Als dat pakket komt, is het net Sinterklaas spectrum PZC i Zaterdag 3 mei 2008 Max Marie ('Ik schaam me hier niet voor') verlaat met volle tassen het uitreikpunt in Middelburg. In heel Nederland maken zo'n 13.000 gezinnen gebruik van voedselbanken; in Zeeland zijn er circa 515 afnemers. bruiken, geldproblemen hebben. Maar in mijn geval komt het omdat ik als gescheiden moeder drie jaar lang van al léén alimentatie moest leven, met mijn zeven kinderen." Hilda verliet vier jaar geleden de vader van de kinderen, die nu 4, 5,7, 9,10,17 en 21 jaar oud zijn. Voor hen ont ving ze in totaal 900 euro per maand. „Maar verder kreeg ik niets. In juni ben ik al vier jaar bezig een uitkering te krijgen." Als het voedselpakket arriveerde, verdrongen de kinderen zich om te zien wat er in zat. „Net Sinterklaas! Ie krijgt dingen die je normaal niet zou kopen. Te duur, te luxe. A-merken chips, sauzen, salades, cake, fijne conser ven, dure crèmespoeling. Dat is leuk, het compenseert een beetje dat je nooit eens uit eten kan gaan. Wie weinig heeft, moet creatief zijn. Van zoutloos brood kun je wen telteefjes maken. Als er bij een pakket theepads zitten met een theepadhouder voor de Senseo, die ik natuurlijk niet heb, dan gebruik je die theepads gewoon als theezakje. Of je geeft het geheel weg, als cadeautje. Zo bespaar je links om of rechtsom en hou je geld over voor zaken die wei nig in het pakket zitten, zoals groente en fruit. Vorig jaar werd ik overspannen door dat continue gepieker over geld. Toen zijn de kinderen naar pleegouders gegaan, die ze wél op schoolreis kunnen laten gaan, die de schoolfo to's niet terug hoeven te sturen omdat er geen geld is, waar ze de kleren van hun oudere zussen niet af hoeven te dragen. Tot ik er geestelijk en financieel weer bovenop ben. Dat moment komt eraan." En dat moet ook wel, want drie jaar is - uitzonderingen daargelaten - de maxi male termijn dat iemand een beroep kan doen op de Voedselbank. D reet contact met de afnemers heb ik niet. Maar dat geeft niks. Via via hoor je toch wel dat de mensen blij zijn. Elke week is het weer een puzzel. Wat hebben we binnen ge kregen? Hoe kunnen we er een goed pakket van samen stellen? Je probeert altijd een basis van spaghetti, rijst en dergelijke te maken. Daaromheen vul je het aan, met wat er is. Dat schrijf ik op het schoolbord, zodat de inpakkers die 's avonds komen, weten wat ze in de kratten moeten doen. Als je dan klaar bent, heerst er een fijne sfeer: dat hebben we weer geflikt. Met het weinige wat we hebben, toch iets leuks voor elkaar gekregen." e Middelburgse Els van de Waarde is één van de vrijwilligsters die achter de scher men het werk van de Voedselbank mogelijk maakt. Al twee jaar lang, elke week een paar uur op vaste dagen, in vaste groepjes. „Di- En daar is Hilda dan weer blij mee. De veertigja rige Middelburgse is al meer dan drie jaar klant van de Voedselbank. Nee, geen verslaving, geen gokprobleem, geen gat in de hand. „Ik wil niet opscheppen, maar als er één is die goed met geld kan omgaan, ben ik het wel. Het is waar, er zijn veel klanten die het niet kunnen: die drinken, drugs ge-

Provinciale Zeeuwse Courant | 2008 | | pagina 143