1 je vrijheid kwijt te raken Voedselbank vaart nieuwe koers do!Tong°v^el PvZ: 'Redders missen apparaat voor reanimatie' High tea voor mantelzorgers PZC Zaterdag 3 mei 2008 3 7 MIDDELBURG - De Partij voor Zee land in Provinciale Staten heeft schriftelijke vragen gesteld aan het college van Gedeputeerde Staten over reanimatie-apparatuur aan boord van reddingsvaar- en voer tuigen in Breskens en Cadzand- bad. Volgens de PvZ ontbreekt die ap paratuur. Daarom wil deze partij van GS weten of zij bereid zijn stappen te ondernemen om dit 'manco' in kaart te brengen en op te lossen. Als GS tot de conclusie mochten komen dat dit geen pro vinciale taak is, vraagt de PvZ of GS bereid is deze kwestie in de vei ligheidsregio aan te kaarten om als nog een goede oplossing te be werkstelligen. In de vragen wordt er op gewezen dat hartproblemen een belangrijke doodsoorzaak in Nederland zijn. „Het is daarom naar de mening van onze fractie van levensbelang dat reddingsdiensten zo adequaat mogelijk zijn uitgerust om hun taak zo efficiënt mogelijk te kun nen uitvoeren." Verder wordt ge wezen op de grote drukte op de verschillende vaarwegen in de pro vincie Zeeland. GOES - Mantelzorgers uit Zeeland krijgen woensdag 7 mei in het Cal- vijn College in Goes een high tea voorgeschoteld. De organisatie daarvan is in handen van de Ne derlandse Patiënten Vereniging (NPV), in samenwerking met RST Zorgverleners. De bijeenkomst is bedoeld om res pect en waardering uit te spreken voor de vrijwilligers die aan man telzorg doen. Er zijn ruim 300 uit nodigingen verstuurd. De organisa tie verwacht ongeveer 120 men sen. Het programma voorziet niet al leen in ruimte voor onderlinge ontmoeting, er zijn ook muzika le intermezzo's gepland. W. van Wetten vertelt iets over de veran derende wereld van de mantelzor gers. De bijeenkomst duurt van 13.30 tot 16.30 uur. De provincie heeft een subsidie toegekend om de mid dag te kunnen organiseren. hoewel hij uit de VVD komt, niet als een I Dat geeft mensen de maximale mogelijkheid zich te ontplooien. Dat is de wezenlijke opdracht van het liberalisme: breng velerlei soor ten talent tot ontwikkeling. Men sen zijn gelijkwaardig, maar ze 'Ik oogst lang niet altijd applaus, maar ze hebben me toch tot erelid benoemd' zijn niet gelijk." Vonhoff laat er geen misverstand over bestaan dat hij voorstander is van een liberalisme met een so ciaal gezicht. „Onder vrijheid ver sta ik niet de vrijheid van de snoek om de witvis op te vreten en de vrijheid van de witvis om ge vreten te worden. Dat is een soort van jungle-samenleving waarvan ik een tegenstander ben. Vrijheid wordt ingeperkt door individuele verantwoordelijkheid. Kijk naar de ongelofelijke hebzucht die zich voordoet in sommige toppen van het bedrijfsleven. Dat wijs ik af. Dat vind ik verwerpelijk. Verdraag zaamheid houdt in dat je erkent dat mensen gelijkwaardig zijn. Dan moet je ook ruimte geven aan mensen om die gelijkwaardigheid op een andere manier in te vullen. Omdat mensen nu eenmaal geen engelen zijn, heb je daar een over heid voor nodig. Maar die is wel door ons aangesteld en niet over ons gesteld." Uitgerekend in de Tweede Kamer lijkt dat besef tegenwoordig te ont breken, betoogt Vonhoff. De alge mene beschouwingen gaan tegen woordig over koopkrachtplaatjes, schampert hij. „Ze zouden moe ten gaan over het perspectief dat je als partij hebt te bieden, over waar je heen wilt en welke maatstaf je daarom aanlegt om het kabinetsbe leid te beoordelen. Maar het parle ment maakt tegenwoordig deel uit van het overheidssysteem. Als je met handen en voeten aan een re geerakkoord bent gebonden, ver dwijnt de betekenis van het parle mentaire debat. Het zijn de door ons gekozenen in de Kamer die de overheid aanstellen, niet anders om. Je ziet dat terug in de vormge ving van de Tweede Kamer. De oude vergaderzaal van Thorbecke, Groen van Prinsterer, Schaepman, Kuyper, Troelstra en Romme is ver vangen door een zwembad. Je kunt als Kamerlid niet meer vanaf foto GPD je plaats interrumperen, maar je moet je beurt afwachten achter een verdachtenhekje. Dat heeft niets meer te maken met een fat soenlijk debat. Ieder Kamerlid is onderworpen aan fractiediscipli ne. Het wordt je niet meer toege staan een afwijkend standpunt in te nemen." De Tweede Kamer is de weg kwijt, concludeert Vonhoff. „Als de Ka mer ten opzichte van het kabinet geen eigen positie kan innemen en op hoofdlijnen zijn vrijheid heeft ingeleverd, dan rest de Ka mer niets anders dan in inciden ten iets van zich te laten horen. Zo wordt de indruk gewekt dat dat po litiek is. Ik vind dat zorgelijk." ^■j Van Randwijklezing, maandag, Sint Jacobskerk, Vlissingen, 10.30 uur. Samen sterker, is het devies tijdens debatten over een nieuwe opzet. door Ondine van der Vleuten GOES - Om de wildgroei aan parti culiere voedselinitiatieven in goe de banen te leiden, moeten ze op gaan in een nieuwe, landelijke or ganisatie. Dat is althans het voor stel van de Federatie van Voedsel- banken in Nederland en de Stich ting Voedselbank Nederland (be ter bekend als voedselbank Rotter dam). Rotterdam was de eerste stad in Nederland waar (in 2001) een voedselbank werd opgericht. Doel was voedselverspilling te voorko men en verborgen armoede te be strijden. Voedsel dat fabrikanten anders weg zouden gooien, wordt ingezameld en verspreid onder hen die het aantoonbaar nodig hebben. In de loop der jaren zijn er ver spreid over Nederland meer dan honderd autonome, particuliere voedselbanken ontstaan, zoals dit jaar nog in Goes. Een aantal regio nale voedselbanken samen vor men de Federatie. Daarnaast nam Rotterdam, als 'oudste', een coördi nerende rol op zich. Deze maand vinden er verspreid over het land zes bijeenkomsten plaats, waar de meer dan honderd voedselbanken zijn uitgenodigd om mee te denken over de vor ming van een landelijke organisa tie. Voor de Zeeuwse voedselban ken is er zo'n bijeenkomst in Roosendaal. Voorzitter Tom Hillemans van de Federatie ziet meerdere voordelen. „We weten alleen dat in totaal zo'n 13.000 gezinnen geholpen worden. Maar als je de politiek aan spreekt, wil je weten hoeveel klan ten je precies hebt en om hoeveel tonnen voedsel het gaat. Die duide lijkheid is er nu niet." Ook bij inzameling, opslag en distributie is winst te halen. Ge dacht wordt aan een systeem met acht tot tien voedselbanken die Voedselbanken zijn nu nog auto noom. Deze maand praten ze over de vorming van een landelij ke organisatie, onder meer om politiek sterker te staan. een regionale functie vervullen. (De voorzitters zouden dan het landelijk bestuur vormen.) Zo zou een 'voedselbank regio Zuid-West' het gebied Zeeland tot en met wes telijk Noord-Brabant kunnen be dienen met extra koel- en vriesca- paciteit, grotere opslagruimten en ruimere mogelijkheden om voed sel te distribueren. Ook zouden in zo'n regionaal centrum coördina tie en de ontwikkeling van nieuwe initiatieven kunnen worden onder gebracht. Hillemans: „Het gaat er nu om, beleidslijnen voor te leg gen en daarover te discussiëren, om brede steun te verwerven, als basis voor een nieuwe, landelijke organisatie per 1 januari 2009." Zie bijlage Spectrum: Voedselbanken in Zeeland OOST-SOUBURG - Op de kruising Spoorstraat-Kanaalstraat in Oost- Souburg is gisterochtend rond 9.30 uur een fietsster gewond geraakt bij een aanrijding. Een 34-jarige Middelburger reed in zijn auto over de Spoorstraat in de richting van de Kanaalstraat. Op de kruising verleende hij geen voorrang aan de voor hem van links komende 59-jarige fietsster uit Middelburg. Zij reed over de Kanaalstraat in de richting van de brug. De automobilist kon de fietsster niet meer ontwijken en reed haar omver. De vrouw kwam ten val. Ze liep daarbij een gebroken enkel op. De Middelburgse is met een ambulance overgebracht naar het ziekenhuis.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2008 | | pagina 37