Blokken voor een extra goed eindcijfer spectrum 4 PZC Zaterdag 3 mei 2008 De examencursus van de Universiteit Leiden trekt elk jaar meer belangstelling. De examenctirsus van de Universiteit Leiden trekt elk jaar meer belangstel ling. „We hebben zelfs al wachtlijsten", zegt coördi nator Hans Huibregtse in de drukke hal van het Leidse Pieter de la Courtgebouw, waar een grote groep cursis ten een lunch wegwerkt. De Leidse cursus beleeft dit seizoen zijn elfde editie. „De vakken zitten steeds vroeger vol. Vroe ger was het geen enkel probleem als je je in februari aanmeldde. Nu komt het voor dat vakken in januari al vol zitten." De lange traditie van de Leidse examencur sus verklaart wellicht een deel van het suc ces, zo vermoedt Huibregtse. „Wij doen het al het langst. We maken helemaal geen reclame, maar iedereen weet ons pri ma te vinden. De leerlingen komen uit heel Nederland: van Groningen tot Maas tricht." Wie uit Limburg komt, kan via de universiteit een overnachtingsadres rege len, want een cursus duurt drie dagen. De cursussen vinden plaats in de weken voor het centrale eindexamen en zijn bedoeld voor zowel havo- als vwo-leerlingen. Het overgrote deel van de cursisten bestaat uit vwo'ers. De grote belangstelling heeft waarschijn lijk ook te maken met de toename van uni versitaire en hbo-vakken waarvoor een nu merus fixus geldt. Met een hoog eindcijfer kun je je inlotingskans voor vakken als bij voorbeeld geneeskunde vergroten. In Lei den geldt het bijvoorbeeld ook voor een vak als psychologie. „De helft van de cursisten staat op een ze ven of hoger", zegt Huibregtse. „Als je een acht of hoger hebt, ben je bij studies waar voor een numerus fixus geldt meteen inge loot." Dan loont een bijspijkercursus voor exacte vakken als natuurkunde, scheikun de of wiskunde de moeite. Fons Nieuwenburg uit Oegstgeest is een van die vwo-leerlingen die zich inspant voor een zo hoog mogelijk eindgemiddel de van zijn cijferlijst. „Ik loot mee voor tandheelkunde", zegt hij tijdens zijn exa mentraining voor scheikunde 1. Met de schoolonderzoeken achter de rug is zijn gemiddelde cijfer 6.8. „Alles boven de zeven is mooi meegenomen", aldus de leer ling van het Rijnlands Lyceum in Oegst geest. Behalve aan scheikunde doet hij ook mee aan de vakken natuurkunde en wis kunde. Zijn eerste studiedag in de faculteit sociale wetenschappen heeft hij niet helemaal vol gemaakt. „Het avondprogramma is niet verplicht, al wordt het wel sterk aangera den om mee te doen. Ik heb niet meege daan. Het was me even te veel. Vandaag wil ik wel meedoen." De blokdagen zijn pittig. De lessen begin nen om half negen 's ochtends en gaan door tot tien uur 's avonds. Voor de mees te leerlingen is het goed te doen. „Van te voren dacht ik dat ik het misschien niet zou volhouden", zegt Marlous van Dijk uit Voorhout, die bij Fons Nieuwenburg in de scheikundeklas zit, „maar ik heb het giste ren tot tien uur volgehouden. Het scheelt dat je hier langere pauzes hebt dan op school. Verder is het ook fijn dat je hier een hele dag met één vak bezig bent. Op school moet je na één of anderhalf uur weer switchen naar een ander vak." De vwo-leerlinge van het Rijnlands Ly ceum staat er in het geheel niet slecht voor, maar is toch een beetje onzeker over haar komende examen. „Het is niet dat ik op een onvoldoende sta. Ik heb gemiddeld een zeven. Ik snap het allemaal wel, maar het was een chaos in mijn hoofd. Dit is vooral heel goed voor mijn zelfvertrou wen. Voor een loting hoefik dit niet te doen, want ik ga geen geneeskunde stude ren. Ik wil in Leiden life sciences 8c techno logy studeren." Marlous werd door een mentor op het be staan van de examencursus gewezen. Fons kende een klasgenoot die al eerder een 'stoomcursus' aan de Leidse universiteit volgde. „Hij vond het wel relaxed." Enkele mede-klasgenoten hebben zich ook aange meld voor de examencursus, maar die heeft hij nog niet gezien. „Het kan natuur lijk zijn dat ze pas later aan de beurt zijn." De examencursus 2008 bestaat uit elf drie daagse cursussen, voor steeds wisselende groepen leerlingen. De eerste lichting volg de lessen van 18 tot en met 20 april, de laat ste groep is van 24 tot en met 26 mei aan de beurt. Aan de examencursussen doen meer meis jes dan jongens mee. Zo'n 60 procent van de deelnemers is vrouwelijk, 40 procent is mannelijk. „Driekwart van de geneeskun- de-studenten bestaat ook uit vrouwen, dus daar zou het mee te maken kunnen heb ben", zegt Huibregtse. „Over het algemeen zijn meisjes ook wat serieuzer met hun schoolprestaties bezig." Het economie-onderwerp 'inkomen' staat centraal in de havoklas waar hoofddocent Bas de Vrind lesgeeft. Begrippen als nivelle ring en de Lorenzcurve passeren de revue. „Wie betaalt in Nederland de meeste belas ting?" Achterin de klas komt meteen het snedige antwoord: „WD'ers." De klas behoort tot de groep die moeite heeft met de examenstof Ze hebben geen numerus fixus in het verschiet, maar wil len gewoon hun havodiploma halen. „We slikken visoliepillen om het vol te hou den", zegt een meisje op rij vier. Achter haar zit een jongen te zuchten achter een grote verzameling lege sportdrankblikjes, flessen water en een grote reep melkchoco- la. De docent houdt het tempo erin. „Hoe heet het als de rijken veel belasting beta len?" 'Afzetten', is de spontane reactie. „Een progressief belastingstelsel", zegt Bas. Voor de universiteit is het organiseren van examencursussen vooral een wervingsacti viteit. „Nee, verdienen doen we er niet mee", zegt Huibregtse. „De cursussen kos ten 275 euro, dat is nog geen 10 euro per uur." De leerlingen kunnen tijdens de cursus ook kennismaken met de universiteit. „Ze lopen op de faculteit rond en zien hoe het er aan toe gaat." De examencursussen zijn ook een goed middel om nieuwe docenten te werven. „Een aantal assistent-docenten krijgt hierdoor de smaak van het lesgeven te pakken en meldt zich aan voor de oplei ding tot eerstegraads leraar." Vele honderden leerlingen uit het voortgezet onderwijs volgen de komende weken een examencursus aan de universiteiten van Leiden, Utrecht, Rotterdam of Delft. Meer dan de helft staat al op een zeven of hoger, maar hoopt als 'bolleboos' op een directe inloting voor bepaalde studies, zoals geneeskunde. „Er zijn steeds meer universitaire en hbo-studies waarvoor een numerus fixus geldt." door Erna Straatsma foto's Henk Bouwman/GPD Studenten wisselen ervaringen uit tussen de lessen door.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2008 | | pagina 144