Veel druppels Starterswoningen afhankelijk van bereidheid projectontwikkelaars Gras voor konijn leidde naar liefje Geen subsidie kosten opslag voedselbank LEICHT Keukens DE ANDERE KANT VAN DE MORTIERE BOULEVARD Brand wietteelt 30 I Vrijdag 2 mei 2008 pzc Geen concrete plannen bouw startershuizen in Nieuwerkerk. door Ali Pankow nieuwerkerk - Om de bouw van starterswoningen op Schou- wen-Duiveland te stimuleren, is het gemeentebestuur toch vooral afhankelijk van de samenwerking met projectontwikkelaars om die wens te kunnen realiseren. Dat blijkt uit antwoorden van het colle ge van B en W op vragen van de Christenunie. Deze raadsfractie zou graag zien dat er specifiek in Nieuwerkerk en zo mogelijk ook in andere kernen betaalbare woningen worden ge bouwd. Enerzijds omdat daar be hoefte aan is vanuit de bevolking volgens de CU en anderzijds om jongeren op dit eiland te houden. De fractie legt de nadruk op Nieu werkerk, omdat daar drie pogin gen tot de bouw van starterswo ningen zijn stukgelopen. Zo werd er een burgerinitiatief afgewezen, kreeg het plan d'Heule geen steun van de gemeenteraad en zat het plan Fraanje twee ton boven de prijs om starterswoningen te kun nen realiseren. Het college erkent dat er een grote naar vraag is. „Wij hebben er dan ook mee ingestemd 150 starterswo ningen in 2016 te hebben gereali seerd", laten B en W weten. Voor alsnog kan het college echter geen concrete plannen aangeven. „Bin nen de huidige projecten kan in overleg met de projectontwikke laar gekeken worden naar mogelijk heden om starterswoningen te rea liseren. Daarnaast biedt de plan- ningslijst nog flexibele ruimte om kleine inbreidingsplannen toe te Als het gaat om de bouw van starterswoningen op Schou- wen-Duiveland, is de gemeente geheel afhankelijk van projectont wikkelaars. Echtpaar Frederiks-de Munnik deelt al 65 jaar lief en leed. door Ali Pankow zierikzee - Hij weet nog precies het eerste moment dat hij haar zag. „Dat was 67 jaar geleden aan de Elkerzeeseweg. Ik was konijn tjes wezen halen en moest daar ook nog gras voor hebben en wil de dat aan de slootkant gaan snij den. Daar stond zij in de berm met een vriendin te praten", vertel de Jan Frederiks (92) woensdag, de dag dat hij 65 jaar getrouwd was met zijn Saartje de Munnik (90). Hij erkent dat het een kwestie van 'liefde op het eerste gezicht' was. Ook weet hij inmiddels wat er voor komt kijken 65 jaar getrouwd te blijven. „Geven en nemen en dus lief en leed delen." Dat lijkt een cliché, maar het echtpaar Fre- deriks-de Munnik heeft het zelf in de praktijk ervaren. In het laatste oorlogsjaar waren de echtelieden geëvacueerd naar Gro ningen en na de Watersnoodramp moesten ze tijdelijk verkassen naar de Noordoostpolder. Frederiks werkte als boerenknecht in Scharendijke. Zijn vrouw zorg de voor het huishouden. Nadat de kinderen de deur uit waren ging zij beroepsmatig als thuishulp wer ken. „We hebben vier kinderen gekre gen. Eén van hen, een dochter, is op 57-jarige leeftijd overleden. Dat geeft zo'n groot verdriet. Daar heeft vooral mijn vrouw een grote voegen. Maar hiervoor zijn we wel afhankelijk van plannen die op ons afkomen", aldus het college. De CU-fractie bepleit het voorma lige gemeentehuis in Nieuwerkerk zo mogelijk voor starterswoningen te bestemmen. Het dagelijks ge meentebestuur overweegt echter dit pand aan de hoogste bieder te verkopen en zal zelf geen plan voor deze locatie ontwikkelen. Volgens B en W hebben meerdere partijen al interesse getoond voor het voormalige gemeentehuis en zijn er verschillende mogelijkhe den voor een nieuwe bestemming van dit pand. „Maar we geven geen garantie dat er daadwerkelijk betaalbare woningen in dit pand gerealiseerd gaan worden", luidt het antwoord. Tot slot geven B en W aan de ge meenteraad na de zomer een voortgangsrapportage te zullen presenteren met de stand van za ken van starterswoningen op Schouwen-Duiveland. Jan Frederiks (92) en Saartje Frederiks-de Munnik (90) vierden woensdag in Borrendamme hun 65-jarig huwelijksjubileum. foto Marijke Folkertsma dreun van gekregen", zegt Fre deriks terwijl hij een arm om haar heen slaat. Het echtpaar heeft tien kleinkinderen en een achterklein kind. „En nog twee achterkleinkin deren op komst", voegt de jubile rende bruidegom er met trots aan toe. Het echtpaar woont sinds drie jaar in zorgcentrum Borrendam me in Zierikzee. „Fijn dat we nog samen zijn", vinden beiden. vanaf 2e Pinkster (12/5) open Mortiereboulevard 3A - M'burg middelburg - Bij een zolderbrand in een woning aan de Jacob Cats- straat in Middelburg is gister ochtend een hennepplantage met 150 planten ontdekt. De brand ont stond vermoedelijk in het elek trisch gedeelte van de kwekerij. De 30-jarige eigenaar is aangehouden. door Ali Pankow zierikzee - De Voedselbank Schou wen-Duiveland hoeft niet te reke nen op een bijdrage van het ge meentebestuur in de huurkosten voor een opslagruimte. Het college van B en W heeft een subsidiever zoek daartoe afgewezen. Als motief voor de afwijzing geldt dat de stichting Voedselbank in dit geval ten onrechte een beroep doet op een eenmalige subsidie, terwijl het om jaarlijks terugkeren de huurkosten gaat. Dat kan dus niet volgens wethouder Gilles Hou tekamer. Volgens hem speelt hier bovendien het gevaar voor prece dentwerking als B en W het ver zoek toch honoreren. „Toekenning Met regen als spelbreker viert eiland toch vrolijk Koninginnedag. door Ali Pankow zierikzee - Wie geluk had hield het droog tijdens de optocht, maar de meeste vrijmarkten verhuisden naar een locatie onder dak of gin gen schuil onder dikke lagen plas tic. Anderen lieten zich maar ge woon kletsnat regenen. De viering van Koninginnedag op Schou wen-Duiveland verliep met veel druppels en een schraal oranjezon netje, maar op de meeste plekken overheerste toch de vrolijke sfeer. Brouwershaven was er vroeg bij. Om negen uur zetten de majoret tes van Apollonia en drumband Apollo al de optocht in. Televisiefi guren luidde het thema. Diverse smurfen en het duo Big en Betsy presenteerden zich. Ook de jon gens uit de Kameleon waren er. Drie leden van de familie Flodder waren wat laat. 1\vee van hen haal den de muziek nog in, de derde haakte af „Ja, m'n skelter moest nog van de auto gehaald worden en nou is mijn vader ook nog z'n autosleuteltje kwijt", legt Ruben uit. Hij houdt de moed erin. Straks komt de optocht nog een keer langs. „Oh, en pappa heeft zijn sleuteltje alweer gevonden. Het zat gewoon in zijn broekzak." In de Kerkstraat in Burgh paradeer den twee herauten te paard be daard door de inmiddels neerklet terende regen. Weldra voegden twee collega's zich bij hen om sa men te schuilen onder de boom voor de Burghse Schoole. Even la ter ging ook hier de optocht van start. Ratjes (het thema in Burgh-Haamstede, geïnspireerd op de film Ratatouillegingen groten deels verscholen onder paraplu's. „Bij ons scheen de zon toen we vertrokken", vertelt voorzitter Anja Korving van het Viswijven- koor uit Leiden. Deze vrouwelijke variant van een shantykoor luister de het festijn in de feesttent op de Beatrixweide op met shanty's en zeemansliederen. Leden van de Scoutinggroep hesen de vlag en de zingende viswijven ondersteun den WD-raadslid Dick Meulblok bij twee coupletten van het Wilhel mus. Een half uurtje later dan ge pland, toen plots het zonnetje doorbrak, konden de kinderspelen echt beginnen: ratten kropen door buizen en toonden zich behendig in het zaklopen. In Kerkwerve luisterden heuse praalwagens de optocht rond het middaguur op. Zo manifesteerden minicamping d'Oude Poppe en buurtvereniging De Platte van Schouwen zich op versierde kar ren. Het gemis aan een eigen mu ziekkorps in Kerkwerve werd goed gemaakt met dweilband De No- tenkluvers uit Brouwershaven. De leden musiceerden vanaf een plat te kar achter een trekker. Inwoners van Dreischor bakten veertien taarten en verkochten die in losse punten voor één euro per stuk. De opbrengst was voor het goede doel: Stichting Paardrijden Gehandicapten Schouwen-Duive land. Met de veiling van vier kunst werken kwam het bedrag, dat Kor van de Werve namens die stich ting in ontvangst mocht nemen op 700 euro. Ook in dit ringdorp gingen de peuterspelletjes 's och tends gebukt onder de regen. Het kon de meeste kleintjes weinig schelen. Met een zeephelling en een schuimbad werden ze toch al nat. De vrijmarkt in Dreischor werd wegens het weer verplaatst naar het Dorpshuis. „Wanneer komt de koningin nou?", vroeg een 5-jarig jochie zich af Maar de 'Mijn skelter moest nog van de auto af en nu is pappa ook nog zijn sleuteltje kwijt' koningin kwam niet, orkest Liever Ier As Tuus (LIAT) wel, met zo maar een spontaan optreden op weg naar Kerkwerve. Van geen enkele ballon die vorig jaar op Koninginnedag vanaf Scha rendijke de lucht in ging, is ooit meer iets vernomen. Daardoor liet het Oranjecomité zich niet uit veld slaan en dus werden er op een sein van wethouder Ad Verseput weer talrijke ballonnen opgelaten. De 13-jarige Karim Manninkhof uit Zierikzee werd winnaar in de wedstrijd frikadellen eten voor kin deren. Het betrof een opmerkelijk onderdeel van het Oranjefeest ter viering van Koninginnedag in Zie rikzee. „Wie gaat braken, moet het zelf opruimen", legde presentator Jean-Paul Kotoun in de tent op het Havenplein de spelregels uit. Vijftien kinderen zaten gereed aan een lange tafel voor deze eetwed- kan andere instellingen er toe aan zetten een beroep te doen op het gelijkheidsbeginsel", luidt de waar schuwing in het ambtelijk advies. De voedselbank kreeg vorig jaar wel een eenmalige bijdrage van 1800 euro, terwijl de gemeente de organisatie in 2006 een waarde ringssubsidie van 500 euro gaf Het beleid van het gemeentebe stuur is er echter op gericht er zo veel mogelijk voor te zorgen dat er geen mensen tussen wal en schip komen en de voedselbank zodoen de overbodig wordt. Getracht wordt dit te bereiken met een nau we samenwerking tussen voedsel bank en de afdeling Werk, Inko men en Zorg (WIZ). Het Viswijvenkoor uit Leiden bracht in Burgh-Haamstede een vrouwelijke variant op de meestal mannelijke shantykoren. foto Marijke Folkertsma

Provinciale Zeeuwse Courant | 2008 | | pagina 72