Keukens: van cockpit tot operatietafel BenZeker.nl berekenen, vergelijken of afsluiten? Belangrijk om functies uit elkaar te trekken wonen@wegener.nl 1 C) wonen mmmm 024-3650509 PZC Zaterdag 3 mei 2008 Proefopstelling van Alfredo Haberli voor Schiffini: functies uit elkaar trekken. Gravenhof 3 te Goes Vraagprijs 279.000,- Woning van cie week www.kuubmakelaars.nl Een paar simpele kastjes, een spoel bak, een werkblad en een kookzone. Meer is een keuken eigenlijk niet. Toch blijft het een uitdaging al die elementen zo goed mogelijk in el kaar te schuiven, ze zó te groeperen dat een beetje kok er uit de voeten kan zonder al te veel meters te maken. Hoe ziet een goede keuken eruit? Dat is de vraag waarover keukenbouwers zich al jaren lang het hoofd breken. Dat het antwoord op die vraag niet eenduidig is, bleek tijdens vak beurs Eurocucina in Milaan. Daar ontmoeten keukenproducenten elkaar om het jaar. Nu waren het 141 producenten uit negen verschil lende landen die hun nieuwe collecties toon den. De belangrijkste ontwikkeling in de keuken is dat de verschillende functies uit elkaar wor den getrokken. De eigentijdse keuken heeft aparte zones voor snijden, spoelen, koken, op bergen en afvalverwerking. Dat komt niet al leen de hygiëne ten goede, de logische infra structuur moet er ook toe bijdragen dat ko ken een fluitje van een cent wordt. Het meest extreme voorbeeld daarvan is te zien bij Schiffini. De Italiaanse producent be naderde de in Buenos Aires geboren ontwer per Alfredo Haberli om zijn visie op de keu ken uit te werken. Haberli putte inspiratie uit zijn jonge jaren, uit de tijd dat hij bij zijn ouders aan de keukentafel van hun restau rant zijn huiswerk zat te maken. „De keuken is de ziel van de woning", klinkt het bijna clichématig uit de mond van de ont werper, „maar waar komt het water eigenlijk vandaan? En waarom proberen we luchtjes die de eetlust opwekken zo krampachtig te verbergen?" In de weliswaar niet erg realistische opstel ling van Haberli (met koperen afwerklaag!) is de kraan vervangen door een watertank. „Zo dat we weer beseffen waar het water vandaan komt." Net als in een operatiekamer wordt het werkblad verlicht door enorme lampen. Het is een concept, benadrukt een medewerk ster, maar onderdelen ervan zullen op korte termijn zeker verkrijgbaar zijn Dat de Argentijnse ontwerper de vinger aan de pols van de tijd heeft, blijkt elders op de beursvloer. Oogde de keuken de laatste jaren enigszins als een cockpit, met alle apparatuur binnen handbereik, de nieuwe kookruimte heeft meer weg van een culinair laborato rium. Daarin voert techniek de boventoon. De nieuwste modellen zijn uitgerust met een afsluitbare 'technische goot', waarin de aan sluiting voor iPod, computer en stopcontac ten verwerkt zijn. Ook in de keuken zelf zijn technische snufjes toegepast. EfFeti laat een kraan zien waarin led verwerkt is, zodat de waterstraal wordt verlicht. Nieuw is het mini- herbarium van Arclinea, waardoor verse krui den altijd binnen handbereik zijn. Opbergen is een verhaal op zich. Producen ten zetten erop in dat alles weer gemakkelijk is terug te vinden. In de keukenlades van Pe- dini is bijvoorbeeld verlichting verwerkt. Schiffini komt met bovenlades met een trans parante bodem, zodat direct zichtbaar is wat in de onderste lades opgeborgen is. Handig is het systeem van Siematic waarbij de verschillende lades geschakeld zijn met het frontje, zodat ze gelijktijdig opengaan. Ook praktisch voor spullen die vaak nodig zijn: in het blad geïntegreerde opbergvakken. Fungeerde eerder vooral de afzuigkap als blik vanger, nu zetten producenten in op de spoel- zone. Door deze te verzinken in het werk blad, zoals bij EfFeti, is schoonmaken een fluitje van een cent. Hetzelfde geldt voor het fornuis, dat geïntegreerd in het werkblad min der nadrukkelijk aanwezig is. Ook koelkasten, oven, vaatwasser en magnetron zijn vrijwel altijd weggewerkt in wandvullende kastsyste- men. Het uiterlijk van de keuken sluit bijna naad loos aan bij dat van de woonkamer. Dus dui ken, net als in meubilair, exclusievere hout soorten als wengé en walnoot op. Wat be treft kleur domineren paarstinten en zwart in combinatie met een witte basis. Aanslui tend bij de hang naar nostalgie spelen boven dien koper en eikenhout een grotere rol. rjrC Reageren? redactie.wonen@wegener.nl Op internet kunt u zelf erg veel uitzoeken en berekenen. Een verstandige voorbereiding op het afsluiten van uw hypotheek. Maar uitkomsten van online berekeningen zijn slechts indicatief. Laat een deskundige het gratis uitzoeken! Ga snel naar 8enZeker.nl en vul uw gegevens in foto's GPD Tuinschommel blikvanger meubilairserie Apple Bee Hout gecombineerd met aluminium, een strakke vormgeving en water bestendige kussens. Veel tuinmeubi lair ziet er tegenwoordig hetzelfde uit. Zo niet dat van producent Ap ple Bee (www.applebee.nl). Dat be drijf wil onder de noemer Individual Statement juist opvallende tuinmeu belen op de markt brengen. De goedkoopste, meest uitgebreide se rie (vanaf 425 euro) heet Cocoon. Daarvan springen vooral de ronde vormen in het oog. De serie Relax (vanaf 1.000 euro) is geïnspireerd op het Japans minimalisme en oogt daardoor enigszins voorspelbaar. Blikvanger is schommelstoel Swing, gemaakt van aluminium en gevloch ten kunststof. Swing kost 2.995 eu ro. Cardena denkt veertig jaar na over slangkoppelingen Het Duitse bedrijf Gardena is groot geworden door de ontwikkeling van een handige koppeling tussen tuin slang en kraan. Veertig jaar na de in troductie van dit systeem komt het bedrijf met twee nieuwe verbin dingsstukken. De ene is voor tuinbe- zitters zonder buitenkraan. Met een speciaal verloopstuk kan de slang gemakkelijk worden aangesloten op bijvoorbeeld de badkamer- of keu kenkraan. Nieuw is ook een koppe ling met scharnier, waardoor de slang in iedere gewenste richting meedraait. Informatie: www.40jaar- dekoppeling.nl

Provinciale Zeeuwse Courant | 2008 | | pagina 129