Iets speciaals in jubileumjaar Hero en Zina even terug op Vlissingse nest 38 Zaterdag 3 mei 2008 PZC Camerata Busoni in Grote Kerk Veere veere - Het nieuwe muziekensem- ble Camerata Busoni treedt mor gen op in de Grote Kerk in Veere met werk van Brahms, Busoni, Be- rio en Lang, aanvang 15.30 uur. Camerata Busoni heeft zich ont popt tot een van de belangrijkste ensembles in Nederland voor he dendaagse muziek. Vooral de kruis bestuiving die het ensemble reali seert met de klassieke canon is boeiend. Zo combineert het en semble morgen het klassiek piano kwartet van Brahms met morden klassiekers van Busoni en Berio en met recent werk van David Lang. Herdenkingsconcert in 't Kerkje van Ellesdiek ellewoutsdijk - Het Zeeuws Man nenkoor o.l.v. Marcel van Westen en duo De Kattenbal met Ans en Rini Schilders verzorgen morgen (zondag) een optreden in 't Kerkje van Ellesdiek. Dit concert staat in het teken van herdenking en be vrijding. Op het repertoire van het Mannenkoor staan meer het Lied der Achttien Doden, The Long Day Closes en het Zeeuws Volks lied. Duo De Kattenbel zingt lied jes uit de oorlogstijd en de periode daarop volgend. Het concert in 't Kerkje van Elles diek begint om 14.30 uur. Mix van keramiek met licht en muziek vlissingen - In galerie Dumais aan de Lepelstraat in Vlissingen is vanmiddag te zien en te horen wat het resultaat is als originele kera miek met muziek en lichtprojec- ties wordt gecombineerd. Hans van Doornik improviseert onder meer met Tibetaanse klankscha len, zweepslagen, citer, woodblok, en altviool. Hij wordt hierin onder steund met 'Philips Glas-achtige' geluiden door Leo Silvius op viool. Kunst-klank- en lichtimprovisatie, za. 3 mei, Vlissingen Galerie Du mais, 13.00 uur. Juke Joints bieden Jan Akkerman alle ruimte op Bevrijdingsfestival. door René de Dreu kwadendamme - Wekelijks optre den, van kleine clubs tot grote fes tivals, regelmatig een internationa le toer en steeds onderweg met koffers vol bluesrock. De Zeeuwse bluesband The )uke Joints schopte het in de afgelopen 25 jaar zelfs tot in de bakermat van de blues, met optredens in de Mississippi Delta en opnames in de Sun Studio's in Memphis. Onderweg kwamen ze bijna alle coryfeeën tegen die in de hedendaagse blues een rol spelen. Ze stonden met velen van hen op het podium en ze maakten in die 25 jaar ook nog eens elf albums. Drijvende kracht achter The Juke Joints is drummer, zanger, gitarist en mandolinespeler Peter Kempe uit Kwadendamme. „Blues maakt vrij en vrolijk, weg beslommerin gen, party-time. Dat blijft voor ons de essentie van het muziek maken. Als er dan toch een jubi leumjaar is, mag zeker een optre den in Zeeland wel iets speciaals krijgen. Vandaar dat we gitaarle gende Jan Akkerman gevraagd heb ben mee te doen met ons optre den maandag op het Vlissingse Be vrijdingsfestival. Niks vooraf oefe nen, gewoon spelen. Jan krijgt van ons de ruimte en zal die op zijn manier invullen." Kempe (51) heeft het altijd bij blues gehouden. Dat begon al op z'n twaalfde met het eerste bandje - Yard - en daarna Silly Thing en sinds 1983 The Juke Joints. De eer ste jaren was het vooral covers spe len. Nummers van onder anderen Eric Clapton, ZZ Top, Creedence, George Thorogood en Status Quo. Muziek waar je zelf naar luisterde. Dat waren echter ook The Beatles, zelfs veel meer dan The Stones." De grote ommekeer komt op een dag in Zeeuws-Vlaanderen, Peter is dan vijftien jaar. Voor het eerst hoort hij een nummer van Rory Gallagher. „Een moment om nooit te vergeten. Er gebeurde iets... dat was mijn muziek, hierin kwam al les samen. Meer dan vijftig Gallag- her-concerten ben ik afgelopen. Ik ging zelf nummers schrijven en probeerde de drive die ik bij Gal lagher hoorde daarin te leggen. Aangevuld met invloeden uit rock-'n-roll, rockabilly, zydeco, boogie en swing is dat uiteindelijk de sound van The Juke Joints ge worden." Ook in Ierland, het ge boorteland van Gallagher, oogsten The Juke Joints succes en toeren er met regelmaat. Kort na het overlij den van Rory Gallagher in 1995 schreef Kempe de song Bad news on the line, als eerbetoon. Het ver scheen op de zesde Juke Joints-cd One Two Five... Live. „De traditionele zwarte blues heeft nooit echt een rol gespeeld. Het 'kommer en kwel'-imago dat daaraan kleeft, is sinds de jaren ze ventig wel achterhaald. Blues blijkt een uitstekende muzieksoort te zijn om lol te maken. Die mu ziek is niet aan leeftijd gebonden. In Zeeland zijn wellicht weinig jonge bluesmuzikanten, elders zijn ze er nog volop. Naar het bluesfes tival in Kwadendamme komt vol gende week bijvoorbeeld een Ame rikaanse band met leden van veer tien en zestien jaar", zegt Kempe. Maar eerst verheugt hij zich op het optreden met Jan Akkerman maandag (19.30 uur) in Vlissingen. The Juke Joints, met de klok mee: Peter Kempe, Michel Staat, John van de Broek en Peter de Merode. Uitgevlogen dj's beloven te knallen bij Bevrijdingsfestival. door Maurits Sep vlissingen - Voor hem is het leuk om terug te keren in Vlissingen en als dj op het Bevrijdingsfestvival te draaien; voor haar is dat vooral spannend. DJ Hero (Herwin Pol derman) en D] Zina (Ilham Raji) willen al die ouwe bekenden dol graag laten zien hoe ver ze geko men zijn. leder krijgt een uur om er een feest van te maken op het Dijk- theater. Da's eigenlijk veel te wei nig. Twee tot drie uur draaien ze meestal. „Ik hou ervan de tijd te nemen, op te bouwen", vertelt Il ham (29). „Van de andere kant, een uurtje geeft wel de mogelijk heid flink te knallen." Dik twee jaar is de Vlissingse- van-Marokkaanse-afkomst nu dj. Ze was altijd al bezig met muziek, maar dan als danseres, niet met maken of draaien. „Draaien was een meisjesdroom. Ik dacht altijd: 'Wat die mannen kunnen, dat kan wereld, moeilijk om ertussen te ko men. Als dat gelukt is, val je wel meteen meer op, als vrouw. En he lemaal omdat ik een Marokkaanse ben. In september ga ik voor een jaar naar Australië, met hulp van de internationale organisatie voor vrouwelijke dj's." Het is snel gegaan voor DJ Zina. Herwin Polderman (40) timmert als DJ Hero al veel langer aan de weg. Achttien jaar al, en hij woon de en werkte lange tijd in Spanje 'Het is een mannenwereld. Het is moeilijk om ertussen te komen' en New York. Tegenwoordig woont hij in Amsterdam. Hij heeft van de muziek wel al zijn carrière gemaakt. „Ik kan niks anders", zegt hij met een grijns. De Supper- club noemt hij zijn 'speeltuin'. „Ik draai er al zevenenhalf jaar." Herwin draaide over de hele we reld. En nu dus weer een keer in Vlissingen. Hij vond het fantas tisch dat hij werd gevraagd voor het Bevrijdingsfestival. „Ik kwam nog wel elk jaar als bezoeker. En in de jaren negentig draaide ik al in De Piek. Gaaf om terug te komen." DJ Zina begint 5 mei om half zes 's middags, een uur later mag DJ Hero. Kort dus, dat uurtje, maar de volgorde vinden ze wel oké. Il ham is muzikaal een 'allesdraaier': „Latin, groovy, electro, techno, ik heb niet één stijl. Ik ga niet voor K het grote publiek. Ik kies platen waar ik zelf blij van word. En dan zoek ik contact met de mensen." Herwin is meer van de harde stij- - len ('uplifting electro house'). „Als je een plaat koopt, visualiseer je wat die muziek doet met je pu bliek. Ik sta ook altijd te springen achter de tafel." Ilham is ook 'heel actief als ze draait. „Op het Bevrij dingsfestival kom ik met een ver rassende muziekkeuze. Mensen zullen een andere kant van mij zien. Ze weten wel dat ik een gek- kie ben, maar dan ga ik helemaal los." Bevrijdingsfestival Vlissingen, 5 mei, Dijktheater: DJ Zina, 17.30-18.30u. DJ Hero,18.30-19.30 u. DJ Hero en DJ Zina op de tribune van het Dijktheater. foto Ruben Oreel ik ook'. En dat heb ik nu bereikt.' Op mijn manier dan wel." Eerst deed ze haar pabo-opleiding, om niet afhankelijk te worden van de muziek. DJ Zina heeft nu dan ook nog een weekend-carrière. Door de week geeft ze les (maatschappij leer) op een ROC in Rotterdam, het Zadkine College. De school weet dat en heeft er geen moeite mee. Leerlingen zijn soms wel ver rast als ze ineens hun juf achter de draaitafel zien staan. Toen ze een maal bezig was, merkte DJ Hero haar op. Hij kende haar nog uit Vlissingen en regelde wat optre dens in de Supperclub in Amster dam waaraan hij verbonden is. Zo'n kruiwagentje is best handig. Ilham: „Het is toch een mannen

Provinciale Zeeuwse Courant | 2008 | | pagina 38