MIDDELBURG BOEKENSTAD 1 4 Zaterdag 3 mei 2008 PZC LEZERS SCHRIJVEN Brieven richten aan: Lezersredacteur PZC Postbus 31 4460 AA Goes 0113-315660 lezersredacteur@pzc.nl (maximaal 250 woorden) Mauritsforten Oorlogslinies stimuleren econo mie (PZC 29 april). Toenmalig ka tholiek Zeeuws-Vlaanderen werd niet bevrijd, maar veroverd door Maurits. Als onderdeel van Staats- vlaanderen en Generaliteitsland kreeg het nooit een stem in het landsbestuur, en betaalde hogere belastingen. Met slavenwerk wer den de fortificaties gebouwd. Als er toeristisch potentieel is, dan ligt dat eerder in onze rijke handels historie. Er zouden, als dat mag van 'koning Duumpje', fietspaden gelegd kunnen worden langs de kreken die toegang gaven tot het achterland. Met infestations langs de route over inpolderingen, en waar je leert hoe je aan een dijk ziet welke kant de zeekant was. Een bunkerroute die herinnert aan de rooftochten van Maurits en zijn Duitse huurlingen? Sluis-aan- Zee was misschien te ambitieus, maar staat wel in een historisch po sitiever licht. J. Pollemans Singel 10, Biervliet Boefjes De minister van justitie wil scha de, die aangericht is door verniel zuchtige kereltjes, gaan verhalen op de ouders (PZC, 29 april). Toen ik op de lagere school zat, was ik ook wel eens zo'n vervelend kerel tje. Ik heb een keer de schoolbank in de fik gestoken. Ik voelde me een enorme held. Totdat mijn va der kort erna de rekening kreeg ge presenteerd. Hij moest de school betalen voor een nieuwe bank. Diezelfde avond liet mijn vader mij alle hoeken van de kamer zien. Ik heb daarna nooit meer schoolmeubilair gemold. Zo werd dat opgelost en daar is niets mis mee. Geen gezeur met jeugdzorg. Gewoon een ram voor je kop en de zaak was opgelost. De minister denkt dat hij iets nieuws heeft be dacht. Over een jaar of wat beden ken ze hopelijk weer iets nieuws. Herinvoering van de dienstplicht. Dat scheelt een hoop nare kerel tjes maar het is niets nieuws! B.J. Meijs Kinderstraat 1, Zierikzee WCT WD-kamerlid Paul de Krom vraagt minister Eurlings waarom de aanleg van de WCT zo lang duurt (PZC, 29 april). Volgens mij is dat de verkeerde vraag op de ver keerde plek. De WCT is namelijk niet van groot economisch belang. Wereldwijd zijn er 23 vergelijkbare 'shortseaterminals' die per stuk aan circa veertig mensen werkgele genheid bezorgen. Alleen Antwer pen heeft belang bij de WCT. Zee land wordt uitsluitend gebruikt voor doorvoer van containers. Voor Zeeland is er derhalve geen groot economisch belang mee ge moeid. Als het Kamerlid al wat wil doen, laat hij dan zijn energie steken in de VCT van Martin Ver- brugge. Die levert wél werkgele genheid op omdat ter plaatse han deling van producten plaatsvindt. Peter H.de Dreu Ruigendijk 10, Driewegen WCT 2 WD-Kamerlid Paul de Krom wil de aanleg van de WCT via een spoedwet afdwingen en vraagt de minister om hulp. Hij verwijst naar de commissie Elverding. Die stelde dat nieuwe grote infrastruc turele projecten sneller kunnen worden aangelegd (PZC 29 april). De heer De Krom mist de actuele Zeeuwse situatie. De WD-fractie verzet zich met hand en tand te gen de 'spoedwet' ontpoldering, waar de WD-fractie in september 2005 overigens voorstemde! Het is op zijn minst verbazend om bij een project dat de WD welgezind is. opeens op een spoedprocedure aan te dringen. De commissie El- verding heeft geen enkel raakvlak met welke WCT dan ook. Want er moet een noodsituatie zijn en dat moet in overleg met 'Brussel'. Bo vendien moet worden bezien of vrijstelling van de verplichtingen volgens de Natuurbeschermings wet en Flora- en faunawet moge lijk is. Het moet de heer de Krom toch bekend zijn, dat ook de Raad van State heeft bepaald dat dit niet mogelijk is. De WCT is een Zeeuws project. Wij hebben De Kamer noch de minister nodig om daarover te besluiten. Cabriëlle van Dinteren, Leen Harpe, GroenLinks Statenfractie, Scholeksterstraat 76, Middelburg Landbouwgronden In de rubriek 'Te Gast' (PZC 30/4) vindt het CDA statenlid Ad Lijm- bach dat de ontwikkelingen van landbouwgrond naar nieuwe na tuur zo langzamerhand de gren zen wel hebben bereikt: eindelijk iemand met gevoel voor realiteit, al is het wel aan de late kant! De laatste jaren is de vraag naar al ternatieve brandstof sterk toegeno men en een van die alternatieven is biobrandstof, verkregen uit bio- gewassen. Deze week gaf de Voed- selautoriteit van de VN een verkla ring uit, dat het onttrekken van landbouwgrond voor biogewassen in plaats van voedingsgewassen een 'misdaad tegen de mensheid' is! Deze harde verklaring werd me de ingegeven door de voedsel schaarste, vooral in Afrika. Het is nog schrijnender dat er steeds meer landbouwgrond wordt ver nietigd en veranderd in 'nieuwe natuur'! Dit is onherroepelijk. Het zou me niets verwonderen dat als deze VN-autoriteit nog eens cijfers onder ogen zou krijgen hoeveel landbouwgrond er de laatste tien jaar in ons land in natuur is veran derd, onze regering er ongenadig van langs zal krijgen. Huib Stevense Nieuwstraat 22, Bruinisse Landbouwgronden 2 In het artikel 'Kwaliteit natuur bo ven kwantiteit' (PZC 30/4), be pleit Ad Lijmbach schrappen van hectares voor de Ecologische Hoofdstructuur. Zijn argument is dat de voedselcrisis extra grond no dig maakt voor de landbouw. Maar wat is een dergelijk argu ment waard, wanneer men beseft dat deze voedselcrisis veroorzaakt wordt door een verkeerd gebruik van landbouwgrond voor bio brandstof en toenemende produc tie van veevoer voor de vleespro ductie? Oftewel door een econo mie die niet van ophouden weet? Dezelfde economie die in eigen provincie oorzaak is van ontwikke lingen (stadsuitbreidingen, nieuwe wegen, containerterminals) die na tuur en landbouw steeds verder te rugdringen en waar Lijmbach ken nelijk geen moeite mee heeft. Daarom denk ik dat hij in de voed selcrisis een stok heeft gevonden om lastige pleitbezorgers van de natuur mee te slaan. En als hij schrijft dat natuur niet alleen kwantiteit is, maar vooral kwali teit, denk ik 'ja,ja, wat zouden die paar overgebleven grutto's en veld leeuweriken daarvan denken?' J.J.H.Fortuin Gravenhof 11, Goes Klaas Hendrikse De kerkenraad van de Koorkerkge meenschap Middelburg steunt do minee Klaas Hendrikse en weigert in te gaan op het verzoek van het overkoepelend bestuur van de Walcherse protestantse kerken voor een besloten gesprek over zijn ideeën. Voorwaar, de metafysi sche droom van de koorkerkknaap jes duurt nog immer voort. Hun vertrouwensband met de 'godge leerde' Hendrikse is kennelijk van een niveau die onze fysieke wereld overstijgt. De (protestantse) ker ken zijn helaas - dat blijkt ook nu weer - grotendeels verworden tot ontmoetingsplaatsen van godloo chenaars, surfplankgeloofshelden, losgeslagen vrouwen, homoseksue len en allochtonen, met hier en daar wat eilandjes van wereld vreemde spiritualisten die vol be wogenheid omzien naar een grote onverzadigbare menigte schatgra vers en andere gelukzoekers. Het christendom echter is een organi sche samenhang van leven, tradi tie, gemeenschap, historie en ge loof en openbaring. Een ieder be denke zich dat wij over onze da den verantwoording schuldig zijn aan onze voorouders, aan onze kinderen, aan onszelf, aan God en aan de onwetenden. J.G. Wondergem Prinsenhove 34, Middelburg zondag 4 mei 2008 van 10-17 uur op de Middelburgse Markt de grootste en leukste boekenmarkt van ZW-Nederland met 140 kramen bóórdevol boeken, boekenen nog eens boeken

Provinciale Zeeuwse Courant | 2008 | | pagina 12