Zeeland geschiedenis van de patat ;:r:zi3,, Friet zou uit Maasvallei komen BenZeker.nl Kapelle krijgt wellicht wij heb,ben eeTpak voo,r een middelbare school Vogelgetjilp luisteren mgm De allerhoogste spaarrente |s| van Nederland? Start competitie forellen vissen in Kerkwerve Tributebands in Brogum Wereldtop naar menwedstrijd r /O HlifciflHi ...of we maken er een! STEÜTEL SPZC Woensdag 30 april 2008 27 mingstraat in Brugge gaat op donderdag 1 mei open voor het publiek. Openingstijden da gelijks van 10.00 tot 17.00 uur. Wandpanelen geven uitleg bij de onderdelen. Naast frietappa- ratuur bevat het museum 400 oude voorwerpen. Tegelijk met het Frietmuseum is het Potato Development Fund opgericht, dat deelneemt aan projecten in ontwikke lingslanden. door Lilian Dominicus KAPELLE - Kapelle krijgt waarschijn lijk een middelbare school: de Isaac Beeckman Academie voor vmbo, havo en vwo. Het schoolbe stuur hoopt in 2010-2011 te begin nen. De Stichting Isaac Beeckman Aca demie uit Amsterdam wacht nog op toestemming van staatssecreta ris van Onderwijs Marja van Bijs- terveldt. In mei of juni verwacht het bestuur antwoord te krijgen. De stichting heeft nog geen exacte locatie in Kapelle op het oog. Wel lieten Gedeputeerde Staten giste- Waar de friet nu precies is ontstaan, is nergens vastgelegd. In België gaan ze er in ieder geval hardnek kig van uit dat het in de Maasvallei is geweest. „Men had er de ge woonte om kleine visjes te van gen, zoals grondel. Die werden ge frituurd in het vet. Maar rond 1700, ten tijde van de Kleine Ijs tijd, vroor de rivier dicht en kon den ze die niet meer vangen. Toen hebben ze aardappelen gesneden ren weten 'geen principiële bezwa ren' te hebben tegen de komst van de nieuwe school. Het stichtingsbe stuur verwacht het eerste school jaar met ruim elfhonderd leerlin gen te beginnen. De school staat in principe open voor alle middel bare scholieren. „We werken vol gens de methodiek van een pri- vé-school, maar zonder de bijbeho rende hoge tarieven", zegt be stuurslid Misha van Denderen. „Het betekent onderwijs op maat voor iedereen. Leerlingen die goed kunnen meekomen, kunnen extra vakken nemen." in de vorm van visjes. Zo zou de friet zijn ontstaan," vertelt Eddy van Belle van het Frietmuseum. Het woord friet zouden we te dan ken hebben aan de Duitse Mada me Fritz, die in 1838 een kraam be gon in Luik en er mee langs ker missen trok. Ze bakte frites in ech te boter, 'of toch op zijn minst in uitstekend varkensvet'. De Fransen denken dat zij de uit vinders zijn. Friet was er klaarblij kelijk ook vroeg bekend. Op een NIEUW-HAAMSTEDE - Vroege vogels kunnen morgenochtend meedoen aan de jaarlijkse vogelgeluidenex cursie van de Natuur- en Vogel wacht Schouwen-Duiveland. Daar voor moeten ze wel vroeg uit hun bed: de tocht begint om half zes op de hoek van de Badweg en Strandweg bij Nieuw-Haamstede. oude litho zie je dat een acteur op straat een portie frites loopt te eten. De afbeelding is echter wel van 1842. Dat friet door de Ameri kanen 'ffench fries' (franse frie tjes) worden genoemd, heeft ener zijds te maken met president Tho mas Jefferson, een liefhebber van de Franse keuken. Maar 'fries' kon ook de benaming zijn van gebak ken aardappelen. Daarnaast bete kent het werkwoord 'to ffench': in reepjes snijden. Veel vogels zijn momenteel bezig met het uitzetten van hun broed- territorium, wat vooral in de och tenden met veel gezang gepaard gaat. De tocht door de Verklikkerdui nen wordt geleid door leden van de Vogelwerkgroep en duurt maxi maal twee uur. KERKWERVE - Het open Zeeuws kampioenschap forellen vissen be gint aanstaande vrijdag. Bij recreatieboerderij Van Lange- raad is een grote forellenvijver waar de liefhebbers van forel vis sen hun krachten kunnen meten. Het kampioenschap wordt beslist in vier wedstrijden, waarbij de bes te drie resultaten tellen. De win naar mag meedoen aan het natio naal kampioenschap forel vissen. De tweede wedstrijd is op 7 juni, de derde wedstrijd (tevens Schouws kampioenschap) is op 19 juni en de laatste wedstrijd is op 16 augustus. Elke wedstrijd wordt ook een dag winnaar uitgeroepen die met een beker naar huis kan gaan. De wedstrijd start om 10.00 uur. ZIERIKZEE - Niet alleen een deuntje naspelen, maar de sfeer en presen tatie zo neerzetten dat je zou zwe ren naar de originele band te luiste ren. Dat is het kenmerk van een goede tributeband. Black Dog en Skinner gaan daar zaterdag voor proberen te zorgen tijdens de jaar lijkse 'tribute night' in poppodium Brogum in Zierikzee. Black Dog uit de regio Utrecht staat bekend als één van de bes te tributebands van Led Zeppe lin. Het Rotterdamse Skin ner speelt liedjes van Lynyrd Sky- nyrd. De optredens beginnen om 21.30 uur. Toegang kost 7,50 euro. ■Pj Meer informatie: www.brogum.nl. OOSTERLAND - Wereldtoppers uit de menwereld komen zaterdag voor het derde jaar op rij naar Oos- terland. Op het terrein op de hoek van de N59 en de Bredeweg houdt de Stichting Benefiet Evenemen ten Schouwen-Duiveland weer menwedstrijden voor goede doe len. Dat zijn dit jaar de Faria- clowns, die optreden voor oude ren in verpleeghuizen en zorgcen tra, en de stichting Hospice Schou wen-Duiveland. Publiek kan vanaf tien uur terecht. Enkel-, dubbel- en vierspannen ko men in actie tijdens wedstrijden, net als springruiters. Mindervali- den geven een demonstratie. Rond de ring is ook vanalles te doen: voor jong en oud zijn er at tracties en oude rijtuigen kunnen bezichtigd worden. Vorig jaar trok het evenement bijna vierduizend toeschouwers. IFj Meer informatie over het evene- ment op www.menevenementen.nl. BenZeker.r vergelijkt en helpt u op weg! Goes, Lange Kerkstraat, 1e etage, 0113 - 27 00 25 www.steutelgoes.nl Eddy van Belle in een nagebouwd frietkot. Frietkookpannen in alle soorten en maten. Twee 'frietverzamelaars' hadden al veel geschikte spullen.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2008 | | pagina 63