Binnenland Betonnen vangrail is in opmars Volwassenenstraf voor jongen (16) die winkelier doodstak Behandeling in jeugdinrichting vindt rechter onvoldoende. 6 Woensdag 30 april 2008 PZC Op steeds meer wegen verschijnen betonnen baanafscheidingen. Ze zijn goedkoper en nemen minder ruimte in. Maar wat dat voor de veiligheid betekent is nauwelijks onderzocht. door Rudi Buis Net voor de kruising van de A30 en de A12 bij Ede doemen ze op: gro te betonblokken die de rijbanen in oostelijke en westelijke richting van elkaar scheiden. Een oudere vrouw in haar donkere Peu geot 206 kan inhalen, maar blijft achter een vrachtwagen hangen. Je ziet haar kijken naar de betonnen muur: daar kun je beter niet te dichtbij komen. Is de angst voor betonnen midden bermen terecht? Nee, stelt Warner van Hattum, specialist bermbeveili ging van Rijkswaterstaat. Ook voor de betonnen keringen geldt het Europese 'H2-niveau': een vangrail, of die van staal of beton is, moet alle lichte personenauto's en een bus of vrachtwagen tot der tien ton kunnen keren. Nog belangrijker dan het type af scheiding is in welke mate de auto 'terugveert'. Het is levensgevaarlijk als je na een botsing met de af scheiding terug de weg op kaatst. Een stalen vangrail vervormt en absorbeert de klap beter dan een betonnen. Toch maakt de laatste een onstuitbare opmars langs (snel)wegen. „Staal geniet de voorkeur", erkent Van Hattum van Rijkswaterstaat. Maar omdat wegen worden ver breed om files tegen te gaan, wordt ruimte schaarser. Een stalen vangrail heeft minimaal tachtig centimeter ruimte nodig, plus ruimte om door te buigen. Beton nen afscheidingen zijn smaller, hoogstens 54 centimeter. Boven dien vergen ze weinig onderhoud en gaan ze langer mee. Beton heeft meer voordelen. Mo torrijders kunnen er niet onder door schieten en - soms letterlijk - onthoofd worden, zoals bij stalen vangrails het geval is. Ook 'breekt' een vrachtwagen minder snel door beton dan staal. En op de provinciale tweebaanswe- gen, waar ze ook steeds vaker ko men te staan, vergroten ze de ver keersveiligheid omdat ze voorko men dat bestuurders inhalen en Op steeds meer wegen in ons land verschijnen betonnen baanafscheidingen. Die zijn goedkoper dan de 'ouderwetse' stalen vangrails en nemen minder ruimte in. Op de foto een ongeval in 2005 op het Klein Polderplein in Rotterdam. Hier was sprake van een betonnen middenberm met metalen opbouw. foto CPD fouten maken. Dat geldt niet op snelwegen, waar vangrails de func tie hebben voertuigen te keren: als auto's doorschieten naar de ande re rijbaan, heeft dat vrijwel altijd catastrofale gevolgen. Dan is het type kering wél belangrijk. Dan is volgens specialisten voor de groot ste voertuigcategorie, de personen auto's, beton onveiliger. Hoe meer betonnen afscheidingen er komen, hoe zwaarder dit nadeel gaat we gen, aldus Van Hattum. Daar komt bij dat sommige varian ten voor automobilisten gevaarlijk zijn, zeker de betonnen afscheidin gen die schuin naar de wegkant af lopen. Hoe schuiner, hoe gevaarlijker, zegt Dirk Christiaens, zelfstandig ongevallendeskundige in België, die onderzoek heeft gedaan naar vangrails. „Als een auto tegen een schuine voet oprijdt, ligt hij zo op z'n dak." Maar ook zonder verbrede voet is een automobilist na een klap te gen beton slechter af. Volgens Chris Schoon, onderzoe ker bij de Stichting Wetenschappe lijk Onderzoek Verkeersveiligheid (SWOV), zijn beide constructies, staal en beton, getest door er met 64 kilometer per uur schuin tegen aan te rijden. Als een auto tegen een boom, lantaarnpaal of vang- Middenberm rail rijdt, bepaalt de mate van ver traging de ernst van de verwondin gen. Na een klap komt een voer tuig tot stilstand: hoe minder abrupt dat gaat, dus hoe geleidelij ker de vertraging, des te beter is dat voor de inzittenden. De schok door de gordel en airbag is dan kleiner. Schoon: „De stalen vang rail komt wat beter uit de bus om dat die de klap beter absorbeert." Van Hattum van Rijkswaterstaat vindt dat er meer onderzoek no dig is voordat stalen vangrails op grote schaal worden vervangen door betonnen afscheidingen. Hoe veel kilometer beton moet er staan voordat het echt beduidend onvei liger wordt? Hij weet het niet. „Ik kan beleidsmakers wel vertellen hoeveel financiële voordelen be ton heeft ten opzichte van staal, maar niet hoeveel gewonden of do den extra de komende tien jaar op dat wegvak gaan vallen." Van Hattum pleit voor een betere registratie van ongevallen, waarbij wordt meegenomen welk type 'voertuigkering' er stond en hoe ernstig de verwondingen zijn. „Dat kost tijd en geld en gebeurt nu niet. Je hoopt natuurlijk niet op een enorme klapper op de weg, maar dat zou wel meer aan dacht voor het onderwerp beteke nen." »- Uit veiligheidsoverwegingen wordt langs rijkswegen standaard een obsta- kelvrije zone van tien meter gehanteerd, bij een maximumsnelheid van honderd kilometer per uur. Bij een maximumsnelheid van 120 kilometer per uur geldt een zone van dertien meter. »- Als het niet mogelijk is een obstakelvrije zone te realiseren, wat op veel plaatsen het geval is omdat er bomen, lichtmasten, bewegwijzeringspor talen of pijlers van viaducten staan, worden vangrails geplaatst. Die voor komen dat voertuigen de weg afrijden of kantelen. Baanafscheidingen moeten personenauto's, bussen en vrachtwagens tot dertien ton kunnen keren. Ze zijn circa 75 centimeter hoog. Op hoeveel kilometer autosnelweg (2360 kilometer in totaal) inmiddels een betonnen middenberm staat, kan Rijkswaterstaat niet zeggen. Beton wordt in ieder geval gebruikt op de A12 bij Ede, A1 tussen Amersfoort en Amsterdam, A20 bij Rotterdam en delen van de A4 en A67. Ze worden ook op steeds meer provinciale wegen aangebracht. AMSTERDAM - De kinderrechter in Amsterdam heeft gisteren een 16-jarige jongen veroordeeld tot drie jaar cel en tbs met dwangver pleging. De rechter achtte bewe zen dat hij bij een gewelddadige overval op avondwinkel Car Check in Amstelveen de 62-jarige medewerker Huib Krooder om het leven heeft gebracht. De jon gen is volgens het volwassenen strafrecht berecht. Volgens de rechter is de jongen ver antwoordelijk voor doodslag. Hij zou zich willens en wetens heb ben blootgesteld aan het risico dat door zijn handelen het slachtoffer zou komen te overlijden. „Die kans heeft hij bewust aanvaard." De jongen stak Krooder op 9 au gustus vorig jaar tijdens een wor steling twee keer met een mes, een keer in de borststreek en in de rechterlong. Het slachtoffer over leed korte tijd later aan zijn ver wondingen. Het Openbaar Ministe rie (OM) had zes jaar cel en tbs met dwangverpleging geëist. Justi tie wilde dat de jongen in aanmer king zou komen voor het volwasse nenstrafrecht omdat de kans op herhaling groot is. De kinderrechter onderkende dat en nam het oordeel van de deskun digen over, waaruit bleek dat be handeling voor jeugdigen onvol doende is, gezien de ernst van zijn persoonlijkheidsstoornis. De maxi male tijd van zes jaar die hiervoor staat, vond de rechter niet genoeg. „Behandeling in een justitiële jeugdinrichting is een gepasseerd station." De jongen was een paar weken voor het fatale incident weggelopen tijdens verlof uit een jeugdinrichting waar hij verbleef wegens gedragsproblemen. De celstraf viel lager uit dan de eis van het OM, gezien de jeugdige leeftijd van de jongen. Ook woog de rechtbank mee dat hij vermin derd toerekeningsvatbaar is en staat het belang van een snelle start van zijn behandeling voorop. Overigens heeft het vonnis niet al leen betrekking op de dood van de avondwinkelier. De jongen werd ook veroordeeld voor twee andere berovingen, waarbij hij een eigena resse van een kledingzaak had be stolen en vastgebonden en een su permarktmedewerker geld afhan dig had gemaakt onder bedreiging van een vuurwapen. De zaak tegen de 21-jarige mede verdachte van de overval is uitge steld, omdat het dossier tijdens de zitting van 25 maart niet compleet bleek. Het proces gaat verder op 28 mei, aldus het OM.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2008 | | pagina 6