Zeeland 'Huisvesting scholen niet aantasten' Paardentrektocht door grenspolders Comité zoekt naar alle Behr blijft nog even in Stadsraad Brug Sas afgesloten Escalda houdt Sluis aan eerdere afspraken over investering Zuidzande. Kaartje 26 I Woensdag 30 april 2008 pzc door René Hoonhorst SLUIS - De Stichting Escaldascho- len, waarin de elf openbare scho len uit Sluis zijn verenigd, houdt het gemeentebestuur aan de eer der opgestelde nota over de huis vesting van basisscholen. De gemeente Sluis is verplicht om alle scholen goede huisvesting te bieden, benadrukt de stichting in een persbericht. Gebouwen die niet langer aan de eisen van de tijd voldoen, moeten worden opge knapt. Ook de Europaschool in Zuidzande. Begin vorig jaar beloof de de toenmalige wethouder van onderwijs die school zeven ton voor een rigoureuze verbouwing. De gemeenteraad kon zich daar destijds in vinden. En bij het op stellen van de huisvestingsnota op 13 februari dit jaar is nog eens be vestigd dat er geld voor de Zuid- zandse school was gereserveerd, stelt directeur Raymond de Jong van de Escaldascholen. „Het kan niet zo zijn dat alle uitgangspun ten van die nota nog geen drie maanden later in de prullenbak Escalda is blij dat er een brede school in Breskens komt, maar dat ontslaat de gemeente niet van de verplichting ook andere scholen goed te huisvesten. door René Hoonhorst eede - In de polders in de wijde omgeving rond Eede zijn morgen en overmorgen een aantal haflin- gers en andere trekpaarden voor di verse wagenspannen te zien. Zowel op Hemelvaartsdag als op vrijdag ontbijten enkele tientallen mensen vanaf zeven uur op een boerderij aan de Hazewegeling. Vandaar vertrekken ze in nette (boeren)rijkleding te paard dan wel in (huifjkarren achter enkel-, dubbel- of vierspan voor een tocht je in de omgeving. Op Hemelvaartsdag lopen de paar den in rustig tempo in de grens streek Eede, Maldegem, Sint Lau- reins rond. Een dag later keutelen de paarden op het gemakje door de polders tussen Aardenburg, Sluis en Oostburg. Voor een enke le toeschouwer die de stoet langs ziet trekken, bestaat de mogelijk heid om een eindje mee te rijden. De trektocht met haflingers en an dere trekpaarden wordt jaarlijks in een ander deel van Zeeland gehou den. „Omdat Zeeland uit een aan tal eilanden bestaat, is het moeilijk om dwars door de provincie te rij den. Daarom houden we het jaar lijks in een andere regio", verklaart organisator Ludo van Graefschepe. Die kale speler van de Zuid-Beve- landse voetbalvereniging heeft het prima naar z'n zin bij de club. Naast de wekelijkse wedstrijden en fanatieke trainingen wordt in de door hem geliefde kantine geregeld het pokerspel gespeeld, waar hij te gen beter weten in toch steeds weer aan meedoet. Op het veld krijgt hij echter ook geregeld een kaartje, Tip? redactie@pzc.nl van de scheidsrechter weltever staan. De teller stond op drie gele kaar ten toen hij laatst nummer vier en vijf in één wedstrijd kon bijschrij ven. Teleurgesteld droop hij af. Zijn teamgenoten probeerden hem een beetje op te beuren en zo klonk het bemoedigend: „Ach joh, heb je ook 'ns een flush!" verdwijnen." De Jong voegt er aan toe dat het behoud van scholen in dorpskernen essentieel is voor de ontwikkeling van het kind in zijn of haar omgeving. Ook is de aan wezigheid van een school belang rijk voor het op peil houden van de leefbaarheid, omdat ook ouders met jonge kinderen dan in een klein dorp willen wonen. De Jong reageert daarmee op uit spraken van wethouder Henk Lui- jendijk (onderwijs en financiën), die onlangs stelde dat de gemeente raad zich af moet vragen of Zuid zande nog wel een nieuwe of ri goureus verbouwde basisschool moet krijgen als er op nog geen vier kilometer afstand een nieuwe brede school in Oostburg komt. Voor de Stichting Escaldascholen staat het antwoord vast. De Jong: „De Europaschool heeft ruim vijf tig leerlingen, tientallen boven de opheffingsnorm. Zo'n school ge ven wij niet op, ook niet gezien het belang voor Zuidzande." Met het prioriteit geven aan de bouw van brede scholen in Oostburg en Breskens worden de grootste wen sen van Scoba (Oostburg) en Escal da (Breskens) ingewilligd. Andere scholen mogen daar echter niet de dupe van worden. Die boodschap brengen de directeur en de voorzit ter van de gemeenschappelijke me dezeggenschapsraad dinsdag 13 mei nog eens naar voren tijdens de vergadering van de commissie Samenleving. De Stichting 'comité 4 mei Oostburg' wil een herdenkingsmonument voor alle oorlogsgetroffenen uit de toenmalige gemeente Oostburg. 'Het moet vooral een vredesmonument zijn'. door Frank van Cooten Mevrouw A. Christiaan- sen verloor tijdens het zware bombarde ment op Oostburg in 1944 zestien familieleden. Zij legt op zondag 4 mei tijdens de herden king van alle oorlogsslachtoffers namens de nabestaanden een bloemstuk bij het monument '1944' op de begraafplaats in Oost- burg. Bij dit monumentje uit 1951 staat een plaquette met daarop de na men van dertig mensen die bij het bombardement in 1944 om het le ven zijn gekomen. Het zijn alleen de namen van de slachtoffers van wie de graven zijn geruimd. Omdat in Oostburg veel meer mensen het leven lieten in de oor log streeft de stichting naar de op richting van een herdenkingsmo nument als eerbetoon aan alle oor logsgetroffenen uit de toenmalige gemeente Oostburg die gedurende de periode 10 mei 1940 tot en met 5 mei 1945 waar dan ook zijn over leden tengevolge van direct oor logsgeweld. Nico Peterse, Jan Boone en Piet du Burck van de stichting stellen mo menteel alles in het werk via nabe staanden of familie informatie te ontvangen over eventuele slachtof fers. Er is al een handgeschreven lijst van 106 oorlogsslachtoffers. Die is gemaakt door juffrouw Buijck, in de oorlogsjaren onder wijzeres aan de Rooms Katholieke basisschool. „Zij hield van 1 sep tember tot en met 31 december 1944 tijdens het grote bombarde ment alle slachtoffers bij. Daar- De rooms-katholieke kerk van Oostburg na het bombardement van okto ber 1944. door René Hoonhorst SLUIS - De Stadsraad Sluis is er gis teravond nog niet in geslaagd een nieuwe voorzitter te vinden. Hui dig voorzitter Willem Behr trad statutair af na twee periodes, maar beraadt zich op zijn positie als bin nen enkele weken niemand de va cante functie wil overnemen. Behr lag vorig jaar nog overhoop met een deel van het stadsraadbe- stuur. Na het opstappen van voormalig secretaris Wout Bakker en het aan treden van twee verse bestuursle den zijn de kruitdampen opgetrok ken. Het was voor Behr in eerste instan tie geen reden om aan te blijven. „We hebben destijds als stadsraad bewust besloten dat bestuursleden niet meer dan twee periodes mo gen aanblijven. We wilden juist voorkomen dat de stadsraad een orgaan werd waar mensen zich vasthechten aan het pluche, zoals in de gemeenteraad wel gebeurt. Dan moeten we niet de regels gaan veranderen om mij als voor zitter aan te laten blijven." Oud-secretaris Adri Oosterling van de stadsraad, ook oud-wethou der van Sluis, vond gehoor met zijn betoog dat de raad de statuten wel moet veranderen. Behr mag dan wel dominant en dwingend aanwezig zijn, vinden veel men sen, hij zorgt er wél voor dat er wat gebeurt als er in Sluis iets mis is. Of Behr opnieuw de kar wil trekken bij een statutenwijziging is nog ongewis. Hij vroeg bedenktijd en wilde in elk geval tegenstanders de kans ge ven zich alsnog voor de vacante be stuursfunctie op te geven. Herdenkingsmonument De stichting 'comité 4 mei Oostburg' zoekt informatie over alle slachtoffers van de Tweede Wereldoorlog uit de toenmalige gemeente Oost burg. Het streven is de oprichting van een nieuw herdenkingsmo nument met daarop de namen van alle oorlogsgetroffenen. Op het huidige monumentje op de begraafplaats staan 'slechts' dertig namen. De gemeente Sluis wil meewer ken en wacht uitwerking van de plannen af. De stichting zoekt ook infor matie over twintig bewoners die in oktober 1944 noodge dwongen zijn overgebracht van uit het Sint Antoniusziekenhuis naar met name Koewacht. naast zijn we ook op zoek naar na men van slachtoffers gedurende de hele oorlog. Het gaat daarbij niet alleen om mensen die in Oost burg om het leven zijn gekomen. We denken onder andere aan per sonen die bij het vervullen van hun militaire dienstplicht elders zijn gesneuveld. Of dwangarbei ders die zijn omgekomen." Alle gevonden namen komen dan op een nieuw herdenkingsmonu ment in Oostburg te staan. „Het huidige monumentje op de be graafplaats is toch vrij eenvoudig. Het zou toch mooi zijn, ook met het oog op de jongere generatie, dat alle oorlogsslachtoffers uit Oostburg op het vredesmonu ment komen te staan", zegt Nico Peterse. De stichting zoekt ook naar men sen die zich iets kunnen herinne ren van twintig bewoners die in oktober 1944 vanuit het gebombar deerde Sint Antoniusziekenhuis noodgedwongen zijn overgebracht naar Oost-Zeeuws-Vlaanderen en met name Koewacht. Dit gebeurde onder begeleiding van een paar zusters. „Waarschijnlijk waren ze ondergebracht in een oud nonnen klooster. Frappant is dat ze alle maal in de periode van oktober SAS VAN CENT - Rijkswaterstaat voert zaterdag van 11.00 tot 17.00 uur werkzaamheden uit aan de draaibrug over het Kanaal Gent- Temeuzen in Sas van Gent. De brug is afgesloten voor het au toverkeer. Dat wordt omgeleid via Zelzate of de brug bij Sluiskil. Fiet sers kunnen wel over de brug. En verder is er beperkt scheepvaart verkeer mogelijk. De onderdoor vaart is mogelijk voor schepen tot 6,50 meter (oostzijde) en 7,00 me ter (midden- en westzijde). Dat geldt bij een kanaalpeil van NAP +2,13 meter of zoveel minder als de waterstand is dan het kanaal- peil. Voor schepen met een hogere opbouw is geen omvaarroute be schikbaar. Zij moeten rekening houden met een wachttijd van zes uur. De brug wordt voorzien van een nieuwe verflaag. Daarnaast worden ook verschillende kleine herstelwerkzaamheden verricht.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2008 | | pagina 70