Dag van de Persvrijheid De Internationale Dag van de Persvrijheid, vandaag, is een initiatief van de Verenigde Naties. I Commissie Dag van de Persvrijheid, met daarin onder andere de Nederlandse Vereniging v; Persvrijheidlezing. Het thema is internet en persvrijheid, met bijzondere aandacht voor Chi hoogleraar internetbeheer en -regulering aan de Universiteit van Oxford. Hayden Hewitt, med de, dient hem van repliek. 1 2 Zaterdag 3 mei 2008 PZC Internet is in veel landen verre van vrij. Wie bijvoorbeeld in China zoekt naar informatie die de overheid niet zint, krijgt lege pagina's te zien. Of verliest simpelweg de verbinding. Voorzichtig groeit het verzet. door Remko Tanis ij oogt wei nig opval lend, de 25-jarige Lee Xieheng, schrijver van een pro grammaatje dat de internetcensuur van de Chi nese overheid ondermijnt. In 2002 zat Lee Xieheng nog op de universiteit en hoorde hij voor het eerst dat de protesten van studen ten op het Plein van de Hemelse Vrede, in 1989, groot nieuws wa ren geweest in de rest van de we reld. En dat veel landen China nog steeds bekritiseren, omdat het regi me toen het leger afstuurde op on gewapende studenten. „Ik had daar nooit iets over gele zen in de boeken hier", vertelt Lee. „Toen ik informatie op inter net zocht, vond ik ook niets. Ik moest en zou te weten komen wat er was gebeurd." Hij vond een ma nier om de Chinese blokkades op internet te omzeilen. „Ik heb toen de hele avond zitten surfen. Gelezen, foto's bekeken. Ik heb zitten huilen. Ik was enorm te leurgesteld in de overheid van mijn land." Xieheng behoort tot de kleine groep Chinezen die zich bewust is van de strakke censuur die Peking niet alleen op kranten, tv en radio uitoefent, maar ook op internet. Met een ingenieus systeem, bijge naamd de Great Firewall, filtert de overheid het internetverkeer dat het land in- en uitgaat en plaatst zo als het ware een 'glazen stolp' over China. Websites met informa tie over gevoelige onderwerpen, of het nu Tibet is of de vuile lucht bo ven Peking, worden er nagenoeg feilloos uitgepikt en bereiken de gemiddelde Chinese internetter nooit. China streefde dit voorjaar de Vere nigde Staten voorbij als land met de meeste internetgebruikers ter wereld: 225 miljoen Chinezen zijn nu online. Van hen maken zich er opvallend weinig druk over de cen suur op internet - als ze er al van weten - maar de groep groeit. De Great Firewall werkt als volgt: het internet komt op slechts drie plekken China binnen. Vanuit zee den doen die computers er enkele dagen over om nieuwe, omstreden websites te vinden en te blokkeren. Op spannender momenten, zoals bij het uitbreken van de on rusten in Tibet, gaat de censor radi caler te werk. Dan worden comple te sites van het ene op het andere moment ontoegankelijk gemaakt. Ook sites waar nog niets omstre dens op staat maar wel op zou kunnen komen, worden dan ge blokkeerd. Dit gebeurt vooral met sites van grote westerse media, zo als de BBC, of populaire videosites als YouTube. De tactiek van de censor wordt steeds geraffineerder. De techniek zou inmiddels zo ver zijn, dat het mogelijk is de mate van censuur op de ene plek groter te laten zijn dan op de andere. Daardoor is het internet in Peking volledig vrij toegankelijk op plek ken waar tijdens de Olympische Spelen veel buitenlanders zijn, zo als de duurdere hotels. In augustus 2007 stapte de eerste Chinees, advocaat Liu Xiaoyuan, naar de rechter om tegen de over- heidsblokkade van zijn website te protesteren. Hij had een artikel tegen corruptie op zijn site gezet, dat in de ogen van de censor te gevoelig was. Af gelopen najaar ging Chen Yuhua naar de rechter. Chens populaire si te over huisdieren werd geblok keerd, nadat hij had geprotesteerd tegen een verbod van de stad Pe king op honden die hoger zijn dan 35 centimeter. Kinderboekenschrijver Pan Liang heeft geen idee waarom hij zijn si te over kinderboeken moet sluiten en protesteert er inmiddels ook te gen. Een ingenieur uit Shanghai heeft telefoonbedrijf China Tele com voor de rechter gesleept. Hij is kwaad dat het bedrijf hem, toen hij een abonnement afsloot, niet heeft verteld dat een deel van het internet geblokkeerd zou zijn. De rechtszaken hebben nog niet tot iets geleid, maar ze maken het slui merende verzet tegen de censuur wel zichtbaarder. Het eenvoudige programma van Lee Xieheng heet Gladder: een 'Great Ladder' om over de Great Fi rewall die de overheid heeft opge trokken te klimmen en vrij te kun nen surfen op internet. Het vraagt in China omstreden websites op via computers in het buitenland en stuurt ze dan via een omweg alsnog naar de computer in China. Gladder is inmiddels 200.000 keer gedownload. Vergelijkbare pro gramma's halen dezelfde aantal len. Al met al neemt dus slechts een fractie van China's 225 mil joen internetters de moeite om on der de censuur van de overheid uit te komen. lopen de kabels in de buurt van Pe king, Shanghai en Guangzhou, vlakbij Hong Kong, het land in. Het enige dat de Chinese internet- censoren hoeven te doen, is op die drie plekken een virtuele muur te zetten. Alle sites die in China wor den opgevraagd, hopen zich op voor die muur. De computers van de censor bepalen welke pagina's worden doorge laten. -In- normale - tij-

Provinciale Zeeuwse Courant | 2008 | | pagina 10