land Husselen met Reis door eeuwenoude ruimten voor kinderopvang friet Inwoners Goedereede zien niks in plan gemeente voor meer toerisme museum Klaverjassen in Haamstede Vrouw botst op verkeerszuil LEICHÏ Keukens Koos opent twee nieuwe voorzieningen in Zierikzee. Stoutwi-van Voorst vof DE ANDERE KANT VAN DE MORTIERE BOULEVARD Landbouw en visserij blijken groot goed in westelijk deel Goeree. 26 I Woensdag 30 april 2008 PZC door Esme Soesman ZIERIKZEE - Kinderopvangorganisa tie Koos begint in juni twee nieu we kinderdagverblijven in Zierik zee. Daarvoor moet peuterspeel zaal Harlekijn verhuizen. Kinderopvang is booming. De vraag naar peuterspeelzaalwerk daarentegen daalt. Overeenkom stig het gemeentelijk accommoda- tiebeleid streeft Koos ernaar opti maal gebruik te maken van be schikbare ruimten. Geheel pijn loos voltrekt zo'n proces zich niet, bevestigt Hans van Slooten van het Welzijnshuis. Harlekijn ver kast van het huidige onderkomen aan het Jannewekken naar het Kooscentrum achter de Johan Louis de Jongeschool. Die ruimte is kleiner en heeft als nadeel dat de toiletten in de gang zijn. Een aannemer gaat volgende week aan de slag om dat laatste probleem te verhelpen, reageert Van Slooten op de kritiek. Ook wordt het ge bouw, waarin ook buitenschoolse opvang komt, van een verse lik verf voorzien. In het Jannewekken wordt een nieuw kinderdagverblijf (twaalf plaatsen) opgericht. De herverde ling van locaties is, schetst Van Slooten, afgezet tegen de ontwik kelingen niet onlogisch. Het aantal peutertjes neemt af (Harlekijn is onlangs drie dagdelen dichtge gaan). Bovendien is de voorzie- 1*^ Kinderopvang is sterk groeiende. Koos opent in juni twee nieuwe kinderdagverblijven in Zierikzee. De peuterspeelzaal moet daar voor wel verhuizen. ning aan het Jannewekken wat in deling betreft beter geschikt om een kinderdagverblijf in onder te brengen. De tweede voorziening betreft een uitbreiding van kinder dagverblijf Petteflet in het kinder centrum van Koos aan de Schelde- straat. Ook hier gaat het om circa twaalf plaatsen. De gemeente Schouwen-Duiveland heeft vorige week een vergunning afgegeven om voor dit doel een semi-perma- nent gebouwtje te plaatsen. De nieuwe voorzieningen rijzen als paddenstoelen uit de grond, ze ker nu ook de concurrerende kin deropvangorganisatie De Bevelan- den op Schouwen-Duiveland ac tief is. Dat is volgens Van Slooten, in elk geval voor zover het om de ze twee nieuwe voorzieningen gaat, niet te veel van het goede. De plaatsen zijn namelijk al goeddeels opgevuld. „Die wachtlijst hebben we al sinds vorig najaar. Het heeft even geduurd voor we de vergun ning rond hadden." De stijgende vraag naar kinderop vang en de dalende belangstelling voor peuterspeelzalen is volgens Van Slooten een landelijke ten dens, die zich met enige vertraging nu ook op Schouwen-Duiveland voltrekt. Dat heeft toch te maken met het feit dat de huidige genera tie vrouwen actiever is op de ar beidsmarkt, verklaart Van Slooten. Ander belangrijk punt is de betaal baarheid van kinderopvang. Of dat in de toekomst zo blijft, is nog maar de vraag. De rijksover heid kampt met een fiks tekort nu de kinderopvang groeit. Onzeker? Jawel, zegt Van Slooten: „Maar als de overheid besluit dat het weer onbetaalbaar wordt, dan hebben we allemaal een probleem. En dat zul je dan ook op de arbeidsmarkt merken." Gek eigenlijk, dat er nooit eerder iemand op het idee is gekomen om een frietmuseum te beginnen. Daar verbaast Eddy van Belle zich ook over. Dus heeft hij het zelf maar gedaan. door Ronald Verstraten BRUGGE - „We hebben gezocht op internet, maar het is er nergens. Wij zijn de eersten." Het dichtst in de buurt komt misschien nog het Aardappel Museum van de Ameri kaan Tom Hughs. Die richtte het in 1975 weliswaar op in Waterloo, maar nam het later mee naar Albu querque. Ook het Antwerpse Friet- kotmuseumpje sluit thematisch wel aan, maar het Brugse is groter en completer. Op Hemelvaartsdag opent het Frietmuseum zijn deuren. Het is ondergebracht in de Saaihalle, op een steenworp van de Brugse Markt. Het historische gebouw is opvallend goed intact gebleven en deels gerenoveerd. Maar nu groeien bij binnenkomst de wortel scheuten van aardappels zowat je hoofdhaar in. Het lijkt een wat lu gubere entree, maar het is de op maat tot de eeuwenoude geschie denis van de patat. Het idee is schuin aan de overkant, in dezelf de Vlamingstraat geboren. Bijna als vanzelfsprekend tijdens een etentje in een restaurant. Vader en zoon Cédric van Belle waren eer der initiatiefnemers van het choco lademuseum Choco Story en een museum over de geschiedenis van de binnenhuisverlichting, Lumina Domestica, beide vlakbij. Ze vroe gen zich af, wat voor nieuws ze eens konden doen. Het moest iets typisch Belgisch zijn. Biermusea zijn er al, dus was friet het ant woord. Nu, anderhalfjaar later, lei den meer dan levensgrote plastic puntzakken met goudgele jongens je de eerste zaal in. Daar staan pri mitieve kunstvoorwerpen uit Pe ru, van ver vóór Columbus. Ze ge ven maar aan hoe belangrijk de aardappel daar toen al was. Ont dekt trouwens, doordat ze in de Andes zagen dat lama's de wilde knollen opaten. Van die voorloper van de later geteelde plant, zijn trouwens exemplaren gevonden in Peruaanse en Chileense graven van tienduizend jaar terug. Binnengekomen via Spanje maak te de aardappel een opmars naar het noorden. Hij werd een van de belangrijkste voedselbronnen. Maar als het mis ging, ging het ook goed mis. Daarom is er ook aandacht voor de Potato Famine, de hongercrisis die in de negen 1 Het Frietmuseum is ondergebracht in de Saaihalle. foto Wim Kooyman tiende eeuw zo veel Ieren noopte huis en haard te verlaten. Als ze het al overleefd hadden. Op de eerste verdieping beland je bij de Friet. De Van Belles ontdek ten dat er in België een tweetal frietverzamelaars was die zelf ooit een museum hadden willen op richten. „Maar zoiets is niet gemak kelijk. Je hebt een gebouw nodig, een budget, een concept, bezoe kers. Anders staat zo'n verzame ling maar in dozen te staan. Nu Het moest iets typisch Belgisch zijn. Biermusea zijn er al, dus werd het friet kan het publiek ze in elk geval zien." Zo zijn er hoekjes ontstaan als 'Friet in de Strip', met Nero en Lambik en Asterix, en zelfs een plaat van de Nederlandse strip- en cartoontekenaar Joost Swarte. Of 'Friet in de Kunst', met zowel pro fessioneel als amateurwerk. Schil derijtjes van de kenmerkende hou ten frietkramen op de Brugse markt, naast twee bolhoeden van Magritte die een zak friet dreigen te pletten, zodat de mayonaise bijna van de randen druipt. Van aardappelpellers leidt een groot aantal verschillende frites- snijders via ouderwetse pannen naar een kolengestookte frites- oven. Er staat een heus friteskot. Daar ook voorbeelden van de eer ste ajuinsauzen, die later plaats maakten voor mayonaise. Tegen een wand staat de frietro bot: een apparaat dat automatisch zakjes friet moest vullen. Uitvin der Jean-Marie Hoeben kreeg er op het Brusselse Uitvinderssalon in 1965 een gouden medaille voor, maar de robot heeft nooit ingang gevonden. Terwijl in een kleine projectieruimte het verhaal van de aardappel wordt verteld, wordt de zaal gevuld door een 'soundscape', die fritesmuziek ten gehore brengt in het patatdecor. Tot slot wordt het 'proeven' met oog en oor be loond in een gloednieuwe frituur, helemaal onderin de middeleeuw se keldergewelven. Verkoop en reparatie van uw witgoed (altijd even bellen voor een afspraak) Provincialeweg 12 s-Gravenpolder Overzandseweg 4 a Oudelande telefoon/fax: (0113) 31 27 08 mobiel: 06 29 30 16 24 email: bartkees@zeelandnet.nl BURGH-HAAMSTEDE - Klaverjasvere- niging Haamstede houdt zaterdag een open koppelklaverjastoernooi in dorpshuis De Schutse aan de Julianastraat. Deelnemers wordt gevraagd om 19.30 uur aanwezig te zijn. Het toernooi zelf begint om 20.00 uur. Meedoen kost acht euro per kop pel. De beste duo's winnen een prijs. Opgeven kan bij Rinus Verseput via 0111-653628 of 0111-651401. BURGH-HAAMSTEDE - Op de West- straat in Burgh-Haamstede is gis termiddag rond 16.30 uur een 44-jarige automobiliste uit Bode graven op een verkeersremmer ge reden. Ter hoogte van een wegver smalling verloor ze de controle over haar auto waarna zij tegen een verkeerszuil reed. Haar auto kwam vast te zitten en moest door een takelbedrijf worden wegge sleept. De vrouw kwam met de schrik vrij. vanaf 2e Pinkster (12/5) open Mortiereboulevard 3A - M'burg door Martijn de Koning GOEDEREEDE - Inwoners van Goedereede lopen niet warm voor het idee van die gemeente om re creatie in de toekomst een belang rijkere rol te laten spelen. Een meerderheid wil dat landbouw en visserij niks van hun belang hoe ven in te leveren. Dat blijkt uit pei lingen tijdens een bijeenkomst voor inwoners. Net als de andere drie gemeenten op Goeree-Overflakkee werkt Goedereede aan een toekomstvi sie. De basis daarvan wordt ge vormd door meerdere rapporten en visies. De mening van de bevol king speelt ook een rol. Een werk groep van de gemeente adviseerde eerder om in de toekomst te focus sen op recreatie. Maar van de aan wezigen op de bijeenkomst gaf een meerderheid aan dat de visse rij juist meer steun en promotie verdient en ook landbouw een be langrijke plaats moet blijven hou den in de toekomst. Die hoeft geen plaats te maken voor nieuwe natuur: volgens negentig procent is die er in Goedereede al genoeg. Slechts een minderheid vindt dat recreatieve verblijven ruimte moe ten krijgen om uit te breiden. Als het toerisme al groeit, moet dat het 'rustige' soon zijn, vinden de inwoners. De gemeente zou zich kunnen richten op de christe lijke toerist, meent een flinke groep. En in het gebied moet je kunnen 'onthaasten'; het mag er niet te druk worden. Inwoners van Goedereede willen niet dat recreatie in de toekomst een grotere rol gaat spelen in hun regio. Een gemeentelijke werkgroep adviseerde dat. Ook de gemeente Oostflakkee raadpleegde haar inwoners. Die zien vooral heil in het bouwen van meer huizen. Gevolg daarvan zou moeten zijn dat jongeren niet wegtrekken en nieuwe mensen zich vestigen. De gemeente moet ook ijveren voor meer werkgele genheid voor hoogopgeleiden. Be tere promotie van de streek moet zorgen voor meer toeristen. De gemeenten Middelharnis en Dirksland vragen hun inwoners op dit moment hoe ze denken over hun omgeving in 2020. De uitkomsten leiden in alle vier de gemeenten uiteindelijk tot een definitieve toekomstvisie. Hoe meer die op elkaar lijken, des te groter de kans dat de gemeenten (nog) intensiever gaan samenwer ken. Besprekingen daarover zijn al bezig. Een fusie van enkele of alle gemeenten sluiten Goedereede, Dirksland, Middelharnis en Oost flakkee daarbij niet uit.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2008 | | pagina 62