Zeeland oude geschiedenis van patat u Ongeval bij Rilland Thoolse weg moet veiliger BenZeker nl Friet zou uit de Maasvallei komen De allerhoogste spaarrente van Nederland? Wij hebben een pak voor u... Rondvaarten met Poging tot oplichting nostalgie in Middelburg bij Goes' bedrijf 38 gevaarlijke wegen op prioriteitenlijst van de gemeente. B PZC Woensdag 30 april 2008 I 27 Eddy van Belle in een nagebouwd frietkot. Frietmuseum Brugge Het Frietmuseum in de Vla mingstraat in Brugge gaat op donderdag 1 mei open voor het publiek. Openingstijden da gelijks van 10.00 tot 17.00 uur. t- Wandpanelen geven uitleg bij de onderdelen. Naast frietap- paratuur bevat het museum 400 oude voorwerpen. Tegelijk met het Frietmuseum is het Potato Development Fund opgericht, dat deelneemt aan projecten in ontwikkelings landen. Waar de friet nu precies is ontstaan, is nergens vastgelegd. In België gaan ze er in ieder geval hardnek kig van uit dat het in de Maasvallei is geweest. „Men had er de ge woonte om kleine visjes te van gen, zoals grondel. Die werden ge frituurd in het vet. Maar rond 1700, ten tijde van de Kleine Ijs tijd, vroor de rivier dicht en kon den ze die niet meer vangen. Toen hebben ze aardappelen gesneden in de vorm van visjes. Zo zou de friet zijn ontstaan," vertelt Eddy van Belle van het Frietmuseum. Het woord friet zouden we te dan ken hebben aan de Duitse Mada me Fritz, die in 1838 een kraam be gon in Luik en er mee langs ker missen trok. Ze bakte frites in ech te boter, 'of toch op zijn minst in uitstekend varkensvet'. De Fransen denken dat zij de uit vinders zijn. Friet was er klaarblij kelijk ook vroeg bekend. Op een oude litho zie je dat een acteur op straat een portie frites loopt te eten. De afbeelding is echter wel van 1842. Dat friet door de Ameri kanen 'french fries' (franse frie tjes) worden genoemd, heeft ener zijds te maken met president Tho mas Jefferson, een liefhebber van de Franse keuken. Maar 'fries' kon ook de benaming zijn van gebak ken aardappelen. Daarnaast bete kent het werkwoord 'to french': in reepjes snijden. ...of we maken er een! STERTEL Goes, Lange Kerkstraat, 1e etage, 0113 - 27 00 25 www.steutelgoes.nl RILLAND - Op de A58 ter hoogte van Rilland is gisterochtend rond half zeven bij een eenzijdig onge val een 32-jarige man uit Dinte- loord gewond geraakt. De man reed in de richting van Bergen op Zoom. Hij verklaarde dat één van zijn wielen blokkeer de, waardoor de auto onbestuur baar raakte en waardoor hij aan de rechterkant van de weg onderste boven in de sloot terechtkwam. De bestuurder klaagde over pijn in de zij en is per ambulance naar het Lievensbergziekenhuis in Ber gen op Zoom overgebracht. Zijn auto raakte door het voorval geheel vernield. MIDDELBURG - Rondvaart Middel burg houdt dit seizoen weer nos talgische rondvaarten voor Middel burgers en mensen uit de regio. Afgelopen seizoen waren er ook al rondvaarten met verhalen uit de ja ren '50 en '60. De rondvaarten wa ren een succes, waardoor mensen teleurgesteld moesten worden en niet meer mee konden. Dit jaar va ren de gebroeders Jan Willem en Johan Antheunisse daarom op nieuw door de grachten. Ze vertel len verhalen over hun jeugd in Middelburg. De rondvaarten zijn 23 en 30 mei en 13, 20 en 27 juni. Kaarten zijn verkrijgbaar aan de kiosk van de rondvaart aan de Ach ter de Houttuinen in Middelburg. GOES - Een bedrijf uit Goes is afge lopen vrijdag bijna gedupeerd door een oplichter. Het bedrijf werd telefonisch benaderd door een veertigjarige man uit Winscho ten. Hij probeerde een driejarig contract te slijten voor adverteren in een gids. Dat zou vierduizend euro kosten. De man vertelde dat het huidige contract bijna verliep en dat het niet automatisch zou worden verlengd. Als het bedrijf het contract niet wilde verlengen, moest een fax ondertekend wor den teruggestuurd. Onderzoek van het bedrijf wees echter uit dat dit een poging tot oplichting was. Zo bleek het niet om een gids te gaan, maar een website. door Rob Paardekam THOLEN - In de gemeente Tholen liggen heel wat wegen die als ge vaarlijk worden aangemerkt. Op een gemeentelijke prioriteitenlijst staan er inmiddels 38. Die kunnen niet in één keer worden aange pakt. Voor dit jaar staan er vijf we gen op de planning. Eén daarvan is de Schelde-Rijn- weg in Tholen-stad. Die is onlangs met stip gestegen, want de priori teitenlijst verandert bijna maande lijks. Op de bewuste weg werd on langs een jongetje aangereden en daarmee kwam hij met vier pun ten op de lijst te staan. Overigens werd de aanrijding niet veroor zaakt door te hard rijden. „Maar na zo'n ongeluk komt een weg au tomatisch op de lijst", zegt Angeli- que de Rijk van de gemeente. „Bo vendien weten we dat er op die lo catie wel te hard gereden wordt. Niet buitengewoon veel, maar vaak genoeg om maatregelen te ne men." Op de weg komen binnen kort drempels. In Tholen wordt ook de Ten An- kerweg aangepakt. Ter hoogte van de Molensingel komt een over steekplaats voor fietsers en voet gangers. Ook de Gemaalweg, waar veel scholieren fietsen, wordt on der handen genomen. Dit jaar zal ook de Kaaistraat in Sint-Maartens dijk worden aangepakt en ook de Stoofstraat in Poortvliet is toe aan herinrichting. In dat laatste dorp wil het college ook maatregelen treffen op de Paasdijkweg. Het is al weer zeven jaar geleden dat de gemeente daar zogeheten dynamische drempels aanlegde, die uit de grond om hoog schoten op het moment dat iemand te hard reed. Het werd een fiasco. Omwonenden lagen wak ker van de geluidsoverlast waarop de gemeente besloot de dure drem pels weg te halen. „Nu liggen er twee wegversmallingen", zegt De Rijk. „Maar er wordt nog steeds te hard gereden. Daarom gaan we andere verkeersrem mers aanbrengen. Dat kan nog even duren, want dan doen we pas als de uitbreiding van woon boulevard Bouman-Potter achter de rug is." BenZeker.ii vergelijkt en helpt u op weg! Frietpannen in alle soorten en maten. Twee 'frietverzamelaars' hadden al veel geschikte spullen.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2008 | | pagina 55