Funkijkers lopen open-huizenroute u :<s 2i wonen in het kort 'Vaak komt het eerste bod nog dezelfde dag' wonen@wegener.nl 024-3650509 PZC Zaterdag 3 mei 2008 De open-huizenroutes die makelaars organiseren worden steeds grootschaliger. Het blijkt een succesvolle methode om potentiële kopers in een vrijblijvende en huiselijke sfeer over de streep te trekken. Maar het fenomeen lokt ook funkijkers. door Corine van Zuthem Mimi Leusink glun dert. „Die was be hoorlijk onder de indruk." Ze heeft zojuist een poten tiële koper rondgeleid door haar Enschedese jaren dertigwoning die sinds twee weken te koop staat. De twee-onder-een kapper is op deze zaterdag één van de 140 woningen die deel uit maken van de open-huizenroute van een plaatselijke makelaar. Tus sen 11.00 en 15.00 uur kunnen be langstellenden een kijkje komen nemen. Leusink heeft van tevoren flink opgeruimd. Een bosje bloemen gekocht, geurkaarsjes aangesto ken. „Ik heb nog net geen appel taart gebakken", lacht ze. Ze vindt het leuk om mensen door haar ei gen huis rond te leiden. „Van mij horen ze toch andere details. Ik woon hier al dertig jaar, dus ik kan veel meer over de buurt ver tellen dan een makelaar. Boven dien ik weet als geen ander op welke plekjes in de tuin je 's zo mers lekker kunt zitten." Ook Ronald Edens en Betty Fol- kers houden open huis in hun vrijstaande woning uit 1929. Ze hebben een optie op een nieuw bouwhuis en voordat ze definitief 'ja' zeggen, willen ze er eerst door middel van een open huis probe ren achter te komen hoe hun hui dige woning in de markt ligt. „Als de belangstelling vandaag groot is, wagen we de gok." Na twee uur hebben ze al vijf be zoekers gehad. Ze zijn door de brochures van hun eigen huis, die de makelaar heeft afgegeven, heen. „Gelukkig kwamen ze niet allemaal te gelijk", zegt Folkers, die toegeeft dat ze best gespannen was. „Ie weet niet wat je moet ver wachten. Een kennis hield on langs ook open huis, maar er kwam helemaal niemand." Een jong stel dat zich laat rondlei den, is behoorlijk onder de in druk. Een open huis is vrijblijven der dan een bezichtiging met de makelaar, vinden ze. „Dan ligt er toch meer druk op. Het is boven dien gemakkelijker; je kunt gaan wanneer je wilt en hoeft geen vrije dag te nemen." De huiselijke sfeer en het onge dwongen karakter verklaren het succes van de open-huizenroutes. Uit cijfers van de ERA-makelaars- groep blijkt dat ruim een kwart van de woningen naar aanleiding van een open huis wordt ver kocht. Geen wonder dat het aan lenden kunnen ter plekke de sfeer proeven, de ruimtes beoorde len, de lichtinval ervaren. En dat allemaal tamelijk anoniem. Je kunt op eigen houtje rondstrui nen zonder dat de makelaar je op de hielen zit. En het verplicht je tot niets." Vroeger werden open-huizenrou- tes vooral gebruikt voor wonin gen die al lang te koop stonden, vertelt Diederik Temmink van makelaardij Euverman Temmink Partners uit Enschede. „Het was een uiterste poging om gega digden te vinden. Nu doen ook huizen die net te koop staan mee. Vaak komt het eerste bod nog de zelfde dag binnen." Een gunstig neveneffect is vol gens Temmink dat de aankondi ging van een open huis de druk opvoert bij belangstellenden die hun oog op het bewuste pand hebben laten vallen. „Niet zelden wordt een woning in de dagen voorafgaand aan een open-hui- zenroute verkocht." tal routes toeneemt. Ze worden bovendien steeds langer, zegt Ro nald Kimman, woordvoerder van de NVM, de Nederlandse Vereni- ging van Makelaars. „Routes waar aan meer dan 300 huizen deelne men, zijn geen uitzondering meer. Soms combineren meerde re makelaars hun gezamenlijke huizenaanbod tot één lange rou te." Een open huizen-route stelt po tentiële kopers in staat zich op één dag op meerdere huizen te oriënteren. „Dat is heel praktisch voor mensen die naar een andere regio willen verhuizen; het be spaart ze veel reistijd. Belangstel Natuurlijk komen er ook minder serieuze kijkers op een open huis af, erkent Kimman. Mensen die vooral nieuwsgierig zijn naar de inrichting van bepaal de huizen, en er maar meteen een gezellig dagje uit van maken. 'Funkijkers', noemt De NVM-zegs- man ze. „Je hebt altijd mensen die op zo'n dag de kans grijpen om erachter te komen hoe de slaapkamer van de buurman eruit ziet. Maar dat is maar een heel klein percentage." Volgens Tem mink struinen de funkijkers voor al huizen in de hogere prijsklasse af Rond 15.00 uur zwaait Mimi Leu sink de laatste bezoeker uit. Ze is tevreden en heeft goede hoop dat ze haar huis snel kwijt is. Een paar dagen later belt de makelaar: één van de kijkers heeft een af spraak gemaakt voor een tweede bezichtiging... rfji Reageren? redactie.wonen@wegener.nl redactie.wonen@wegener.nl 024-3650509 Hulp bij het kiezen van nieuwe tuinmeubelen Wie toe is aan een nieuwe tuinset, heeft een moeilijke keuze voor de boeg. Tenzij de koper precies weet hoe die nieuwe set eruit moet zien. In andere gevallen zou een artikel uit de Consumentengids van april kunnen helpen. Daarin worden stij len en materialen van tuinmeubilair vergeleken. Onder meer wicker, (teak)hout, kunststof, aluminium en flexfoam passeren de revue. Ook is er aandacht voor kleine aanpassin gen: nieuwe kussentjes in bestaand meubilair kunnen al voldoende zijn voor een 'nieuw gevoel'. Verplicht reservefonds Vereniging van Eigenaren Iedere Vereniging van Eigenaren (VvE) is sinds 1 mei 2008 wette lijk verplicht een reservefonds te hebben voor onderhoud aan het gemeenschappelijke pand. Dan moet gedacht worden aan repara ties aan dak, fundering, gevel en gezamenlijke installaties. Hoeveel geld voor het reservefonds ge wenst is, hangt af van welk onder houd nodig is en hoeveel dat gaat kosten. Uit onderzoek in 2006 bleek dat 30 procent van de VvE nog geen reserverfonds had. VvE moet reservefonds I voor groot onderhoud, f Lawaai, tocht en gebrek aan bergruimte nekken huurders Bewoners van huurwoningen klagen vaker over geluidsoverlast dan eige naren van koopwoningen. Dat blijkt uit een onderzoek van USP Marke ting Consultancy. Ruim een kwart van de huurders ergert zich aan la waai, zo blijkt uit de enquête. Bij de eigenaren van koopwoningen ligt dat percentage op 14 procent. De onderzoekers hebben beide groe pen ook gevraagd welke andere woonaspecten het woongenot nade lig beïnvloeden. Met name tocht en gebrek aan bergruimte blijkt (jonge re) huurders een doorn in het oog.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2008 | | pagina 131