spectrum Oma en kleinzoon beleven inspirerend lang weekend RUDEN RIEMENS FOTOGRAFIE hartzeer Marjan Berk PZC Zaterdag 3 mei 2008 Mijn kleinzoon van twaalf en ik staan aan de oever van een kleine snelstro- mende rivier, de Teysonne, en heb ben de keus met onze fietsen aan de hand het karrenspoor te volgen door onze schoe nen en sokken uit te trekken en met blote voeten de doorwaadbare plek te nemen (een auto ging ons zojuist vóór!) of de wiebelende hangbrug te volgen, hetgeen betekent dat mijn kleinzoon onze fietsen er overheen moet hijsen. We besluiten tot het laatste, Sebastiaan neemt het voortouw. Eén voor één trekt hij onze fietsen over de wiebelbrug, ik duw van achteren mee! Het lukt en even later vervolgen wij onze weg door het magnifieke land schap op de grens van de Bourgogne en het stroomgebied van de Loire. Adembenemende ver gezichten openen zich voor ons, de regen en de zon hebben de kleum van de koude lente verjaagd en de bloesem stuitert je van alle kanten tege moet. De glooiende weiden zijn gestoffeerd door de witte Charolaiskoeien, die je ook overal in ge- grillde of gebraden staat op de menukaarten met of zonder sauce bordelaise aantreft! Net als de gre- nouilles, de kikkers, die men in deze streek kenne lijk in z'n geheel naar binnen werkt. Sebastiaan en ik hebben onze intrek genomen in Chateau de la Motte, volgens de formule 'cham- bres d'hötes', met ook le table d'hötes, hetgeen be tekent dat de kasteelvrouwe Madame Anne op Zondag een verrukkelijk diner voor ons bereidt: salade met warme worst vooraf, waarna een in spek gewikkeld parelhoenboutje met linzen ons na al dat gefiets opvrolijkt om ons humeur naar de top te jagen door een fors stuk taart gevuld met kastanjepuree! Deze korte maar intense onderbre king van ons dagelijks leven is verzorgd door mijn favoriete fietsclub Eigenwijze Reizen, de originele reisvereniging die mij in de afgelopen jaren al naar de dolste locaties heeft gezonden. Wij logeren drie nachten in het sprookjeskasteel La Motte, in Noail- ly, in een kamer die de naam draagt van George Sand, de schrijfster die 's ochtends de laatste hand aan een roman legde, om 's middags na de thee aan een volgend werk te beginnen... Bovendien lees ik in haar biografie die in mijn kamer ligt, dat Frédéric Chopin, één van haar minnaars, tijdens zijn jarenlange verblijf aan haar zijde, op een Pleyelpiano zijn inspiratie vond voor een groot aantal mazurka's, preludes en walsen....! Chateau La Motte is helemaal gewijd aan de literatuur, alle kamers hebben een literair thema: Proust, Heming way, Victor Hugo, Madame de Sévigné. Het kas teel is perfect onderhouden en staat in een park waarin je de resten vindt van een ooit scherp on derhouden moestuin en boomgaard. Ik verdiep me in het leven van George Sand, femme savante en feministe avant la lettre. Ik heb helaas geen componerende minnaar, maar wel een Pleyel! Mijn kleinzoon vindt een klavertje vier en maakt ongeveer driehonderd foto's met een digitale ca mera. Hij kruipt rond om het leven van lange re genwormen te bestuderen, zoekt slakken en is ern stig geïntrigeerd door het microleven in het im mense park. Voor een grootmoeder is niets leuker dan zo'n paar dagen intens samenzijn met een kleinkind, dat je op de hoogte brengt van alles wat hem be zighoudt, zijn toekomstdromen en zijn liefhebbe rijen. En dat allemaal ver weg van het dagelijkse leven, fietsend en kletsend in een sprookjesachtig jongensland waarin ouwe grootmoeders zich ook heel erg thuis voelen!

Provinciale Zeeuwse Courant | 2008 | | pagina 145