'M'n moeder kon best PZC B q Zeeuwse scouts komen in actie bij dodenherdenking in Amsterdam Lieve Karla HERDENKEN? Zoek i?«?n De krant 5 weken voor 15 euro! Q Q parkeerplaa+s, niet op de vluchtstrook 4 Zaterdag 3 mei 2008 PZC Het is nu weeral twee weken geleden dat ik voor u een korte conference heb mogen houden in het Prinsenlo gement van het Abdijcomplex in Middelburg en hoe wel ik normaal gesproken de nuchterheid zelve ben, moet ik bekennen dat ik er nog steeds vol van zit. U heeft iets. Een warme uitstraling en toch doortastend, als ik het kort moet omschrijven. Vooral van uw bezoekje achter de coulissen was ik onder de indruk. Al waren het slechts enkele vriendelijke woorden, daar kon geen groupie tegenop. Excuseert u mij voor mijn vrijpostigheid, maar ik moet het kwijt, want mijn vrouw begint het zo langzamerhand goed beu te geraken: „Ei je noe nog één keer over die Karla behint, Het is toch zoiets jan zet je 0p jjUS naar als een Noor delburg!" Zover laat ik het niet komen, want ik ben dolgelukkig die Fjord heet met mijn Monique en u natuur lijk met uw Rinus. Over Rinus gesproken, ik heb u vorig jaar in een column verzocht om de achternaam van uw man aan te nemen, omdat 'Platschorre' zo'n schone Zeeuwse achternaam is, die zo mooi zou passen bij uw functie. Het is toch zoiets als een Noor die Fjord heet. Ik neem dat verzoek terug. Houdt u gerust uw eigen naam en blijft u gewoon uzelf, maar dat hoefik u niet te vertellen. Dat doet u toch wel. Woensdag zag ik de Koningin Makkum en Franeker bezoeken en binnenkort zal Zeeland wel weer aan de beurt zijn, maar voor mij hoeft ze niet te komen hoor. Niets ten nadele van de Koningin, maar als u een rondje provincie doet ben ik al tevreden. U zult het zelf wel niet willen voorstel len bij uw baas, nochtans wil ik me er best voor inzetten. Voor een Commissaris van de Koninginnedag. Met hartelijke groeten, Uw dienstwillige, Maikel Harte COLOFON Directeur/uitgever Ad Verrest Hoofdredactie Peter Jansen pjansen@pzc.nl Arie Leen Kroon (adjunct) alkroon@pzc.nl Redactie Stationspark 28, 4462 DZ Goes Postbus 31, 4460 AA Goes Tel. 0113-315600 E-mail: redactie@pzc.nl Redactie Walcheren Buitenruststraat 18, Middelburg Postbus 8070, 4330 EB Middelburg Tel: 0118-493000 Redactie Bevelanden-Tholen Stationspark 28, 4462 DZ Goes Postbus 31, 4460 AA Goes Tel. 0113-315670 Redactie Zeeuws-Vlaanderen Willem Alexanderlaan 45, Terneuzen Tel: 0115-645769 Postbus 145, 4530 AC Terneuzen, Redactie Schouwen-Duiveland Grachtweg 23a, Zierikzee postbus 80, 4300 AB Zierikzee Tel: 0111-454651 Advertenties Verkoopteam Zeeland Tel: 0113-315520, fax: 0113-315529 E-mail: teamzeeland@pzc.nl Business-to-business/de Ondernemer. Zorg Onderwijs, Educatie. Onroerend goed Tel: 076-5312277, fax: 076-5312274 E-mail: segmentteam@pzc.nl Familieberichten Tel: 0800-8060 pzcfamilieberichten@wegenernieuwsmedia.nl Personeelsadvertenties 0900-5628 722 Kleintjes 0900-6743 836 Krant niet ontvangen? Wijziging van uw adresgegevens? Gebruik maken van de vakantieservice? Bel PZC Lezersservice 0800 - 0231 231 (gratis) Toets 1automatisch bezorgklachten doorgeven (vanaf 07.00 uur) Toets 2: informatie over uw abonnement Toets 3: informatie over abonneevoordeel Maandag t/m vrijdag 08.00 - 17.00 uur Zaterdag 08.00 - 12.00 uur PZC Lezersservice Postbus 3229, 4800 MB Breda lezersservice@pzc.nl U kunt uw abonnement beëindigen tot uiterlijk vier weken voor het einde van de betaalperiode. U ontvangt een schriftelijke bevestiging. Abonnementsprijzen Maand 22,50 (acceptgiro n.v.t.) Kwartaal 64,00 (acceptgiro €67,00) Jaar €245,50 (acceptgiro €248,50) Auteursrechten Alle auteursrechten voorbehouden Uitgeverij Provinciale Zeeuwse Courant, onderdeel van Koninklijke Wegener NV. Publicatierecht beeldende kunst via Beeldrecht. Gegevensbescherming PZC is een uitgave van Wegener NV. Wegener legt van abonnees gegevens vast voor de uitvoering van de abonnementsovereenkomst. Deze gegevens kunnen gebruikt worden om u op de hoogte te houden van interessante producten en diensten van andere onderdelen van Wegener en zorgvuldig geselecteerde partners. Indien u geen prijs stelt op informatie van de PZC of indien u uw toestemming voor het gebruiken van uw e-mail adres wilt intrek ken, kunt u dit schriftelijk kenbaar maken bij PZC Lezersservice. Zie ook het privacy statement op www.pzc.nl Nederland herdenkt morgen de slachtoffers van oorlogen sinds de jaren veertig. Wat overigens niet wil zeggen dat de Tweede Wereldoorlog voor iedereen alléén maar slechte herinneringen gaf. Een dwangarbeider kon het ook treffen. Ko Schrier (88) uit Goes bijvoorbeeld. Bij de bouw van een fabriek in Oostenrijk werd hij goed behandeld én betaald. door Frank Balkenende Op verzoek van zijn kin deren en kleinkinde ren heeft [acobus Pie- ter Schrier (8 maart 1920) zijn ervaringen als dwangar beider opgeschreven en geïllus treerd, hier en daar met foto's uit het Lager (het werkkamp). Op de 46 pagina's heeft hij geen traan la ten vallen, want zijn gedwongen verblijf in Sterntal, een dorpje dat tegenwoordig tot Slovenië be hoort, leek het meest op een alles zins redelijk betaalde detachering. En bovendien plengt Ko zomaar geen waterlanden „Ik ben nogal een harde, weet je. Ik wilde met Drie Zeeuwen zondag op de Amsterdamse Dam bij ceremonie. door René Schrier GOES - Drie Zeeuwse scouts assiste ren zondag bij de herdenkings plechtigheden op de Dam in Am sterdam. Het zijn Chantal Kuipers en Ashwin van der Venne uit Goes en Daan Wijers uit Middel burg. Na een intensieve voorbereiding zijn ze niet alleen in staat vlekke loos te assisteren bij de ceremonie, ze weten ook wat de functie van herdenken is en waarom Neder land dat meer dan zestig jaar na de mijn verhaal alleen het dagelijks le ven onder de bezetting vertellen." Het bericht viel januari 1943 op de deurmat. Het arbeidsbureau riep hem, als werknemer van het Rot terdamse bouwbedrijf Lavaleije en Zonen, op voor de bouw van een aluminiumfabriek in Sterntal in de Oostenrijkse Untersteiermark. Lavaleije was daar één van de on deraannemers. Dus pakte Ko - „ik was nog nooit verder dan Kezand geweest" - zijn koffer. Een drama? „Nou nee. Mijn ouders waren gescheiden, vader was geëmigreerd en ik was thuis kostwinner. Als je in het buiten land werkte, kreeg je een toeslag en dat geld kon moeder best ge bruiken. Men verweet later ex-dwangarbeiders dat ze voor de Duitsers hadden gewerkt, maar wie in Nederland kan zeggen dat hij dat niet heeft gedaan in de oor log? Ie had geen keus." Een avontuur trok hem ook wel, want kort voor zijn oproep ver brak Marie, een Goes' katholiek meisje, de prille relatie met de her vormde Ko. Uiteraard nadat de pas 'J i-i Tweede Wereldoorlog nog steeds doet. De in totaal zestig Nederland se scouts weten meer van het the ma oorlog en vrede dan hun leef tijdsgenoten. In de twee voorberei dingsbijeenkomsten hebben ze het onderwerp 'herdenken in vrij heid' van alle kanten belicht. In dat kader bezochten ze het Oranje hotel in Scheveningen. Van daar uit gingen ze naar de Waalsdorper- vlakte. Ook bezochten ze Madurodam, waarvan ze de ontstaansgeschiede nis te horen kregen. De ouders van George Maduro richtten dit park op ter nagedachtenis aan hun zoon. George Maduro vocht mee in het Nederlandse leger en onder toor Marie flink had ingepeperd dat twee geloven op één kussen de Heer niet zou behagen. „Ik was er zo kapot van dat alles me niks meer uitmaakte. Ook geen dwang arbeid in Oostenrijk." Na een lange treinreis arriveerde Ko, samen met tientallen andere Zeeuwen, in een vrij nieuw barak kenkamp. „We sliepen met veer tien man in één ruimte, in van die houten kribben. In het midden een potkachel. Het was natuurlijk fijn dat je onder Zeeuwen was." Zeker, ze moesten hard werken. Vijf dagen en de zaterdagmorgen. Het kantine-eten smaakte meestal wel en als Ko - „kijk, op deze foto ben ik toch een knappe vent? - eens knipoogde naar het vrouwelij ke keukenpersoneel wist hij vaak 'eine zweite Portion' te ritselen. Op de vrije zaterdagmiddag en zondag boemelde Ko, 'vaak samen met Jaap Hamelink', naar het nabij gelegen stadje Pettau. In hun beste kostuum. „We gingen er lekker eten en naar de bioscoop." De komst van een nieuwe, sympa thieke Lagerfiihrer zorgde voor een socialere sfeer. Hij introduceer de wijnfeestjes en sportdagen. Ze mochten de krant lezen en radio luisteren (nee, geen Radio Oran je). „We hadden er een redelijk on bekommerde tijd. Bovendien wer den we nooit gebombardeerd." Na een lange omzwerving, waarbij hij difterie opliep, keerde Ko in au gustus 1945 terug. Veertig jaar later bezocht hij Sterntal tijdens een va kantie. Voelde hij er verdriet, of haat? „Nee, eigenlijk niet." scheidde zich in de meidagen van 1940. In 1945 overleed hij in con centratiekamp Dachau. Ook spra ken de scouts met een overleven de van het doorgangskamp Wester- bork, met iemand die onderdui kers in zijn huis had opgenomen en met een overlevende van een jappenkamp. Ook de Nederlandse missie in Afghanistan kwam aan de orde. De scouts discussieerden over wat het betekent om vrijheid te heb ben, om te kunnen herdenken of hardop te kunnen zeggen wat je vindt. De scouts zijn mede door deze voorbereidingen erg gemoti veerd om op de avond van 4 mei hun medewerking te verlenen. Ja, ik neem de PZC en ontvang de eerste 2 weken gratis en neem aansluitend: een vast abonnement met automatische betaling van 64,- per kwartaal een vast abonnement met betaling per accept van 67,- per kwartaal ik neem een proefabonnement van 5 weken voor 15,-. Na deze periode stopt de bezorging vanzelf, (ik heb de laatste 3 maanden geen proef gehad) Stuur de bon naar: PZC Lezersservice, Antwoordnummer 713,4460 WB GOES, Bellen kan ook: 0800 - 0231 231 (gratis) Straat Postcode Woonplaats Telefoonnummer Emailadres Ik machtig de PZC om het abonnementsgeld van mijn rekening af te schrijven. Rekeningnummer Handtekening T%rw/~% De PZC gaai zorgvuldig om net persoonsgegevens, In het colofon treft u nadere Informatie Zondag 4 mei toont Rijkswaterstaat van 0.00 uur tot 20.05 uur bovenstaande tekst op elektronische informatieborden. Bij file vervalt de herdenkingsboodschap. Ook via de radio, internet en teletekst wordt informatie verstrekt. PZC Willem Adriaansens Herdenken thuis en onderweg Wat te doen bij de herdenking? Voor wie thuis wil vlaggen bestaat er een vlagprotocol en ook voor onderweg zijn er enkele richtlijnen. Lengte vlag verhoudt zich tot breedte als 3:. Voor afmetingen zijn er geen regels Vlag hijsen om 18.00 uur. Vlag dient halfstok te hangen, M Gebruik Nederlandse driekleur zonder wimpel. Vlag strijken bij zonsondergang (21.10 uur). In gehesen toestand mag vlag de grond niet raken. Onderste punt mag niet aan de mast bevestigd worden. Vlag moet dus wapperen.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2008 | | pagina 2