Verkeer Middelburg is veiliger geworden Vandaal heeft geen spijt van 'Als iemand een gifgroene lamp wil, zoeken we die' Museum Arnemuiden brengt expositie Heer van Kleverskerke LEICHT Keukens DE ANDERE KANT VAN DE MORTIERE BOULEVARD 26 Zaterdag 3 mei 2008 PZC Karin Franse (links) en Evelien Jeras in hun winkel. De winkel is gevestigd in de schuur van een monumentale boerderij. foto Ruben Oreel Eva Kato heeft alles voor interieur, van meubels tot advies. door Dominica Croenleer grijpskerke - In de voormalige aardappelcel van de monumentale boerderij van de familie Vos aan de Middelburgseweg in Grijpsker ke huren Karin Franse en Evelien Jeras een schuur voor hun winkel tje Eva Kato. In het winkeltje verkopen ze vooral meubelen. Nieuwe en opgeknapte. „We verko pen niet alleen meubelen. We ver kopen verf en we geven ook inte rieuradviezen aan mensen", ver telt Evelien Jeras. De interieurad viezen geven ze bij de mensen thuis. „We gaan eerst even kijken en dan maken we een plan met kleuren voor op de wanden en kij ken we welke meubeltjes ze erin kunnen zetten." Alles wat ze verkopen, staat in de winkel. „We hebben geen maga zijn, dus al onze spullen staan hier." De winkel is ingericht met kleine stijlkamers. „We hebben een woonkamer, een badkamer, een kinderkamer, maar ook een keuken en een hal. Zo kunnen de klanten ideeën opdoen voor hun eigen huis." Zelf blijven de dames ook helemaal bij met de laatste trends op woongebied. „We lezen alle woonbladen. De Ariadne, VT Wonen, 101 Woonideeën. Alles. We moeten natuurlijk wel bijblij ven", zegt Karin Franse. arnemuiden - Wie was M.W.R. Van Vollenhoven? Hij was am bachtsheer van Kleverskerke en ereburger van Brussel en Antwer pen. Maar hoe kwam hij aan die ti tels en wat was het verder voor een man? In het Museum Arnemuiden is vanaf vandaag een tentoonstelling te zien over Van Vollenhoven. Het museum wil deze markante man uit de vergetelheid trekken. Tij dens de Eerste Wereldoorlog heeft hij als Nederlands diplomaat in Brussel veel gedaan voor België en de Belgische inwoners. Vooral met zijn aandacht voor voedselvoorzie ning en andere humanitaire hulp via het 'Committee for relief of Bel gium' heeft hij veel bereikt. Het museum beschikt over een deel van zijn nalatenschap. De tentoonstelling in het voormali ge gemeentehuis is te bezichtigen op woensdagmiddag en zaterdag middag. Criminaliteit in Middelburg blijft over de hele linie gelijk. door Nadia Berkelder MIDDELBURG - Door Middelburg rij den, fietsen of lopen is in de afgelo pen jaren veel veiliger geworden. De afgelopen twee jaar daalde het aantal ongevallen spectaculair. Dat blijkt uit het jaarverslag van de ge meente over 2007. In 2004 vonden er nog 455 geregis treerde aanrijdingen plaats in de gemeente. In 2006 waren dat er 429. Vorig jaar daalde het aantal aanrijdingen nog verder tot 351. Ook het aantal mensen dat naar het ziekenhuis moest bij een aan rijding nam sterk af Van 36 in 2004 tot zestien vorig jaar. Alleen het aantal verkeersdoden daalt wrang genoeg niet. Sterker nog: vorig jaar verloren drie men sen het leven bij een verkeersonge val, terwijl er in 2004 één verkeers dode te betreuren was. In heel Zee land ging het in 2007 net iets be ter: in de provincie vielen negen tien doden in het verkeer, tegen 39 in het jaar ervoor. Waarom 2006 zo'n slecht jaar was, is niet duide lijk. Experts houden het op toeval. Of de toegenomen verkeersveilig heid in Middelburg ook toeval is, is de vraag. De laatste jaren is de maximumsnelheid in alle straten binnen de bebouwde kom terugge schroefd naar dertig kilometer per uur. Bovendien wordt automobilis ten steeds vaker gewezen op onver antwoord verkeersgedrag, met na me door de matrixborden die de snelheid aangeven als er een auto langs rijdt. De verkeersveiligheid mag dan ver beterd zijn, dat geldt niet voor de BW De afgelopen jaren is het verkeer in Middelburg steeds veiliger ge worden. Er zijn minder aanrijdin gen. De criminaliteit blijft echter op een constant niveau. veiligheid op straat, in de buurt en in huis. Het aantal geregistreerde misdrijven in Middelburg is de laatste jaren vrijwel constant geble ven. Vorig jaar werd 2239 keer aan gifte gedaan van diefstal, geweld, inbraak, zedenmisdrijven, drugs handel en overlast, tegen 2226 aan giften in 2004. Het aantal inbraken in woningen nam licht toe, van 103 in 2004 tot 117 in 2007. Bij bedrijven werd juist minder ingebroken (393 keer in 2004 en 348 keer in 2007). Op vallend is dat er steeds minder voertuigen worden gestolen. Er is beduidend minder vaak aangifte gedaan van auto-, scooter- en fiet sendiefstallen. Wel wordt er steeds vaker aangifte gedaan van geweld, drugshandel en overlast. In 2004 waren er 282 incidenten met geweld, vorig jaar 329. Het aantal aangiften van han del in drugs steeg van 24 naar 37 en het aantal gevallen van overlast van 575 naar 661. Eva Kato is slechts om de twee weken op een donderdag ge opend. „Dat was het originele idee. Nu de zaak vrij goed loopt, willen we dat eigenlijk uitbreiden, maar daar moet de gemeente eerst nog mee akkoord", vertelt Evelien. Wel is het altijd mogelijk om een afspraak te maken. „Bijvoorbeeld voor een interieuradvies. Dan kun nen de mensen ook nog even rondkijken in onze winkel." Het grote voordeel van hun zaak vin den ze vooral dat ze geen massa productie hebben. „En als een klant iets wil, dan gaan we ook voor ze op zoek. Als hij een gif groene lampenkap wil hebben, dan gaan we die voor hem zoe ken", vertelt Karin. De winkel trekt nu al veel bezoe kers. „Het is wel een beetje wisse lend, maar eigenlijk altijd wel druk", zegt Karin. „We hebben ook niet echt een vaste doelgroep. Er komen jonge meiden die onze spulletjes helemaal te gek vinden, maar ook mensen van zeventig. Er komen hier ook veel toeristen. We zitten hier precies langs een mooie fietsroute", zegt Karin. „Maar er ko men ook veel mensen gewoon van Walcheren. Dus eigenlijk komt iedereen hier", vindt Eve lien. Vier keer per jaar wordt er ook een fair gehouden bij Eva Kato. „29, 30 en 31 mei hebben we een voorjaarsfair. We zijn dan drie dagen achter elkaar open. Met lek ker weer staan de spullen buiten uitgestald." Solexen racen door de Aagtekerkse straten AAGTEKERKE - De Stichting Solexra ce Aagtekerke houdt vandaag voor de zesde keer een solexrace in de dorpskern van Aagtekerke. Er wordt gereden in drie klassen: lu diek, specials en dames. De eerste manche begint om 14.00 uur. De start en finish van de solexrace zijn in de Porrenaerstraat. Verder is er een oldtimer-bromfietsshow voor iedereen met een klassieke bromfiets van vóór 1975. vanaf 2e Pinkster (12/5) open Mortiereboulevard 3A - M'burg Kinderen zoeken naar ogen op steeltjes OOSTKAPELLE - Terra Maris in Oost- kapelle houdt morgen een kinder excursie op het strand. Het uitstap je staat in het teken van de ten toonstelling 'Ogen op steeltjes' over krabben, kreeften en garna len. De kinderen bekijken eerst de expositie en gaan daarna de dier tjes zoeken bij het strand. Deelna me bedraagt zes euro per kind. Vooraf aanmelden is noodzakelijk en kan via 0118-582620 Zaalvoetbaltoernooi in De Halve Maan OOSTKAPELLE - In sporthal De Hal ve Maan in Oostkapelle wordt 7 mei gezaalvoetbald. longeren van twaalf tot en met zestien jaar be ginnen om 12.30 uur, ouderen mo gen vanaf 18.30 uur aan de bak. Aanmelden moet per compleet team van zes of zeven mensen via a.wisse@welzijnveere.nl. Het toer nooi wordt mede georganiseerd door de Stichting Welzijn Veere. Kinderrommelmarkt op Abdijplein Middelburg MIDDELBURG - Op Bevrijdingsdag wordt op het Abdijplein in Middel burg de jaarlijkse kinderrommel markt gehouden. De rommel markt is open van acht uur 's och tends tot vier uur 's middags. De organisator, de koninklijke vereni ging Uit Het Volk, Voor Het Volk waarschuwt kopers en verkopers dat auto's op het Abdijplein niet zijn toegestaan, ook niet voor la den en lossen. Melou en Eva Auad vanavond in de Spot MIDDELBURG - De internationale band Melou treedt vanavond op in de Spot in Middelburg. Melou ver diende haar sporen al in Barcelo na, Guatemala en België. Met het optreden in de Spot begint hun nieuwe Europese tour. De support- act wordt verzorgd door aanstor mend Zeeuws talent Eva Auad. De zaal aan de Beddewijkstraat opent om 21.00 uur. Entree is gratis. Politie verbaasd over gebrek aan risicobesef bij andere overheden. door Emile Calon MIDDELBURG - Spijt? Nee. Geen van de jongeren die de Vlissingse rechercheur Perry Jobse oppakte in verband met het vandalisme tij dens de jaarwisseling heeft spijt over wat hij heeft gedaan. Cy nisch: „Hooguit spijt dat ze opge pakt zijn." Jobse maakt een mach teloos gebaar met zijn handen en geeft daarmee ook aan dat er een mentaliteitsverandering moet ko men als het gaat om de viering van de jaarwisseling. Want velen vinden het bijna normaal dat er dan van alles vernield wordt. Districtschef Johan Kasse van de Walcherse politie stelt op zijn beurt dat nog lang niet iedereen er van doordrongen is dat de jaarwis seling gezien moet worden als een bijzonder evenement met bijzon dere maatregelen. Zo vindt hij het nog steeds heel vreemd dat in som mige gemeenten de jongerenwer kers die nacht gewoon thuis zaten. En dat er volop makkelijk verniel- baar materiaal zoals containers en afvalbakken op straat stond. Hij verwijst naar een zojuist ver schenen rapport waarin gesteld wordt dat de jaarwisseling als een mega-evenement moet worden op gepakt. Trots stelt hij dat de Zeeuwse politie dat al jaren doet. De politie was voorbereid op de nodige rotzooi. Maar zo veel, dat was voor Kasse wel een onaange name verrassing. En het had vol gens hem nog erger kunnen zien. Want vroeg in die nacht pakte de politie in de wijk Nieuw-Middel- burg een aantal jongeren op die ook van plan was het nodige te Politie maakt gebruik van filmpjes van vernielingen op gsm's opgepakte jongeren. vernielen. In die nacht zette de po litie onder meer een soort vliegen de brigades in. Eenheden van een man of vijf, agenten en marechaus sees, die in busjes rondreden en snel ingezet konden bij crisissen. Die eenheden konden volgens de

Provinciale Zeeuwse Courant | 2008 | | pagina 26