Binnenland Muziek op vinyl bezig Onderzoeker: gratis ov lost files niet op Albert Heijn rekent verpakkingstaks door deOndernemer.m *T\ Waar word ik snel bekend bij potentiële klanten? Accutrimmer CADEAU! Platen persen in Nederland Grote brand in Rotterdam 6 Zaterdag 3 mei 2008 PZC Autorijders blijken nauwelijks over te stappen op bus en trein. den haag - Gratis openbaar ver voer verleidt automobilisten niet om in bus, trein of tram te stap pen. Gemak, zoals een eenheidsta rief voor een ritje met de trein of bus, zou autorijders eerder uit de file lokken en is bovendien goedko per. Dat concludeert Frans Gommers van verkeersadviesbureau XTNT. Hij onderzocht in opdracht van het Kennisplatform Verkeer en Vervoer zestien projecten met gra tis openbaar vervoer. Door de projecten wisten 'redelijk veel' mensen die er normaal geen gebruik van maken hun weg naar het openbaar vervoer te vinden. „Hierbij zit een klein aantal autorij ders en dat percentage is zo be perkt, dat je het qua drukte op de weg niet terugziet", concludeert Gommers. Hij signaleerde dat vooral fietsers hun tweewieler ver ruilden voor de bus. Openbaar ver voer gratis maken, is een dure maatregel die maar weinig ople vert. Blijkbaar spreekt het automo bilisten niet aan, want je krijgt hen er niet mee uit de dagelijkse file, aldus Gommers. Het ministerie van Verkeer en Wa terstaat komt nog voor de zomer met een eigen analyse van de mo gelijkheden voor gratis openbaar vervoer. Volgens een woordvoer der van het ministerie is het nog te vroeg om conclusies te trekken. „De onderzochte regionale projec ten laten wellicht een ander beeld zien dan onze initiatieven om bij groot onderhoud aan de weg gra tis openbaar vervoer aan te bie den. Dat is wel redelijk succesvol." Hij benadrukt dat gratis openbaar vervoer nooit gezien werd als dé oplossing tegen files. PETER VAN STRAATEN Dat de oude liefhebbers nog zweren bij het warme geluid van de grammofoon, verbaast niemand. Maar nu kopen twintigers, groot geworden met iPod en MP3, ook weer Ip's. Zelfs de single is terug. door Jan Trommelen Het meisje, begin twin tig, glundert. „Ik ben zó blij!" Ze stopt een verse lp van de klas sieker jesus Christ Superstar in haar tas. Op de balie ligt haar oude plaat; de gescheurde hoes vertelt dat die heel wat draai uren achter de rug heeft. Wie ooit zijn grijsgedraaide platen bij het grofvuil zette en de kras- vrije cd omhelsde, begrijpt weinig van de grotendeels met platen - oude en de allernieuwste - gevul de muziekwinkel Plexus in het hartje van Delft. „Waarom wij platen kopen en geen cd's?" Tanno Hagenaars (25) en leroen Molenaar (27) kijken als of ze het maar een onnozele vraag vinden. „De muziek die ik wil luis teren, haal ik wel van internet. Maar als ik het echt mooi vind, dan koop ik de lp. Dat is een heb beding, een cd heeft dat niet." Volgens verkoopster Jolinde De- prez (17) zijn platen weer hip: „Zo'n plaat is een schat, het heeft iets om zo'n grote hoes open te klappen. En er zitten vaak leuke dingetjes bij, bijvoorbeeld een pos ter." Bij de nieuwste lp van de B52's zit middenin ook de cd, die komt er gratis bij. Ton Vermeulen, eigenaar van de grootste platenperserij ter wereld, Record Industry in Haarlem, ziet de verschuiving ook. „Tot voor kort persten wij voornamelijk dan- cemuziek. Nu is dat nog maar zes van de tien platen. Er zijn nu ande re kopers die andere muziek op vi nyl aanschaffen." De perser merkt het ook aan de opdrachten van de platenmaat schappijen: die brengen veel meer nieuwe cd-titels ook op plaat uit. Groot-Brittannië loopt voorop. Vermeulen: „Daar is de 7-inch, het oude singletje, weer helemaal te rug. Je telt er als artiest niet mee als je plaatje niet op vinyl uit is. Een paar jaar geleden persten we 50.000 singles, dit jaar een half mil joen." De grootste perserij van vi- nylplaten ter wereld staat in Nederland. Record In dustry uit Haarlem maakt zo'n vijf miljoen van de ongeveer twintig miljoen zwarte schijven die elk jaar in Europa worden verkocht. Tien jaar terug nam Ton Vermeu len de perserij over van Sony Mu sic. Die zag geen toekomst voor de plaat, Vermeulen wél. „Vinyl klinkt beter. Bovendien heeft een plaat een emotionele waarde. Pla- den haag - Albert Heijn verhoogt maandag de prijzen van vijfdui zend verpakte artikelen. Dat maak te het supermarktconcern gisteren bekend. Of andere supermarkten het voorbeeld van de marktleider volgen, is nog niet bekend. Hoeveel de klant precies duurder uit is, kan een woordvoerder van AH niet zeggen. Het Centraal Bu reau Levensmiddelenhandel zei bij de invoering van de taks op 1 ja nuari te verwachten dat de verho ging in de supermarkten één pro cent zou bedragen. De maatregel is bedoeld om fabri kanten te stimuleren milieuvrien delijker te produceren. AH begint maandag een adverten tiecampagne om de 'gedwongen' prijsverhoging uit te leggen aan de klanten. ten verzamel je." De Britse super band Radiohead baarde vorig jaar opzien door zijn nieuwste album aan te bieden op het internet, waarbij de klant zelf moest uitma ken wat hij daarvoor betaalde. Te gelijkertijd verscheen het in een koffertje, met twee platen, twee cd's en een dik (foto)boek. Kosten: 51 euro. Er zijn er al meer dan hon derdduizend van verkocht. De pla ten kwamen uit Haarlem, vertelt Vermeulen trots. Record Industry produceert jaarlijks Sinds 'een maand of zeven' staat op het Hilversumse kantoor van de grootste platenmaatschappij in ons land, Universal, weer een pla tenspeler. „Die hadden we niet meer. Maar we moeten toch kun nen beluisteren wat we zelf uit brengen", vertelt commercieel di recteur Bart Engel. Universal kreeg anderhalfjaar terug steeds meer vraag van winkels naar platen. „Toen hebben we veertig titels uit gebracht, vooral de klassieke al bums van bijvoorbeeld U2. Daar hebben we er voor tonnen van ver kocht." Waar de wederopstanding van de plaat vandaan komt? Engel: „Misschien omdat jongeren de dj's willen na-apen. Vroeger wilde ie dereen ook dezelfde gitaar hebben als zijn rockheld; de dj's zijn de rockhelden van nu. Een plaat rotterdam - Door een brand in loodsen op het bedrijventerrein Spaanse Polder in Rotterdam lie pen gisteren tien panden brand- danwel waterschade op. Het vuur ontstond tegen 16.00 uur door on bekende oorzaak bij een handel in isolatiemateriaal. Er ontstond een zwarte rookpluim boven de stad. De brandweer gaf rond 18 uur het sein brand meester. Niemand raak te gewond. Over het schadebedrag was nog niets bekend. Home Mijn Regio Mijn Netwerk Klanten vinden, gevonden worden en méér. deOndernemer.nl is hét business-to-business platform van Nederland. Een plek waar u zich kunt profileren en presenteren, waar u kunt zoeken en gevonden kunt worden en waar u in contact komt met collega-ondernemers. En via ons inkoopvoordeel- programma profiteert u van vele kortingen. Meld u dus nu gratis aan bij de grootste regionale kennisbron voor ondernemers IK zocy DülGfZAAG IETT IN JE- Ock WiU-£NJ FLuiSltSZEwIK KAN £V3. N ItT Byj Gericht op succes Bij aankoop van een HYBRID POWER® gazonmaaier, accutrimmer GT 815 LI-ION POWER® GRATIS! Bezoek uw gazonspecialist voor Europa's eerste hybride gazonmaaier HYBRID POWER®: combineert de vertrouwde kracht van elektrisch maaien met de vrijheid van moderne wisselaccu-technologie. Deze actie loopt van 1 mei 2008 t/m 31 augustus 2008 Ga naar www.WOLF-Garten.nl voor meer informatie en het dichtstbijzijnde verkooppunt.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2008 | | pagina 4