Grijze banken gaan de kerk uit CSJBSSi daden Koopzondag 4 mei! AledkM/Markt Zee wonen.n Wij zijn open van 12.00 tot 17.00 uur! <CLigtrvS - Wandelen langs astronomisch Middelburg GRATIS TRANSFERIUM BUS NAAR CENTRUM GOES! O O G w PZC Zaterdag 3 mei 2008 27 Weststraat 24 Kapelle telefoon (0113) 34 04 56 Kerk van Sint Laurens krijgt nieuw interieur en gaat vaker open. door Carla van de Merbel SINT LAURENS - Enkele kerkgangers hebben al laten weten geïnteres seerd te zijn in het stuk van de bank waarop zij zondagsochtends een uurtje zitten. De grijze banken van de hervormde kerk in Sint Laurens gaan eruit en worden ver kocht, net als de houten vloerde len. De kerk krijgt een nieuw inte rieur en bijpassende stoelen. De banken in de uit 1644 dateren de kerk van Sint Laurens zijn toe aan een opknapbeurt, maar de Ne derlands hervormde gemeente ver kiest vervanging. „De huidige in richting is van 1952, van na het wa ter", zegt Ko Abrahamse van de hervormde gemeente. De schade die ontstaan was door de inunda tie van Walcheren in 1944 is toen hersteld. Omdat er toen veel vraag was naar materialen, werden er kerkbanken van goedkoper vuren hout neergezet. Nu, na ruim 55 jaar trouwe dienst, worden ze er uit gegooid, maar er komt wat mooiers en beters voor terug. Want: „Ze zitten eigenlijk ook niet goed", zegt Adri Janse van de her vormde gemeente. „Een dienst moet ook niet langer duren dan een uur." Nieuwe stoelen, nieuwe plavuizen met daaronder vloerverwarming, nieuwe gordijnen en een nieuwe verflaag op muren en kozijnen: de binnenkant van de kerk wordt he lemaal opgeknapt. Niet alleen de kerkgangers hebben daar straks wat aan; de hervormde gemeente wil de kerk vaker gaan openstellen voor iedereen. Er komen concer ten, lezingen en exposities. Abra hamse: „De kerk wordt zo multi- 'De kerk wordt multi functioneel en voor alle inwoners van het dorp' functioneel en gaat open voor alle inwoners van het dorp." lanse: „We krijgen subsidies omdat de kerk een monument is. Het ge bouw is dus ook een deel van de gemeenschap. Dan moeten we het niet alleen op zondagochtend een uurtje openen." Het opknappen van de binnen kant van de kerk wordt een hele klus, die voornamelijk door de kerkleden geklaard gaat worden. Op maandag 18 augustus begin nen de werkzaamheden; in decem ber moet de kerk klaar zijn. In de tussentijd wordt gekerkt in wijk centrum Van Cittershof De opknapbeurt van zo'n 45.000 euro wordt betaald met legaten, subsidies en geld dat opgehaald wordt door activiteiten die de kerk gemeente organiseert. Zo is er op 23 augustus - net nadat de banken uit de kerk zijn gehaald - 'een soort Mont Martredag' in en rond de kerk, met onder meer kraam pjes met kunst, antiek en curiosa. MIDDELBURG - Naar aanleiding van het jaar van de telescoop is er nu een boekje te verkrijgen met daar in een wandeling die langs alle bij zondere plekjes op sterrenkundig gebied in Middelburg gaat. De gemeente Middelburg biedt de gids vanaf 4 mei gratis aan. De wandelgids is onder meer verkrijg baar bij de sterrenwacht. Het boek je werd samengesteld door Rijk-Jan Koppejan van Volksster renwacht Phillipus Lansbergen. De wandeling door de stad begint bij het stadhuis aan de Markt. Daar is een zonnewijzer te zien uit het jaar 1729. Tijdens de wandeling komen wandelaars ook nog langs het Zeeuws Planetarium in het Zeeuws archief aan het Hofplein en de Volkssterrenwacht aan de Herengracht. Bij de sterrenwacht zijn nog telescopen te zien uit het einde van de 19e en het begin van de 20e eeuw. Dit jaar is het 400 jaar geleden dat de telescoop in Middelburg werd uitgevonden. Volgend jaar is door de Verenigde Naties uitgeroepen als Internationaal jaar van de Ster renkunde. Lif e s t y I e de leukste moederdagverrassingen originele fotolijsten Geere Passage 6 Middelburg www.inpetto-lifestyle.nl politiechef niet optimaal werken omdat de inwoners lang niet altijd de politie belden als ze misstan den zagen. Kasse: „We zien veel, we weten veel, maar we weten niet alles." Als gekeken wordt naar de daders valt volgens Jobse op dat de mees ten flink dronken waren toen ze de vernielingen pleegden. Hij signaleert echter ook nog iets an ders. Veel vandalen zijn trots op hun daden en willen de wereld la ten zien wat ze gedaan hebben. Op internetsites als YouTube wer den dan ook tal van filmpjes gezet. Ook trof de politie op de gsm's van aangehouden jongeren de no dige filmpjes aan. Jobse: „Daar is door ons dankbaar gebruik van ge maakt." AMBIANCE Voor al uw binnen- en buiten zonwering Onder/j^ X ff Vrijdag 2 mei zaterdag 3 mei Het transferium is bij de Zeelandhallen, volg de borden. MIDDELBURG Mortiereboulevard 4 Tel. 0118 - 60 70 00 www.mediamarkt.nl Ik ben toch niet gek. De binnenkant van de kerk in Sint Laurens wordt opgeknapt. foto Ruben Oreel

Provinciale Zeeuwse Courant | 2008 | | pagina 27