Hoofdstraat Buitengebied Van Dorps- tot Gefilseteerd ee Mr Nieuwe raadkaart van bakker Verboom. Ook daar is mijn schoonvader als bakker werk zaam geweest. Later is er een dro gisterij in gekomen." Verhage uit Zoutelande ziet op de kaart de schilder aan het werk bij de dames Van de Kreeke, drie zussen. „In het grote huis ertegen over - met stoep en kettingen - hadden Marien en Kaatje Tram- per-Sinke een elektriciteitszaak." Volgens D.E. Tollenaar uit Terneu- zen hadden de gezusters Van de Kreeke een breischool. Van 1930 tot het eind van de 1\vee- de Wereldoorlog woonde J.E.C. Melse-Van de Velde uit Vlissingen in het dorp. „Adres nummer 16A, tegenover de vroegere openbare school. Daar ben ik gedurende en kele jaren onderwijzeres geweest en mijn vader was er schoolhoofd. In de kerk heb ik geloofsbelijdenis gedaan. Als predikant stond daar dominee G. van Dijk." Inzender Tollenaar noemt als schoolhoofd P. Noom. A. Bogert en Kees Stevense uit Middelburg gaan in op de geschie denis van de kerk. Een mengeling van Byzantijnse en Renaissance- vormen, een ontwerp van H. Ha- na en J. Smits uit Amsterdam. In 1861 werd de eerste steen gelegd door het zoontje van secreta ris-ontvanger C. P. Lenshoek, na dat de bouw voor 32.360 gulden was opgedragen aan de Middel burgse aannemers H. Willemse en J.M. van Ditmars (met inbegrip van afbraak oude kerk en toren). Klokkenmaker A. Batstra uit Lei den zorgde voor een uurwerk (voor 1025,30 gulden). Tijdens de bouw kwamen twee werklieden door een ongeval om het leven. G. Steenhard uit 's-Heer Arends- kerke merkt op dat het huisje links vooraan (nummer 42) dienst deed als apotheek. „De voordeur is nog steeds in originele staat, zoals die op de kaart te zien is. De gevel is enigszins veranderd." De waardebonnen gaan naar: A. Zuurveld, Goes, Tavenier, Wolp- haartsdijk en I. Gijssel, Kloetinge. 1 8 j Zaterdag 3 mei 2008 PZC Uit de collectie van verzamelaar Hans Lindenbergh een prentbriefkaart van een plaats waar van oudsher het toerisme een belangrijke rol speelt. De vraag is weer als gebruikelijk: om welke plaats gaat het? Nadere bij zonderheden over de afgebeelde plek en de situatie nu, zijn van harte welkom. Oplossingen kunnen tot en met uiterlijk donderdag 8 mei worden ge zonden aan: Redactie PZC Buitengebied, postbus 31, 4460 AA Goes; fax 0113-315669; e-mail redactie@pzc.nl. Onder de inzenders van een goede oplossing worden drie waardebonnen verdeeld. door Rinus Antonisse Voor René en Gisela Nijs- se-Meertens uit Oud-Sab- binge is de raadkaart deze keer een thuiswedstrijd. „Het is een zicht op de Hoofd straat van Wolphaartsdijk. De to ren op de achtergrond is die van de witte kerk, tegenwoordig de Ni- colauskerk genaamd." De straat heette vroeger Dorpsstraat en het dorp werd toen Wolfertsdijk ge noemd - zie de tekst op de kaart. „Mijn man heeft daar gewoond vanaf zijn tweede jaar. Het was 1943 en hij woonde in de Dorps straat in het huis met de gebroken kap, het vierde huis van links. Hier woonde bakker Jan de Regt. Mijn schoonvader Piet Crucq was daar bakkersknecht", bericht Nelle- ke Crucq uit Vlissingen. „Het eer ste grote huis rechts was het dok tershuis. In de tijd dat mijn man er woonde, speelde hij met Evert, een zoon van dokter Vos. Het huis op de hoek aan de linkerkant was ^EKKj V door Rinus Willemsen Dao binnen ze wee, de Belgen." Bienao ielke morgen tegen zessen steken ze de kranten bie ons in de busse. Uddere zwarten Opel komt de straote inge- reejen. 'n meter of vuuftig van m'n bed stop tie dan voo d'n êêsten keer. Om de krante in de bus- se te steken bie de êêste beweuners van onze st raote. Dan komt den auto voor m'n voordeure gereejen. An d'n deze kant van de straote stapt 't mannetje uut. Sigerette in z'n mond. 't vrouw tjes spriengt an d'andere kant uut d'n auto en loopt mee de krante nao de buren an d'over- kant. Tien tellen, langer duurt 't nii. Soms rolt d'n auto nog 'n èndje deu. De deuren slaon dich te, 'n propje gas en op 't ènde van 't 'uuzenblok stopt d'n auto weer, twee deuren open en zö gaot da 't 'êêle durp deu. Zö briengen die twêêje uut Zelzaote al 'n paor jaor de krante in Bier vliet. En as 't 'r êêne van die twêê ziek is, dan komt 'r 'n mannetje uut Terneuzen mee 'n briefje in z'n 'annen. Daorop staon d'abonnees. Die gaot dan te voete, deu 't durp. Tegen de middag is tie dan wel van z'n kranten af. Jao, allêêne en te voete uutgeleurd. „Êênmanswèrk is gauwe bekeken ee", zeien d'èrrebeiers vroeger tegen de boer as tie klaogende over 't traoge wérk. As de krante 's morgens op de matte ploft, kom- me 'k mêêstepart bots uut bed. Nii direct voo de krante, mao voo m'n wérk. Da gejakker 's mor gens, daor 'ouw ik nii van. „Niks voo nöödig, de dag is nog lange genoegt." As 't waoter kookt voo de thee, dan begin in m'n krantje te lezen. En foto's te bekieken. De krante bestaot 250 jaor. 'k dienken dat 'r ook wè zolange de Middelbur ger gelezen wöör in Biervliet. In dien tied weun- de op de Markt de deftige Jaocbus Ritsaert, grif fier en notaris. Die was in Middelburg geboren. Dao was z'n vaoder chirurgijn. As joeng schrie- vertje was tie nao Biervliet gekommen. Op 't stad'uus. Dan moet 't toch, dat ie de Middelbur ger trok? Misschiens wè saomen mee de burger- mêester en d'n doonmie. Waorom ook nie sao men? A je je krante gelezen eit, dan weet je 't nieuws toch? Je moet 'm toch nii uut j'n oöfd lêêren? Misschiens las beurtschipper Daovid Kor- nelis ook we de krante mee. Die voer ommerst twêê kêêr per weke op en neer nao Middelburg. Mee van alles en nog wat. Die was trouwens ook van Middelburg afkomstig. Ze weundende trou wens alle viere nog op de Markt ook. Saomen de krante lezen is trouwens nii allêêne van 'êêl vroeger ee. Da's van alle tiejen. Toen 'k nog nao Terneuzen fietsende, in de jaoren zes tig, was daor 'n plaotselijke krante. 'D' Ouwe Kee.' Pas jaoren laoter kwam 'k 'r achter dat die eigenlijk De Vrije Zêêuw 'êêtende. Bienao ielke middag zag je wel 'n 'ouw baosje over straote sloffen. Petje op, jasje dichte, diep in de schou wers mee een krante stief onder z'n èrm. Zö gieng d'n Ouwen Kee van uus toet deu re, 'ès en dwès deu Terneuzen. Twii of drie kêêr in de wêeke wier 't nieuws ververst. Dan kwam 't 'r 'n nieuwen Ouwe Kee. 't was dan ook nöödig, want dien ouwe krante stoenk nao de rook van siegaoren en toebak. Soms zaoten 'r brune krien- gen van koffiebakjes op. Echt mottig. Kortom: die was klao voor de kattenbak. As 'k bie de kassao vanmorgen in onze super markt op m'n beurte staot te wachten, zegt 'n vrouwe tegen me. „Wudder weunen noe neffest 't 'uus van Jacobus Ritsaert en me lezen ook de Middelburger". Ik kieken d'r an en dienken, 'Ge filseteerd ee, dien krante bestaot vandaoge op d'n dag af, 250 jaor."

Provinciale Zeeuwse Courant | 2008 | | pagina 16