Grote verschillen in vergoeding thuiszorg ilriiiiiïiliifiHn Meerderheid aanvullend verzekerd Families soldaten slaan uitnodiging premier af Burgemeester van Texel wijst toltunnel af Nationale Open Dag 17 mei Luxe lente bedlinnen cadeau De ene gemeente betaalt het dubbele van wat de andere neertelt. Diverse nabestaanden hebben moeite met verlenging missie. Vrees voor aantasting van de veiligheid én van het eilandgevoel. Monica Sarimas bij aankoop van een Jensen bed PZC Woensdag 30 april 2008 5 Voor meer informatie www.jensenbed.nl Alle eerdere aanbiedingen komen met deze actie te vervallen. Actieperiode loopt vanaf 30 april tot en met 30 mei 2008. Vraag uw Jensen dealer naar de voorwaarden. DEN HAAG - De vergoedingen die gemeenten betalen voor de thuis zorg die ze inkopen, lopen sterk uiteen. De ene gemeente betaalt tien euro aan de huishoudelijke hulp, andere gemeenten tellen het dubbele neer. Ook voor de gespecialiseerde huis houdelijke hulp, iemand die schoonmaakt én op de gezond heid van de cliënt let, verschillen de vergoedingen. Die variëren van ruim 15 euro tot 25 euro per uur. Dit blijkt uit een studie van Re search voor Beleid, in opdracht van het ministerie van Volksge zondheid. De onderzoekers noe men het verschil 'opvallend'. Sinds de invoering van de Wet Maat schappelijke Ondersteuning (WMO) in 2007 moeten gemeen- UTRECHT - Vrijwel alle Nederlan ders hebben een aanvullende ver zekering voor ziektekosten. Onge veer driekwart heeft een aparte verzekering voor de tandarts, blijkt uit cijfers van onderzoeksin stituut Nivel. In het nieuwe zorg verzekeringsstelsel moet iedereen zich verzekeren voor een basispak ket. Daarnaast kunnen aanvullen ten zorg inkopen bij thuiszorgorga nisaties. Zij bepalen welke cliënten er huishoudelijke hulp nodig heb ben en stellen de tarieven vast. Staatssecretaris Jet Bussemaker (Welzijn) waarschuwt gemeenten voor te goedkope zorg. „Dat gaat ten koste van de kwaliteit", aldus de staatssecretaris. „Ik vind tien eu ro te laag, het is minder dan de cao voorschrijft. De gemeenten moeten niet onder de prijs gaan zitten." Ook de cliëntenorganisatie LOC/LPR maakt zich zorgen over goedkope krachten in de thuis zorg. „Een gespecialiseerde huis houdelijke hulp moet niet alleen poetsen, maar ook letten op de geestelijke gezondheid van de Staatssecretaris Jet Bussemaker waarschuwt gemeenten, geen al te goedkope zorg in te kopen, omdat dat ten koste zou gaan van de kwaliteit van de hulp. de verzekeringen worden afgeslo ten. In 2006 had 96 procent een aanvullende verzekering. Dat per centage was in 2007 vrijwel gelijk. Jongeren hebben vaker een aanvul lende verzekering voor tandzorg dan ouderen. Nivel noemt het op vallend dat mensen die hun ge zondheid uitstekend vinden, vaker voor tandzorg zijn verzekerd dan cliënt. Zo'n medewerker moet alert zijn", aldus plaatsvervangend directeur Martijn Laterveer. Uit het onderzoek blijkt overigens ook dat de meeste cliënten tevre den zijn over het aantal uren dat ze hulp krijgen. Mensen die te wei nig hulp krijgen, klagen er vooral over dat hun huis niet goed wordt schoongemaakt.„Dat moet beter", stelt Bussemaker. „Een alleenstaan de oudere met een gebroken heup kan weinig zelf doen. Daar moet echt goed worden gepoetst. Bij de beoordeling moeten gemeenten goed kijken hoeveel hulp iemand nodig heeft. Zij zijn verplicht de zorg te leveren die mensen nodig hebben." Volgens Bussemaker is er nog voldoende toezicht op de be hoeften van mensen. „Ik geloof er nog steeds in dat gemeenten, met behulp van de wijkverpleegkundi ge en huisarts, goed in staat zijn om te bepalen wat voor hulp men sen nodig hebben." mensen die hun gezondheid als re delijk beoordelen. Mogelijk heeft het verschil met zelfselectie te ma ken. Jongeren kunnen vaker ortho dontie nodig hebben dan ouderen, waardoor ze sneller geneigd zijn een aanvullende verzekering af te sluiten. Ouderen hebben vaker een kunstgebit en denken de tand arts niet meer nodig te hebben. DEN HAAG - Een aantal nabestaan den van in Afghanistan gesneuvel de militairen heeft geen gehoor ge geven aan een uitnodiging van pre mier Balkenende om in het Cats- huis te worden ontvangen. Ze heb ben er grote moeite mee dat het kabinet heeft besloten de missie in Afghanistan te verlengen en zijn daarom thuis gebleven. Dat zegt een van de nabestaanden van de omgekomen militairen. An dere ouders en vriendinnen van de soldaten stelden een ontmoe ting met de minister-president ech ter zeer op prijs. Zij vonden dat Balkenende tot nu toe onpersoon lijk had gereageerd. Iedere nabe staande kreeg van hem een condo leancebrief met een getikte stan daardtekst en een handtekening. Met name ouders hadden meer waardering voor de manier waar op het ministerie van Defensie hen heeft gesteund. Vooral de per soonlijke bezoeken van voormalig commandant der strijdkrachten Dick Berlijn en diens opvolger Peter van Uhm maakten indruk. Van Uhm verloor onlangs zelf een zoon in Afghanistan. Balkenende besloot gehoor te geven aan de kri tiek en de familieleden in het Cats- huis uit te nodigen voor een beslo ten onderhoud. Hij toonde daar zijn medeleven en zijn respect voor de omgekomen militairen. Balkenende wenst geen enkele pu bliciteit aan de ontmoeting te ge ven. Twee weken geleden kwamen vijftig nabestaanden bijeen in een landgoed van de krijgsmacht in Huis ter Heide. Het was voor het eerst dat de overheid een dag voor achtergebleven familieleden hield. TEXEL - Texel moet een eiland blij ven en mag geen verlengstuk wor den van de Kop van Noord-Hol land. Dat zei burgemeester Joke Geldorp van Texel gisteren in reac tie op het plan van de gemeente Den Helder om te onderzoeken of een toltunnel de Teso-veerdienst naar Texel kan vervangen. Het is voor het eerst dat de burge meester namens het college inhou delijk ingaat op de plannen. Volgens Geldorp zou zo'n tunnel het eilandgevoel van Texel aantas ten. „Daarbij begint de vakantie van toeristen die Texel bezoeken met het veerboottochtje." Ook vreest ze voor een aantasting van het veiligheidsgevoel. „Om half tien 's avonds vertrekt de laatste boot. Daarna zijn we weer 'onder ons', zoals wij dat noemen." De burgemeester trekt de betaalbaar heid van de tunnel in twijfel, zoals directeur Cees de Waal van Teso vrijdag ook al deed. De Waal ver wees in dit verband naar de Wes- terscheldetunnel, waar per dag zo'n 15.000 auto's doorheen rij den. Teso vervoert op de topdagen van het jaar zo'n 5.000 auto's, ver telde hij. Geldorp: „Hier zingt in middels het bedrag van de Wester- scheldetunnel, 750 miljoen euro, rond. Ik vraag me af of dat wel te betalen is." Verder zit achter de Westerscheldetunnel inmiddels een internationaal belang, zegt de burgemeester. „De Westerschelde tunnel biedt mogelijkheden voor transporttransfers tussen Rotter dam en Antwerpen. Hier horen we al de geluiden dat zo'n tunnel tussen Den Helder en Texel een doodlopende tunnel is." Dienst Justitiële Inrichtingen Penitentiair inrichtingswerker. Motiveert gedetineerden. Trots op Dennis. Hij heeft zijn verslaving onder controle. Ministerie van Justine Dienst Justitiële Inrichtingen Justitie Een gevangenis. Waar vrijheid ophoudt en weer kan beginnen. Mijn collega's en ik motiveren gedetineerden. Wij bieden structuur en houvast voor de volgende fase in hun leven. Nieuwsgierig naar hoe wij dit doen? Kom kijken in één van onze gevangenissen, huizen van bewaring, justitiële jeugdinrichtingen of forensisch psychiatrische centra tijdens onze Nationale Open Dag op 17 mei 2008. Meld je snel aan op www.depoortgaatopen.nl - "X =J* Geldig tot en met 30 mei 2008 1

Provinciale Zeeuwse Courant | 2008 | | pagina 5