i3 spectrum 'Ze zwaaiden iedereen gedag, net alsof ze op vakantie gingen' PZC Zaterdag 3 mei 2008 Foto meest links: letje en Betty (rechts) doen zich te goed aan kersen. Foto links: Vader Sam Frank met zijn dochters letje en Betty. Sam Frank bekijkt samen met zijn vrouw Marianne een filmpje. hoort nou als je een lood bent. Dan krijg je zo'n ster en die kun je dan opdoen'." Met die uitleg moesten de kinderen het maar doen. Zo ging dat in het dorp. De dingen gingen zoals ze gingen, het werd allemaal ver weg besloten en je kon er verder wei nig aan doen. Toch zou de familie Frank diverse aanbie dingen hebben gehad om onder te duiken, maar Sam Frank wilde of durfde het niet. Ook niet in augustus 1942, toen de Duit sers zijn winkel in beslag namen. Langzaam sloot het net zich rond de fami lie Frank. Op 30 maart kwam het deporta tiebevel: 'Met ingang van 10 april 1943 is aan loden het verblijf in de provincies Friesland, Drenthe, Groningen, Overijssel, Gelderland, Limburg, Noord-Brabant en Zeeland verboden. Joden die zich op het oogenblik in de genoemde provincies op houden, moeten zich naar het kamp te Vught begeven'. Op 9 april reed de bus voor, begeleid door een paar agenten. Jannie Bijl was erbij, net als haar broer, Hans van den Hatert, en nog een heel stel Ochtenaren. Ze zag hoe haar vriendinnetjes naar de bus liepen. Jan nie Bijl (72): „Ze draaiden zich nog naar ons om, dat beeld zie ik nog zo voor me." Eén voor één stapten ze in: vader Frank, met een grote koffer, zijn vrouw, Marian ne, ook met een koffer. En toen Betty en letje, elk met een klein koffertje en een pop onder de arm. Van den Hatert: „Ze zwaaiden iedereen gedag, net alsof ze op vakantie gingen." Die avond zat moeder Bijl huilend aan de keukentafel. Gepraat werd er niet. Zonder enig protest was het ge zin Frank vertrokken. Op het Nederlands Instituut voor Oor logsdocumentatie kun je hun persoonskaarten uit Kamp Vught nog zien. Salomon David Frank en zijn gezin, geregistreerd op 9 april 1943. Bijna triom fantelijk staat erbij: 'Freiwillig', vrijwillig gemeld. Jan Bijl vindt het nog steeds onbegrijpelijk dat ze niet op tijd zijn ondergedoken. Hij is ervan overtuigd dat er al een vluchtboot voor ze klaar lag. Slager Bijl zou met de dokter en de agent een reddingsplan heb ben opgesteld, waarbij de bus met Duit sers en al in de Waal zou verdwijnen. Jan Bijl was nog maar vier, maar hij is stel lig: „Het geweer stond klaar in de koelcel." Alleen die halsstarrige Frank, die wilde maar niet gered worden. Nu had Frank wel reden huiverig te zijn voor de onderduik. Familieleden die het er wél op hadden gewaagd, waren verraden en vervolgens verdwenen met onbekende bestemming. Zijn 4-jarige nichtje Ellie Frank, uit het naburige Lienden, was door de burgemeester persoonlijk aangegeven bij de SD. Tegelijkertijd, zegt Van den Hatert, zagen ze het gevaar niet. „Wij waren veel zwaar der op de hand dan zij. Ze hebben het er nog met mijn zuster over gehad, dat ze dachten dat ze naar Polen gingen. 'Och, in Polen zal het wel meevallen, daar kan je ook wel brood bakken'. We hebben ze nooit meer teruggezien." Na twee maanden in Kamp Vught gingen Marianne Frank en de kinderen op trans port naar Westerbork. De volgende dag stond de trein naar Sobibor klaar en daar werden ze direct na aankomst vergast, op 11 juni 1943. Sam Frank zat toen nog in Kamp Vught, waar hij dwangarbeid verrichtte aan de Moerdijk. Lang duurde het uitstel niet. Op 2 juli ging ook hij naar Westerbork, op 6 juli naar Sobibor en op 9 juli was hij ver gast. Jannie Bijl heeft thuis nog een klein pop- penstoeltje staan, dat van de Duitsers niet mee mocht naar Vught. Achterop de zit ting staat in potlood: 'Gekregen van Betty en letje Frank'. Haar moeder heeft het er op geschreven, nadat de bus was vertrok ken. Het is een van de weinige tastbare herinne ringen aan de familie Frank. Niemand weet waar na de oorlog hun bezittingen zijn gebleven. Alleen de films zijn er nog. Sam Frank had ze in veiligheid gebracht bij een vriend uit het dorp: dokter Van Driel. Daar lagen ze jarenlang op zolder. Na het overlijden van Van Driel gaf zijn zoon de films aan de Historische Kring Resteren (waaronder Ochten valt) en van daar kwamen ze uiteindelijk bij het loods Historisch Museum in Amsterdam terecht. Daar lagen de filmblikken jarenlang onaan geraakt in de kluis, tot beeldresearcher Gerard Nijssen ze onlangs herontdekte. Erik Willems maakte er een documentaire van, in samenwerking met Andere Tijden. De NPS zendt De Andere familie Frank uit op 4 mei, op Nederland 2, om 20.45 uur. De kampkaart van Kamp Vught met daarop de namen van het gezin Frank.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2008 | | pagina 153