'Commercie bedreigt vrijheid op internet )e dag wordt sinds 2003 ook in Nederland gevierd, onder de hoede van het Persmuseum. De n Journalisten en de Nederlandse Dagblad Pers, houdt vandaag in Maastricht de jaarlijkse ia, waar het slecht is gesteld met de vrijheid op het internet. Spreker is Jonathan Zittrain, ^oprichter van LiveLeak, de Britse videowebsite die het filmpje van Geert Wilders publiceer- 'Als ik jou nu allerlei lelijke dingen over China ga mailenkan de Chinese overheid dat met één druk op de knop achterhalen Thomas Bruning van journalistenvakbond NVJ PZC Zaterdag 3 mei 2008 1 3 Persvrijheid in de wereld 2007 De autoriteiten laten program meurs als Lee en hun websites nog ongemoeid. „Het enige wat ik wil, is de waarheid weten", zegt Lee. „Dat is toch niet vreemd? Maar in de ogen van de overheid is dat gevaarlijk. Als Chinezen vrij zouden kunnen surfen en er zo achter zouden komen wat er echt gebeurt in dit land, zouden ze in opstand komen." Spectrum pagina 7: 'Vrijheid spreekt niet vanzelf Secretaris NVJ wil dat internetbedrijven dissidenten helpen. door Joep Trommelen Volgens Thomas Bruning, al gemeen secretaris van de Nederlandse Vereniging van Journalisten, is persvrijheid in het internettijdperk niet langer iets wat door staten wordt be paald. „In toenemende mate bepa len internetbedrijven de ruimte." Het meest schrijnende voorbeeld daarvan is voor Bruning het verlin ken door Yahoo van de dissidente journalist Shi Tao aan de Chinese geheime politie. Tao had onder val se naam e-mails uitgewisseld met een Chinese groep dissidenten in het buitenland. Met zijn door Ya hoo vrijgegeven e-mailgegevens kon de politie hem arresteren en kreeg hij tien jaar celstraf Volgens Bruning biedt het inter net aan de ene kant ongekende mogelijkheden, ook voor persvrij heid. „Aan de andere kant is het heel gemakkelijk om persoonlijke gegevens van gebruikers te achter halen. Als ik jou nu allerlei lelijke dingen over China ga mailen, kan de Chinese overheid dat met één druk op de knop achterhalen en kom ik straks China niet meer in. Je ziet gelukkig ook dat een bedrijf als Google de privacy van internet gebruikers wel wil beschermen. Dat zorgt ervoor dat Google geloof waardig blijft. Maar commerciële belangen kunnen zo groot zijn, dat bedrijven meegaan in de regels die een staat stelt. Dat is een inge wikkelde afweging, ik wil dat ook niet meteen veroordelen." Jonathan Zittrain, hoogleraar inter- netbeheer en -regulering aan de universiteit van Oxford, houdt van middag in Centre Ceramique in Maastricht de Persvrijheidlezing 2008 die als thema heeft: internet en persvrijheid. Professor Zittrain zal een lans bre ken voor 'uitwisselingssites' als YouTube, MySpace en FaceBook, verwacht Bruning. Via zulke kana len kunnen nieuws en meningen buiten de censuur om wereldwijd worden uitgewisseld, zonder dat de 'daders' gevaar lopen. Bruning: „Zittrain zal er in zijn le zing voor pleiten dat internetbe drijven in uitwisselingssites inves teren. Dat is in hun eigen belang. Want als ze zo een naam opbou wen als betrouwbaar en behulp zaam, profiteren ze daar later van als strenge regimes bijdraaien." Vijanden van internet De internationale organisatie Ver slaggevers zonder Grenzen stelt elk aar een lijst op met de 'vijanden van liet internet'. In 2007 waren dit, naast China f|f Birma, de staat blokkeert veel nieuwswebsites en berichtendien sten als Hotmail en Yahoo! Tijdens de opstand van monniken in 2007 werd een maand lang het grootste deel van de dag heel internet ge blokkeerd en werden cybercafés gesloten. Wit-Rusland, eigenaren van cy- J bercafés moeten gebruikers die naar 'gevoelige sites' surfen aange ven bij de politie. Tijdens verkiezin gen in 2006 verdwenen plots web sites die kritisch waren over de pre sident. Nieuwssites worden streng gecontroleerd. Cuba, de telecom-minister van Cuba noemde het internet in 2007 'een werktuig voor wereldwijde uit- j roeiing'. Er zijn twee systemen: een nationaal netwerk, voor e-mail, dat wordt gecontroleerd, i en een internationaal netwerk, voor internet. Voor internet moet een voor Cubanen vaak te hoog be drag worden betaald en dan nog zijn lang niet alle sites bereikbaar. j3 Egypte, bloggers die kritisch zijn over de regering of de islam lo pen grote kans opgepakt te wor den. In 2007 gebeurde dit meerde re keren. Een van hen werd veroor deeld tot 22 jaar cel. £j§ Ethiopië, cybercafés moeten hun klanten registreren. De rege ring houdt websites in de gaten. Zo blokkeerde ze in 2006 sites van de oppositie en populaire blogs 'vanwege technische problemen'. Uit onderzoek in het buitenland bleek dat alle sites het onderwerp mensenrechten behandelden. Iran, websites moeten zich sinds dit jaar registreren bij de overheid. Er is een orgaan dat op treedt tegen 'valse berichten' op het net. Kritische websites, zoals van een krant, zijn gesloten. Flickr, een site om foto's te delen, en filmjessite YouTube zijn onbereik baar vanwege mogelijke 'immorele inhoud'. Noord-Korea, er zijn slechts twee websites die eindigen op .kp, beide van de overheid. Het inter net is eerder een intranet, met en kel toegang tot sites die door de regering zijn uitgezocht. Veel gaan over 'de grote leider' Kim Jung II. U Saoedi-Arabië, het land spreekt niet, zoals bijvoorbeeld Tunesië, over 'technische problemen', maar is open over het blokkeren van si tes, bijvoorbeeld omdat ze een 'im morele' inhoud hebben. Sites over de situatie van vrouwen worden ook strikt gefilterd. Vrouwen heb ben in Saoedie-Arabië weinig rech ten en gebruikten het net om hun mening te laten horen. Q Syrië, de toegang tot internet is sinds 2005 veel makkelijker gewor den. De overheid blokkeert sites als Facebook, YouTube en Amazon, met als reden de angst voor de in filtratie door Israëlische geheim agenten. Van de honderd sites die in 2007 werden geblokkeerd, gin gen er bijna dertig over Koerden. Tunesië, de controle is streng. Journalisten en leden van de oppo sitie verliezen hun verbinding van wege 'technische redenen' of moe ten het doen met een heel trage verbinding waardoor websites be zoeken erg lastig wordt. Bloggers geven het op of besluiten tot zelf censuur. i j Turkmenistan, inwoners van het afgesloten land kregen hun in formatie tot voor kort via satellie ten, maar de president verbood die begin dit jaar. Internet is alleen beschikbaar voor de enkeling en voor toeristen. De inhoud wordt gefilterd. EJ Uzbekistan, meer inwoners hebben toegang tot internet dan een mobiele telefoon. De sites die ze kunnen bekijken zijn echter be perkt. Pagina's over mensenrech ten of onafhankelijke nieuwssites worden geblokkeerd. Websites die kritisch zijn over het regime gaan ook 'uit de lucht'. f&| Vietnam, een van de meest re pressieve landen in Azië. Er is een cyberpolitie die websites contro leert op 'subversieve inhoud' en cy bercafés in de gaten houdt. Meedoen aan een discussie op internet over democratie is ge noeg om in de gevangenis te belan den. Zimbabwe, weinig Zimbabwa- nen hebben toegang tot internet. De regering heeft het controleren ervan daarom niet als prioriteit. Te gelijkertijd is kritische artikelen plaatsen gevaarlijk en worden sites en vooral e-mail wel in de gaten ge houden. Van de 195 landen en regio's in de wereld kent 32% 43% van de wereldbevolking) geen persvrijheid. v persvrijheid (74 landen) beperkte persvrijheid (58 landen) geen persvrijheid (63 landen) percentage landen met of zonder persvrijheid percentage van de wereldbevolking met of zonder persvrijheid r infographic: JD, CN bron: Freedom House

Provinciale Zeeuwse Courant | 2008 | | pagina 11