wat extra geld gebruiken' DIESEL H Laat ons nou maar op zaterdag herdenken Prijsdropping ter ere van gesneuvelde piloten 4 mei DE PAGTER Veel steun Het oorlogsmonument aan de Sloedam. foto Lex de Meester door Jan van Damme Dit jaar lijkt de commotie groter dan voorgaande keren toen de dodenher denking op een zondag viel. Op Tho- len houdt het gemeentebestuur vast aan de da tum 4 mei, ondanks het verzoek van de gerefor meerde gemeente van Scherpenisse om de her denking in verband met de zondagsheiliging naar de zaterdag te verplaatsen. In Yerseke en Waarde daarentegen worden de doden wel van daag herdacht. Ook in Arnemuiden is besloten de slachtoffers die sinds het begin van de Tweede Wereldoor log in oorlogssituaties en bij vredesoperaties zijn gevallen, op zaterdag te herdenken. Domi nee C. Bijman van de Gereformeerde Kerk in het vissersdorp verbaast zich over de opwin ding die dit jaar over zondag 4 mei is ontstaan. Arnemuiden was van 1974 tot 1979 zijn eerste standplaats. Nu is hij er sinds een jaar als domi nee terug en hoopt er binnenkort zijn zestigste verjaardag te vieren. „Verplaatsing naar de zater dag is voor ons altijd heel vanzelfsprekend ge weest", zegt hij. „En ik zou er erg voor willen pleiten om die vanzelfsprekendheid te behou den. De dodenherdenking is toch iets waarbij iedereen van de gemeenschap betrokken moet zijn. Dus ook de mensen die de zondagsplicht in ere houden." De herdenking van de doden vindt in Arnemuiden plaats met een stille tocht naar de begraafplaats. Sober en ingeto gen, aldus dominee Bijman. Hij heeft ook een praktische reden om aan de verplaatsing naar de zaterdag vast te houden. „De tweede eredienst op zondag begint bij ons om 7 uur. Die is om 8 uur, als de dodenherden king begint, nog niet afgelopen." Voor de gele genheid eerder beginnen met de eredienst vindt hij geen optie. De mensen zijn gewend aan de vaste tijden, daar moet je wat hem be treft niet van afwijken. Bijman: „Ik begrijp nietwaar de commotie over de vierde mei nu opeens vandaan komt. We hebben het altijd op deze manier gedaan en waarom zouden we dat niet blijven doen? Laat een gemeenschap als de onze de herden king nou maar gewoon op zaterdag houden, daar hoeft niemand zich druk over te maken." de programma's voor de dodenherdenking per plaats vindt u in het katern Regio PZC Zaterdag 3 mei 2008 5 ANTIEK INTERIEUR Herenstraat 9 Segeersstraat 8 MIDDELBURG 0118-634133 www.tiepagterantickcninlerieur.nl MORGEN KOOPZONDAG! Kaai 53 VEERE Tt 0118-501854 Iedere zondag geopend! COMMENTAAR Bijna heel Nederland herdenkt morgen zijn oorlogsslachtoffers. Slechts hier en daar staat de zondagsheiliging herdenking in de weg. In Arnemuiden, Waarde en Yerseke worden de doden vandaag herdacht. Deze aanpak past bij de kerkgang en bij de zondagsrust in die gemeenten. Toch is er een goede reden voor wat meer souplesse. Bij de dodenherdenking komen automatisch zingevingsvragen boven. Die hebben vaak zoveel natuurlijke raakvlakken met religie, dat het vreemd is als ze niet in de kerkdiensten aan de orde komen. Vragen over goed en kwaad, over offers, over verdriet en berusting. Zondag 4 mei is dus een prima gelegenheid om het kolossale maatschappelijke probleem van oorlog en vrede in direct verband te brengen met religieuze afwegingen. Het is jammer dat de ijzeren zondagsroutine dit verhindert. Natuurlijk zijn de kerken vrij om het zo te doen. En die vrijheid is een groot goed. Maar de dodenherdenking verplaatsen naar de zaterdag is wel een gemiste kans. tuningzeeland.nl 20-30% meer POWERRRR uit je dieselmotor! Pearyweg 6, Goes, 0113-561812 www.dieseltuningzeeland.nl Volgens de peilingen van het Na tionaal Comité 4 en 5 mei is het draagvlak voor de nationale doden herdenking nog altijd onvermin derd groot. Dit jaar zegt 85 pro cent van de ondervraagden de do denherdenking belangrijk te vin den. ARNEMUIDEN - De Stichting Wings to Victory laat maandag tijdens Be vrijdingsdag drie speelgoedberen aan een parachute naar beneden komen. De prijsdropping is een oude traditie, die hiermee in ere wordt hersteld. Met de dropping wil Wings to Vic tory de omgekomen vliegeniers uit de Tweede Wereldoorlog her denken. Een groot aantal van hen wordt ook in Zeeland nog steeds vermist. Op diverse begraafplaat sen in de provincie liggen vaak jon ge vliegeniers. Op de Noorderbe graafplaats in Vlissingen gaat het om tweehonderd mensen en op de Canadese begraafplaatsen in Bergen op Zoom liggen meer dan zeshonderd gesneuvelde vliege niers. Wings to Victory wil met de prijs dropping vooral jongeren betrek ken bij de herdenking. Uit een vliegtuig boven een Zeeuws dorp of stad zullen één of meer beren gedropt worden aan een parachu te. Door het inleveren van van de parachute kan een prijs worden verzilverd. Het gaat om een vlucht in een zweefvliegtuig. De dropping vindt plaats vanuit een Piper Cub L4, gebouwd in 1944 tijdens de TWeede Wereldoor log. Dit type vliegtuig werd door de Amerikaanse luchtmacht ge bruikt voor verkenning en artille riebegeleiding. NostalgieNet is dé Nederlandse tv-zender over al die mooie en bijzondere momenten van de jaren 50,60 en 70 en 80. Gewoon te ontvangen op de kabel in bijna heel Nederland. Ook NostalgieNet kijken? Vraag ernaar bij uw kabelexploitant of kijk voor een voorproefje op www.nostalgienet.nl NET

Provinciale Zeeuwse Courant | 2008 | | pagina 3