Buitenland Spreekbuis van Saddam voor rechter Busreis CÖTE D'AZUR KRAS.NL Treinramp China te wijten aan snelheid EU wil embargo Zimbabwe >fiPf BOEK ONLINE of bel 0900-9697 i,„„ X Tariq Aziz beschuldigd van betrokkenheid bij executie handelaren. Scherp geprijsde busreis inclusief ontbijt, diner en exursies! PZC Woensdag 30 april 2008 9 PEKING - De oorzaak van de trein ramp die maandag in China plaats vond is de zeer hoge snelheid van de passagierstrein die op weg was van Peking naar de havenstad Qingdao. Dat heeft het Chinese staatspersbureau Nieuw China gis teren gemeld. De autoriteiten spra ken direct na de ramp al het ver moeden uit dat dit de oorzaak was. De hogesnelheidstrein met dui zend mensen passagiers reed 131 ki lometer per uur op een stuk waar 80 kilometer per uur is toegestaan en botste op een andere personen trein in de buurt van de plaats Zi- bo. De trein uit Peking ontspoorde en daarbij kwamen zeker zeventig mensen om. Ruim vierhonderd mensen raakten gewond, van wie zeventig ernstig. Vermoedelijk stijgt het dodental nog. Inmiddels is het treinverkeer op het traject weer hervat. Duizen den passagiers zaten sinds het on geval op treinstations in de regio vast. LUXEMBURG - De ministers van Bui tenlandse Zaken van de Europese Unie hebben gisteren opgeroepen tot een wapenembargo tegen Zim babwe. De ministers verzochten China, Afrikaanse en andere landen geen wapens meer te leveren aan het be wind van de Zimbabwaanse presi dent Robert Mugabe, dat politieke tegenstanders onderdrukt. Bijna tweehonderd Zimbabwanen die vorige week zijn gearresteerd bij een inval in een kantoor van een oppositiepartij zijn gisteren vrijgelaten. door Carel Goseling DEN HAAG - Hij was het internatio nale gezicht van het Iraakse regi me onder leiding van Saddam Hus sein: gedistingeerd, strak in het pak, opvallende grijze snor, donke re bril, sigaar tussen de lippen, zich uitend in foutloos Engels. Tariq Aziz (72) zat aan tafel met al le groten der aarde. Nu staat hij in Bagdad terecht. Zijn proces begon gisteren in Bagdad echter pas na uren vertraging. Hij moet zich voor het Iraakse Hoog Strafge rechtshof verantwoorden voor zijn rol bij de executie van tiental len handelaren in 1992. Na 45 mi nuten werd de zitting verdaagd tot 20 mei. Aziz gaf zich in april 2003 over aan de Amerikaanse troepen die Irak waren binnengevallen. Sindsdien werd hij vastgehouden op een Amerikaanse basis bij Bagdad. In 2005 wist Aziz enkele notities van uit zijn cel naar buiten te krijgen. Daarin klaagde hij dat hij geen en kel contact met de buitenwereld had, dat hij niet mocht telefone ren, geen post kreeg en zijn gezins leden niet mocht zien. Aziz schreef ook dat hij ten onrech te van wandaden werd beschul digd. Dat er nooit goed onderzoek was gedaan. Hij eiste een onder zoek naar zijn ondraaglijke situatie en behandeling. Ziad Aziz (42) noemt het proces te gen zijn vader een farce. De aan klacht is zwak, stelt hij. „Mijn va der is onschuldig. Het proces moet alleen voorkomen dat hij gebruik maakt van een amnestiewet waar in staat dat iedere gevangene die niet binnen een jaar voor de rech ter wordt gebracht, vrijkomt." Tariq Aziz, geboren als Mikhail Yu- hanna, was de enige christen (ka tholiek) in de verder soennitische Tariq Aziz, voormalig rechterhand van Saddam Hussein, staat nu zelf voor de rechter. regering tijdens het regime van Saddam Hussein. Vanaf 1974 tot de Amerikaanse in val was hij minister van informa tie, lid van de Revolutionaire Raad, vice-premier en minister van Buitenlandse Zaken. Sinds zijn overgave aan de Ameri kanen stond Aziz al enkele keren als getuige in de rechtbank. Zo ook bij het proces tegen Saddam Hussein. Aziz verklaarde destijds het een 'eer' te hebben gevonden voor het regime van 'de held Sad dam Hussein' te hebben mogen werken. „Saddam is mijn collega en jarenlange vriend." Het was Aziz die eind 2002 zei dat 'Dit proces moet alleen voorkomen dat Aziz gebruik maakt van een amnestiewet' de Verenigde Staten bewust uit wa ren op oorlog met Irak. Als rede nen voor zo'n oorlog noemde foto Ali Haidcr/EPA Aziz 'olie en Israël'. Dat Irak massa- vernietingswapens zou hebben, zo als de Amerikanen beweerden, be stempelde Aziz als 'een grap'. Als een grap ziet rechter Rauf Rasheed Abdel Rahman het pro ces tegen Aziz zeker niet. Hij was ook de magistraat die Saddam Hus sein in 2006 tot de strop veroor deelde. De Koerd haat alles wat met het regime-Hussein te maken heeft en was destijds woedend over de lovende woorden van Aziz had voor zijn voormalige baas. **v*V ■rL m i nabil! St. Tropez De Franse Cöte d'Azur is een ideale vakantie bestemming! U vindt hier namelijk bruisende kuststeden, pittoreske dorpjes, een schitterend achterland en een heerlijk zonnig klimaat! Met KRAS ontdekt u deze streek al vanaf slechts 598 inclusief ontbijt, diner en excursies! Wacht niet langer en boek! UW REISPROGRAMMA IN 'T KORT Dag 1 2: busreis naar Antibes, waar we deze week verblijven in het 3-sterren Hotel Résidéal. Dag 3: alle aandacht voor Nice! Deze populaire stad heeft een mooi oud stadsgedeelte met kleine straatjes en hoge huizen én een nieuwe stad met brede lanen en pleinen. Dag 4: op het programma staat een unieke natuurtocht door de Haute Provence naar de Gorges du Verdon, vergelijkbaar met de Amerikaanse Grand Canyon. Dag 5: vrije dag. Optioneel kunt u een excursie maken naar het Vorstendom Monaco met o.a. de jachthaven, het Prinselijk Paleis, Le Jardin Exotique en natuurlijk het beroemde casino. Dag 6: vrije dag. Wat dacht u van een bezoek aan het Museé Picasso in het Chateau Grimaldi. Dag 7: een prachtige dag voor de boeg! Allereerst bewonderen het chique St. Tropez. Dit is de woonplaats van de vele beroemdheden. Het vroegere oude havenstadje ligt in een schilderachtige baai en dit geeft deze luxe badplaats extra charme. Vervolgens bezoeken we het leuke waterstadje Port Gimaud, ook wel het 'Venetië van Frankrijk' genoemd. Dag 8: via de parfumstad Grasse gaan we op weg naar de levendige en mondaine badplaats Cannes, met onder andere de beroemde Boulevard de la Croisette. Dag 9 &10: afscheid van de Cöte d'Azur. We rijden in twee etappes terug naar Nederland. INCLUSIEF: reis per Comfort Class bus, ervaren chauffeur/reisleider, overnachtingen op de heen- en terugreis in Midden-Frankrijk, verblijf in Hotel Résidéal in Antibes, 9 x ontbijt en diner, het beschreven excursieprogramma. Mei 30 €615 Juni 6-13 €598 September 12-26 €615 Prijzen zijn per persoon bij een bezetting van 2 personen. Voor uitgebreide reisbeschrijving/ reservering, zie www.kras.nl/35135 waarom zou je verder zoeken

Provinciale Zeeuwse Courant | 2008 | | pagina 9