aan de IJ Boeijesweg in Burgh-Haamstede wordt vervangen door een exem plaar van dertien meter hoger. De gemeente Schouwen-Duiveland wil KPN toestemming geven er een mast van veertig meter neer te zetten. De huidige mast van vijftien jaar oud staat er eigenlijk illegaal. In de tijd van de opkomst van de mobie le telefoon schoten soortgelijke masten als paddenstoelen uit de grond. De gemeente greep in door de meeste ervan óf te legaliseren óf weg te laten halen. Met die aan de JJ Boeijesweg is dat echter niet gebeurd, vooral omdat er nooit ie mand bezwaar heeft gemaakt te gen de aanwezigheid ervan. De mast moet op last van de brandweer nu echter een paar me ter worden verplaatst. Doordat ze in de weg staat, kan de naastgele gen camping niet aan de wettelijke eisen voor vluchtroutes voldoen. De grond waarop de mast nu staat, wordt daarom aan de cam ping verkocht. KPN greep die situatie aan om toe stemming te vragen voor het plaat sen van een nieuwe mast. Die wordt hoger omdat het bedrijf het ding wil delen met vier andere aanbieders. Dat is een stuk goedko per. Als de gemeente niet mee werkt aan de komst van een hoge re mast, zouden er meerdere mas ten nodig zijn om alle aanbieders een plekje voor hun zenders te ge ven. Voor het neerzetten van de mast is vrijstelling nodig, want de grond ter plekke is eigenlijk bedoeld voor 'verkeersdoeleinden'. Het college is van plan die vrijstelling te verle nen. Er is wel nog bezwaar mogelijk te gen de voorlopige beslissing. De gsm-mast van KPN bij cam- ping De Duinhoeve in Burgh- Haamstede wordt vervangen door een nieuw exemplaar van dertien meter hoger. Oorlogsslachtoffers herdacht in Renesse, Zierikzee en Bruinisse. ZIERIKZEE - De slachtoffers van de Tweede Wereldoorlog worden morgen op drie plaatsen op Schou wen-Duiveland herdacht. De centrale herdenking is in Ren esse. Om 19.00 uur begint de her denking in het dorpshuis aan de Zeeanemoonweg. Daar worden toespraken gehouden door L. Brink namens de gevallen mili tairen, P. Stal van basisschool Stae- pel'of en burgemeester J. Assel- bergs namens de gemeente. Daar na vertrekken de aanwezigen naar de begraafplaats aan de Oude Moolweg, waar de herdenking zal worden vervolgd. Na afloop is er koffie in het dorpshuis. In Bruinisse start de herdenking om 19.30 uur in de hal van 't Dorps'uus. In een stoet gaat het vervolgens naar de begraafplaats waar raadslid W. Jumelet namens het gemeentebestuur het woord voert. Kinderen van de basisscho len dragen gedichten voor. Na de herdenking staat er koffie in het dorpshuis. In Zierikzee begint de herdenking om 16.00 uur bij de J.L. de Jonge- school aan het Vrije in Zierikzee. De aanwezigen gaan in optocht naar het Joods monument aan de grachtweg waar wethouder W. Renden namens de gemeente spreekt. De kinderen dragen een gedicht voor. ■Fi Het volledige programma staat op www.schouwen-duiveland.nl. De centrale dodenherdenking wordt gehouden in Renesse. Daarnaast worden zondag in Zie rikzee en in Bruinisse ook de slachtoffers herdacht. De mast aan de Boeijesweg is nu 27 meter hoog. foto Dirk-Jan Gjeltema vanaf 2e Pinkster (12/5).open Mortiereboulevard 3A - M'burg ZIERIKZEE - Een 59-jarige automo biliste uit Zierikzee is donderdag aan het eind van de middag licht gewond geraakt bij een eenzijdig ongeluk in haar woonplaats. De vrouw reed in de Julianastraat te gen een betonnen paal en een ver keersbord en belandde vervolgens onderaan het talud. De vrouw werd met de ambulance naar het ziekenhuis gebracht. Daar bleken haar verwondingen mee te vallen. Dochter Inge creëert Duizend Dagen Indië uit dagboek Jan van Trigt. door Ali Pankow SCHARENDIJKE - „Dit moet het be gin zijn van een dagboek. Vanaf he den, de dag voor ons vertrek naar Engeland en Indonesië, ben ik van plan om al mijn gedachten, indruk ken en belevenissen op papier te zetten." Jan van Trigt schreef dit op 28 november 1945 in Weert als 22-jarige aan de vooravond van zijn vertrek om als oorlogsvrijwilli ger in Nederlands-Indië de belan gen van Nederland en de Oranjes te verdedigen en 'om vrede, gerech tigheid en vrijheid te brengen'. De trip naar Engeland die er aan voor af ging, gold als een trainingskamp om goed voorbereid aan deze mis sie te kunnen beginnen. „Ik zag ze wel eens in de kast lig gen, twee volgeschreven dikke boe ken en de foto-albums, maar ik vroeg er eigenlijk nooit naar. Ach, als puber ben je daar toch niet zo in geïnteresseerd", zegt Inge Wol- ters-van Trigt (54) uit Scharendij- ke. Ze woont hier inmiddels twaalf jaar en runt hier samen met haar echtgenoot Willem het bedrijf 't Binnenwerk voor de pro ductie van theaterdoeken en cara van- en bootkussens. Ze heeft er een druk bestaan mee. Toch heeft ze daarin twee jaar geleden van de ene op de andere dag ruimte ge creëerd om het dagboek van haar vader, die begin 1985 op 61-jarige leeftijd was overleden, te bewer ken. Het resultaat daarvan is het boek Duizend Dagen Indië. „Het is het verhaal van mijn vader, ik ben zelf geen schrijver", haast Inge zich te zeggen. Zij stelde het boek samen met haar jeugdvriend Tom Visser. De hernieuwde kennisma king met hem na 39 jaar naar aan leiding van een schoolreünie was de directe aanleiding voor de tot standkoming van dit boek. „Zijn vader was destijds ook in Indië ge weest, maar die vertelde er vroe ger nooit over, en nu alleen nog maar verward", zegt Inge. Tom was geïnteresseerd in dat Indië-ver- leden. Zij besloot voor hem een uittreksel te maken van het dag boek van haar vader. En als ze dat dan toch deed, kregen haar zus El len en haar moeder Teuntje met een ook een kopie. Zo is het begon nen. „Ik heb drie jaar van de jeugd van mijn vader meebeleefd", con cludeert de schrijfster nadat ze de 450 getypte pagina's op A4-for- maat heeft bewerkt. Het besluit tot publicatie kwam pas nadat haar oom Joop (de dreu mes in het dagboek) de tekst aan emeritus-hoogleraar geschiedenis Hans Binneveld uit BurghHfaam- stede had laten lezen. „Historisch belangwekkend", luidde diens oor deel en hij bracht de schrijvers in contact met historica Stóf Scaglio- la. Zij schetst in de inleiding van Duizend Dagen Indië de historische context en het belang van kleine geschiedschrijving als deze. Ian van Trigt beschrijft zijn reis op de overvolle Alcantara, de verschil lende karakters van de mannen, de kameraadschap, zijn contacten met de Indische bevolking, de slag om Palembang en de Eerste Poli tionele Actie. Zijn persoonlijke be levenissen, het wachten en de ver veling, de grote en kleine triomfen en frustraties en het drama van de de kolonisatie zitten er doorheen verweven. Maar in feite hield hij dit dagboek bij speciaal voor dat meisje op wie hij, aan het einde van de Tweede Wereldoorlog, tot over zijn oren verliefd was gewor den. Jan schreef over zijn toekomst- idealen, maar de droom spatte uit- 'Talloze mensen hebben een vader, oom of kennis, die irT Indië heeft gevochten' een en hij, verbitterd en boosbe sloot direct de inhoud van zijn dag boek niet openbaar te maken. „Daarom heb ik die hele liefde er uit gefilterd, zodat iedereen die er belangstelling voor heeft, er toch kennis van kan nemen. En dat zijn er veel. Talloze mensen hebben wel een vader, een oom, een neef of een kennis die destijds in Indië heeft gevochten", heeft Inge erva ren. Haar meest intense contact ontstond met Jan Hillebrand. Inge vond zijn oproep op www.stoot- troepers.nl: 'Wij zoeken informatie over het sneuvelen van mijn broer. Mijn broer is Evert Hillebrand, ge boren 30-1-1927, gesneuveld 10-8- 1946. Wij weten alleen dat hij ge sneuveld is op Bali en daar ook be graven.' Inge kon hem melden dat haar vader op 11 augustus 1946 een lang fragment in zijn dagboek wijdt aan Evert Hillebrand, die tij- Jan Pieter Bal inspecteert zijn Katterug uit 1961foto Dirk-Jan Cjeltema Landelijke vereniging van Volvoliefhebbers bijeen in Haamstede. door Martijn de Koning BURCH-HAAMSTEDE - Wie er één de zer dagen op uit trekt, loopt grote kans een oude Volvo tegen te ko men. Vandaag zelfs een heleboel achter elkaar. De Volvo V44 Vere niging, bijeen op camping De Duinhoeve bij Burgh-Haamstede, houdt dan een puzzeltocht over Schouwen-Duiveland en Noord- Beveland. De club is sinds woensdag met 330 mensen (goed voor 110 Volvo's) sa men, vertelt Peter Stok, voorzitter van de organiserende regio zuid west van de club. Ze blijft nog tot morgen. Stok leidt mensen met zichtbaar plezier rond over de cam ping. En doordat ook de eigenaren zelf gepassioneerd praten over hun 'schat', levert dat ontmoetin gen op die de autoliefhebber het water meteen in de mond doen lo pen. Want als nieuw zien ze eruit, de oude beestjes. Zoals het sportmo- 'Het is de kunst een Nederlandse te vinden, maar dat wordt steeds moeilijker' del van ]an Thomassen. „Geen plekje te zien toch?", klinkt het trots. Het exemplaar van de man uit Wouw is extra bijzonder, want ze komt uit Amerika. „Voor 4600 euro gekocht in 1994." De teller geeft dan ook mijlen aan, geen ki lometers. Ook de andere Volvo's komen vaak van ver. „Het is de kunst om een origineel Nederlandse te vin den", legt Stok uit. „Maar dat wordt steeds moeilijker." Jan Pieter Bal uit Papendrecht, die tijdens de puzzeltocht van van daag door zijn geboortestreek Noord-Beveland rijdt, beaamt dat. Bal haalde zijn Katterug uit 1961 in Zweden. „Prima auto's, oerdege lijk", legt hij uit. „Ze deden in de jaren zestig mee aan die beroemde rally's", vult Stok aan. „Monte Car lo en zo. Reden ze tegen van die Saabs. En ze wonnen nog ook, hè." De vakantie is overigens geen bij eenkomst van alleen maar 'auto freaks', zegt Stok. „Er zijn zeker ne gentig kinderen en jongeren bij. We organiseren hier dus ook din gen die niet met auto's te maken hebben." Hoewel: helemaal zon der oude Volvo's hoeven ook de kinderen het niet te stellen. Want naast 'gewoon' een potje voetbal len of een spelletje doen mogen ze op een hoek van het terrein aan de slag met het schilderen van een auto. Inderdaad: een oud Vol- vo-wrak.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2008 | | pagina 52