Ik weet wat het is on Tegels vallen van de muren door bussen Scheldetheater mikt met honderd voorstellingen op breed publiek m 36 Zaterdag 3 mei 2008 PZC en puien www.versluisenwilleboer.nl I versluis willeboer -Vf-v Z***™nuk Arnesteinweg 27 4330 EA Middelburg T 0118 - 62 90 56 F 0118-63 47 16 E info@versluisenvvilleboer.nl - beglazing - kunststof kozijnen - hardglazen deuren aluminium kozijnen - rolluiken en zonwering door Eugene Verstraeten TERNEUZEN - Wilfried Tieleman uit de Rentmeesterstraat in Sluis kil stelt de gemeente Terneuzen aansprakelijk voor de scheuren die afgelopen weken in zijn woning zijn ontstaan. De schade wordt volgens hem aan gericht door voorbij denderende lijnbussen die zijn woonstraat als omleidingsroute kiezen. Op ver schillende plaatsen wordt in Sluis kil aan wegen en straten gewerkt. De gemeente heeft wel omleidings- borden geplaatst, maar volgens Tieleman houden de buschauf feurs zich daar niet aan. „Dat gaat nu al een week of drie zo door, twee keer per uur. Ze rijden ge woon over de stoepen en dat leidt tot zware trillingen. Er ontstaan scheuren in het huis en in de bad kamers zijn er tegels van de muur gevallen", zegt Tieleman. Ook bij de buren begint de cement uit de voegen te vallen, weet hij. Wethouder C. van Schaik (ver keer) is poolshoogte komen ne men en heeft de scheuren gezien. „Maar of dat inderdaad door die bussen komt, kan ik niet beoorde len. Ik heb de heer Tieleman gead viseerd de gemeente aansprakelijk te stellen." Volgens hem mogen de bussen gewoon door de Rentmees terstraat rijden. Grote Zeeuwse theaters gaan komende jaren nauwer samenwerken. door Wout Bareman TERNEUZEN - De grote Zeeuwse theaters gaan de komende jaren nauwer samenwerken. Voor ko mend theaterseizoen zijn de pro grammeringen al op elkaar afge stemd, het seizoen daarop wordt de publiciteit gezamenlijk aange pakt en uiteindelijk gaande thea ters ook eikaars kaartjes verkopen. Directeur Frans Lievens van het Scheldetheater in Terneuzen: „Het heeft in zo'n betrekkelijk klein werkgebied als Zeeland geen zin el kaar te beconcurreren, daarom stre ven naar een goede spreiding van het aanbod." Bij de samenwerking zijn de Stads schouwburg in Middelburg, De Mythe in Goes en het Scheldethea ter betrokken. Lievens: „Het Schel detheater probeert bij de program mering bovendien rekening te hou den met de podia in Hulst en Oost burg. Die dienen ook de ruimte te krijgen." Het programma van het Scheldetheater kent, traditiege- Directeur Frans Lievens van het Scheldetheater rekent voor ko mend seizoen, net als de afgelo pen jaren, op iets meer dan 50.000 bezoekers. trouw, veel cabaret en muziek, maar ook het toneelaanbod groeit. Zo zijn er voorstellingen gepro grammeerd van Peter Faber, Het Echt Antwaarps Theater en het to neelgezelschap Vrienden van de Dansmuziek (Tartuffe). Optreden de cabaretiers zijn onder anderen Tineke Schouten, Claudia de Breij, Pien en Bianca, Jochem Myer, Wouter Deprez, Jurgen Raymann, ]an Jaap van der Wal én Maikel Harte, die net als vorg jaar een oudejaarsconference verzorgt. Ove rigens, ook The Chippendales ke ren terug in Terneuzen. De kaart verkoop voor het nieuwe seizoen begint vrijdag. Dan wordt ook het programmaboekje verspreid. Onderzoek van een Britse consumentenor ganisatie leert dat toetsenborden van kan toorcomputers soms viezer zijn dan wc-bril- len. Naam: Heieen Wijkhuijs Leeftijd: 45 jaar Woonplaats: Biggekerke Functie: Oprichtster en directeur van Spik en Span Cleaningservice door René Schrier Staat u er van te kijken dat toetsenborden van computers viezer kunnen zijn dan wc-brillen „Dat kan wel kloppen. Ik maak wel eens schoon bij een garage en daar willen de toetsen wel eens vies worden. Maar ook op kantoren kom je nog wel eens wat tegen. Ik zal niet zeggen dat ze viezer zijn dan wc-bril len, maar aan de andere kant: bacteriën kun je niet zien. Er is ook wel eens uit een onderzoek gekomen dat die mandjes van supermarkten erg onhygiënisch zijn." Wat treft u dan zoal aan als u de toetsenborden van computers schoon maakt? „Als ik de toetsenborden op de kop houdt en er een beetje mee schud komen er meestal broodkruimels uitgevallen. Met shag en tabak heb ik niet zo'n ervaring. Dat heeft te,maken met het feit dat er Tegenwoordig niet meer gerookt mag worden op het werk. Wat ook een rol speelt, is of er één persoon of meerdere met dezelfde computer werken." Wat kunnen mensen doen om te voorkomen dat de toetsenborden een haard van bacteriën worden? „Je kunt ze heel gemakkelijk zelf schoonmaken, bijvoorbeeld alcohol doekjes die je in de winkel kunt kopen. Als ze erg vies zijn, pak ik zelf de ontsmetter." Wat is het vieste dat u in uw werk al eens bent tegengekomen? „Dat was een wc op een camping. Vooral als kinderen er gebruik van hebben gemaakt." Is het al eens voorgevallen dat iets te vies was, dat u het niet wilde schoonma ken? „Dat is nog niet gebeurd. Ik heb geen voorkeur voor smerige of minder vieze karweitjes. Wel heb ik bijvoorbeeld moeite met ramen wassen op grote hoogte, maar dat heeft dan vooral te maken met het gevaar en niet met dat het te vies is." Henk Vonhoff is de verpersoonlijking van het liberalisme. Maandag houdt hij in Vlissingen de Van Randwijklezing over vrijheid en verdraagzaamheid. door Ernst Jan Rozendaal Als we recente peilin gen moeten geloven, floreert het liberalis me in Nederland. WD, PW en Ver donk staan samen op zo'n vijftig zetels. Henk Vonhoff reageert te rughoudend. „Ik geloof niet zo in peilingen, ook niet als ze gunstig zijn." Zou de Tweede Kamer geen honderdvijftig maar tweehonderd vijftig leden tellen, dan zou een dergelijk aantal zetels wat geloof waardiger overkomen, voegt Von hoff er glimlachend aan toe. Om vervolgens duidelijk te maken dat de drie genoemde partijen wat hem betreft niet over één kam mo gen worden geschoren. „We leven in een buitengewoon gunstige pe riode voor het liberalisme. Daar door duiken er ook allerlei lieden op die zich in die plunje proberen te hullen zonder dat ze werkelijk li beraal zijn. Ik beschouw Geert Wilders, hoewel hij uit de WD komt, op dit ogenblik niet als een liberaal. Hij heeft een doelbewuste wijze van redeneren die naar mijn Henk Vonhoff Op 22 juni 1931 geboren in Amsterdam. WD-lid sinds de oprichting van de partij in 1948. Leraar geschiedenis van 1957 tot 1967. Kamerlid van 1967 tot 1971. Staatssecretaris van CRM in het kabinet Biesheuvel (1971-1973). Burgemeester van Utrecht (1974-1980). Commissaris van de koningin in Groningen (1980-1996). Bijzonder hoogleraar arbeids voorwaardenbeleid (1995-2001). opvatting fundamenteel strijdig is met een aantal grondslagen van het liberalisme. Ook voor me vrouw Verdonk geldt dat zij in elk geval in de vormgeving van haar organisatie een weg gaat die haaks staat op de wijze waarop besluit vorming zou moeten plaatsvin den. Haar standpunten zijn in fei te gebaseerd op opinie-onderzoe ken. Ik moet daar wel bij zeggen dat dat helaas ook gebeurt in mijn eigen partij, de WD. Ik vind dat je moet beslissen op basis van be raadslagingen. Als je idolsverkiezin- gen organiseert, heb je beraadsla gingen uitgesloten." Vonhoff neemt nog altijd geen blad voor de mond. Hij oordeelt uitgesproken en hard over de Tweede Kamer, pseudo-liberalen en zo nodig ook zijn eigen geliefde WD. „Ik oogst lang niet altijd ap plaus, maar ze hebben me uitein delijk toch tot erelid benoemd", zegt hij schaterlachend. Een lezing over vrijheid en ver draagzaamheid is Vonhoff op het lijf geschreven. „Ik heb de oorlog en de bevrijding bewust meege maakt in Amsterdam", vertelt hij. „In de oorlog heb ik geleerd wat het is als je onderworpen bent aan mensen die uitgaan van hun on voorwaardelijke eigen gelijk en die daaraan het recht ontlenen dat on voorwaardelijke eigen gelijk aan anderen op te leggen. Om het met een liedje uit die tijd te zeggen: Und wilst du nicht mein Brudersein, so schlag ich dich den Schadel ein. Ik weet wat het betekent als je je vrij heid kwijt bent en wat het bete kent als je die weer herwint. Dat besef heeft ertoe bijgedragen dat ik mij vanaf 1946 intensief met po litiek ben gaan bemoeien." Hij komt uit een rood nest en aan vankelijk stak hij zijn licht op bij de PvdA. Het was bij het secreta riaat van die partij, in de Amster damse Tesselschadestraat, waar Vonhoff zich kort na de oorlog meldde om te discussiëren over de onderwijsplannen van de sociaal democraten. „'Er zitten hier alle maal knappe mensen die daar goed over hebben nagedacht', kreeg ik daar te horen. 'Ga jij maar lekker met je hoepel buitenspe len'. Ik ben rechtstreeks doorgelo pen naar het bureau van de Partij van de Vrijheid aan de Nieuwe- zijds Voorburgwal. Dat zat Sam Ci troen, een boeiende man die aan alle kanten uit zijn stoel puilde. Hij keek me aan door zijn grote bril. 'Jongen, neem van mij aan dat ik niks weet van onderwijs', zei hij. 'Maar ik ken iemand die er wel veel van af weet.' Hij bracht me naar mevrouw Fortanier-de Wit, toen al een beroemd Kamer lid." Zo kwam Vonhoff binnen bij de PvdV, voorloper van de WD. Wil hij met de anekdote aangeven dat hij net zo goed een prominent PvdA-lid had kunnen worden, als hem niet was gezegd dat hij moest ophoepelen? „Dat weet je niet na tuurlijk. Uiteindelijk denk ik dat ik me er toch niet thuis zou hebben gevoeld. Ik zou zijn aangelopen te gen de grote regelzucht en de gro te drang tot nivellering. Ik ben van mening dat verschillen tussen mensen goed en noodzakelijk zijn. Henk Vonhoff: „Ik beschouw Geert Wilders,

Provinciale Zeeuwse Courant | 2008 | | pagina 36